کلید منزل و عینک‌های شما جدیداً دست و پا پیدا کرده‌اند! راه می‌روند و از چشم شما خودشان را پنهان می‌کنند و حتی اسم‌ها! شما در زمینه به یاد آوردن اسم اشخاص به خود افتخار می‌کردید اما امروز اسم شخصی که هفته قبل با او آشنا شدید را فراموش کرده‌اید!

نترسید! به گفته دکتر Sandra bond رئیس مرکز سلامت مغز دانشگاه تکزاس، این عارضه می‌تواند فقط به دلیل وجود استرس، کمبود خواب یا تلاش برای انجام چند کار همزمان باشد. با افزایش سن حافظه شما کاهش می‌یابد اما کارایی آن بیشتر می‌شود.

برخلاف جوانان که مغزشان در حال تلاش برای غربالگری اطلاعات است، مغز افراد مسن در حذف اطلاعات مضر و غیر ضروری سریع‌تر است. اگر مواردی را فراموش می‌کنید که در زندگی شما تأثیر گذارند و این روند به صورت هفتگی یا روزانه اتفاق می‌افتد پس باید به فکر راه حل باشید. فراموش کردن مصرف داروهای روزانه یا جای پارک ماشین و نیاوردن بچه‌ها از مدرسه نشان از لغزش مهم و جدی حافظه شما دارد. اگر فراموش کردن موجب نگرانی شما شده است، مجله علم ورزش در این مطلب روش‌های را برای تست حافظه در منزل به شما معرفی می‌کند.

۱- کشیدن صورت ساعت

از دوست‌تان بخواهید تا زمان مشخصی از روز را برای شما بیان کند. شما باید زمان دقیق ذکر شده را بر روی کاغذ رسم کنید. تصویر باید شامل کل ۱۲ ساعت و عقربه‌های آن باشد. سپس از دوست خود بخواهید تا ساعت رسم شده را با زمانی که به شما گفته بود را بررسی کند. طبق مجله بین المللی Psychogeriatrics تست ساعت یک روش قابل اعتماد با اعتبار بالا برای تشخیص قدرت حافظه است.

۲- یافتن وسایل گمشده

حدود ۱۰ الی ۲۰ قلم کالا روی میز بچینید. از همراه خود کمک بخواهید. شما یک دقیقه فرصت دارید تا وسایل را نگاه کنید و به خاطر بسپارید. سپس به میز وسایل پشت کرده و دوست شما باید وسایل را جابجا و چند قلم از آن‌ها را بردارد. بعد از انجام این کار شما دوباره به وسایل نگاه کنید و باید موارد حذف شده را حدس بزنید.

مطلب مرتبط: ۱۳ غذای مفید برای تقویت حافظه

۳- نوشتن نام وسایل

تمرین شماره ۲ را انجام دهید با این تفاوت بعد از نگاه کردن شما باید تمامی وسایل موجود را بر روی کاغذ بنویسید.

۴- گفتن نام وسایل

تمرین شماره ۲ را انجام دهید با این تفاوت بعد از نگاه کردن شما باید به صورت شفاهی تمرین را انجام دهید. یعنی بعد از دیدن وسایل، پشت به میز ایستاده و کل وسایل را برای دوست خود بازگو کنید.

۵- تست‌های آنلاین

یکی از بهترین روش‌ها برای تست حافظه، مراجعه به وب سایت‌های معتبر تست مغز و انجام انواع متنوع روش‌های کارایی حافظه است. برتری این سایت‌ها نسبت به روش خانگی بررسی وضعیت حافظه و ارائه نتایج روشن از قدرت حفظ و یادگیری شما است.

نمونه تست: تشخیص رنگ ها

برای انجام این تست باید نرم افزار فلش پلیر را نصب کنید

ترجمه و تعدیل: elmevarzesh.com

منبع: prevention