آیا ورزش با شکم خالی و قبل از صبحانه باعث کاهش وزن می شود؟

آیا ورزش با شکم خالی و قبل از صبحانه باعث کاهش وزن می شود؟
تلگرام

تا چند سال پیش تصور عموم بر این بوده که ورزش با شکم خالی و قبل از صبحانه می‌تواند به چربی سوزی کمک کند. خیلی‌ها نیز هنوز این روش را ادامه می‌دهند و به نوعی نتیجه هم می‌گیرند! اما چه نتیجه‌ای و به قیمت از دست دادن چه چیزی؟

چرا ورزش با شکم خالی و در صبح؟

تصور بر این است چون چند ساعت از آخرین وعده غذایی یعنی شام گذشته است، بدن غیر از چربی، منابع انرژی دیگری مانند گلیکوژن در اختیار ندارد و این زمان، زمان مناسبی است تا چربی را بسوزانند. بنابراین با معده خالی شروع به ورزش می‌‌کنند. در نگاه اول اینطور به نظر می رسد این نوع فعالیت ورزشی اثر گذاری بهتری نسبت به زمانی دارد که شما صبحانه خورده باشید و بعد ورزش کنید. اما یک تفاوت منفی نیز دارد و آن تحلیل رفتن عضلات است! که البته نوع ورزش در آن نقش دارد.

اما چه نوع ورزشی؟

برخی‌ها صبح و قبل از صبحانه مثلاً به مدت ۲۰ دقیقه پیاده روی آهسته‌ای انجام می‌دهند، برخی دیگر با شدت متوسط و زمان طولانی تمرین هوازی مانند دویدن و گروه دیگر تمرینات بدنسازی و یا تمرینات با شدت بالا مانند اینتروال انجام می‌دهند.

_________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________

گروهی که فقط پیاده روی انجام می‌دهند، شاید با این زمان پیاده روی و شدت پایینی که دارد کمتر بدن را وادار به سوختن چربی کند و شاید در واقع هیچ تفاوتی در کاهش چربی میان آن‌ها با کسانی که همان پیاده روی را بعد از صبحانه انجام می‌‌دهند، نداشته باشند. اما دیگر گروها وقتی شدت یا زمان تمرین را بالا می‌برند، بدن را به منظور کالری سوزی وارد فاز تخریب شدن می‌کنند.

چرا ورزش با شکم خالی درست نیست؟

میزان سطح هورمون کورتیزول (هورمون استرس!) در صبح بالا است. از طرف دیگر فعالیت‌های ورزشی مانند شرایط استرس‌زا تلقی شده و موجب ترشح کورتیزول بیشتر می‌شود، کورتیزول نیز برای یافتن سوخت سراغ تجزیه پروتئین بدن (عضلات) و تبدیل شدن آن به گلوکز می رود! گذشته از این سطح پایین گلیکوژن هنگام فعالیت ورزشی باعث آزاد شدن کورتیزول و منجر به تجزیه پروتئین می‌شود که گذشته از عضله سوزی، اختلال در سیستم ایمنی بدن را نیز به دنبال دارد. پس در این شرایط شما برای کاهش وزن، عضلات را قربانی می‌کنید. (کورتیزول از غدد فوق کلیوی ترشح می شود)

پس نتایج تحقیقات قبلی چه می‌شود؟

مطالعات زیادی در این خصوص انجام شده که نتایج کاملاً متناقضی را نشان داده است، چرا که در این مطالعات اشاره‌ای به نوع تغذیه فرد در طول روز نشده و فقط ورزش با معده خالی قبل از صبحانه و یا مصرف کربوهیدرات یا پروتئین آن هم به صورت کنترل شده قبل از ورزش بررسی شده است.

اما در خصوص تحقیقاتی که ورزش با معده خالی را توصیه کرده‌اند، اینطور به نظر می‌‌رسد که در این تحقیقات به میزان سطح کورتیزول توجهی نشده باشد و فقط مقدار کاهش وزن فرد را مورد بررسی قرار داده‌اند، از طرف دیگر این امکان نیز وجود دارد که حتی توجه کمتری به این شده باشد که میزان وزن کاسته شده از چربی بوده یا نتیجه تخریب عضله بوده است؟ چرا که در مواردی توصیه شده این روش را در کنار رژیم کم کالری ادامه دهید، این روش در یک بازه زمانی کوتاه می‌تواند موجب کاهش وزن شود، اما آیا ادامه خواهد داشت و یا وزن از دست رفته بر نمی‌گردد؟

باید گفت این نوع کاهش وزن در یک جایی متوقف ‌می‌شود و بدن نسبت به از دست دادن چربی از خود مقاومت نشان می‌دهد، در کنار این موارد گذشته از پایین آمدن سطح ایمنی بدن، اختلال در سطح قند خون، کاهش بافت عضلانی و افزایش فشار خون می‌تواند از تبعات افزایش سطح کورتیزول برای شخص باشد.

اگر صبحانه بخورید و بعد از آن ورزش کنید چطور؟

وقتی ماده غذایی وارد بدن می‌شود که طبیعتاً بخشی از آن کربوهیدرات است، انسولین ترشح می‌شود، گلوکز خون را ذخیر کرده و مابقی گلوکز صرف فعالیت‌های می‌شود که پس از صرف غذا مشغول به انجام آن می‌شوید. یعنی اگر شما با فاصله کم از صرف صبحانه فعالیت ورزشی را انجام دهید بدن گلوکز خون که نتیجه مصرف صحبانه است را مصرف می کند و پس از اتمام آن سراغ دیگر ذخایر بدن می رود، از طرف دیگر این فاصله کم حتی موجب اختلال در روند هضم غذا می‌شود. بنابراین لازم است حداقل از یک ساعت و نیم به بالا پس از صرف غذا فعالیت ورزشی را آغاز کنید.

نکته پایانی

دقت کنید که مقوله کاهش وزن چیزی فراتر از این است که شما صبح با شکم خالی ورزش کنید و کالری مصرفی را در طول روز کاهش دهید در این شیوه به جای اینکه در دراز مدت انتظار کاهش وزن داشته باشید، کاهش وزن‌تان یا متوقف شود یا حتی بعد از آن بدتر، بالا رود.

شما به جای اینکه در صبح با معده خالی ورزش کنید، بهتر است صبحانه میل کنید سپس در طول روز میزان کربوهیدرات مصرفی را مدیریت کنید یا کاهش دهید و از طرف دیگر تغذیه‌تان را به طرف مصرف پروتئین (به میزان نیاز بدن) و چربی ببرید. همیشه سخت تلاش کردن به معنی نتیجه بهتر نیست، بلکه انتخاب راه درست شما را موفق می‌کند.

زمانبندی تغذیه و نوع ترکیب مواد غذایی به منظور عضله سازی، کاهش وزن یا عضله سازی و کاهش وزن به صورت همزمان متفاوت است، بنابراین لازم است در خصوص هدفی که دارید گذشته از مطالعه در این زمینه از یک متخصص بخواهید تا برنامه‌ای مختص به خودتان را تنظیم کند.

تهیه و تدوین: elmevarzesh.com

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

۳۶ نظر

 1. زهرا محمدزاده گفت:

  اطلاعات جالبی بود..ممنون از شما

 2. مجید گفت:

  باسلام.بسیار عالی بود/سپاسگزارم.

 3. مجید گفت:

  پس با این حساب صبحها اصلا ورزش نکنیم با معده خالی ورزش نکنیم یک ساعت و نیم بعد از صبحانه هم دیگه سر کار رفتیم نمیشه ورزش کرد پس چکار کنیم که ورزش صبحگاهی رو داشته باشیم

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، شما اگر بخواید ورزش صبحگاهی رو با چند حرکت نرمشی ساده و کشش انجام بدید مشکلی نیست، چون روی هم رفته ۱۰ دقیقه هم نمیشه هر چند که باز توصیه می کنیم با شکم خالی انجام ندید، اگر امکانش هست در محل کار انجام بدید

 4. ایوب گفت:

  بهترین وقت برای ورزش کردن شب است اونم دوساعت بعد خوردن شام سبک

 5. سجاد گفت:

  عالی بود ممنونم.

 6. علیرضا گفت:

  اخرش ما چیکار کنیم یه جا گفتید قبل صبحانه خوبه ورزش الانم گفتید که ضرر داره
  من دارم انجام میدم ورزش قبل صبحانه رو با برنامه طناب زنی خیلی خوبه تا اخر شب انرژی دارم
  علاوه بر اون ساعت ۸ شب تا ۱۲ چهار ساعت تمرین دارم و از زمانی ورزش قبل صبحانه رو شروع کردم اصلا کم نمیارم…

 7. Saleh گفت:

  سلام.تو این مطلب گفتید که این نوع کاهش وزن درجایی متوقف میشود
  اگه بعداز صبحهانه ورزش کنیم اونوقت کاهش وزن متوقف نمیشه؟حتی اگه هفته ای سه روز دوبار ورزش کنیم

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، هر چه شدت و دوره ورزش بیشتر باشه و از طرف دیگه مقدار کالری ورودی بدن رو کاهش بدید، مکانسیم خود بدن باعث میشه مصرف انرژی کاهش پیدا کنه، به همین خاطر در کاهش وزن ضمن توجه به برنامه غذایی و تمرینی صحیح نباید آنقدر بدن را تحت فشار قرار داد که با کاهش کالری مصرفی و یا تحلیل عضلات مواجه شود

 8. عادل گفت:

  سلام.اگه هفته ای سه بار قبل صبحانه با شدت ارام طناب بزنیم به مدت نیم ساعت بازم ممکنه موجب ایست وزنی بشیم یا بدن در برابر چربی مقاومت نشون بده؟؟؟(تو بالا ذکر کردید)

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. کلاً همه متخصصان علوم ورزشی ورزش با معده خالی رو رد کردن. بهترین کار مصرف یک وعده سبک پر کالری قبل از ورزش است این طوری کالری سوزی بهتر انجام میشه. ایست وزنی در هر شرایطی ممکنه اتفاق بیوفته و مواردی هم که در این مطلب ذکر شده شامل می شود. طناب زدن هم ورزش است. اگر در این مطلب به پیاده روی یا ورزش های هوازی اشاره شده به این معنی نیست ورزش های دیگه رو بتونید قبل از صرف صبحانه انجام بدید.

 9. عادل گفت:

  پس یعنی اگه صبحانه بخوریم تا چند دقیقه بعد میتونیم ورزش کنیم
  مثلا ۶/۴۵دقیقه صبحانه و ۸/۱۵ورزش خوبه؟

 10. مظفری گفت:

  سلام، اگه بلافاصله بعد از خواب ۵گرم گلوتامین مصرف کنیم چطور؟ آیا باز هم ورزش صبحگاهی با شکم خالی باعث تخریب عضلات میشه؟

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. ۵ گرم گلوتامین آیا باعث سیری میشه؟ اگر میشه این سیری چقددر طول میکشه؟ به فرض شما ساعت  ۱۲ شب یک وعده گلوتامین بخورید آیا تا ساعت ۸ یا ۷ صبح این وعده چند گرمی در معده هست که شما احساس سیری نکنید؟ بهتره در کل یک وعده سبک قبل از ورز بخورید

 11. رضا گفت:

  سلام ما که متوجه نشدیم یه جایی با دلایل علمی ثابت کردین ناشتا بریم هوازی بهترین زمانه واسه چربی سوزی بعد از زیر همون مقاله لینک دادین اینجا میگه ناشتا نرین چون عضلات وارد فاز کاتابولیک میشن بخاطر کورتیزولیعنی چی ؟پس آخرش چیکار کنیم؟مگه تا زمانی که کل چربی غیر ضروری بدن سوزونده نشه بدن نمیره سراغ عضلات؟؟پس این مقاله که نقض میشه

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، این درسته که ناشتا ورزش کنید امکان داره چربی بیشتری از دست بدید، ولی با دلایلی که در این مطلب مطرح شده کورتیزول در این بازه زمانی می تونه اثر مخرب روی عضلات داشته باشه، به عنوان مثال شما می تونید بعد تمرینات بدنسازی هوازی تمرین کنید تا چربی سوزی بیشتر بشه ولی بازم اینجا کورتیزول ترشح میشه و اثر کاتابولیک داره، حتی در یک نتیجه یک تحقیق این بوده که ورزش با شکم قبل خالی قبل از صبحانه فقط به کنترل وزن کمک کرده نه کاهش وزن. در کل اگر عضله براتون مهم هست بهتره طبق توصیه اقدام کنید مگر اینکه تحقیقات جدیدی انجام بشه و نتیجه ای دیگه ای رو اعلام کنند. اگر هم عضله براتون مهم نیست و صرفاً چربی سوزی مهمه می تونید ریسک اون رو قبول کنید.

 12. حسین گفت:

  سلام..میشه صبح تمرین شنا و شکم انجام داد؟
  و این که درمورد هیدروسکی کات یکم توضیح بدین

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، میشه دوست عزیز اما چقدر و با چه شدت و برای چه هدفی؟ شما مطلب رو مطالعه کردید اگر شدید باشه و در تعداد بالا توصیه نمی کنم با شکم خالی باشه ولی اگر کم باشه و سبک میشه گفت ایرادی نداره

 13. فائزه گفت:

  سلام … وقت بخیر …سوالی داشتم خدمتتون من الان۱۰روزه ورزش رو شروع کردم و هرصبح ۲۰دقیقه با تردمیل پیاده روی میکنم ولی متاسفانه صبحانه رو بعد از ورزش مصرف میکردم ، اینکارم چقدر اسیب میزنه بهم ؟!خیلی نگران شدم وقتی این مطلبو دیدم

  و اینکه اگه از امروز به بعد صبحانه رو قبل ورزش بخورم و ۲۰دقیقه پیاده روی با تردمیلم رو ثابت نگه دارم ، وزنم کم میشه ؟! دوس دارم فقط ۴تا۵کیلوگرم وزن کم کنم ، واقعا میتونم ؟ سنم۱۸ساله و متاسفانه دوساله که دچار اضاف وزن شدم ..

  میشه جوابمو کامل بدید؟ خیلی ممنونم از مطالب خوبتون

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، نگران آسیب نباشید، اما شما اگر می خواید فقط این مقدار وزن رو کم کنید کافیه تغذیه درستی داشته باشید و در طول روز هر وقت که شد ورزش کنید

 14. امید گفت:

  سلام،امیدوارم خوب باشید،من شنیدم که تمرینات هوازی قبل از صبحانه به منظور چربی سوزی مفید هست ولی برای بدنسازان باید مصرف پروتیین را زیاد کنن،،،الان خودم دارم چربی سوزی میکنم و احساس میکنم با شکم خالی دارم جواب میگیرم،ولی متاسفانه عضله هم مقدار کمی از دست میدهم و حرف شما درست است،،چطور میشه چربی جلوی تخریب عضله رو گرفت زمانی که چربی سوزی با شکم خالی انجام میشه؟ مرسی

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، وقتی این روش مضر هست چرا انجام بدید؟ اگر بخواید جلو تخریب عضله رو بگیرید باید قبلش تغذیه داشته باشید بنابراین توصیه می کنم با تغذیه مناسب و تمرین در تایم های دیگه چربی سوزی کنید

 15. محمد گفت:

  سلام خسته نباشید، دوستان من خودم خیلی وقته قبل از صبحانه ورزش میکنم اما نه با معدی خالی! ۲۰دقیقه قبل اینکه برم سر تمرین سه،چهار تا خرما میخورم بعد میرم تقریبا یک ساعت ورزش میکنم پیاده روی،دویدن و حرکات کششی و … به شما هم پیشنهاد میکنم حتما امتحان کنید، ۲۰ دقیقه قبل از تمرین ۴ تا خرما بخورید برید سر تمرین و در هنگام تمرین هم میتونید مقدار کمی اب نیز استفاده کنید.
  با تشکر فراوان از سایت”علم ورزش”

 16. محمد گفت:

  سلام این مطالب همش اشتباهه ورزش صبحگاهی با شکم خالی واسه یه ادم معمولی که عضلات مال خودشه در واقع با دارو ساخته نشده ریزش عضله ای درک ار نیست و این مطالب اشتباهه

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام محمد عزیز، اگر منبعی دارید که این رو رد می کنه خوشحال میشیم به ما معرفی کنید، اگر هم نه، توصیه می کنیم در خصوص ارتباط کورتیزول در صبح با عضله کمی مطالعه کنید

 17. حامد گفت:

  سلام و خسته نباشید، ممنون از مطالب جالبتون
  خواستم بپرسم حالا وعده قبل از ورزش در صبح برای چربی سوزی بیشتر چی باشه بهتره؟ پیشنهاد بدید ممنون میشم
  و اینکه مثال ساعت ۴/۳۰پاشیم یه صبحانه بخوریم و بخوابیم و ساعت ۶ بیدار شیم بریم ورزش صحیح است؟؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، ببینید چیز خاصی وجود نداره که شما قبل از ورزش بخورید و بخواید هنگام ورزش چربی سوزی کنید، اینکه بخوایم در وقت ورزش کردن بیشتر چربی بسوزانیم امکان پذیر هست منتها بر اساس اینکه کل رژیم غذایی در این مسیر باشه نه صرفاً یک وعده. هیچ وقت حتی بهش فکر نکنید که ساعت ۴ و نیم صبحانه بخورید، بخوابید و بعد ۶ صبح ورزش کنید، دقیقاً هدف شما از این تایم ورزش چی هست؟ اگر چربی سوزی هست، اشتباهه، بدن شما هنوز بیدار نشده هنوز تعادل هورمون ها برقرار نشده و …. من توصیه می کنم شما فقط صبح در حد چند حرکت کششی و نرمشی ورزش کنید نه اینکه بدن رو تحت فشار قرار بدید برای چربی سوزی، کل روز رو زمان دارید

 18. sam گفت:

  سلام من کشتی میگیرم و ۱۴سالمه میخواستم بدونم بد نیست امینو نیترو۲۲۲۲ بخورم

 19. سیروان گفت:

  سلام،خسته نباشید. من میخواستم بدونم اشکالی نداره یه ربع بعد از غذا سراغ یه ورزش نیمه سنگین ۲۰دقیقه ای بریم؟
  مثلا ساعت ۶تا ۶.۱۵غذا ….و ساعت ۶.۳۰تا ۶.۵۰ورزش

 20. شمسی گفت:

  با سلام ،من درمورد موضوع یه سوال دارم،شما فرمودید در هنگام صبح ذخایر بدن مثل گلیکوژن و گلوکز واینا خالیه پس بدن سراغ تجزیه عضلات میره واسه سوختگیری،پس چربی سوزی نداریم ،خب وقتای دیگه بخوایم ورزش کنیم بدن برای سوختگیری سراغ سوخت اصلیش گلیکوژن و اینا میره تا زمانیکه تموم میشه این سوخت ،بعدش دوباره میشه مثل صبح ذخایر خالی و کاتابولیسم عضلات.پس بدن کی میره سراغ چربیها؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، در این مطلب چنین چیزی رو نگفتم، دقت کنید چیزی که اتفاق می افته به خاطر عملکرد هورمون های بدن هست، شما به نقش و کاری که کورتیزول می کنه دقت کردید؟ متوجه شدید چه وقتی در بالاترین سطح قرار داره؟

 21. محمد ابراهیم علیزاده گفت:

  با سلام
  من هر روز برای آب کردن شکمم(سوزاندن چربی بدن) مدت سی تا چهل دقیقه پیاده روی و هم کمی دوش میکنم.
  بعد از مدت ده دقیقه حرکات شکم میرم.
  حالا بفرمایید صبح قبل از ورزش باید چی میل کنم..؟
  و آیا نوشیدن یک لیوان شیر با چند دانه خرما کافی است یا باید حتما چیزی مثل غذا بخوریم..؟
  ممنون تان

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، تفاوت چندانی نداره، چون فعالیت شما خیلی سبک هست، صرفاً برای جلوگیری از ضعف کردن می تونید مثلاً یک لیوان شیر میل کنید

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *