چه نوع تیپ بدنی دارید؟ اکتومرف، مزومرف یا اندومرف؟

تلگرام

اکثر ورزشکاران در ابتدا وقتی وارد دنیای بدنسازی می شوند، تحت تأثیر تفاوت های برنامه های تمرینی مختلف، مکمل ها، رژیم های غذایی، مطالب و مقالات گوناگون قرار می گیرند. در چنین شرایطی سردرگمی باعث می شود، ورزشکار زیاد از تمرین کردن نتیجه نگیرد. در ابتدا مانند هر آماتور دیگری برداشت ورزشکار تازه وارد این است که هر چقدر بیشتر کار کند، عضلانی تر می شود.

چه نوع تیپ بدنی دارید؟ اکتومرف، مزومرف یا اندومرف؟اگر شما از نوع تیپ بدنی خود آگاه باشید، از نوع کارکرد بدن، متابولیسم، نحوه افزایش وزن و عضله درک بهتری خواهید داشت و می توانید بر اساس آن برنامه تمرینی را برنامه ریزی کنید. پس مهم است که بتوانید نوع بدن خودتان را شناسایی کنید و کارکرد آن را درک کنید. بدن های مختلف به متد های تمرینی و رژیم های غذایی مختلف نیاز دارند. در این مطلب به ۳ نوع تیپ بدنی اشاره می کنیم: اکتومرف، مزومرف، اندومرف. با خصوصیات هر کدام نیز آشنا خواهید شد.

اکتومرف

نوع تیپ بدنی اکتومرف، همان فرد لاغر معمولی است. اکتوها بدنی سبک، مفاصل کوچک و عضلات لاغری دارند و معمولا" اندام بلند و لاغری دارند. عضلات نحیف هستند و شانه ها هم کوچک و عریض به نظر می رسند.

صفات معمول یک اکتومرفچه نوع تیپ بدنی دارید؟ اکتومرف، مزومرف یا اندومرف؟

 • اسکلت و اسخوان های کوچک
 • سخت وزنشان زیاد می شود
 • سینه پهن
 • لاغر
 • حجم عضلانی نحیف
 • متابولیسم سریع

اکتومرف ها خیلی سخت می توانند وزنشان را زیاد کنند. آن ها متابولیسم سریعی دارند یا کالری ها را خیلی سریع می سوزانند. اکتو ها برای اضافه کردن وزنشان باید کالری های زیادی مصرف کنند. تمرینات باید کوتاه و شدید باشند و روی گروه های عضلانی بزرگ تمرکز کنند. مکمل قطعا" مورد نیاز است. اکتومرف ها باید چند ساعت قبل از خواب غذا بخورند تا هنگام خواب جلوی تجزیه عضله را بگیرند. در مجموع اکتومرف ها خیلی راحت تر چربی را از دست می دهند و این باعث می شود تا احتمال بازگشت آن ها به وضعیت لاغری هم بیشتر باشد.

مزومرف

نوع تیپ بدنی مزومرف ها ساختار استخوانی بزرگی دارند، عضلات آن ها هم بزرگ است و فیزیکشان هم به صورت طبیعی ورزشکاری است. مزومرف ها بهترین نوع بدنی را برای بدنسازی دارند. آن ها به راحتی می توانند وزن را زیاد یا کم کنند. آن ها به طور طبیعی قوی هستند و این بهترین پلتفرم برای ساخت عضله به شمار می آید.چه نوع تیپ بدنی دارید؟ اکتومرف، مزومرف یا اندومرف؟

صفات معمول یک مزومرف

 • ورزشکاری
 • بدن سخت
 • عضلات مطلوب
 • فرم مثلثی بدن
 • قوی
 • به راحتی عضله می سازند
 • نسبت به اکتومرف ها چربی را هم راحت تر جذب می کنند

نوع بدنی مزومرف بهترین پاسخ را به تمرینات افزایش وزن می دهند. مخصوصا" برای آماتور ها، افزایش وزن خیلی سریع اتفاق می افتد. ضعف آن ها این است که به همان نسبت، چربی را هم راحت تر بدست می آورند. این یعنی باید مواظب کالری دریافتی باشند. معمولا" ترکیبی از تمرینات قدرتی و هوازی، بهترین جواب را برای مزومرف ها می دهد.

اندومرف

نوع اندومرف مستحکم و نرم است. اندومرف ها چربی را خیلی راحت تر جذب می کنند. اندو ها معمولا" بدن کوتاه تری دارند و دستان و پاهای آن ها ضخیم تر است. عضلات قوی هستند، مخصوصا" در قسمت بالایی پا. اندومرف ها معمولا" در تمریناتی مانند اسکوات به طور طبیعی خیلی قدرتمند نشان می دهند.چه نوع تیپ بدنی دارید؟ اکتومرف، مزومرف یا اندومرف؟

صفات معمول یک اندومرف

 • بدن نرم و گرد
 • عضله و چربی را خیلی راحت بدست می آورند
 • معمولا" کوتاه هستند
 • ساخت قوی دارند
 • سخت چربی را از دست می دهند
 • متابولیسم کندی دارند
 • عضلات خیلی مطلوب نیستند

در هنگام تمرین، اندومرف ها خیلی راحت وزنشان زیاد می شود. متأسفانه، درصد زیادی از افزایش وزن به جای عضله، چربی است. برای حداقل نگه داشتن افزایش چربی، اندومرف ها همیشه باید به اندازه تمرینات قدرتی، تمرینات هوازی را نیز انجام دهند. تا زمانی که این افراد پروتئین کافی را در رژیم غذایی دریافت کنند، نیازی به مکمل ندارند.

ترکیبی از انواع بدن ها

این ۳ نوع به طور مطلق در همه وجود ندارند. در حقیقت اکثر مردان ترکیبی از دو نوع بدن را دارند. این ترکیب ها یا اکتومرف/مزومرف و یا مزومرف/اندومرف هستند. خیلی عجیب نیست که یک مزومرف را ببینیم که مانند یک اندومرف وزنش زیاد می شود.

خب پس شما کدام نوع بدن را دارید؟

با توجه به اطلاعات بالا احتمالا" می توانید نوع بدنتان را شناسایی کنید. برای مطلوب کردن رژیم غذایی و برنامه تمرینی تان نیز، نیاز دارید تا آن ها را با نوع بدنتان هماهنگ کنید. نکته آخری که باید به آن اشاره کنم این است. مهم نیست چه نوع بدنی دارید، در هر صورت شما این توانایی را دارید تا بدنی بزرگ، تکه تکه و عضلانی را بسازید. حتی لاغرترین افراد هم می توانند توده عضلانی خود را افزایش دهند. بله برای آن ها سخت تر است اما اگر قصد سخت کار کردن را دارید، می توانید نتیجه اش را بگیرید.

تهبه و ترجمه: elmevarzesh.com

منبع: muscleandstrength

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

۵۰ نظر

 1. حامد ام ال اچ گفت:

  مطلب مفیدی بود ، مرسی

 2. علیرضا گفت:

  با سلام من ۱۸ ساله دارای قد ۱۸۸ هستم و وزن ۹۹ و در کل اسنخوان بندیم هم درشته .
  البته یادم میاد تا ۱۳ سالگی وزنم میزان بود. بعد کم کم چاق شدم .
  الان که توی اینه خودمو نگه میکنم سینه هام بزرگ شدن (زیرشون بافت چربی هست ) و باعث افتادگی سینه هام شده. واز طرفی هم چربی در ناحیه شکم و پهلو ها باعثت شده که حتی به خود کشی هم فکر کنم .
  واقعا با توجه به بدن من تا چه وزنی برام مناسب حساب میشه.
  و این که نظرتون در مورد این رژیم چیه :?

  ساعت ۵ صبح سیب.( با توجه به این که از ساعت ۴ بیدارم )
  صبحانه چای بدون قند و شکر + نیم نون و پنیر
  ناهار حذف به جاش ساعت ۲ میوه فصل
  ساعت ۵.۵ هم دو عدد تخم مرغ یا دو عدد سیب زمینی یا مرغ آب پز یا گوشت بدون چربی آب پز یا ۲ قاشق تن ماهی. یا یک پیش دست سالاد +++ ۱ نون لواش
  واقعا خیلی خیلی ممنونتون میشم اگه میشه لطف کنید یه راهنمایی مناسب کنید.

 3. Aryan گفت:

  سلام
  من ۱۹ سالمه، با توجه به مطالب مفیدی که بالا گفتید فک می کنم بدنم بصورت کامل ectomorph باشه.
  چرا که استخوان بندی خیلی لاغر و نحیفی دارم
  من ۱۷۳ قد و ۵۷ وزنمه که چند ساله رویه همین ۵۷،۵۸می چرخه.
  خودم دوست داشتم اسکلتا درشت تر بودم ولی نمی دونم دقیق باید چه کا کنم
  من گیاه خوارم و تا جاییکه ممکنه تنقلات و سبزیجاتی که توش پروتیین هست می خورم و در روزم تایم و انرژی زیادی ندارم برم باشگاه.
  از دیده شما بهترین کار یا حداقل کاره عملی که بتونم بکنم که وضعه بهتری داشته باشم چیه؟
  از زحماتتون بابت پاسخگویی هم خیلی خیلی متشکرم.

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، ساختار اسکلتی رو که نمیشه کاریش کرد، اما برای بهبود وضعیت باید تغذیه بهتری داشته باشید، شما البته می تونید بدنسازی برید و از مکمل های افزایش وزن که استاندارد هستند استفاده کنید، ولی یا باید خیلی دقیق و حساب شده مواد غذایی مفید گیاهی رو برای رشد عضله مصرف کنید یا اینکه مکمل مصرف کنید

   • Aryan گفت:

    سلام و سپاس فراوان از پاسخ گویتون
    میشه در مورد مکمل ها توضیحی بدید که چه نوع و به چه طریقی بهتر هست؟
    در ضمن این مکمل ها عوارضی ندارد؟!یا کوتاه مدت نیست؟
    چون شنیده بودم که تا زمان مصرف تاثیر دارند و عوارض شیمیایی ام دارند برا همین ترجیح میدادم که بطور طبیعی ادامه بدم.
    الان یه چند هفته ای ام هست که پیاده روی و دو می روم و تو خونه هم گاها تمرین میکنم تا جاییکه بتونم و استقامت بدنم هم بیشتر شده ولی دو کیلو کم کردم این طبیعی عه؟
    بازم ممنون از لطفتون و انرژی ای که می گذازید.

    • کیوان فیروزه ئی گفت:

     سلام، در خصوص مصرف مکمل ما توصیه خاصی نداریم و در چند مطلب توضیح دادیم، مکمل در صورتی که هورمون یا مواد ناخالص نداشته باشید مشکلی ندارد، کاهش وزن بدن از دو جنبه باید بررسی بشه که کاهش بافت عضله بوده یا کاهش چربی، احتمال کاهش چربی بیشتره به نظرم

 4. امیر گفت:

  سلام.تیپ بدنی من اندومرف هستش.قسمت پایین تنه نسبتا تپلی دارم .
  هرکاری هم میکنم نمیتونم اندزون رو کم کنم .یه مدت هم وزنم امد پایین اما دگه کم نمیشه وزنم ثابت مونده.

  لطفا راهنمایی کنیدطور اب کنم

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، امیر عزیز کاهش وزن، علت توقف آن و مواردی از این قبیل چیزی نیست که بشه با یک راهنمایی کوتاه اون رو رفع کرد، شما باید بررسی کنید رژیم غذایی تون غلط بوده؟ برنامه تمرینی درستی داشتید؟ آیا خواب، استرس و… به درستی رعایت شده یا نه

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *