نوشیدنی ورزشی مناسب

تلگرام

همه ما می دانیم زمانی که ورزش می کنیم، باید به هیدراته کردن یا همان آبرسانی به بدن توجه کنیم.اما شاید برای شما جای سوال باشد که وقتی ورزش می کنیم دقیقا" چه چیزی باید بنوشیم و نوشیدنی ورزشی مناسب برای ما چیست؟ قاعدتا" اولین گزینه آب است،البته آب یک انتخاب کلاسیک است اما با دیدن قفسه فروشگاه ها که همه جا پر از نوشیدنی های ورزشی، نوشیدنی های انرژی زا و آب های مختلف طعم دار و غنی شده است، واقعا" چه باید کرد؟ کارشناسان می گویند این به سلیقه شما بستگی دارد و همچنین به مدت و شدت تمریناتی که انجام می دهید.

اهمیت نوشیدنی در ورزش

کریستین کلارک، مدیر تغذیه ی ورزشی در دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا می گوید: ورزش به مدت یک تا  سه ساعت به اندازه ی کافی طولانی هست برای اینکه این مایعات نوشیدنی را جایگزین مایعاتی کنیم که بدن از طریق عرق کردن از دست داده است.در ضمن او می گوید هر چقدر بدن عرق کند به همان اندازه سدیم و پتاسیم از دست می دهید.هر چه شدت ورزش و عرق کردن بیشتر باشد نیاز به نوشیدنی برای کمک به جایگزینی مواد از دست رفته بیشتر می شود.

دکتر کلارک می گوید : نوشیدنی های ورزشی می توانند به افزایش سطح انرژی بدن بدون عوارض به هضم و جذب غذا کمک کنند.

در واقع، یک نوشیدنی ورزشی سه چیز را به بدن ارائه می دهد که بدن قبل، در حین ورزش و پس از ورزش به آن نیاز دارد:

هیدراتاسیون

دانشگاه پزشکی ورزشی آمریکا به ورزشکاران توصیه می کند که حدود ۱۷ اونس مایع ( به لیتر برابر است با حدود نیم لیتر) در حدود دو ساعت قبل از ورزش بنوشند،چرا که باعث می شود که آب کافی در بدن وجود داشته باشد و به بدن اجازه می دهد که فرصت کافی برای تبادل آب در آن صورت گرفته و آب اضافه دفع شود.آن ها توصیه می کنند که ورزشکاران در طی ورزش،شروع به نوشیدن زود هنگام آب یا نوشیدنی نموده و در فواصل منظم نیز ادامه دهند تا این مایعات بتوانند آب از دست رفته بدن را که از طریق عرق کردن دفع شده است جبران نماید.معمولا" در حد فاصل هر ۱۵ تا ۲۰ دقیقه در حین ورزش باید آب به بدن برسد.

سوخت

کربوهیدرات موجود در نوشیدنی های ورزشی شیرین موجب تأمین انرژی جهت کمک به تأخیر انداختن خستگی در ورزش می شود.همچنین تست های آزمایشگاهی نشان داده است که ۶٪ کربوهیدرات (۱۴ گرم کربوهیدرات در هر ۸ اونس آب) بیشترین کارایی را در تأمین انرژی بدن دارد.

الکترولیت ها و مواد معدنی

این مواد شامل سدیم، پتاسیم و کلراید است که ورزشکاران از طریق عرق کردن از دست می دهند.هم زمان با عرق کردن که آب از بدن خارج می شود این الکترولیت ها نیز خارج می شود.پس در طول ورزش شما نیاز به جایگزین کردن الکترولیت دارید .

طعم دار یا بدون طعم ؟

وقتی که  تشنه هستید، می توان گفت آب اولین و شاید تنها چیزی باشد که می نوشید.اما شاید بدتان نیاید نوشیدنی شما طعم دار باشد! و شاید شما هم از آن دسته افرادی هستید که وقتی نوشیدنی شما مزه دار است بیشتر می نوشید؟ در این صورت این نوع نوشیدنی برای شما بهتر است! به همین سادگی  که گفتیم.چرا که موضوع اصلی این است که بدن شما هیدراته بماند."دانشگاه پزشکی ورزشی آمریکا توصیه می کند که نوشیدنی های طعم دار جایگزین مناسبی برای مایعات از دست رفته بدن در حین ورزش و بعد از ورزش می باشد."

نوشیدنی ورزشی مناسباگر شما فقط یک ورزشکار معمولی هستید چه نوع مایعاتی باید بنوشید ؟

اگر شما از آن دسته ورزشکارانی هستید که فقط در آخر هفته ورزش می کنید، در این صورت آیا باز هم به نوشیدنی های ورزشی نیاز دارید یا فقط نوشیدن آب کافی است؟ جواب این است: بستگی به میزان تعریق بدن شما دارد.در حین ورزش در یک ساعت آخر کمی تفاوت در عملکرد بین ورزشکارانی که  نوشیدنی های حاوی کربوهیدرات و الکترولیت  نوشیده اند و کسانی که آب ساده نوشیده اند وجود دارد و به گفته دکتر کلارک، کسی که در یک محیط سرد به مدت ۱/۵ ساعت (که احتمال عرق کردن کم است) ورزش می کند، بیشتر نیاز به مایعاتی مانند آب دارد و به دریافت الکترولیت نیاز ندارد.

آب های ویتامین دار ؟

انجمن رژیم غذایی آمریکا و دانشگاه پزشکی ورزشی آمریکا در یک مقاله در خصوص تغذیه و عملکرد ورزشی می گوید: بهترین راه دریافت ویتامین ها و مواد معدنی به طور طبیعی از مواد غذایی و نوشیدنی ها است، مانند ویتامین C که ازطریق مرکبات و سبزیجات یا برگ سبز تیره می توانید دریافت کنید و کلسیم را از محصولات لبنی.اگر انرژی کافی از انواع غذاها بدست آید، ورزشکاران به مکمل های ویتامین و مواد معدنی نیازی نخواهند داشت.

اما اگر هنوز تمایل دارید که از آب ویتامین دار استفاده کنید پس موارد زیر را در نظر بگیرید :

از نوشیدنی های که شکر آن ها تبدیل شده، نباید به میزان زیاد استفاده کرد به خصوص در بچه ها.منظور از شکر جایگزین، شیرین کننده های طبیعی است.بسیاری از ویتامین هایی که به آب اضافه شده است، محلول در آب هستند (مثل ویتامین C، ویتامین B).این درست است که هر گونه مازاد مصرف می تواند به آسانی از طریق کلیه ها دفع شود، اما این بدان معنی نیست که مصرف مقدار زیادی از ویتامین های محلول در آب به طور کامل بی ضرر است.مصرف مقادیر بالا می تواند در جذب و یا در استفاده از دیگر مواد مغذی تأثیر گذار باشد.همچنین عبور مقادیر زیادی از ویتامین ها از طریق کلیه ها ممکن است مشکلاتی ایجاد کند.اگر از آب ساده هم راضی نیستید می توانید طعم و مزه آن را با لیمو، پرتقال و یا توت فرنگی تغییر داده و طعم دار کنید.

نوشابه های انرژی زا برای ورزشکاران

از میان نوشابه یا نویشیدنی های انرژی زا کدام یک مفید است؟در حقیقت به نوع نوشیدنی انرژی زا بستگی دارد. تحقیقاتی هم صورت نگرفته تا شما را از آن مطلع کنیم، اما در مطلب بعدی در نظر داریم چند نوشابه انرژی زا را همراه با مقدار انرژی آن به شما معرفی کنیم.

نوشابه های انرژی زا را بهتر بشناسید

تهیه و ترجمه: elmevarzesh.com

منبع:webmd

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

۲۵ نظر

 1. محسن گفت:

  سلام
  شنیدم مصرف یک یا دو لیوان شیر پس از ورزش کمک در کاهش چربى مى کند درسته؟ و مصرف اب کرفس پس از ورش ایا مناسبه؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، بله مصرف شیر در دراز مدت باعث کاهش وزن می شود، در خصوص آب کرفس اطلاعی نداریم

 2. احسان گفت:

  سلام این نوشیدنه ابی رنگ اسمش چیه؟ از کجا باید تهیه اش کرد؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام این نوشیدنی ها مواد طعم دار بهش اضافه شده همین

   • شایع گفت:

    سلام،توی یک سایتی خوندم که اب پرتقال با کمی اب و نمک در حین ورزش خوبه.شما از تهیه نوشیدنی بهتر اطلاع دارید که برای تعادل مواد معدنی یا کربوهیدراتی باشه
    ممنون

 3. احسان گفت:

  خب اسمی چیزی نداره؟؟؟ این مواد طعم دار رو باید از کجا تهیه کرد؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   نحوه تهیه رو نمی دونیم اما یا معمولا” ویتامین رو بهش  اضافه می کنند یا طعم دهنده های خوراکی

 4. حبیب گفت:

  سلام بر شما
  مطلب مفیدی بود، ممنون.
  لطفا چند روش تهیه نوشیدنی دست ساز خانگی برای استفاده در حین ورزش بدنسازی معرفی نمایید.
  مثلا محلول آب و شکر و ۱ درصد آب لیمو، آیا محلول مناسبی است؟ به جای آب خالی ؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، در حال حاضر بهترین نوشیدنی ورزش یا آب است یا شیر شکلات. این نوشیدنی که شما اشاره کرده اید صرفا” برای حفظ تعادل الکترولیت ها و مواد معدنی است

 5. حبیب گفت:

  شیر جزو لبنیات است و شکر موجود در آن دیر هضم است، این نوشیدنی در حین ورزش مناسب است؟
  چون در حین ورزش بدن به قند فراوان برای تولید انرژی نیاز دارد و شکر محلول در آب سریعتر از شیر جذب خون می شود، درست است ؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، در حین ورزش آب بهترین نوشیدنی است، می توانید مقداری نمک و شکر هم به آن اضافه کنید تا در مواد معدنی بدن هم کمبودی پیش نیاید

 6. حبیب گفت:

  سوال دیگه اینکه آیا استفاده از مولتی ویتامین ها (آمپول های تقویتی خانواده B)، برای سریعتر رشد کردن بدن، ضرر ندارد؟

 7. ایمان گفت:

  با سلام.
  منظور از نوشیدنیهایی که شکر آنها تبدیل شده چیه؟ مثلا من گاهی اوقات در حین تمرین از قرص جوشان مولتی ویتامین آلمانی استفاده میکنم که بدون قنده ولی این احتمال وجود داره که قند مصنویی (مخصوص دییابتی ها) بهش زده باشن.
  منظور شما همین قندهاست؟

 8. mehdi گفت:

  سلام

  آیا استفاده از قرص های جوشان ویتامین C برای نوشیدنی میان تمرین مفید هست یا نه؟

  ممنون

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. بهتر است حین تمرین از مخلوط آب با عصاره طبیعی میوه استفاده کنید. نوشیدن آب همراه با قرص های جوشان حین تمرین توصیه نمی شود. ویتامین C به دلیل دارا بودن آنتی اکسیدان، برای مبارزه با رادیکال های آزاد بهتر است بعد تمرین مصرف شود.

 9. مسعود گفت:

  سلام سایت و مطالب عالیه موفق باشید

 10. alireza گفت:

  سلام،استفاده قرص جوسان ویتامینc قبل تمرین بدن سازی ایرادی نداره؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، ایرادی نداره، منتها ویتامین ها را سعی کنید همراه غذا میل کنید چون نقش چندانی در روال تمرین ندارند

 11. مجيد گفت:

  سلام میخواستم بدونم مصرف پروتین به همراه کراتین و ووزش بدنسازی باعث افزایش وزن میشه یا اینکه به جای پودر وی از مَس گینر استفاده کنم و یا اینکه همون پودر وی به همراه کربوهیدرات های خوراکی به همراه کراتین کفایت میکنه.. لطفا راهنمایی کنید

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، بله باعث افزایش وزن میشه اما نکته مهم تغذیه خوب در کنار بدنسازی و مصرف مکمل ها است

 12. حمید گفت:

  سلام بعضی از اساتید میگن حین ورزش نباید از مواد شیرینی مثلا خرما یا شربت شیرین و… استفاده کرد آیا درسته (با دلیل)؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، اگر ترکیب یک نوشیدنی شیرین برای فعالیت های طولانی مدت مصرف بشه مشکلی نداره ولی برای سایر فعالیت ها چیزی مصرف نشه بهتره، مگر اینکه فعالیت از نوع استقامتی و در زمان طولانی باشه مثل دوچرخه سواری استقامت یا دو ماراتون چون منابع انرژی بدن تخلیه میشه و ورزشکار نیاز به جبران داره، یک دلیل مصرف نکردن این می تونه باشه که مصرف مواد غذایی شیرین باعث افزایش قند خون میشه این بد نیست اما وقتی قند خون بالا بره انسولین ترشح میشه و قند خون رو کاهش میده که برای بعضی ها می تونه موجب افت قند خون بشه از طرف دیگه ما هر چیزی رو که بخوریم در جریان هضم اون خون بیشتری در معده و دستگاه گوارش تجمع پیدا می کنه و این باعث کاهش عملکرد سایر بخش های بدن میشه، اگر توجه کرده باشید هر وقت وعده غذایی مصرف میشه مقداری احساس سنگین بودن و خواب آلودگی رخ میده که به همین خاطر هست

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *