۶ تمرین برای تقویت عضلات کمر – تصویری

6 تمرین برای تقویت عضلات کمر - تصویری
مکمل_________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________

با تمرین و تقویت عضلات کمر و پایین پشت ضمن تقویت عضلات کمر دردهای موجود در کمر رفع و از ایجاد هرگونه درد و گرفتگی در این ناحیه جلوگیری می‌کنید. تعداد افرادی که از درد کمر رنج می‌برند زیاد هستند و بهترین درمان کمر درد پیشگیری از آن است. با تقویت عضلات این ناحیه با تمرینات مقاومتی و کششی می‌توانید از این دردهای مزمن خلاص شوید.

تمرینات زیر توسط Eva Pelegrin مربی تناسب اندام طراحی شده و برای دستیابی به عضلات میانی تنه قوی این حرکات را ۳ ست متوالی و با ۸ الی ۱۰ تکرار انجام دهید. برای گرم کردن بدن به مدت ۱۰ دقیقه پیاده روی کنید. تمرینات باید آهسته و با تمرکز انجام شوند. هرگونه شتاب زدگی در حین انجام تمرینات یا تمرین بدون گرم کردن می‌تواند به بدن آسیب برساند. برای تأثیر بهتر تمرینات می‌توانید از دمبل سبک استفاده کنید.

لانچ طرفین

هدف: عضلات عمقی پشت و مایل شکمی، باسن و لگن

6 تمرین برای تقویت عضلات کمر - تصویریدر حالیکه پاها از اندازه عرض شانه بیشتر باز باشند، بایستید. یک دمبل در قسمت داخلی پای راست بگذارید. به سمت راست چرخیده و حرکت لانچ را به این سمت انجام دهید. بعد از حرکت لانچ دمبل را با دست چپ بردارید. به وضعیت شروع برگشته و در  بالاترین وضعیت دمبل را به دست راست خود بدهید. به سمت چپ چرخیده و حرکت لانچ را به سمت چپ انجام دهید و با دست راست دمیل را به نزدیک ترین نقطه زمین ببرید. به وضعیت شروع برگشته و با انتقال دمبل به دست مخالف حرکت را تکرار کنید.

اسکوات – لیفت

هدف: عضلات عمقی پشت و مایل شکمی، باسن و چهار سر ران

6 تمرین برای تقویت عضلات کمر - تصویریبایستید و پاها را به اندازه عرض باسن باز کنید. یک سطل پشت پای راست قرار داده و دمبل را داخل سطل قرار دهید. برای شروع حرکت اسکوات را انجام داده و در پایین ترین وضعیت به سمت راست بچرخید و با دوست سطل را بردارید. به وضعیت شروع برگشته و حرکت اسکوات را تکرار کنید. این بار به سمت چپ چرخیده و سطل را به پشت پای چپ رسانده و به وضعیت شروع برگردید. حرکت را به همین ترتیب تکرار کنید.

شنای سوئدی

هدف: عضلات پایینی پشت، شانه و سینه

6 تمرین برای تقویت عضلات کمر - تصویریرو به زمین قرار گرفته به صورتی که دست‌ها و زانوها روی زمین قرار بگیرند. بدن را به سمت عقب ببرید، به صورتی که بر روی پاشنه پاها قرار بگیرید و دست‌ها در جلو بدن کشیده باشند. سپس بدن را به سمت جلو برده تا حدی که پاها صاف شوند، بالا تنه روی دست‌ها قرار گرفته و سر را به سمت بالا ببرید. وضعیت را تا ۴ ثانیه حفظ کرده و به وضعیت اول برگردید و حرکت را تکرار کنید.

مطلب مرتبط: تمرینات تقویت فیله کمر

کرانچ چرخشی

هدف: عضلات تنه و باسن

6 تمرین برای تقویت عضلات کمر - تصویریبرای شروع در وضعیت کرانچ قرار بگیرید به طوری که پاها از زانو خم و دست‌ها کنار بدن قرار بگیرند. سپس دست‌ها را به سمت بالای سر برده و پاها را صاف کنید. دست‌ها و پاها باید ۲۰ سانتی متر از زمین فاصله داشته باشند. در این وضعیت به سمت راست بچرخید. دست‌ها و پاها را تا حد امکان از زمین جدا کنید. بعد از چند ثانیه مکث، دوباره بچرخید، به وضعیت کرانچ برگشته و حرکت را به سمت مخالف تکرار کنید. در حین حرکت دست‌ها و پاها نباید با زمین برخورد کنند.

کشش عنکبوتی

هدف: عضلات پایینی پشت، مایل شکمی، همسترینگ و سرینی

6 تمرین برای تقویت عضلات کمر - تصویریرو به زمین دراز بکشید به صورتی که پیشانی در تماس با زمین، پاها کنار هم، دست‌ها در خارج بدن و کف دست‌ها رو به زمین باشند. در این حالت باید با بدن خود شکل حرف T را درست کنید. برای شروع پای راست را از زانو خم و تا حد امکان پا را از زمین جدا کنید. با انقباض عضلات سرینی، پای راست را به سمت چپ بچرخانید و سعی کنید پای راست را به سمت چپ بدن رسانده و زمین را با پا لمس کنید. پای راست را به وضعیت شروع برگردانید و حرکت را با پای چپ انجام دهید. توجه کنید در حین انجام حرکت دست‌ها، شانه‌ها، تنه و سر از زمین جدا نشوند.

چرخش پاها

هدف: عضلات عمقی پشت، همسترینگ و شکم

6 تمرین برای تقویت عضلات کمر - تصویریپشت به زمین دراز بکشید. پاها را از زانو خم کرده و به بالای سر بیاورید. برای حمایت از بدن می‌توانید دست‌ها را زیر کمر قرار دهید. در این وضعیت پاها را بصورت چرخشی در فضا بچرخانید. بعد از گذشت چند ثانیه تمرین استراحت کرده و حرکت را تکرار کنید.

تهیه و ترجمه: elmevarzesh.com

منبع: realsimple

تلگرام

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

۱۰ نظر

 1. زحمتکش گفت:

  باسلام
  یک مقدارتصاویرباتوضیحات گنگ است…

 2. Amir گفت:

  با سلام و خسته نباشید
  این حرکات کودی کمر رو زیاد نمیکنه؟

 3. مصطفی گفت:

  با سلام
  بعضی از این تمرینات برای ستون فقزات مضر می باشند (به خصوص قسمت گردن)

  • حسین گفت:

   فکر نمیکنم، مگر در حرکت آخر، البته اگر به طور صحیح انجام و فشار را به جای گردن، روی شانه ها بیاندازیم،البته بنده به صورت تجربی بدنسازی رو کار کردم

  • رامیار نجفی گفت:

   اگر به طور صحیح انجام شوند و زاویه ستون فقرات در حرکات مختلف را رعایت کنید مضر نیستند.

 4. سمیه گفت:

  برای کسانی که مشکل زانو دارند لطفا ورزش برای سفت کردن عضله چهار سرران با زانوی صاف یاد بدهید لططططفاااااا ممنون میشیم کمک کنیذ

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، بحث تقویت عضلات برای کسانی که دچار مشکل در مفاصل هستند بسیار متفاوت با سفت کردن است چون امکان پذیر نیست، در این شرایط فقط می تواند تمریناتی که شامل انقباض ایزومتریک می شود را انجام داد، مثلاً پا در حالت دراز کش باشد، عضلات ران را سفت (منقبض) کنید و بعد از چند ثانیه رهاکنید

 5. ایمان گفت:

  باسلام وخسته نباشیدخدمت شما.بنده قوزکمر دارم میخواستم ببینم حرکت فیله ی کمر درباشگاه بادستگاه مشکلی دارد؟به طورکلی چه تمریناتی برای کسانی که قوز وگودی کمر دارندنامناسب است؟ممنون ازشماوسایت فوق العادتون

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، بهتر است با احتیاط انجام شود و کامل بالا نیایید، به طور کلی حرکاتی که در انجام آن گودی کمر زیاد می شود نباید انجام دهید

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *