علت توقف کاهش وزن چیست و چرا هر کاری می کنید لاغر نمی شوید؟

با اراده زیاد به خودتان قول می دهید که چند کیلو وزن اضافه را کم کنید. با رژیم و ورزش کارتان را شروع می کند. در هفته های اول همه چیز به خوبی پیش می رود و بابت این موفقیت به خودتان تبریک می گویید. اما بعد از مدتی وقتی خودتان را وزن می کنید، متوجه می شوید که وزن تان ثابت مانده است!

چرا کاهش وزن متوقف می شود و هر کاری می کنید لاغر نمی شوید؟از خودتان سوال می کنید که هم رژیم دارم و هم ورزش می کنم پس چرا دیگر وزنم کم نمی شود؟ قبل از اینکه نا امیدتر شوید باید بدانید که کم شدن سرعت کاهش وزن و یا رسیدن به ایست وزنی در مسیر کاهش وزن طبیعی ست. علم ورزش در این مطلب شما را راهنمایی می کند.

شما فقط تعادل را حفظ کرده اید

در طی هفته‌های اول کاهش وزن، سرعت کم شدن وزن به طور معمول بالاست. چون زمانی که کالری دریافتی از غذاها محدود می شوند و ورزش می کنید، بدن انرژی مورد نیاز خود را از منابع ذخیره‌ای برداشت می کند. بعد از مدتی با ادامه این روند شما به نوعی تعادل بین کالری دریافتی و کالری مصرف ایجاد می کنید.

تلگرام

پس اگر رویه قبلی تان را در کاهش وزن ادامه دهید، وزنتان ثابت می ماند و کمتر نمی شود. یعنی حالا اگر می خواهید دوباره در مسیر کم کردن وزن بیافتید، باید کالری دریافتی خود را کمتر کنید ( ۱۰۰ تا ۲۰۰ کالری)  و یا سطح فعالیت بدنی تان را افزایش دهید.

به این نکته توجه کنید

اگر کالری بیشتری نسبت به کالری مصرف شده در طول روز که صرف اعمال حیاتی بدن و فعالیت هایتان می شود، مصرف کنید، مقدار اضافه در بدن ذخیره می شود و به این به مرور یعنی اضافه وزن. اگر مقدار کالری دریافتی با کالری مصرفی برابر باشد، یعنی ثبیت وزن و اگر کالری کمتری نسبت به آنچه که مصرف می کنید، دریافت کنید، یعنی استفاده بدن از ذخایر چربی و کاهش وزن.

شدت ورزش را نادیده می گیرید

اگر مرحله قبل را رعایت کنید ولی از میزان شدت تحرک غافل شوید، بازهم روند کاهش وزن متوقف می شود. به عنوان مثال شما روزانه ۳۰ دقیقه پیاده روی می کنید، اما میزان شدت این فعالیت آنقدر نیست که انرژی زیادی بسوزاند و باعث چربی سوزی شود.بهترین توصیه برای شما این است که به جای تمرینات هوازی ۴ جلسه در هفته ۲۰ دقیقه تمرین اینتروال انجام دهید.

تمرینات اینتروال شدت بالای دارند و باعث می شود بدن انرژی بیشتری مصرف کند. البته می توانید از گزینه دوم یعنی ترکیب تمرینات هوازی و بدنسازی استفاده کنید. در تمرین هوازی با شدت متوسط به بالا و در مدت زمان حداقل ۳۰ دقیقه ای (بیشتر از این توصیه می شود) بدن انرژی بیشتری می سوزاند، در کنار آن شما تمرینات با وزنه نیز انجام می دهد که باعث افزایش متابولیسم بدن می شود.

چرا کاهش وزن متوقف می شود و هر کاری می کنید لاغر نمی شوید؟چون ورزش های قدرتی توده عضلانی بدن را افزایش داده و بدن را وادار می کند که چربی بیشتری بسوزاند، علت آن هم این است که بافت عضله انرژی بیشتری نسبت به بافت چربی می سوزاند. پس هر قدر که توده عضلانی بدن بیشتر باشد، انرژی بیشتری هم سوزانده می شود. اگر در نظر دارید این برنامه را اجرا کنید، ابتدا تمرین با وزنه را انجام دهید، سپس سراغ تمرین هوازی بروید.

کمبود خواب دارید

کمبود خواب ممکن است مانع کاهش وزن شما شود. نداشتن خواب کافی متابولیسم شما را کند می کند و هورمون گرسنگی لپتین و گرلین را تحت تأثیر قرار می دهد. لپتین به مغز دستور می دهد، خوردن را متوقف کند در حالی که گرلین عامل تحریک حس گرسنگی است. تحقیقات نشان می دهد خواب ناکافی با سطح پایین لپتین و سطح بالای گرلین و در نتیجه اضافه کردن وزن مرتبط است.

مطلب مرتبط: چرا کم خوابی باعث چاقی می شود؟

با مشکلات هورمونی دست و پنجه نرم می کنید

مشکلات هورمونی مانند کم کاری تیروئید، سندرم تخمدان پلی کیستیک و مقاومت به انسولین می تواند، باعث افزایش وزن و مقاومت بدن در برابر کاهش وزن شود. با پزشک صحبت کنید و آزمایشات لازم را انجام دهید، اگر یکی از این مشکلات را داشتید، رژیم غذایی تحت نظر متخصص می تواند به شما کمک کند.

زندگی فعالی ندارید

اگر موارد بالا را رعایت کنید ولی مدت زمان نشستن و دراز کشیدن طولانی باشد، بازهم فاجعه توقف کاهش وزن سراغتان می آید. نشستن پای سریال های ترکیه ای، چک کردن دائم فیس بوک بین ما و اجدادمان فاصله ی زیادی ایجاد کرده است! فکر می کنیم خیلی سرمان شلوغ است و نمی توانیم فعال باشیم. اما مشکل اصلی اینجاست که ما به بی تحرکی عادت کردیم.

چرا کاهش وزن متوقف می شود و هر کاری می کنید لاغر نمی شوید؟پس بهتر است، ساعات نشستن و دراز کشیدن خود را به ساعات ایستادن، راه رفتن و فعالیت بدنی بیشتر تبدیل کنید. جایی که می توانید بنشینید، بایستید، جایی که امکان ایستادن دارید، راه بروید، اگر هم می توانید راه بروید، بدوید! از ماشین کمتر و  به جای آسانسور از پله‌ها استفاده کنید یا موقع صحبت با تلفن بایستید و یا راه بروید و…

استرس دارید

مطالعات نشان می دهد، زنانی که دچار استرس طولانی مدت هستند، سالانه چیزی حدود ۶ کیلوگرم چاق تر می شوند. استرس باعث می شود که سطح هورمون کورتیزول در بدن بالا برود. این هورمون سطح هورمون سروتونین در بدن را کاهش داده و میل شما را به شیرینی بیشتر می کند. پس طبیعی است که وقتی رژیم دارید اما نتوانسته اید استرس تان را کنترل کنید، روند کاهش وزن تان هم متوقف شود.

مطلب مرتبط: چگونه استرس باعث افزایش وزن می شود؟

به پروتئین بیشتر توجه کنید

مصرف پروتئین به دلیل دیر هضم بودن می تواند باعث جلوگیری از گرسنگی شود و میل خوردن به غذا را کم کند. معمولا" توصیه می شود در وعده صبحانه حتما" مواد غذایی حاوی پروتئین میل کنید تا گرسنگی دیرتر سراغ شما بیاید، اما نتایج تحقیقات به نکته جالبی در این خصوص اشاره کرده است.

مواد غذایی حاوی پروتئین هورمون گرلین که از معده ترشح  و موجب تحریک اشتها می شود را سرکوب می کند. در واقع غذاهای پر چرب سطح گرلین را افزایش می دهد اما پروتئین باعث کاهش آن می شود.

 • مواردی که در این مطلب مطرح شد، نکاتی بودند که بیشترین تأثیر را بر خروج از توقف کاهش وزن دارند. اما در پایان نکات دیگری را برای شما مطرح می کنیم.

بعد از ورزش گرسنگی ممنوع

حتما" شما هم شنیده اید کسانی که می خواهند لاغر شوند، بعد از تمرین هیچ غذایی غیر از آب مصرف نکنند! این روش می تواند باعث کاهش وزن شود، اما ریکاوری بدن را مختل می کند، احساس خستگی و کمبود انرژی را نیز بیشتر می کند و از طرف دیگر احتمال تحلیل بافت عضلات بدن زیاد است. پس بهتر است بعد از تمرین مقداری مواد غذایی حاوی پروتئین مصرف کنید، مثلا" حداقل یک لیوان شیر کم چرب یا یک موز کوچک هم مقداری پروتئین بدن را برای ریکاوری تأمین می کند و هم به بازسازی ذخایر گلیکوژن کمک می کند، پس خودتان را در قحطی قرار ندهید.

کاهش وزن آهسته عوارض کمتری دارد

مراجعین زیادی داریم که می خواهند در مثلا" دو ماه ۲۰ کیلو وزن کم کنند. بله این امکان وجود دارد، اما از حداقل عوارض آن که می توان به افتادگی پوست، ریزش موی سر و بازگشت سریع این مقدار وزن پس از ترک رژیم و فعالیت ورزشی اشاره کرد، اطلاعی ندارند.

استاندارد کاهش وزن ۴۵۰ تا ۹۰۰ گرم در هفته است، یعنی هدف شما باید نهایتا" کم کردن ۱ کیلو در هر هفته باشد تا بدن زمان برای تنظیم خود داشته باشد.

تهیه و تدوین: اختصاصی elmevarzesh.com

به اشتراک بگذارید :
اینستاگرام

مطالب مشابه

۷۶ نظر

 1. محمد مهدی شفیعی می‌گه:

  ممنون از مطالب بسیار آموزندتون!
  چند تا سوال:
  ۱- من تو تمارین اینتروال وقتی یه ست رو می رم دیگه نمی تونم بعد از ۲۰-۳۰ ثانیه استراحت با ۱۰۰ % بدوم! چیکار کنم؟ زمان استراحت رو زیاد کنم یا زمان دویدن؟! در ضمن کلا هوازی کار می کنم نفس کم میارم! البته الان بهتره ولی خب!
  ۲- آیا در انجام حرکات بدنسازی، اگر کلا یه دور انجام بدیم،یعنی مثلا ۳ ست نریم کلا یه ست بریم! کار ساز نیست؟
  ۳- عیبی داره اگه به جای شام همون دو لیوان شیر+موز بخورم،چون می شه بعد از ورزش!
  ۴- اگه روز بعد تمرین عضلاتمون درد بگیره فقط پیشرفت می کنیم؟ یا ممکنه اصلا با پارگی جزئی عضلات(عامل حجیمتر شدن) روبه رو بشیم و فرداش درد نداشته باشیم!؟منظورم اینه که برایی حجیم تر شدن که باید فیبر های عضلانی پاره شن، فردای تمرین درد خواهیم کشید یا خیر! چون بعضی مواقع من تمرین شدید می کنم و فرداش اصلا درد ندارم، بعد حس می کنم هیچ کاری نکردم!:(

  • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

   سلام

   یک: باید به مرور توانایی شما بالا برود و از وارد کردن فشار اضافه خودداری کنید

   دو:خیر یک ست کار ساز نیست، عضله باید تحت فشار قرار بگیرد

   سه:در این صورت شما فقط مقداری انرژی به بدن می رسانید و احتمال کمبود ذخایر و حتی کاهش وزن وجود دارد

   چهار:در تمریناتی که فشار در آن وجود ندارد بازهم این احتمال هست که پارگی رخ دهد، منتها در فشار تمرین این اتفاق بیشتر می افتد و قرار هم نیست همیشه درد داشته باشید، چون اگر درست تمرین کنید بدن رشد خواهد کرد

 2. محمد مهدی شفیعی می‌گه:

  خب پس یعنی اگر روز بعد تمرین درد نداشته باشیم، نشان این نیست که عضله رشد نکرده!
  بعد یه سوال هم در رابطه با وزن!
  من بازه وزنیم از صبح تا شب فکر می کنم ۱-۲ کیلو تفاوت می کنه به خاطر غذا و آبی که می خورم!
  چه زمانی باید وزن کنم خودم رو؟

 3. نیما می‌گه:

  بسیار مطلب مفیدی بود. به شخصه متوجه شدم که رژیمی که استفاده می کنم کاملاً غلطه!

 4. Mehdi می‌گه:

  با سلام
  بنده یکشنبه ۸۵کیلو بودم ولی پنجشنبه که کشیدم ۸۹ کیلو شدم همچنین بنده تمرینات اینتروال انجام میدم رژیم غذایی هم دارم علتش چیست همچنین چند وقت میخام ۷۰تا۸۰درصد توانم بدوم پایم سنگین هستند
  باتشکر

  • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

   سلام، طبیعتا” در ۴ روز ۴ کیلو وزن اضافه نمی کنید می تواند به پر بودن معده و حتی پوشش شما ربط داشته باشد، اگر دقت کنید در این مطلب گفته ایم که چطور درست وزن کم کنید

 5. zahra می‌گه:

  با تشکر از شمامطالبتون عالیه من با خیال راحت و با اطمینان کامل از مطالب استفاده میکنم و ایجا تنها جایی که دنبال جواب سوالاتم هستم.میخاستم بدونم منظور از تمرین با وزنه برای کاهش وزن تمامی حرکات فقط با وزنه هست یا با دستگاهای بدنسازیم هست؟؟

  • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

   سلام، ممنون، در اصل باید گفت تمرینات مقاوتی، اما ما از اصطلاح تمرینات با وزنه استفاده کرده ایم و البته محدودیتی ندارید چه با دستگاه و چه با وزنه

 6. mr3deh می‌گه:

  با تشکر از مطالبتون.من دچار سندروم پلی کیستیک هستم و تحت نظر پزشک هستم. از نظر پزشکم وزنم نرمال هست،اما چاقی موضعی دارم.وامکان باشگاه رفتن و در منزل تردمیل هم ندارم، چطور در منزل تمرینات اینتروال انجام بدم؟

  • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

   سلام، تمرینات اینتروال یا باید با وسیله انجام شوند یا بیرون از مزنل شما نهایتا” بتوانید اینتروال طنبا زدن را در منزل انجام دهید

 7. رضا می‌گه:

  سلام.مطلب خیلی عالی بود.
  میخواستم من رو هم راهنمایی کنید.
  من وقت هایی که رژیم بدون ورزش دارم ،راحت تر وزن کم میکنم.تا وقتایی که همراه رژیمم ورزش هم میکنم.
  هفته گذشته صبح ها ۶ کیلومتر پیاده روی سریع،شب ها هم ۶ کیلومتر پیاده روی کردم .رژیمم رو هم رعایت میکنم.وقتی خودمو وزن کردم فقط ۶۰۰ گرم وزنم کم شده بود.در صورتی که این هفته پیاده روی نرفتم و فقط رژیمم رو رعایت کردم،۱کیلو و ۷۰۰ کم کردم.
  خودم علاقه دارم ورزش کنم اما این شرایط دلسردم میکنه.لطفا راهنمایی کنید

  • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

   سلام، شما مطمئن باشید با ورزش و رژیم نتیجه بهتری می گیرید تا اینکه فقط به ورزش اکتفا کنید، نتایج تمرین و رژیم هم آنی نیست بلکه به مرور مشاهده می شود، همچنین دقت کنید در هفته نهایتا” یک کیلو کم کنید

 8. آيدا می‌گه:

  سلام من قدم ١٧٠و وزنم ۶٨کیلو هست
  پایین تنم یک تا دوسایز بزرگتر ازبالا تنمه
  هرروز یک ساعت ناشتا میرم باشگاه و تمرینات هوازی و یه نیم ساعتی تمرینات باوزنه دارم.
  چه رژیم غذایی رو باید رعایت کنم که به وزن ۶٠کیلو برسم؟در عرض چند وقت میتونم به وزن دلخواهم برسم؟
  چه تمریناتی برای کوچک کردن پایین تنه انجام بدم؟

  • رامیار نجفی می‌گه:

   سلام

   اولا باید بگم وزن ایدا ال برای شما ۶۵ کیلو هست نه ۶۰. این کاهش وزن زیاد و غیر منطقی است. دوما لطفا ناشتا تمرین نکنید. حتما یک ساعت قبل از تمرین مقداری مواد خوراکی مصرف کنید. سوما شما الان نیاز به رژیم غذایی کاهش وزن ندارید چون در حال تمرین و کاهش وزن هستید بدن شما دچار ضعف خواهد شد. وزن شما مناسب است فقط باید با تمرینات مناسب بالاتنه و پایین تنه رو یک سایز بکنید. چهارما برای کاهش وزن عجله نداشته باشید. کاهش وزن سریع عوارض داره. مقدار کاهش وزن در هفته نیم کلیو تا ۷۰۰ گرم است. پنجما از حرکاتی همچون انواع اسکوات، لانچ، طناب زنی و حرکات kik به پست، پهلو و طرفین استفاده کنید. ورزش های هوازی رو حتما در برنامه تون جا بدید.

 9. شکوفه می‌گه:

  من بیست کیلو کاهش وزن داشتم با ورزش پیلاتس الان کاهش وزنم متوقف شده چی کار باید بکنم قدم ۱۶۸ و وزنم۶۶هستش

 10. آيدا می‌گه:

  سلام آقای فیروزه ئی
  میشه شما جواب سوالمو بدین
  من قدم ١٧٠و وزنم ۶٨/۵هست
  الان یه ماه ونیمه ورزش میکنم ۶روز هفته یک ساعت
  و وزنی که توو عید زیاد کرده بودمو به وزن قبل ازعید رسوندم
  اصلا شکم ندارم پایین تنم خیلی چاقه
  یه هفتست رژیم زیرنظر متخصص تغذیه شروع کردم ولی وزنم همونه،به نظرتون رژیمم ایراد داره؟
  چرا بعداز یه هفته وزنم تغییرنکرده؟

  • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

   سلام، انتظار نداشته باشید بعد از یک هفته تغییر زیادی حاصل شود، شما فعلا” به رژیم ادامه دهید و سعی کنید فعالیت ورزشی که دارید، مقداری شدت آن را زیاد کنید

 11. کتایون می‌گه:

  سلام ممنون از مطالب مفید و راهنمایی دقیق که میکنید
  من ۲ هفته است که رژیم پروتیین شروع کردم روزی یک ساعت پیلاتس و ۴۵ دقیقه پیاده روی میکنم وزنم هفته اول ۲ کیلو کم شده ولی این هفته وزنم تغییر نکرده
  لطفاً راهنمایی کنید که چه کاری باید انجام بدم و یا چه تغییری در برنامه ام باید بدم؟
  ممنون میشم

  • رامیار نجفی می‌گه:

   سلام

   لطفا هر هفته مقداری شدت تمرین را افزایش دهید. اگر هفته اول با شدت ۶۰ الی ۶۵ درصد پیاده روی کرده اید هفته دوم با شدت ۷۰ الی ۷۵ درصد پیاده روی کنید. همچنین سعی کنید رژیم غذایی کم کالری انتخاب کنید تا تعادل منفی کالری بوجود آید و وزن کم کنید.

 12. شبنم می‌گه:

  سلام با تشکر از سایت خوبتون
  من از طرفداران سایت شما هستم. و همیشه از راهنمایی هایتان استفاده کردم. من دو سال که به باشگاه می روم و تو این مدت ۵ کیلو وزن کم کردم و سایزم از ۴۶ به ۴۲ رسیده و تناسب اندامم خوب شده ولی نمی دونم چرا دیگه وزنم پایین نمیاد. می خواستم بدانم آیا شما برنامه رژیمی دارید که من بتوانم بگیرم و استفاده کنم گاهی هفته ها سه روز در هفته باشگاه می رم ولی دو روز در هفته حتما به باشگاه میروم و شبها معمولا برای شام سالاد یا شیر با دو تا خرما می خورم و نهار هم برنج ۸ الی ۱۰ قاشق با مرغ یا خورشت با دو تیکه گوشت می خورم نمی دانم چرا وزنم پایین نمیاد ولی از نظر سایزی هر ماه تغییر می کنم ولی وزنم ثابت مانده

 13. sahar می‌گه:

  سلام خسته نباشین،یه سوال داشتم ازتون.
  من ۲۳سالمه قد ۱۶۰ سه ماه پیش وزنم ۷۸ بود و رژیم رو شروع کردم بعد دوماه ورزش رو هم هروروز شروع کردم الان ۷۰ شدم و یکماهه که ثابت موندم با اینکه رژیمم همونه ،هرروز نیم ساعت هوازی کار میکنم و یک ربع بدنسازی. میشه راهنماییم کنین چطور روند کاهش وزنمو برگردونم؟؟؟

 14. amiro la می‌گه:

  سپاسگزارم.

 15. N می‌گه:

  سلام من قد ۱۶۰ و وزن ۷۸ داشتم.سه ماه با ورزش به ۶۹.۵ کیلو رسیدم و رژیم .ولی ثابت ماندم .روز در میان تردمیل ۳۰ دقیقه اضافه کردم بازم ثابت ام .غذای من زیادتر نشده دیگه از این کمتر ام نمیشه بخورم چون خیلی کم میخورم .ممنون از کمک شما که من روحیه امو از دست ندم

  • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

   سلام، شما باید علت های توقف کاهش وزن را در خودتان بررسی کنید، همچنین توصیه می شود تمرینات وزنه را نیز به برنامه اضافه کنید

 16. negar می‌گه:

  با درود *سپاسگزارم *آقای فیروزه ئی عزیز من علاقه ای به صرف نهار ندارم چون تا ساعت ۱.۳۰ اداره ام .و بعد ۵ تا ۶ ورزش میکنم فقط صبحانه را کامل میخورم و یک ساعت بعد ورزش غذایی سرشار از پروتین میخورم که نان جو -سینه مرغ یا ماهی کبابی ماست و ۲ عدد میوه و در پایان شب ۱ لیوان شیر کم چرب*میباشد .اگر برنامه شام و نهار راعوض کنم و شام فقط شیر و موز استفاده کنم اثر دارد *آیا خوردن غذا کامل یه ساعت بعد ورزش اشتباه است و فقط باید شیر خورد جهت ریکاوری

  • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

   سلام، حذف وعده غذایی نه تنها به شما مکم نمی کند بلکه نتیجه بدتری دارد، دقت کنید که در خوردن مواد غذایی شما باید این نکته را مد نظر داشته باشید که میزان کالری دریافتی از میزان کالری که برای فعالیت های روزانه صرف می کنید کمتر باشد، در حال حاضر مشکلی در تغذیه شما وجود ندارد اما باید نکته ذکر شده را مد نظر داشته باشید، بازهم توصیه بنده تغییر در برنامه تمرینی است

 17. سایه می‌گه:

  با سلام وتشکر از سایت عالی شما-قد ۱۵۸ وزن ۵۷.۲۰۰-به طورکلی ۱۰ساعت پشت میز در محل کار هستم – دارای چاقی موضعی شکم و زیر شکم هستم-به مدت ۴ماه دو جلسه در هفته ورزش می کردم ولی وزنم ثابت و شکمم هم تغییر نکرده الان ۲هفته است که تصمیم گرفتم به مدت ۲ماه هرروز ورزش کنم ولی الان ۱۴ روز گذشته ولی من حتی ۱۰۰گرم هم تغییر نکردم -من هر صبح ساعت ۸تا ۹.۵ صبح باشگاه میرم تردمیل رو به صورت اینتروال ۵دق گرم کردن -۵ست ۳به ۲ -۵دق سردکردن مجموعا ۳۰دقیقه –دوچرخه ثابت ۳۰دق – شکم سیم ۴ست ۲۵-شکم دستگاه ۳ست ۲۰-سلام ژاپنی ۴ست ۲۵-۱۰دق ویبره اشکال کار کجاست – راستی خوابم منظم ۷ ساعت -رژیم غذایی هم رعایت می کنم من می خوام وزنم به ۵۰ برسه ولی هیچ تغییری درمن رخ نمی ده به نظر شما علتش چیه ؟

  • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

   سلام، به این دو نکته توجه کنید، میزان کالری دریافتی از میزان کالری مصرفی شما کمتر باشد، همچنین بررسی کنید کم کاری تیروئید نداشته باشید، استرس نداشته باشید و دیر وقت نخوابید

 18. سایه می‌گه:

  سلام – تشکر پیرو جوابی که به سوال هایم دادید-کم کاری تیرویید ندارم -یک سونوگرافی کامل شکم ولگن انجام دادم که متخصص بهم گفت هیچ گونه مشکلی در کبد -رحم -روده-… نیست -در مورد استرس هم، ۶سال که طراح ساختمان هستم و برایم عادی شده ، پس دچار استرس خاصی نمی شوم – مشغله فکری خاصی نیز ندارم-در مورد دیر خوابیدن هم این طور نیست به خاطر اینکه ،همیشه با برنامه ریزی روزم را شروع میکنم .علت توقف وزنم را درک نمی کنم ؟

  • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

   سلام اگر واقعاً هیچ مشکلی نداشته باشید، پس باید به دو نکته توجه کنید اول بالا بردن شدت ورزش و دوم کاهش کالری دریافتی نسبت به کالری که مصرف می کنید

 19. مری می‌گه:

  من به همراه دوستم یک روز در میان حدود یک ساعت ونیم پیاده روی میکنیم ولی دریغ از یک کیلو کاهش وزن
  حدوا ۴۰ ساله هستیم
  به مدت سه ماه

  • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

   سلام، دقت کنید شدت فعالیت هم مهم هست، پیاده روی که شما رو به زحمت نندازه و ضربان قلب رو بالا نبره باعث کاهش وزن نمیشه، از طرف دیگه اگر حتی در این پیاده روی شما همه موارد رو رعایت کنید اما تغذیه غلط باشه طبیعتاً نتیجه ای نداره

 20. s می‌گه:

  سلام و خسته نباشید مرسی از وبلاگ مفید وخوبتان .خانمی ۳۳ ساله هستم باوزن ۷۳کیلو گرم وقد۱۵۹ سانتی متر چندوقتی میشه وزن ثابت مونده بااینکه هم ورزش مرتب وهم رژیم منظم دارم میخواستم بدانم فرمایش شما در این زمینه چیه و اینکه برای لاغری زیر شکمم چکار کنم .واگر با وزنه کار کنم دلیل بر سفت شدن ولاغر نشدنم نمیشه؟ممنون میشم پاسخ دهید

  • رامیار نجفی می‌گه:

   سلام

   بدن شما به فلات رسیده و نیاز به شوک دارد. تغییر برنامه های تمرینی و غذایی مثلا بالا بردن شدت و مدت تمرین مفید است. به زودی مطلبی در مورد تمرینات مخوصو زیر شکم منتشر خواهد شد. تمرینات با وزنه برای لاغری مفید هستند و موجب بالا رفتن متابولیسم بدن می شود.

 21. سروناز می‌گه:

  با سلام
  خانمى ٢٣ سأله هستم با قد ١٧٠ و استخوان بندى درشت و وزن ۶۴ کیلو
  بعد از کم کردن ٧ کیلو (٢ ماهه) الان بعد از یک ماه ورزش مداوم و داشتن رژیم غذایی وزنم ثابت مونده،چطورى مى تونم خودمو به وزن ۶٠ برسونم؟

  • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

   سلام، در حال حاضر شما در محدوده وزن مناسب هستید و نیازی به کاهش وزن ندارید، در هر حال در این مطلب علت های توقف کاهش وزن ذکر شده که می توانید وضعیت خودتان را بررسی کنید

 22. مهلا می‌گه:

  سلام من رژیم دارم دوهفته ی ولی وزنم کم نمیشه خیلییی هم کم میخورم اگه کسی مثل من بود استخوان میموند براش فقط

 23. Ela می‌گه:

  Slm ye soal man kaleri shomari mikonam too in mah vazn kam nakardam vali siz kamkardam ye nafar bem goft 3rooz azad bash bad dobare b shomari bargard in kar doroste

 24. پارسا می‌گه:

  سلام
  من کمی اضافه وزن داشتم حدود ۱۵ کیلو
  با رژیم دکتر هفته دوم ۶ کیلو کم شدم
  راستش تقریبا میشه گفت من از ناحیه ران چاق هستم.به دکتر گفتم چرا چیزی احساس نمیکنم ایشون گفتن یه دوره ۶۰ روزه طول میکشه تا تغییر سایز رو احساس کنی.به نظر شما حرف درستی میزنن یا اینکه چه دلیلی میتونه داشته باشه

 25. ملیحه می‌گه:

  سلام وقت بخیر.دلیل افزایش وزن درماهای اول ورزش ایروبیک چیست

  • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

   سلام، بستگی داره، اگر رژیم غذایی غلط باشه ورزش هم سنگین باشه باعث ذخیره بیشتر چربی میشه، اگر همه این موارد درست باشه شما باید بررسی کنید وزنی که اضافه شده عضله هست یا چربی، چون در جریان تمرین و رشد عضله وزن نیز افزایش پیدا می کند

 26. ملیحه می‌گه:

  والا من بیشتر یت بهتر بگم فقط از ناحیه شکم و پهلو مشکل دارم.قدم۱۶۵ و وزنم نزدیک ۷۰.یعنی تومحدوده ۶۹ تا ۷۰هستم.۳روز در هفته ایروبیک کار میکنم و بعدش با وزنه.ولی از لحاظ ظاهری تفاوتی احساس نمیکنم

  • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

   در هر حال ما فکر نمی کنیم طبیعی باشد، در کامنت قبلی هم گفتیم،  نوع تغذیه، تمرین با وزنه، شدت تمرین که خیلی به نوع تغذیه ربط دارد در این موارد نقش دارد، در کل کسی که ورزش می کند، رژیم غذایی هم دارد یا رژیمش اشتباه هست، یا ورزش درست انجام نمی شود، یا اینکه اگر همه اینا درست باشه افزایش وزن ناشی از افزایش عضله است

 27. ملیحه می‌گه:

  وزنمم تکون نخورده چند گرم هم زیاده شده.از مربیم پرسیدم میگه طبیعی تو ماهای اول.میخوام بدونم نظرشون درسته.پرخوریم نمیکنم در حد معمول

 28. مجتبی می‌گه:

  با عرض سلام و خسته نباشید.
  منم دچار استپ چربی سوزی شدم.سنم ۲۲قدم ۱۸۰ووزنم ۹۰بود.البته اینم بگم چاق نیستم فقط یکم دور شکم و پهلو بزرگ بودبعد یه دوره چربی سوزی دور شکمم از۱۰۶به ۹۷رسیده این کاهش سایز تو ۲۰روز بوده رژیم غذایی پروتیینی بدون هیچ چربی دارم صبحا نیم ساعت پیاده روی میکنم بعدش حرکات شکم ظهرا هم به مدت یکونیم ساعت باشگاه میرم که وزنه میزنم و حرکات شکم و پهلو انجام میدم الان چهار روزه هیچ تغییری درچربی سوزی و ماهیچه سازی نمیکنم ثابت مونده.چای سبز استفاده میکنم هیچ مواد قندی و چربی داری هم استفاده نمیکنم در روز به نوبت ۱۲تا تخم مرغ بدون زرده و ناهار۲۰۰گرم شام هم ۲۰۰گرم سینه کبابی یا آبپز مرغ و یا ماهی استفاده میکنم البته همه اینا زیر نظر مربی هست.الان واقعا چیکار باید بکنم؟البته ۴روزه تو روز از ساعت۲تا۶فقط میخوابم.بنظر شما حجم مصرفی پروتیینو زیاد تر کنم نتیجه میگیریم؟هدفمم کاهش چربی و افزایش ماهیچه هست.ممنون میشم جواب بدین.د یگه یجورایی نا امید شدم.ببخشید زیاد توضیح دادم خواستم کامل گفته باشم.ممنون میشم به ایمیلمم هم جوابتونو بفرستین

  • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

   سلام، نمیشه روی ۴ روز استپ کاهش وزن حساب کرد، اما در کل روند تغذیه کاهش وزن شما برای مقداری کاهش وزن مناسب هست نه چربی سوزی، شما تصور کنید چون قند مصرف نمی کنید بدن قندی نداره، همین پروتئین که مصرف می کنید مازاد اون به قند تبدیل میشه و حتی در شرایطی که بدن قند نداشته باشه خود پروتئین رو تجزیه می کنه، چون شما زیر نظر یک مربی این رژیم رو دارید بهتره با ایشون در میان بذارید، مگر اینکه بخواید برنامه رو برای روند چربی سوزی تغییر بدید، حتی روند تمرینی شما هم مقداری ایراد داره

 29. meysam می‌گه:

  سلام من هم همین مشکل رو دارم تو ماه اول سه کیلو کم کردم اما تو ماه دوم فقط یک کیلو
  رژیمم و رعایت میکنم برنامه تمرینمم به درستی انجام میدم واقعا دیگه نمیدونم مشکل از کجاس

 30. شیما می‌گه:

  با سلام و تشکر از مطالب خوبتون.
  من به مدت ۲ ماهه که ورزش میکنم ( روزانه یک ساعت دوچرخه ثابت و سه روزدر هفته هم بدنسازی) و کالری دریافتی رو هم کم کردم.اما وزنم هیچ تغییری نکرده،حتی ۵۰ گرم.به نظر شما مشکل از کجاست

  • رامیار نجفی می‌گه:

   سلام. برنامه تمرینی شما به چه صورتی هست؟ تداومی با شدت کم یا تناوبی با شدت بالا. برخی اوقات بدن برای کاهش وزن نیاز به شوک تمرینی یا تغذیه ای داره. بهتره برنامه تمرینی رو تغییر بدید. 

   • شیما می‌گه:

    برنامه ی من تداومی با شدت متوسطه و به خاطر مشکلات تنفسی تمرینات اینتروال و شدت بالا و نمیتونم انجام بدم.شوک تغذیه ای به چه صورته ؟!
    ممنونم از پاسخگوییتون

    • رامیار نجفی می‌گه:

     مدتی رژیم عادی داشته باشید. رژیمی که همه مردم دنبال سپس میکنند سپس دوباره رژیم کاهش وزن بگیرید. یا رژیمی که الان دارید پیروی می کنید رو کمی سخت تر کنید مثلا مقدار کالری ورودی رو کمتر کنید.

 31. مهرناز می‌گه:

  سلام من تو یک ماه پنج کیلو کم کردم اما طی دوروز اخیر چند گرم چاق شدم دلیلش چیه وزنمم حس میکنم ثابت مونده

  • رامیار نجفی می‌گه:

   سلام. تغذیه، فعالیت، استرس برنامه های کاری و زندگی و هر چیز دیه ای میتونه بر روند کاهش وزن تاثیر بزاره. دوباره همه برنامه هاتون رو بررسی کنید.

 32. مهرناز می‌گه:

  بنظرتون ممکنه بدنم ب رژیم عادت کرده باشه شوک یا ترک رژیم واسه چن روز لازمه؟؟؟

  • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

   سلام، روی یکی دو روز نمیشه حساب کرد، اگر مدتی این وضعیت ادامه داشته باشه باید وضعیت رژیم و سبک زندگی بررسی بشه

 33. مهرناز می‌گه:

  خیلی ممنون ازتون

 34. سمیه عباسی می‌گه:

  سلام من وزنم ۶۴کیلو هشت کیلو تومنج ماه کم کردم با دوجرخه و رژیم وکالری شماری میخام طناب هم بزنم ولی زانوهام دردمیگیرن چیکارکنم روزی چهل وپنج دقیقیه روچرخه میزنم ولی چون طناب مقدارکالری مصرفیش بیشتره میخام اینم انجام بدم ضمنا خونه تمرین میکنم و کتونی پام نمیکنم

  • رامیار نجفی می‌گه:

   سلام. بهتره از تمرینات جایگزین استفاده کنید. چون درد در زانوایجاد میشه دوچرخه بهتره. برای چند روز از کفش ورزشی استاندارد استفاده کنید شاید درد بر طرف شد.

 35. reza می‌گه:

  سلام من سه هفته و خورده ای هست که رژیم گرفتم و چار کیلو کم کردم حالا دو تا سوال دارم
  اول اینکه کی باید مقار کالری دریافتی رو کم کنم و دوم اینکه یک متخصص تغذیه به من گفته که تا یک ساعت بعد ورزش چیزی نخور زیرا اثر ورزش را از بین می برد نظر شما چیه ؟
  با تشکر

  • رامیار نجفی می‌گه:

   سلام. برای لاغری هم باید قبل و بعد تمرین مواد مغذی مصرف کنید. شما میخایید وزن کم کنید نه خودتون رو بکشید. ینی چی دو ساعت بعد ورزش هیچی نخور. حتما با رژیم ورزش هم بکنید تا بدوتون بد فرم نشه. شما باید در کل روز کالری ورودی و خروجی تون رو تنظیم بکنید به طوری که تعادل منفی ایجاد بشه و شما وزن کم بکنید.لطفاً در صورت امکان از محصول جدید ما دیدن کنید که در همین زمینه منتشر شده.

   http://www.elmevarzesh.com/fitness-and-weight-loss-book/

 36. amir می‌گه:

  سلام چهارماهه باشگاه میرم اول وزنم ۱۰۷کیلو بود بعد از چهارماه وزنم شده ۹۷کیلو الان یک ماهه من سر همون وزن موندم چرا وزنن پایین نمیاد کم کم داره انگیزه از دست میره
  ممنون کمک کنید

 37. ماهی می‌گه:

  سلام،الان که اینو می نویسم بشدت عصبیم،واقعا می خوام گریه کن از دست اضافه وزن و ثابت موندم وزنم
  مدت چهار ماهه رژیم مناسب و پیاده روی هرروزه داشتم دریغ از گرمی تغییر وزن،۱۷۰ قدم و ۸۴ لعنتی وزنم که حاظر نیست تکون بده،واقعا نمیدونم دیگه چکار کنم!!

  • رامیار نجفی می‌گه:

   سلام. هر برنامه تمرینی و تغذیه ای جوابگو نیست. شما باید طوری ورزش کنید و رژیم بگیرید که تعادل منفی کالری در بدن شما بر قرار بشه. رژیم غذایی شما باید تخصصی باشه و نباید از هر رژیمی استفاده کنید. ورزششما باید به صورت تناوبی با شدت بالا باشه که تاثرگذارتر باشه. در کل جای نگرانی نیست با انتخاب یک برنامه تمرینی مناسب و رعایت رژیم تخصصی می تونید به هدف تون برسید.

 38. Ana می‌گه:

  سلام..یکی از بزرگترین دغدغه هام وزن کم نکردنمه..قدم ۱۶۳ و و زنم ۵۷کیلوعه…سه ساله دارم تکواندو کار میکنم اما یه کیوام کم نکردم…روشا و رژیمای مختلفیم امتحان کردم ولی کوچکترین تاثیری نداشته..قبلا کیست داشتم و فک میکردم بخاطر اون وزن کم نمیکنم ولی جدیدن ک آزمایش دادم دیگه نداشتم…یه مدت غذامو کم کردم تاثیری نداش…بعد سیب زمینی و برنجم حذف کردم…تنها ب بیسکوئیت ،شیر ،تخم مرغ،لوبیا و میوه و سبزیجات اتکا کردم..حتی نیم کیلوام کم نکردم..در طول این سه سال گرفتگی دائمی عضلات داشتم..بهم رژیم طب سنتی پیشنهاد کردن و گفتن بخاطر مزاج بدنه ک هم گرفتگی دارم هم وزن کم نمیکنم.ن تنها لاغر نشدم بلکه انرژیمم از دس دادم و دچار ضعف و سرگیجه شدید میشدم ..قسمت ران و باسنم ب نسبت بقیه ی اعضای بدنم بزرگتره ولی در کل چاقی موضعی دارم…میخوام ب وزن ۵۰کیلو برسم و سایزم کوچیکتر بشه..ب هر دری زدم جوابی نگرفتم..لطفا راهنماییم کنین

  • رامیار نجفی می‌گه:

   سلام. ورزش و رژیم غذایی باید درست و اصولی و با هدف و برنامه باشه. صرفاً ورزش کردن و رژیم گرفتن دلیل نمیشه که حتماً باید وزن کم کنید. حذف برنج و سیب زمینی به شما کمکی نمیکنه. شما باید یاد بگیرید چه چیزی رو چه وقت بخورید و برای کاهش وزن و دفع چربی چه ورزش هایی باید انجام بدید. شما در عرض چند ماه اگر با برنامه کار کنید نتیجه خواهید گرفت مگر اینکه مشکل در بدن مثل هورمون ها یا تیروئید و غیره داشته باشید. برای رژیم غذایی و ورزش های مخصوص کاهش وزن دعوت میکنم از کتابچه جدید علم ورزش دیدن فرمائید.

   http://www.elmevarzesh.com/fitness-and-weight-loss-book/

 39. راضیه می‌گه:

  سلام من بعد زایمان دومم تقریبا ۳۰ کیلو در عرض دوسال کم کردم الان ۶۶ کیلو هستم با قد ۱۶۵.نمیتونم باشکاه برم ولی یه کوجولو شکم و پهلو دارم همچنین کاهش وزنم تقریبا ۴ ماه ثابت مانده .چیکار کنم پهلوم اب شه مرسی

  • رامیار نجفی می‌گه:

   سلام. بهترین کار گرفتن رژیم غذایی ویژه چربی سوزی است. پیشنهاد میکنم حداقل روزانه ۱۵ الی ۲۰ دقیقه در منزل چندین تمرین رو انجام بدید. این همه کاهش وزن با بد فرم شدن بدن میشه. برای شروع دوباره کاهش وزن باید به بدن تون شوک وارد کنید. با ورزش یا با تغییر رژیم غذایی.

 40. فاطمه می‌گه:

  سلام وقتتون بخیر و ممنون بابت مطالب خوبتون.
  من سه ماهه ک رژیم هستم و آز وزن ۸۱ب وزن۶۸رسیدم و قدمم۱۷۰هست ولی الان دیگه سخت وزن کم میکنم با اینکه در غذا و ورزشم تغییری نیست میخام ب وزن ۶۳برسم در ضمن پلی کیستیک هم هستم.
  ممنون میشم اگه راهنماییم کنید ک چجوری دوباره وزن کم کنم.

شما چه نظری دارید؟ برای ما بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *