کمیته نخبگان ورزش در مسیر توسعه ورزش

تلگرام

ورزش در دنیای امروز به عنوان یک حرفه از آن نام برده می شود. بر همین اساس فعالیت، سیاست گذاری و تصمیم گیری ها در این مهم نیاز به رویکرد و نگرش حرفه ای دارد تا موجبات رشد و توسعه ورزش را در مؤلفه های مختلف قهرمانی یا حرفه ای و ورزش همگانی فراهم آورد. حال که صحبت از توسعه ورزش به میان آمد به ناچار باید از مدیریت و برنامه ریزی هم صحبت به میان آورده شود. آنچه که در این برهه زمانی جزء نیازهای اساسی ورزش کشور  شده و  باید سرلوحه کار دستگاه ورزش قرار گیرد، تشکیل کارگروه شناسایی موانع و ضعف های ورزش در استان ها و همچنین کارگروهی جهت برنامه ریزی های هدفمند در رفع موانع و ضعف های موجود است‏، تا با تکیه به آن بتواند ناظر بر روند فعالیت ها، میزان بازدهی و همچنین تأثیرات مثبت آن بر توسعه ورزش باشد.

کمیته نخبگان ورزش در مسیر توسعه ورزشتشکیل کارگروهی متشکل از متخصصین امر ورزش و کارشناس های برجسته دستگاه ورزش در ادارات ورزش و جوانان با هدف شناسایی نقاط ضعف، تهدیدها، فرصت ها و همچنین موانع رشد ورزش می تواند راهگشای مشکلات ناشی از ضعف های مدیریتی چه در سطح خرد و چه در سطح کلان باشد و مسیر توسعه ورزش را هموار کند. حضور ورزشکاران نامی، مربیان مجرب و پیشکسوتان در این کارگروه می تواند مثمر ثمر باشد چرا که این دسته از ورزشکاران در بطن ورزش قرارگرفته اند و  با نگاهی عمیق و تخصصی به ورزش به تمام مسائل اشراف دارند.

شاید در ادارات ورزش و جوانان و یا توسط اساتید و نخبگان ورزشی این کارگروه ها حتی به صورت رسمی در برخی استان ها تشکیل شده باشد اما در مسیر توسعه ورزش نتیجه ای در  پی نداشته است یا حداقل نتیجه را در بر داشته، چرا که به صورت غیر متمرکز، مقطعی و تا حدودی بدون اهداف کلان صورت گرفته است. این کارگروه ها زمانی می توانند تأثیر گذار باشند که یک کارگروه پویا باشد نه صرفا" نمایشی. اگر این اقدام  به صورت تخصصی و با نگاه ویژه ای در ادارات ورزش و جوانان در دستور کار قرار گیرد می تواند با استراتژی خاص در مسیر توسعه ورزش بسیار مفید واقع شود و موجب ارتقاء جایگاه ورزش استان ها در سطح کشور و همچنین ورزش کشور  در عرصه های بین المللی گردد.

هیئت های ورزشی به عنوان یکی از کارآمدترین دستگاه های ورزشی که نقش اجرایی را بر عهده دارند می توانند با استفاده از نخبگان ورزشی خود و همچنین پیشکسوتان، چنین مسیری را در  پیش گیرند و اقدام به تشکیل کمیته نخبگان و یا شورای ورزش نمایند. این کمیته به بررسی و شناسائی نقاط ضعف و همچنین  شناسائی فرصت ها می پردازد و با ارائه راهکار مناسب و برنامه ریزی شده استفاده از فرصت ها را در اولویت قرار داده و با اتکا به آن ضعف ها و کمبود ها را رفع و یا پوشش می دهد.ب ر این اساس می توانند عملکرد موفقی داشته باشند و موفقیت یک هیئت به منزله موفقیت ورزشکاران تحت پوشش آن هیئت و تبع آن فدراسیون مربوطه می باشد.

فارغ از مسائل حاشیه ای و کمبود اعتبارات که بر ورزش کشور و استان ها سایه افکنده است، هرگاه بر اساس برنامه ریزی صحیح و هدفمند فعالیتی انجام شده باشد نتیجه آن قابل تحسین بوده است. هنوز کسانی هستند که رشد و توسعه ورزش جزء دغدغه ها و یا جزء لاینفک زندگی ورزشی شان شده است ،این فرصت را می توان مغتنم شمرد و با شناسایی موانع رشد و توسعه ورزش، همچنین با اتکا به توانایی های بالقوه متخصصین ورزش و با برنامه ریزی صحیح و آینده نگر می توان در سال های پیش رو شاهد تحولات بزرگ در بدنه ورزش استان ها باشیم.

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *