حافظه عضله چیست و چگونه عمل می کند؟

حافظه عضله چیست و چگونه عمل می کند؟
تلگرام

یک بدنساز حرفه‌ای بعد از سال‌ها تمرین مستمر بدنسازی برای رسیدن به بدنی عضلانی و خوش فرم، صرف ساعت‌ها تمرین طاقت فرسا در باشگاه بدنسازی، مصرف مکمل‌ها، ویتامین‌ها و رعایت رژیم غذایی سالم سرانجام به هدف خود خواهد رسید.

اما ممکن است به علت یک اتفاق مثل تصادف، بیماری، تغییر شغل یا سبک زندگی و ازدواج دیگر فرصت تمرینات سابق را نداشته و به دلیل بی تمرینی حجم و قدرت عضلات خود را از دست بدهد و از قطار رقابت حرفه‌ای عقب بماند. اما نباید امید را از دست داد زیرا بدن خارق العاده ما توانایی شگفت انگیزی در بازگشت به شرایط گذشته و کسب مجدد حجم و قدرت عضلات را دارد. با مجله علم ورزش همراه شوید تا شما را با این محبث جالب و بر اساس چند منبع آشنا کنیم.

حافظه عضله چیست؟

همه افراد به این حقیقت واقف هستند که اگر تمرینات بدنسازی را برای یک دوره ۳ الی ۶ ماهه قطع کنند حجم و قدرت عضلات کاهش می‌یابند. به هر حال اگر تمرینات بدنسازی دوباره از سر گرفته شود حجم و قدرت از دست رفته تنها در عرض چند هفته تمرین دوباره به دست خواهد آمد. این پدیده حافظه عضله نامیده می‌شود.

مکانیزم حافظه عضله

حافظه عضله یک حافظه عملی است و عقیده و باور بر این است این پدیده عمدتاً به دلیل مکانیزم سیستم عصبی است. همانطور که پیش تر گفتیم مجله علم ورزش در این رابطه چند منبع را بررسی کرده تا بهتر به موضوع پراخته شود، در ادامه نظریه ها را بخوانید.

نظریه‌ اول در مورد چگونگی عملکرد حافظه عضله

اولین نظریه این است که به دلیل تمرینات بدنسازی بافت‌های اطراف عضلات گسترش پیدا کرده که در زمان بی تمرینی این بافت های اضافی از بین نمی‌روند تنها از سایز و حجم آن‌ها کم می‌شود. بعد از شروع مجدد تمرینات بدنسازی این بافت‌ها ساده تر از گذشته ساخته و رشد می‌کنند.

نظریه دوم

نظریه دوم سرچشمه از سیستم عصبی مرکزی می‌گیرد. عصب به دلیل تمرینات مستمر گذرگاه ساخت مجدد عضلات را یاد گرفته بنابراین سیستم عصبی نیازی برای یادگیری مجدد تمرینات و مسیر رشد عضلات ندارد زیرا در حافظه عضلات ذخیره شده است. محققان ورزشی جواب این سوال را از طریق تحقیقات علمی که اخیراً انجام شده اند، اثبات کرده اند. بر خلاف دیگر سلول‌های بدن، سلول‌های عضلانی بیشتر از یک هسته (صدها و هزارها) دارند.

مطلب مرتبط: رشد عضلات پس از تمرین چگونه اتفاق می افتد؟

چرا عضله به تعداد زیادی هسته نیاز دارد؟

هسته عملکرد سلول را کنترل می‌کند و از آنجایی که حجم و عملکرد عضلات بزرگ تر و پیچیده تر از سایر سلول‌های بدن است، بنابراین یک یا دو هسته نمی‌توانند وظیفه عضلات را کامل و درست انجام دهند. هسته مرکز کنترل و مغز الیاف عضلانی است. این مراکز کنترل مقدار مواد ژنتیکی که در دسترس سلول قرار می‌گیرند را تنظیم می‌کنند. زمانی که حجم عضلات بزرگ تر می‌شود، تعداد هسته‌ها نیز افزایش می‌یابد.

افزایش تعداد هسته سلول عضلانی در نتیجه افزایش حجم در طی چند تحقیق علمی به اثبات رسیده است. نتایج این تحقیقات نشان داده اند افرادی که مواد استروئیدی مصرف کرده اند و یا افرادی که سریع عضله سازی می‌کنند تعداد بیشتر هسته در عضلات خود نسبت به افراد عادی دارند.

تصور می‌شود در دوره کاهش حجم و آتروفی عضلات که مخالف رشد عضلات است، تعداد زیادی از هسته‌های سلول از بین بروند زیرا دیگر نیازی به وجود آن‌ها نیست. اما نکته تعجب آور این است که در تحقیقات متعددی که اخیراً در زمینه آتروفی عضلات بر روی نمونه‌های حیوانی انجام گرفته اند، در دوره آتروفی عضلات ناشی از بی تمرینی ۳ ماهه، تعداد هسته‌های سلول عضلانی ثابت مانده اند. همانطور که در تصویر مشخص است حجم عضلات تا ۵۰ درصد کاهش پیدا کرده اما تعداد هسته‌ها بدون تغییر بوده است.

حافظه عضله چیست و چگونه عمل می کند؟بنابراین با این نتیجه که بعد از توقف تمرینات تعداد هسته‌ها ثابت باقی خواهند ماند، باز گرداندن عضلات به حجم و قدرت قبلی آسان است. بنابراین هسته‌های عضلانی مثل حافطه سلول عمل می کنند. تحقیقات جدیدتر از روش‌های مختلفی برای مطالعه هسته‌ها  استفاده کرده اند.

در تحقیقاتی که در گذشته در مورد شمارش هسته‌ها انجام گرفته اند به اشتباه تعداد هسته‌های بافت همبند و دیگر سلول‌ها مثل سلول‌های ماهواره‌ای شمارش شده بودند. هسته این نوع سلول‌ها در دوره بی تمرینی خواهند مرد. بنابراین محققان به اشتباه مرگ هسته‌های عضلانی در نتیجه بی تمرینی را اعلام کرده بودند. تحقیقات اخیر تنها شمارش هسته‌ها را بررسی کرده‌اند که هیچ گونه کاهش در تعداد آن ها ثبت نشده است.

تحقیقی دیگر

گروهی از بانوان به مدت ۲۰ هفته تمرین بدنسازی انجام دادند، سپس به مدت ۳۰ هفته دوره بی تمرینی مطلق را سپری کرده و مجدداً ۶ هفته تمرینات بدنسازی را از سر گرفتند. ۲۰ هفته تمرین بدنسازی سایز الیاف عضلانی را ۱۶ تا ۴۷ درصد افزایش داد در حالی‌که ۳۰ هفته بی تمرینی تنها کاهش کمی (۱ الی ۱۴ درصد) در سایز الیاف عضلانی بوجود آورد.

۶ هفته تمرینات مجدد بدنسازی سایز الیاف عضلانی را به سطح قبلی دوره تمرینی افزایش داد. بنابراین به نظر می‌رسد نتایج تمرینات بدنسازی بعد از یک دوره بی تمرینی دوباره کسب خواهند شد. بازگشت سریع ورزشکاران حرفه‌ای به اوج عملکرد ورزشی بعد از یک دوره بی تمرینی ناشی از آسیب‌های ورزشی گواه بر نتیجه این تحقیق است.

تهیه و ترجمه: elmevarzesh.com

منابع: bodyfluxexercisebiology ironmagazineforums

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

۱۳ نظر

 1. حسین گفت:

  سلام. ممنون از مطالب بسیار عالی و گران بهاتون. واقعا بیاد قدر شما رو دونست نمیدونم چطوری ازتون تشکر کنم. من که هر ۱ ساعت سایتو چک میکنم. با این مطلب خیلی امید وار شدم چون یه ماهه ورزش جدی رو ترک کردم . باید استارت کارو بزنم. خدا قوت

 2. کوروش گفت:

  آخ واقعا دمتون گرم.خیلی ممنون

 3. saman گفت:

  سلام خسته مباشید جناب علم ورزش خدا قوت
  ی سوال داذم خواهشا جواب بدید نگید اینطوره یا اونطوره یا ما پیشنهادی نداریم
  والا من ستیت معتبری جز شما سراغ ندارم ک بپرسم پس وجدانن جواب بدید
  والا من چند وقت پیش ی ۵ یا۶ تا تستسترون زدم والان فهمیدم باید پاکسازی کنم بخاطر عوارضش ی بسته کلوماید خوردم بعد حالا بخاطر ربزش مو هم فیناستراید خوردم اما ی مشکلی هست این جوش های صورتم نمیرن الان طوری شده ک جاشون چاله چوله میشه و اعصابم بدجور خرابه میشه کمکم کنید بابت جوش چ پاکسازی باید بکنم؟؟خواهش میکنم جوتب بده بابت این قضیه بدجور حالم خرابه.
  بازم میگن بخدا من بجز سایت شما ب سایت دیگ ای اعتماد ندارم و نمیرم

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام دوست عزیز. متاسفانه روش بدی پیش گرفتید و یک مشکل را مشکلی دیگری حل کردید. با مشورت قبل از مصرف تستسترون هیچ وقت به این وضع دچار نمی شدید. اما به هر حال باید بدانید جوش عامل و دلیل مختلفی دارد و این قرص هایی که مصرف کردید تعادل هورمونی بدن شما را کاملا به هم ریخته است. مدتی از مصرف هر گونه قرص حاوی هورمون و استروئید پرهیز کنید. ورزش های قدرتی و هوازی طولانی مدت انجام دهید. در صورت نیاز یک بار خون اهدا کنید و به پزشک متخصص مراجعه کنید اما عنوان کنید با مصرف قرص هومورنی دچار این وضع شده اید که فقط از کرم های موضعی برای رفع جای جوش ها تجویز کند نه قرص های رفع جوش. امیدوارم مشکل دیگری پیش نیامده باشد. برای کسب اطلاعات دقیق تر مطالب زیر را مطالعه بفرمایید.

   http://www.elmevarzesh.com/what-does-your-acne-reveal-about-your-health/

   http://www.elmevarzesh.com/acne-during-and-after-exercise/

 4. مهسا گفت:

  عالی بود ممنون .

 5. alireza گفت:

  واقعا ممنون
  از اینکه میبینم بر پایه علم پزشکی در مورد ورزش بحث میشه واقعا خوشحال میشم
  tnx

 6. sohrab گفت:

  با سلام
  از شما دوستان عزیز کمال تشکر را دارم چون واقعا برای سایتتون زحمت زیادی می کشید دو سالی میشه که از سایتتون استفاده می کنم واقعا دمتون گرم. اگه لطف کنید و مطالبتون رو به صورت pdf در سایت قرار دهید که مثلا در مورد تیروئید مطالب خوب و زیادی در قسمت های مختلف قرار دادید اگه میتوانید همه مطالب مرتبط به هم را به صورت pdf جمع کنید تا در شرایط مختلف مثلا سفر بتوانیم مطالعه کنیم ممنون می شویم.
  مرسی از زحمات شما عزیزان……………………………………………………..

 7. jamshid گفت:

  سلام ایا افزایش حجم عضله در اثر افزایش تار عضلانی هست یا پمپاژ خون و رفتن اب و مواد غذای در تار ماهیچه ها؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، افزایش تعداد تر عضلانی هنوز جای بحث دارد، در این حالت افزایش حجم به افزایش حجم تار عضلانی ربط دارد

 8. علی گفت:

  با سلام.من علی حدود۳سال از ورزش کاملا دور بودم.قبلا رکوردام خیلی خوب بود و حجم بالایی داشتم.اما الان رکوردم خیلی افت کرده و حجمم هم حدودا ۲۰ درصدش رفته.حالا باید چکار کنم.

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، دوست عزیز طبیعی هست، شما ۳ سال ورزش نکردید و نباید انتظاری جز این باشه، تمرینات رو شروع کنید وادامه بدید

 9. علی گفت:

  کیوان عزیز ممنون از اینکه سوالم رو پاسخ دادی.آخه تحملش واسم خیلی سخته.من ۳سال پیش۲۵۰ کیلو پرس سینه میزدم بدون سوت.اما دیروز که تمرین رو شروع کردم باورم نمیشد که ۱۴۰ رو به زور زدم.با سابقه ای که دیگران ازم دیدن و انتظاری که ازم دارن الان سردرگم شدم.

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   آقا علی دوست من، این یک واقعیت است و من هم بارها با اون روبرو شدم، وقتی تمرین نباشه کاهش قدرت و توان عضلانی قطعی هست، .۳ سال از تمرین دور بودید ۱۴۰ هم زدید خیلی زیاد بود

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *