ورزشکاری که با مصرف مکمل بدنسازی فلج شد

ورزشکاری که با مصرف مکمل بدنسازی فلج شد
تلگرام

این روزها اگر گذرتان به باشگاه های بدنسازی بیافتد و از ورزشکاران سوال کنید که مکمل بدنسازی مصرف می کنید؟ قطعاً در اکثر موارد جواب بله خواهید شنید و اگر بپرسید چرا باید مکمل مصرف کنید، می گویند وقتی ورزش می کنیم باید مکمل نیز مصرف شود.

بله درست است، ورزشکاران چه آماتور و چه حرفه ای می توانند مکمل مصرف کنند اما بر اساس نیاز بدن و نیاز ورزشی که دارند و تحت نظر مربی مجرب یا متخصص تغذیه؛ نه اینکه بخواهند راه صد ساله را یک شبه طی کنند و تاوان سنگینی بابت آن بدهند. در این مطلب ضمن بازنشر یک خبر، نکاتی را نیز با شما عزیزان مطرح می کنم، با علم ورزش همراه شوید.

تبلیغات ماهواره‌ای، تبلیغ در باشگاه های بدنسازی و حتی امروزه تبلیغ در اپلیکیشن‌های نظیر تلگرام برای فروش مکمل بدنسازی و جذب مشتری که همیشه روی بدون عوارض بودن آن تأکید می کنند، باعث شده راه این مکمل ها خیلی راحت به زندگی جوانان ورزشکار باز شود.

چرا که تحت تأثیر این تبلیغات قرار می گیرند و بدون اطلاع از چیزی که مصرف می کنند، پا در مسیری پر خطر قرار می دهند، چون درصد بالای از مکمل های که در بازار پخش و مورد مصرف قرار می گیرد، متأسفانه تقلبی هستند، البته بگذریم که چرا کسی کاری به کار این فروشندگان مکمل های بدون مجوز و حتی چینی که باعث مرگ خیلی ها شده ندارند!

تاوان طی کردن یک شبه راه صد ساله، ورزشکاری که با مصرف مکمل بدنسازی فلج شد!

سال‌هاست که خبر انواع و اقسام بیماری‌ها و حتی مرگ زنان و مردانی که برای رسیدن به رویای خوش‌اندامی هر ریسکی را به جان می‌خرند بر صفحه اخبار می‌خوانیم. این بار هم پرونده‌ای دیگر در شمال کشور زنگ خطر استفاده از این داروهای خطرناک را به صدا درآورد.

به نقل از روزنامه شهروند: پسر ٢۶ ساله مازندرانی جوانی‌اش را برای خوش‌اندامی خرج کرد. به توصیه مدیر باشگاه، هفته‌ای ۶ بار یک نوع قرص مصرف کرد، اما ۵ ماه بعد دردهای مفصلی به سراغش آمد تا این‌که در پی عوارض این ماجرا، مرگ سلولی مفصل پاهایش او را در برابر سرنوشت هولناکی قرار داد. این خبر را روز پنجشنبه ١١ تیرماه روابط عمومی اداره کل پزشکی قانونی استان مازندران، رسانه‌ای کرد.

ورزشکاری که با مصرف مکمل بدنسازی فلج شد

این جوان که در آرزوی داشتن اندام و فیزیک زیبا در باشگاه بدنسازی ثبت‌نام کرده بود پس از مصرف قرص دچار سیاه‌شدگی مفصل ران شد. سرنوشتی که او را بین راهروهای بیمارستان و دادسرا سرگردان کرد، از باشگاه بدنسازی که در آن ثبت‌نام کرده بود شکایت کرد و مدعی شد به توصیه مدیریت باشگاه ١٢٠ عدد قرص را در مدت۵ ماه مصرف کرده است.

بعد از آن ١۵٠ روز بود که درد لگن به سراغش آمد. دردهایش روز به روز بیشتر می‌شد. تا این‌که پس از مراجعه به پزشک متخصص ارتوپد بعد از اسکن استخوانی و MRI لگن پزشکان بیماری او را «نکروز آوسکولار سر فمور» دو طرفه یا همان سیاه‌شدگی دو طرفه ران تشخیص دادند. پزشکان در رابطه با این بیماری به او گفتند: عوارض کورتونی این دارو باعث شده تا عملکرد رگ‌هایی که خون را به سر استخوان می‌رساند، مختل شود و خون به اندازه کافی به سر استخوان‌های ران نمی‌رسد.

به‌دنبال کاهش یا قطع خون‌رسانی به سر استخوان ران، سلول‌های آن می‌میرند. بررسی‌ها نشان می‌داد که یکی از علل اصلی معلولیت این پسر جوان مصرف داروهای حاوی ترکیبات کورتون مانند دگزامتازون بوده که منجر به بیماری نکروز آوسکولار سر استخوان ران دو طرفه شده است. مرگ سلول‌ها موجب می‌شود بعد از مدتی استخوان سفتی و قوام خود را از دست داده و نرم شود. این پسر جوان که باور نداشت، مصرف قرص‌ او را زمین گیر خواهد کرد با تشخیص پزشکان بلافاصله در یکی از بیمارستان‌های تهران بستری و تحت عمل جراحی قرار گرفت.

تجارت یک رویای پر خطر

قربانیان اصلی این داروها همان‌هایی هستند که عوارض زیباتر شدن را به جان می‌خرند، آن ها که برای رسیدن به یک رویا، پشت به پشت دارو می‌خورند –داروی که اطلاعی از ماهیت آن ندارند- حالا خیلی‌هایشان پشیمانند، با انبوهی از درد بی‌درمان. هیچ‌کس تا این بلا را از نزدیک نبیند، باورش نمی‌کند، خودشان هستند و بیماری‌شان.

با این حال اما تبلیغات و رواج انواع داروهای لاغری و بدنسازی همچنان در رسانه‌ها و فروشگاه‌ها پا برجاست. تجارتی که گاهی شرایط بحرانی را در برابر استفاده‌کنندگان این داروها قرار داده است. سلامت زنان و مردان همیشه در خطر مصرف داروهای کورتونی قرار دارد، داروهایی که کشور مبدا مشخص و شناسنامه‌ای ندارند و بدون هیچ نظارت و مشاوره پزشکی تجویز و به قیمت بسیار زیاد در باشگاه‌ها و یا فروشگاه‌ها و حتی توسط دلالان توزیع و فروخته می‌شود. متقاضیان این محصولات پول زیادی برای خرید داروها صرف می‌کنند و در انتها در می‌مانند از رویای خوش اندامی.

آگاهانه ورزش کنید، آگاهانه مکمل مصرف کنید

مصرف خودسرانه و زیاده روی در مصرف یک قرس ساده استامینوفن عوارض دارد جه برسد به مصرف مکمل های که اصلاً مشخص نیست، محتویات آن چیست و یا چگونه تولید شده است. اگر هدف تناسب اندام یا قهرمانی است باید حتماً تحت نظر پزشک یا متخصص تغذیه اقدام به مصرف مکمل نمائید.

همیشه چیزی که مربی باشگاه به شما می گوید، یا در گوشه کنار می شنوید و می خوانید، صحیح نیست، ما با خیلی از این موارد مواجه بوده ایم که مربیان باشگاه متأسفانه بدون علم و آگاهی در خصوص این داروها، به ورزشکاران یا کسانی که حتی در پی کاهش یا افزایش وزن هستند، توصیه به مصرف می کنند.

نمونه آن کاهش ۱۸ کیلو وزن در یک ماه برای کسی بود که ۲۰ کیلو اضافه وزن داشت، هیچ منطق و علمی این توصیه را نمی پذیرد و متأسفانه عجول بودن و تمایل به طی کردن راه کوتاه خیلی راحت باعث می شود، این خانم یا آقایان دچار عوارض جبران ناپذیر شوند.

اینترنت و اطلاعات قرار گرفته در آن فقط برای تفریح و وقت گذرانی نیست! هر شخصی هر چیزی را به شما توصیه کرد در اینترنت جستجو کنید و از اطلاعات مورد نظر استفاده کنید یا حتی می توانید در خیلی از وب سایت ها و انجمن ها سوال کنید تا از نوع داروی پیشنهاد شده مطلع شوید.

در پایان

سعی کنید همیشه با تدوام در تمرینات و تغذیه خوب به هدفتان برسید، نه اینکه برای بدنسازی دچار بدن سوزی شوید! اگر هم نیاز به مصرف مکمل داشتید، از راه سالم آن اقدام کنید.

سالم و تندرست باشید.

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

۳۸ نظر

 1. حسیت گفت:

  درود. واقعا این مطلب خود حقیقته. حقیقتی تلخ که گرفتار جامعه ما شده همه میخوان جیب خودشونو هر طور شده پر کنند و میگن گور بابای دیگران من جنسمو بفروشم هر بلایی می خواد سر اون بیاد. جوون های این کشور نسل اینده و سازنده این مملکت هستند. واقعا متساسفم برای مسولین که خودشونم توی این کار کثیف دخیلن. مموننم از علم ورزش که با نگاه و دید باز نسبت به این قضیه مردمو اگاه میکنه.

 2. بهار گفت:

  واقعا همینه ، متاسفانه نود درصد مکمل هایی که توی بازار هستند اصل نیستند ، ای کاش ورزشکارای ما یاد میگرفتن همه چیز مکمل نیست و کمی در این راه صبور بودند . امیدوارم این جوان هم بهبودی پیدا کند و سلامتی اش را به لطف خدای بزرگ بدست آورد . بابت سایت خوبی که دارید متشکرم

 3. reza گفت:

  سلام خسته نباشید من تقریبا یک ماهه بدنسازی کار میکنم . و میخوام چربی های بدنم بسوزه ولی زیر وزنه بدنم کم میاره البته زیاد هم سنگین کار نمیکنم ایا من به مکمل احتیاج دارم؟؟؟

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام

   در ابتدای راه به علت سنگین بودن رشته بدنسازی طبیعی است. خیر. نیازی به مصرف مکمل نیست. کمی شدت تمرین را کم کنید و فرصت کافی برای ریکاوری بدن در اختیار خود قرار دهید. با افزایش تعداد وعده های غذایی و استفاده از میوه جات و سبزجات و آبمیوه های طبیعی سعی کنید ذخایر انرژی خود را افزایش دهید.

 4. محمد گفت:

  جناب نجفى سلام و عرض ادب.
  بنده تحصیل کرده فیتنس و personal trainer هستم در واشنگتن. حتى در خود امریکا هم تضمینى بر کیفیت ١٠٠٪ مکمل ها وجود نداره مگر اینکه ان مکمل مورد تأیید FDA دولت امریکا باشه. ممنون از اطلاع رسانى به نسل جوان کشورمان.

 5. mahdi گفت:

  سلام خسته نباشید من از شهریور سال ۹۳ تا الان بدنسازی کار میکنم البته وقفه هایی مثل دوران امتحانات و ماه رمضان تو کارم بوده که نتونستم باشگاه برم و دوباره بعد از ماه رمضان بدنسازی رو از یک مرداد ۹۴ شروع کردم .میخواستم بدونم که آیا مکمل مصرف کنم یا اگر به صورت طبیعی ادامه بدم نتیجه ای میگیرم .در ضمن الان دارم از یه قرص مکمل رژیمی-غذایی به نام کپسول سلنیوم استفاده میکنم.ممنون میشم راهنماییم کنیید.

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، مصرف کردن مکمل یا مصرف نکردن آن به خودتان و هدفتان بستگی دارد، ما نمی تونمی به کسی بگوییم مصرف کنید یا نه
    

  • مهدی گفت:

   مصرف قرص رو متوقف کن .یه دوره کات بگو مربیت برات بنویسه با مکمل مصرفش کن .تغزیه زیرنظر مربی .خواب میزون .تو ماه رمضون هم . گرم گلوتامین سحر بخور .۵ گرم هم افطار .

 6. سجاد گفت:

  سلام. من تقریبا یک ساله که بدنسازی کارمیکنم برای سریع تر شدن پیشرفتم یک کراتین و کربو مصرف کردم. اما اکنون تصمیم گرفتم به خاطر عوارض مکملها سراغ مکمل نروم و می خواهم از مکملهای طبیعی و تغذیه بیشتر استفاده کنم. الان نشاسته ذرت را د ر دو نوبت صبح و بعداز ظهر به صورت محلول کردن دوقاشق غداخوری در آب مصرف میکنم. میخواهم بپرسم آیا (آرد )نشاسته ذرت برای افزایش وزن و انرژی مناسب است؟ عوارض ندارد؟ به چه نحوی مصرف شود؟ ممنون

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، در خصوص نحوه مصرف اطلاعی نداریم، اما شما برای افزایش وزن باید بیشتر روی مواد غذایی حاوی کربوهیدرات تأکید داشته باشید، قبل از تمرین مثلا” یک پرس کوچک ماکارونی میل کنید و بعد از تمرین نیر هم کربوهیدرات و هم پروتئین مصرف کنید، قبل از خواب نیز شیر میل کنید، رعایت این چند مورد به شما کمک می کند. البته اگر مکمل اصل و استاندارد پیدا کردید می توانید مصرف کنید

 7. حمید رضا گفت:

  مدت ۱۰ سال است بدنسازی کار می کنم بدون فاصله ؛ از هیچ یک از مواد نیرو زا و حتی مکمل های غذایی استفاده نکردم . توصیه می کنم به هیچ عنوان استفاده نکنید بسیار مضر هستند چون بیش از نود درصد این ها ، تقلبی هستند . توصیه می کنم به جای دوره و تزریق و پودر از گوشت قرمز ، برنج و نان بیشتری در طول روز استفاده کنید . به عنوان یک دلسوز همیشه نگران نسل جوان هستم

  • مهدی گفت:

   شما ۱. سال بدنسازی کار میکردید یکبار دوره رفته بودید که با تجربه حرف بزنید نه اینطوری که بشدت مضرن .درصورت استفاده صحیح و مشابه با اصل دارای ضرر نبوده و درصورت تقلبی بودن ناراحتی معده و بیماری های جرعی دارن که با رفتن به پزشک حل میشن .درضمن ۵ درصد شاید دچار این عوارض بشن .شما هم با ۱. سال سابقه بدنسازی به گفته خودتون بدن استپ شده ای دارین.۱۰ سال بدون مکمل اونم حرفه ای? هه

 8. سجاد گفت:

  سلام.من پرسیدم نشاسته ذرت برای افزایش وزن وانزی مناسب است؟ پاسخ داده شود لطفا

 9. محمد علی گفت:

  از مطالب خوبتون ممنون.من مدت سه ساله که بدنسازی کار میکنم و تا الان مکمل مصرف نکردم/ رشد عضلانی خوبی داشتم اما به علت مصرف نکردن مکمل مدتی است که رشد عضلانی بدنم متوقف شده و از هر مربی که در این باره سوال میکنم میگن دلیلش مصرف نکردن مکمل بوده چون عضلات رشد محدودی دارندد واین مکمله که باعث رشد اضافی عضلات میشه اما مکمل خوب و اصل خیلی مهم و ملاک این کار.من به علت تقلبی بودن اکثر مکمل ها و عدم اعتماد و قیمت بالای اونها مکمل مصرف نکردم.اما حالا برای پیشرفت بیشتر احساس نیاز به مکمل دارم.به نظر شما با این حال مکمل مصرف کنم یا نه؟لطفا پاسخ داده شود.

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، اگر می توانید هزینه کنید و نمی خواهید مکمل مصرف کنید، تغذیه خوبی داشته باشید، اگر هم می خواهید بدنتان بیشتر از این رشد کند پس باید مکمل مصرف کنید، اما مکمل اصل و استاندارد و با توصیه متخصص تغذیه

 10. shayan گفت:

  سلام با تشکر از مطالبتان لطفا اثرات تمرین در مانی بر میزان هایپر تروفی عضلات سالمندان را توضیح دهید

 11. مرتضی گفت:

  سلام ببخشید میخواستم بپرسم مکمل هایی که در داروخانه ها عرضه میشوند ارزش خریدن دارد؟ یعنی مکمل های داروخانه که معمولا از شرکت های خیلی معروف مثل ماسل تچ و … نیستند میتونند تاثیر گذار باشند؟ممنون

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، بستگی به نوع مکمل دارد، مکملی مانند کراتین و پروتئین آنقدر ترکیبات پیچده ندارد که بی ارزش باشد. حداقل شما از بابت سالم بودن آن اطمینان دارید

  • مهدی گفت:

   مکمل های داروخانه ای از دوز یا همون قدرت پایینی برخوردارن که اصلا توصیه نمیشه .پول خودتو هدر نده

 12. ساجد واحدی گفت:

  با سلام و عرض ادب خدمت آقا محمد عزیز.کمال تشکر را از شما دارم بابت اطلاع رسانی مفیدتون

 13. فرامرز پورنوین گفت:

  مثل همیشه از ضرر مکمل ها حرف زده شده ولی وقتی مراجعه به محتوای مطلب میشه پای یک دارو در میون بوده…تا کی میخواین مکملهارو بد جلوه بدین
  از شما بعیده …….ازین که همه جا پر شده از مکملهای تقلبی حرفی نیست ولی اینهم به خاطر ندانم کاریهای خودمونه که مجوز به یک شرکت معتبر خارجی داده نمیشه تا محصولاتشو عرضه کنه تا دست سود جوها کوتاه بشه

  • مهدی گفت:

   حرفتو بشدت قبول دارم .در انجمن هایی که نمیشه اینجا نام ببرم سفارش محصول دارن پست میکنن از خارج میارن .میتونی از اونجا خریدتو انجام بدی .به من که جواب داد با سودهی بالا

 14. مهدی گفت:

  سلام .قبل از اینکه انتقاد کنم بگم سابقمو .من ۳ ساله حرفه ای دنبالشم .هر سه سال هم دوره با مکمل رفتم و ۱۵ کیلو وزن خشک گرفتم .مسابقات استانی شرکت کردم.تو بیشتر تنجمن های معتبر بدنسازی فعال بوده و هستم و رو تغزیه و مکمل مطالعه داشتم .بگزریم .دراین مطلب شما که کاملا به دور از عقل هست شما مکمل و هورمون و استروعید خوراکی و تستسترون ها و و و کردین به اسم مکمل بدنسازی که عمدتا مردم یاد پودر ها میفتن که پف میده که این کاملا اشتباهه .هیشکی با این استروعید های خوراکی و تزریقی بدون تغزیه به جایی نرسیده و همش زحمت بوده.مکمل اصل اگه اصولی بخوری هیچ ضرری نداره .ب شرط اصل.شما هم به جا اینکه جوانانو تشویق کنی تمام چیزهارو قاطی هم کردین که ورزشو خدشه دار کنین .شما اگه درمورد ضرر حرف میزنید قرص استامینوفنم ضرر خودشو داره اگه بدبخوری .واقعا این پست جالب نبود .

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام مهدی عزیز، شما هم اگر دقت کنید در این مطلب از داروی صحبت شده که ماهیت آن مشخص نبوده و باعث آسیب جبران ناپذیر به یک جوان شده و امثال خیلی های دیگر که نیاز به توضیح ندارد، در خود مطلب نیز هم گفته ایم از مکمل اصل استفاده کنید و هم در خصوص مکمل های تقبلی هم توضیح داده ایم. یعنی چیز مبهمی در این مطلب وجود ندارد که باعث خدشه دار شدن ورزش شود، ورزش از جای خدشه دار می شود که درصد وجود مکمل اصل به تقلبی در بازار یک به صد است! ورزش از جای خدشه دار شده که بیشتر مکمل های بدنسازی موجود در بازار از کورتون گرفته تا مواد ناسالم دیگر در آن پیدا می شود. در این مطلب به جوانان هشدار داده شده که به طرف مکملی که اطلاعی راجب به آن ندارند چه یک مکمل کراتین باشد و چه استروئیدها، نروند، از نظر شما این کار اشتباه است؟ دیدگاه هر فردی متفاوت است، این پست برای کسانی جالب نیست که از مرگ و عوارض بدنی مکمل ها و داروهای که گریان گیر جوانان می شود سود می برند. شما یکبار دیگر با دقت مطلب را بخوانید

  • امید م گفت:

   از کامنت‌ها و پرخاش‌های شما به دیگران که نظر مخالف شما رو دارند بیشتر این موضوع استنباط می‌شه که شما خودت دلال مکمل و قرص و… هستی تا چیز دیگه.
   ضمن اینکه سوال بنده از شما اینه که توی اون مطالبی که مطالعه کردید، تغذیه و بگذریم رو همین‌جوری می‌نوشتند که شما نوشتین؟

 15. سجاد گفت:

  سلام
  من ۲۶ سالمه و خیلی وقته کمبود وزن کمم اذیتم میکنه و به خاطر قد نسبتا بلندم لاغریم خیلی به چشم میاد .
  خیلی وقته یکی از دوستان به من پیشنهاد باشگاه و مصرف کراتین و مکمل رو میده منتها از اونجایی که ناراحتی گوارشی و روده دارم و همینطور هیچ اطلاعاتی تو این زمینه ندارم میترسم ازاینکار
  حالا خواستم بدونم ممکنه داروها روی سیستم گوارشی تاثیر منفی بذاره؟
  شما پیشنهادی دارید برای من ؟
  از سایت خوبتون و مطالبش ممنون

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام

   با توجه به وضعیت جسمانی و مشکلات بیماری شما در ابتدا برای رفع موارد بالینی که ذکر فرمودید اقدام کنید. مصرف هر گونه مکمل برای افراد عادی عوارضی دارند. شما با توجه به مشکلات معده و روده اصلا توصیه نمی شود. حتما با پزشک متخصص مشورت کنید .

 16. سجاد گفت:

  با سلام لطفا به این سوال من جواب داده شود.من مدتی بدن سازی کار کرده ام و مقداری افزایش وزن نیز داشته ام که بیشتر وزن عضلانی بوده است اکنون میخاهم در کنار بدن سازی ورزش کشتی را نیز شروع کرده و آن را ادامه دهم از آنجا ک به دنبال افزایش قدرت و حجم عضلانی هستم میخاهم بپرسم ک ورزش کشتی باعث افزایش حجم و قدرت عضلانی می شود یا کاهش آن؟ چه کنم که باعث افزایش حجم و قدرت عضلانی شود ؟مکمل بدن سازی نیز نمیخاهم مصرف کنم .باتشکر

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام

   برنامه رشته بدنسازی با برنامه بدنسازی مخصوص رشته کشتی متفاوت است و بهتر از هر کسی مربی مجرب کشتی در این زمینه می تواند به شما کمک کند. برای کشتی در کنار قدرت و حجم شما به سرعت نیز نیاز دارید اما با برنامه بدنسازی معمولی سرعت شما کاهش می یابد اما در عین حال قدرت و حجم شما بیشتر می شود. پس اگر قصد دارید رشته کشتی را ادامه دهید باید با مربی کشتی مجرب و با تجربه مشورت کنید. فعلا نیازی به مصرف مکمل نیست. با انتخاب رشته ورزشی و حداقل شش ماه فعالیت مستمر بعدا به فکر مصرف مکمل باشید

 17. دکتر نوری گفت:

  سلام . موضوع خیلی جدیه .هفته گذشته ما هم در بیمارستان محل کارم پسر جوانی بستری کردیم که هردو سر
  استخوان فمور( ران) و سر بازو سیاه (نکروز ) شده بود …اولش متعجب بودم و دنبال بیماریهای نادر بودیم …آخه کی فکر میکنه یه آدم جوون اون همه کورتون و … مصرف کنه …موارد سکته مغزی هم زیاد میان . کلا مصرف نکنید ..

 18. حسین کرمیان گفت:

  با مصرف مکمل ورزشی فلج شد!!!
  مکمل ورزشی یا Supplement شامل مواد ریز مغذی و غذایی هستند از جمله پروتِِِِِِِِِئین بازیر مجموعه اسیدامینه ها.کربوهیدراتها .کراتین و…
  این دوست ما استروئید مصرف کرده (هورمون) که مصرفش ممنوعه…
  لطفا” با اطلاع رسانی غیر کارشناسی مردم رو نثبت به این ورزش و مصرف مکملهای غذایی به اشتباه نندازین

 19. کاظم گفت:

  سلام

  من یک گینر شرکت چلنچر ناتریشن ۶/۸کیلویی کیسه ای از شیراز گرفتم تاریخ انقضا با فونت سبز کنار ارم شرکت چاپ شده میخواستم سوال کنم که ایا شرکت وجود خارجی دارد وصرفا یک شرکت تقلبی است وایا شرکت اصل ونصب دارد و ایا محصولات شرکت کیفیت لازم دارد وایا گینر شرکت جواب دهی لازم را دارد ازتون عاجرانه تقاضا وخواهش دارم جواب من رو بدهید منتظرجواب شما هستم.اگه میشه زوتر چون میخام دوره بروم ممنون.اگه میشه به ایمیلم جواب دهید.باتشکر

  mass superior 15lb(challenger nutrition)

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام

   اگر به وب سایت این محصول مراجعه کنید تمامی محصولات تولیدی آنها را مشاهده می کنید. آدرس شهر یا کارخانه، شماره تماس یا کد پستی در وب سایت نوشته نشده و باید با احتیاط از مکمل های این شرکت استفاده کنید. با مقایسه مکملی که شما خریدید با محصولات تولیدی شرکت چلنجر نوتریشن به تفاوت بین مکمل ها پی خواهید برد. از لینک زیر مکمل اصل رو مشاهده کنید. اگر محصول شما اصل باشد قطعا نتیجه مثبت خواهد داد. این مکمل باعث افزایش حجم عضلانی شده و حاوی کربوهیدارت، پروتئین، ویتامین ها و اسیدآمینه ها است.

   http://challengersnutrition.com/index.php?option=com_djcatalog2&view=item&id=16&Itemid=296

 20. مسلم گفت:

  سلام من یک مکمل آمینو شرکت مایل فارم گرفتم اما به اصل بودنش شک دارم چون زیاد شیرینه و سر دل رو میزنه و اینکه رو بسته بندیش. درصد شکر رو صفر زده لطفا راهنماییم کنید مرسی

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، متأسفانه در زمینه مکمل ها مشاوره نمی دهیم، چون آنقدر تولید در این زمینه زیاد است که نمی توان به درستی خوب و بد را تشخیص داد

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *