اصول دوش گرفتن برای ورزشکاران

تلگرام

شاید اکنون شایع ترین روش استفاده از تاثیرات درمانی آب، دوش گرفتن باشد. برخی از تاثیرات مورد نظر آب درمانی را می توان با دوش گرفتن به دست آورد. میزان درجه حرارت آب دوش به صورت درجات سرد، ملایم، گرم و داغ تقسیم بندی می شود. چنانچه بازیکنان بعد از مسابقه از دوش آب گرم ( ۳۳/۹ تا ۳۶/۷درجه سانتیگراد) ولرم ( ۲۶/۷ تا ۳۳/۹ درجه سانتیگراد) و داغ (بیشتر از ۳۷/۲درجه سانتیگراد) استفاده کنند، علاوه بر تمیز شدن بدن، باعث ایجاد آرامش هم می شود. برخی از ورزشکاران ترجیح می دهند که از دوش سرد استفاده کنند. این عمل نیز باعث تقویت و نیز نیرو بخشیدن به بدن می شود. برخی از افراد هم از دو نوع دوش گرم و سرد به طور متناوب استفاده می کنند.پس لازم است از اصول دوش گرفتن آگاه باشید.

اصول دوش گرفتن

نکات مورد توجه در هنگام دوش گرفتن:

چون اکثر بازیکنان و ورزشکاران در حال حاضر تنها وسیله ای که برای رفع خستگی در دسترس دارند، همین دوش آب گرم می باشد، لازم است به نحو صحیح از آن استفاده کنند، پس جا دارد چند نکته را تذکر دهیم:

۱- ورزشکارانی که پس از یک تمرین یا مسابقه سنگین فرصت انجام تمرینات و حرکات سبک را پیدا نکرده اند، می توانند برخی از حرکات و نرمش ها را زیر دوش انجام دهند. همان طور که می دانیم، هدف عمده از دوش آب گرم، رفع خستگی و دفع مواد زاید مثل اسید لاکتیک از بدن است. حال اگر ورزشکار زیر دوش آب گرم حرکات سبک و تمرینات ملایم را انجام دهد، میزان رفع خستگی بیشتر و مواد زاید سریع تر دفع می شود.

۲- چنانچه فشار آب زیاد و فاصله دوش با بدن ورزشکار هم زیاد باشد، تاثیرات درمانی آب افزایش می یابد. اعتقاد بر این است که هرچه فاصله دوش با بدن ورزشکار زیاد و فشار آب هم قوی تر باشد، بر اثر برخورد مرتب و مداوم ذرات آب با پوست ورزشکار، حالتی مانند ماساژ برای فرد احساس لذت و شادابی پدید خواهد آمد.

۳- استفاده از دوش آب سرد برای ورزشکارانی که سابقه استفاده از دوش سرد ندارند، توصیه نمی شود زیرا امکان سرما خوردگی زیاد است. این افراد می توانند به تدریج از آب سرد استفاده کنند تا بافت های بدن با آب سرد تطابق یابند.

۴- همچنین ورزشکاران باید کلیه نکاتی را که در رابطه با موارد استفاده، عدم استفاده و احتیاط در زمینه هیدروتراپی گفته شد، رعایت کنند، از جمله این که مدت زیادی زیر دوش آب گرم قرار نگیرند، از آب بسیار داغ مدت زیادی استفاده نکنند و پس از دوش گرفتن فورا در معرض هوای سرد قرار نگیرند.

۵- باید در هنگام خشک کردن بدن، از کشیدن محکم حوله روی پوست بدن خودداری کرد زیرا همانطور که می دانیم، سطح پوست بدن محل انتشار گیرنده ها و پایانه های مختلف عصبی است. بر اثر کشیدن محکم حوله به پوست، معمولا گیرنده های عصبی تحریک می شوند و این تحریکات به سیستم عصبی منتقل می شود. در نتیجه، تاثیرات مثبت دوش یا از بین می رود یا کاهش می یابد.

۶ -بهتر است متعاقب دوش گرفتن یا استفاده از روش های دیگر آب درمانی، ورزشکار به مدت کافی استراحت کند و یا بخوابد. این کار باعث افزایش تاثیرات دوش و آب درمانی می شود

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

۷ نظر

 1. زهرا گفت:

  مثل قبل کامل واواضح ومفید متشکرم .

 2. ممد گفت:

  سلام
  ی سوال داشتم…من تو ی منطقه رطوبتی زندگی میکنم…دوش گرفتن با اب سرد موجب مبتلا شدن به رماتیسم نمیشه؟

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام

   بر اساس نتایج مطالعه های علمی، محققان به این نتیجه رسیده اند سرما و رطوبت باعث ایجاد روماتیسم نمی شوند. اما سرما و رطوبت می توانند باعث تشدید درد رماتیسم می شود.

 3. آیدین گفت:

  سلام و تشکر از سایت خوبتون
  دوش گرفتن چه زمانی بعد از ورزش باید انجام بشه ؟ مثلا میشه ۳۰ دقیقه بعد از ورزش دوش گرفت ؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، با فاصله ۱۰ تا ۱۵ دقیقه بعد از ورزش تا هر وقت که فرصت شد

   • آیدین گفت:

    ممنون , توضیح علمی هم داره ؟

    • کیوان فیروزه ئی گفت:

     گفته شده اگر سریع بعد از ورزش دوش بگیریم، مضر هست، چون ضربان قلب، فشار خون، گردش خون، دمای بدن بالا هست و در این شرایط بهتره چند دقیقه بعد از سرد کردن بدن، دوش گرفته شود

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *