اضافه وزن و چاقی کودکان و نوجوانان

تلگرام

زندگی ماشینی امروزه و آپارتمان نشینی یکی از بزرگ ترین معضلات این دوران شده است؛ عدم تحرک کافی در کودکان، به دلایل شرایط زندگی و شرایط محیط زندگی، علاقمندی افراطی  نسبت به کامپیوتر و تلویزیون و بی توجهی والدین در این خصوص، همچنین شرایط و رژیم های غذایی بد و نامناسب باعث شده که ما امروزه کودکان چاق و دارای اضافه وزن را بیشتر در اطرافمان ببینیم؛ و شاید یکی از این کودکان، کودک ما باشد!نیاز و توجه به چاقی کودکان بسیار مهم تر از خرید بازی های جدید کامپیوتری برای آنان است.

 چاقی  کودکان

عوامل خطرساز برای بیماری های قلبی مثل کلسترول بالا و فشار خون بالا ، در کودکان یا نوجوانان چاق نسبت به همسالان غیرچاق خود بیشتر دیده می شود .تیپ ۲ دیابت که سابقاً در بالغین دیده می شد امروزه در کودکان و نوجوانان شیوع چشمگیری پیدا کرده است.چاقی و اضافه وزن با بوجود آمدن دیابت نوع ۲ رابطه نزدیک دارند .خطر چاقی و اضافه وزن بزرگسالی در کسانی که در کودکی یا نوجوانی اضافه وزن داشته اند ۷۰ درصد بیشتر است . این خطر اگر پدر یا مادر فرد نیز دچار چاقی و اضافه وزن باشند بیشتر خواهد بود.

بالغین چاق و دارای اضافه وزن در خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری های قلبی عروقی  دیابت نوع ۲ – فشار خون بالا و بعضی از انواع سرطان خواهند بود.یکی از اثرات مهم داشتن اضافه وزن در کودکان ، کاهش اعتماد به نفس و گوشه گیری و دپرسیون در آن ها است چرا که آن ها مانند همسالان خود نمی توانند در بازی های گروهی موفق باشند و حتی از سوی همسالان خود مورد تمسخر واقع می شوند.

دلایل اضافه وزن و چاقی

  • مسائل ژنتیکی و سبک زندگی و چگونگی تغذیه عوامل تعیین کننده وزن کودک هستند
  • نداشتن فعالیت بدنی کافی و الگوهای تغذیه ای نامناسب نقش اصلی در اضافه وزن کودک دارند
  • الگوی زندگی امروزی از فعالیت بدنی آدمها بسیار کاسته است .
  • تلویزیون ، کامپیوتر ، بازی های ویدوئویی ، جایگزین بازی های کودکان و فعالیت بدنی آن ها را شده است

تعیین مقدار اضافه وزن در کودکان و نوجوانان

مراجعه به پزشکان و متخصصان تغذیه در جهت تعیین میزان اضافه وزن توصیه می شود.BMI یا شاخص توده بدنی با اندازه گیری قد و وزن محاسبه می شود و با مقادیر جداول رشد با توجه به سن و جنس کودک مقایسه می شود.

توصیه های عمومی

کودکان دارای اضافه وزن نیازمند حمایت های روانی خاصی از سوی والدینشان هستند ، آن ها را می باید از این که دوستشان می دارید و مورد پذیرششان هستید چه چاق باشند چه نباشند مطمئن سازید.سعی کنید فرزند شما احساس تفاوت با دیگر فرزندانتان نکند بجای آنکه مستقیماً روی اضافه وزن او متمرکز شوید به تدریج با تغییر الگوی غذایی و فعالیت بدنی ،‌ اضافه وزن او را اصلاح کنید.

سعی کنید مدل خوبی برای فرزندتان باشید . فرزندتان قبل از هر چیز به سبک زندگی شما نگاه می کند . اگر عادات غذایی سالم داشته باشید و اهل ورزش باشید فرزندتان نیز از شما یاد خواهد گرفت.باید بدانید که یک هدف مناسب برای اصلاح اضافه وزن یک کودک حفظ وزن فعلی است تا به مرور زمان با افزایش قدی اضافه وزن او جبران شود.

پیشنهاداتی برای فعالیت بدنی

فعال و شاداب باشید . توصیه می شود که بزرگسالان حداقل روزی ۳۰ دقیقه و کودکان ۶۰دقیقه بدوند تا فعالیت بدنی متوسط داشته باشند . برای آنان که می خواهند اضافه وزنشان را کاهش دهند یا از اضافه شدن وزنشان جلوگیری کنند فعالیت بدنی بیشتری توصیه می شود.خانواده ها می باید برای فعالیت بدنی افرادشان برنامه ای لذت بخش و قابل اجرا تهیه کنند . تا همه اعضای خانواده بدون غفلت به ورزش و شادی بپردازند.خانواده ها می باید محیط امن برای فرزندان و دوستانشان فراهم کنند تا بتواند با خیال راحت با هم بازی کنند . بازی های دسته جمعی و نیز شنا و دوچرخه سواری و اسکیت توصیه می شود.خانواده ها می باید بر روی فعالیت های نشسته فرزندانشان نظارت داشته باشند .آن ها می باید دیدن تلویزیون ، بازی های کامپیوتری و … را محدود کنند . تماشای تلویزیون را به روزی کمتر از ۲ ساعت محدود کنید.

 پیشنهاداتی برای رژیم غذایی سالم

فرزندانتان را آموزش دهید به هنگام گرسنه شدن ، غذا بخورند و به آهستگی غذا بخورند.تا آنجا که ممکن است افراد خانواده سعی کنند با هم غذا بخورند.از اجبار کردن افراد خانواده به خوردن یک غذای خاص پرهیز کنید.مقدار چربی و کالری مصرفی را به دقت چک کنید . غذاهای پرچربی به دلیل کالری بالای چربی احتمال چاقی و بسیاری از بیماری ها را زیاد می کند.

هیچگاه برای فرزندانتان برنامه غذایی اجباری تعیین نکنید.از غذا و خوردنی ها به عنوان پاداش برای کودکانتان استفاده نکنید.منع غذا و خوردن را به عنوان تنبیه کودکتان بکار نبرید.کودکان می باید تشویق به خوردن آب و شیر شوند . بهتر است از سایر نوشیدنی ها بدلیل مواد افزودنی پرهیز شود.به آنچه به عنوان چاشت یا میان وعده می خورید دقت داشته باشید . چرا که همان حجم کم غذا اغلب اوقات بسیار پرکالری است و موجبات چاقی را فراهم می کند.یخچالتان را با غذاهای کم چرب ، شیر کم چرب ، میوه جات تازه پرکنید .

اکثر نوشیدنی ها حاوی مقادیر زیادی شکر ، مواد افزودنی و رنگ های شیمیایی هستند و مواد مغذی چندانی ندارند. سعی کنید روزانه میوه جات و سبزیجات را به اندازه کافی مصرف کنید.از خوردن غذا به هنگام تماشای تلویزیون پرهیز کنید.صبحانه یک وعده غذایی مهم و شاید مهمترین وعده غذایی به شمار می رود . یک روز خوب با صبحانه خوب شروع می شود . داشتن صبحانه کافی وسالم به داشتن یک وزن متعادل و مناسب کمک زیادی می کند.

اگر کودک شما اضافه وزن دارد :

بسیاری از کودکانی که اضافه وزن دارند از آنجا که در حال رشد هستند نیاز به کاهش وزن ندارند . اما می توان اضافه شدن وزن آن ها را کنترل کرد تا با رشد قدی که دارند به وزن متعادلشان برسند.رژیم غذایی فرزندتان می باید از لحاظ مواد غذایی لازم برای رشد کودکتان کامل و مطمئن باشد . رژیم غذایی کودکتان باید سرشار از ویتامین ها ، پروتئین ها و مواد معدنی باشد . کاهش وزن تنها متوجه کم کردن مقدار کالری ( انرژی ) غذا است نه کم کردن مواد غذایی ضروری.حتی در مواردی که اضافه وزن زیاد است کاهش وزن می باید به تدریج صورت گیرد . تغییر شدید و ناگهانی رژیم غذایی یا استفاده از قرص ها اصلاً توصیه نمی شود.

اگر کاهش اضافه وزن تنها با تمرکز بر روی رژیم غذایی باشد اغلب اوقات ناموفق خواهد بود و بعد از مدتی دوباره دچار اضافه وزن خواهید شد.لازم است در کنار توجه به رژیم غذایی حتماً کودکتان را به فعالیت و بازی تشویق کنید.برای کنترل وزن همه عمر باید تلاش کنید.برای کنترل وزن همه عمر باید تلاش کنید.

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

یک نظر

  1. امیر رضا عزیزی گفت:

    خیلی عالی بود.

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *