BMI چیست؟

BMI (نمایه توده بدنی Body Mass Index) یکی از شاخص هایی است که هر شخص می تواند با محاسبه آن بداند که در چه محدوده وزنی قرار دارد.

البته بر کسی پوشیده نیست که هر شخص با توجه به سن، جنس، میزان فعالیت، اندازه جثه و عوامل دیگر می بایست دارای وزن ایده آل خود باشد، اما از آنجا که محاسبه وزن ایده آل نیاز به محاسبه دقیق و تخصصی دارد، لذا از بی ام آی بعنوان شاخص عمومی برای افراد بالای ۱۹ سال استفاده می شود.

روش محاسبه bmi چگونه است؟

BMI عبارت است از وزن به کیلوگرم تقسیم بر مجذور قد به متر. به عنوان مثال شخصی با وزن ۷۸ کیلوگرم و قد ۱۷۰ سانتی متر دارای بی ام آی معادل ۲۶.۹ خواهد داشت.

محدوده های BMI

محاسبه BMI شاخص توده بدن

شما در کدام محدوده وزنی قرار دارید؟

شاید شما بعد از محاسبه BMI متوجه شوید که در محدوده وزنی نرمال یا طبیعی و یا ایده آل قرار ندارید؛ احتمالاً این سوال برای شما پیش می آید که چگونه کمبود وزن و یا اضافه وزن خود را درمان نمایم؟ برای رسیدن به این پرسش به نکات زیر توجه نمایید.

اگر اضافه وزن دارید: کاهش انرژی دریافتی با مصرف کمتر غذاهای پرکالری و فعالیت ورزشی؛ در این زمینه می توانید از متخصصین تغذیه و کارشناس های ورزشی استفاده نمایید.

اگر کمبود وزن دارید: باید تعداد وعده های غذایی را افزایش دهید و در رژیم غذایی از کربوهیدرات بیشتر استفاده کنید، با متخصص تغذیه مشورت کنید.

محاسبه شاخص توده بدنی
قد: سانتی‌متر
وزن: کیلوگرم
شاخص توده‌ی بدنی:
توصیه ما به شما:
وزن تان را افزایش دهید
شما دچار کمبود وزن هستید
نیازی به حساسیت روی وزن ندارید
شما وزنی طبیعی دارید
نسبت به کاهش چربی اقدام کنید
شما دچار اضافه وزن هستید
نسبت به کاهش چربی با مشورت متخصص اقدام کنید
شما دچار چاقی هستید؛ خطرناک برای سلامتی