کاهش سرما خوردگی با ورزش در خانم های سالمند

تلگرام

خانم های سالمندی که از علائم سرما خوردگی عذاب می کشید، بهتر است قدم زدن را شروع کنید. در طول سال ها دیده شده است؛ خانم های پیری که به صورت مرتب ورزش های سبکی مثل پیاده روی انجام داده اند، کمتر دچار سرما خوردگی شده اند.انجام ورزش سبک تا متوسط مثل پیاده روی به مدت ۳۰ تا ۴۵ دقیقه، ۵ روز در هفته، می تواند باعث تقویت سیستم ایمنی شود و از سرماخوردگی جلوگیری کند. به طوری که میزان سرما خوردگی سالمندانی که این میزان در هفته ورزش می کنند ۳ برابر کمتر از افرادی است که هیچ گونه ورزشی انجام نمی دهند. حتی دیده شده است، اثرات ورزش در سالمندان از مصرف مولتی ویتامین ها در جلوگیری از سرماخوردگی بیشتر است.
سرما خوردگی , ورزش سالمندانانجام حرکات ورزشی سبک تا متوسط به دو دلیل باعث کاهش سرما خوردگی می شود؛ یکی اینکه سلول های ایمنی بدن را افزایش می دهد و دیگر اینکه باعث افزایش ترشح مواد ایمنی از غدد بزاقی می شود که از ورود عوامل عفونی به دستگاه تنفس فوقانی جلوگیری می کند.بهترین فعالیت ورزشی برای رسیدن به این منظور، پیاده روی به صورت تند است. این ورزش حتی بیشتر از ورزش های کششی در پیشگیری از سرماخوردگی موثر است.

لازم است یادآوری کنیم که ورزش های سنگین و خسته کننده نه تنها باعث کاهش عفونت های تنفسی و سرما خوردگی نمی شود بلکه افزایش ابتلا به این بیماری ها را در پی دارد، زیرا در اثر ورزش های سنگین، سیستم ایمنی دچار ضعف می شود.پس یادتان نرود که ورزش باید سبک تا متوسط باشد و به صورت مرتب حداقل ۵ روز در هفته و هر بار به مدت ۳۰ دقیقه انجام شود. انجام این میزان ورزش علاوه بر جلوگیری از سرما خوردگی، به سلامت سیستم قلبی و عروقی و حفظ تناسب اندام هم کمک می کند.

دکتر سحر میرپور

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *