چربی و افزایش خطر سرطان تخمدان

تلگرام

سرطان تخمدان به علت تشخیص دیررس آن از جمله سرطان‌‌های مرگبار در زنان است، عواملی مثل سن، بارداری، مصرف داروهای ضد بارداری و ژنتیک در بروز یا پیشگیری از آن نقش دارند. شواهد مبنی بر اثر عوامل رژیمی بر سرطان تخمدان متناقض اند، اما بسیاری از مطالعات نشان می دهند که مصرف گوشت قرمز و چربی در رژیم غذایی ممکن است خطر ابتلا به سرطان تخمدان را افزایش دهد.

ovarian-cancer

در مطالعه ای که اخیرا در مجله تغذیه بالینی آمریکا چاپ شده است، ارتباط مصرف چربی کل و منابع و انواع چربی، مثل گوشت تازه،گوشت فرآوری شده و ماهی با خطر ابتلا به سرطان تخمدان مورد بررسی قرار گرفته است.در این مطالعه کوهورت در هلند بیش از ۶۲ هزار زن با میانگین سنی ۵۵-۶۹  سال شرکت داشتند، در شروع مطالعه پرسشنامه عادات غذایی تکمیل و سایر عوامل خطر برای ابتلا به سرطان بررسی شد. این افراد برای حدود ۱۶ سال بعد پیگیری شدند.
نتایج این مطالعه نشان داد که  هیچ ارتباط روشنی بین مصرف چربی کل، چربی های اشباع، چربی های غیر اشباع شده mufa و pufa ، چربی حیوانی، چربی های گیاهی، لبنیات کم چرب، سایر منابع چربی، گوشت تازه، گوشت فرآوری شده و ماهی با خطر ابتلا به سرطان تخمدان دیده نشد. اما نتایج آنالیز داده ها ارتباط مثبت بین مصرف اسیدهای چرب غیر اشباع ترانس و خطر سرطان تخمدان را نشان داد. به این معنی که افزایش دریافت این نوع چربی ها با فزایش خطر ابتلا به سرطان تخمدان مرتبط بود.

نکته عملی: نتایج این مطالعه نشان می دهد که اسیدهای چرب اشباع نشده ترانس، و نه هیچ نوع دیگری از چربی یا گوشت، با خطر افزایش سرطان تخمدان همراه است. بنابراین توصیه می شود مصرف چربی های ترانس، مانند مارگارین ، شیرینی ها و کیک های قنادی را کاهش دهید.

فرزانه نگهبان  کارشناس تغذیه

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *