تحقیات اخیر ادعا می‌کنند میکروب‌ها بر مرکز گرسنگی اثر گذار هستند. به گفته محققان در تجربیات حیوانی، باکتری‌های روده می‌توانند یکی از مسئولین ارسال پیام‌های شیمیایی در مورد ذخایر مواد مغذی بدن به مرکز گرسنگی در مغز باشند. سیگنال‌های ارسالی توانایی فعال یا غیرفعال کردن گرسنگی موجود زنده را دارا هستند.

نتایج یک تحقیق جدید که در مجله متابولیسم سلول دانشگاه روئن فرانسه در مورد تولید پروتئین‌ها توسط باکتری E.Coli که در روده انسان به وفور یافت می‌شود توسط Serguei Fetissov به چاپ رسید. در این مطالعه محققان متوجه شدند حدود ۲۰ دقیقه بعد از صرف غذا و افزایش در تعداد آن‌ها، باکتری‌ها از تولید یک پروتئین به تولید پروتئین دیگری مشغول خواهند شد.

هنگامی که محققان پروتئین‌های بعد از صرف غذا را به موش‌ها تزریق کردند، متوجه شدند، دریافت غذا از طرف موش‌ها بدون در نظر گرفتن اینکه این موش‌ها گرسنه بودند یا سیر، کمتر شده است. تجزیه و تحلیل‌های گسترده‌تر در این زمینه آشکار کرد که یک پروتئین، ترشح هورمونی که در سیری نقش اساسی دارد را تحریک می‌کند.  

این تحقیق نشان داد پروتئین‌های باکتریایی از E.Coli می‌توانند در همان گذرگاه‌های مولکولی که توسط بدن برای ارسال پیام سیری مورد استفاده قرار می‌گیرند، درگیر شوند و ما به چگونگی تغییر این فیزیولوژی توسط میکروب‌های روده نیاز داریم.

از آنجای که این باکتری‌ها توسط مواد مغذی تأمین می‌شوند، یافته‌ها حاکی از تولید کمتر یا بیشتر از یک بیلیون از نوع خود هستند. به طور شگفت انگیزی، آن‌ها وقتی به حدود یک بیلیون رسیدند از رشد خود جلوگیری کرده و سپس تولید پروتئین جدید که از اثر اشتها جلوگیری کند را می‌سازند.

محققان می‌گویند که  E.Coli می‌تواند گذرگاه مولکولی برای تولید سیگنال‌هایی که موجب احساس سیری حیوانات می‌شود را تحت کنترل خود درآورد. یافته‌های این تحقیق نشان داد که میکروب‌ها نقش حیاتی در فیزیولوژی اشتها دارند و ممکن است حتی به افرادی که از اختلال‌های غذایی رنج می‌برند، کمک کنند. محققان ادعا کردند پروتئین‌های باکتریایی تولید شده بعد از تغذیه که منجر به رشد E.Coli شود، ممکن است موجب پایان سیگنال‌های غذایی شوند.

در معرض مداوم پروتئین‌های E.Coli ممکن است بر الگوهای طولانی مدت غذایی تأثیر گذار باشد. میکروب‌های یافت شده در معده مشخص شده که اشتها را کنترل کرده و زمانی که بدن مواد غذی کافی در اختیار دارد، سیگنال‌هایی به مغز می‌فرستند. باکتری‌های روده در فیزیولوژی اشتها نقش دارند و به افرادی که اختلالات تغذیه‌ایی دارند کمک می‌کنند.

تهیه و ترجمه: elmevarzesh.com

منبع: techtimes