موز حاوی قندهای مختلفی است و مقدار زیادی فیبر در خود دارد گذشته از این موز می‌تواند انرژی زیادی را نیز برای بدن تأمین ‌کند. اما جدا از این می‌تواند بسیار بهتر از قرص و دارو بعضی مشکلات جسمی را برطرف می‌کند.

امکان دارد به خاطر کالری بالایی که این میوه دارد، در مصرف آن تردید داشته باشید، اما باید بدانید که موز یکی از مفیدترین مواد غذایی است که برای مشکلات و بیماری‌ها می تواند مؤثر باشد و می‌تواند بهتر از دارو بعضی مشکلات جسمی و روحی را برطرف کند. مجله علم ورزش در این مطلب ۵ بیماری که این میوه می‌تواند در درمان آن‌ها مؤثر باشد را توضیح می‌دهد.

۱- فشارخون بالا

زیاده روی در مصرف نمک و کمبود پتاسیم می‌تواند تاثیرات منفی بر فشار خون داشته باشد. بنابراین اهمیت زیادی دارد که میزان پتاسیم خون را در حد متعادل نگه دارید. موز یکی از بهترین منابع پتاسیم محسوب می‌شود. توصیه می‌شود که صبح‌ها یک عدد از آن مصرف کنید، چرا که می‌توانید فشارخون‌ را همیشه در بهترین وضعیت نگه دارید.

۲- افسردگی

سروتونین هورمون خوشی و لذت نام دارد. برای بالا رفتن سروتونین، مواد غذایی که مصرف می‌کنیم باید حاوی ترکیبی به نام تریپتوفان باشد. تریپتوفان موجود در موز، ترشح هورمون شادی‌آوری یعنی سروتونین را افزایش می‌دهد. خوردن یک عدد موز در روز برای بالا بردن این هورمون در بدن کافی است. بالا رفتن این هورمون در بدن طی چند دقیقه به شما احساس آرامش و شادی می‌دهد.

موز حاوی ویتامین A است که تأثیر مثبتی بر تقویت بینایی دارد.

۳- استرس

استرس زیاد باعث افزایش متابولیسم می‌شود و همین مسئله موجب پایین آمدن سطح پتاسیم بدن می‌شود. با مصرف موز می‌توانید این تعادل را ایجاد کنید و عملکرد قلب‌تان را نیز بهبود ببخشید، چرا که حاوی پتاسیم است، همچنین به حفظ تعال آب و مایعات بدن نیز کمک می‌کند.

مطلب مرتبط: ۱۷ اتفاق شگفت انگیز که با مصرف موز در بدن رُخ می‌دهد

۴- یبوست

موز حاوی پکتین که نوعی فیبر است، می‌باشد. پکتین باعث افزایش سرعت هضم و گوارش می‌شود و به خارج شدن سموم از بدن کمک می‌کند. علاوه بر این، خواص پروبیوتیک نیز دارد که  ضمن تقویت گوارش و کاهش نفخ، فشار موجود در روده‌ها به دلیل یبوست را نیز کاهش می‌دهد.

۵- علائم پیش از قاعدگی

موز سرشار از ویتامین B6 است که تاثیر مثبتی بر سطح قند (گلوکز) در خون دارد و گفته می‌شود که ویتامین B به کاهش علائم قبل از قاعدگی کمک می‌کند. موز درد شکم و کمر را کاهش می‌دهد، اختلالات روحی و عصبی را تنظیم کرده و به حفظ آب بدن نیز کمک می‌کند.

تهیه و ترجمه: elmevarzesh.com

منبع: healthyfoodhouse