ترک های پوستی قرمز شایع ترین علامت ضایعات پوست هستند. دو نوع استرچ مارک یا ترک پوستی شامل قرمز و سفید وجود دارد. راه دیگر توصیف آن ها به این صورت است که: « قرمز رنگ ها جدیدند» و « سفیدها قدیمی اند».  به مرور زمان قرمز رنگ کم‌رنگ و کم‌رنگ‌تر شده تا جایی که رنگ آن محو می‌شود. اما متاسفانه، در بافت آن هیچ تغییری حاصل نمی‌شود. در واقع، این ترک ها طیف وسیع تری از رنگ ها را دارد. اینها بسته به رنگ زمینه ای پوست می توانند قرمز، صورتی، بنفش، قهوه ای مایل به قرمز، قهوه ای یا قهوه ای تیره باشند. ترک های پوست می توانند در بیشتر افرادی که دچار این مشکل هستند، نارضایتی بسیاری را به وجود آورد.

ترک های پوستی قرمز چه هستند؟

ترک های پوستی قرمز به دلیل اضافه وزن سریع متعاقب افزایش حجم چربی و عضله ایجاد می شوند. علاوه بر این، پزشکان بر این باورند که ترک های پوستی می توانند توسط گلوکوکورتیکوئیدها (نوعی از هورمون های غده فوق کلیه) ایجاد گردند. سطوح گلوکوکورتیکوئید ها در حاملگی، بلوغ، وزنه برداری  و پیشرفت چاقی افزایش پیدا می کند. این می تواند در فیبرهای کلاژن و الاستین شکستگی ایجاد کند.

علت اصلی بروز این ضایعات، کشش پوست است.

این ساختارهای عمیقا در هم تنیده شده، مصالح ساختمانی پوست هستند و پوست محکم نگه می دارند. با این حال، کلاژن و الاستین زمانی که سلامت خود از دست بدهند دیگر نمی توانند خود را با کشش اعمال شده وفق دهند و در نتیجه شیار و شکاف های رنگارنگی برروی پوست ایجاد می شود که از پوست طبیعی  متمایز است. در واقع، این باعث می شود که ترک های جدید به دلیل خونریزی تیره رنگ باشند.


پیشنهاد مطالعه: ترک های پوستی چه هستند و به چه دلیل ایجاد می شوند؟


از سویی دیگر، شکستن کلاژن نیز باعث اتساع عروق خونی کوچک در درم می شود. ترک های پوستی که خود را با کبودی نشان می دهند، با وجودی که به دلیل خونریزی بسیار کم می باشند، تغییر رنگشان زیاد است. کشش باعث می شود، خارجی ترین لایه یا اپیدرم به قدری نازک شود که رنگ لایه های زیرین مشهود گردد. با وجودی که خونریزی استرچ مارک فقط در پوست است ولی کبودی آن نسبت به کبودی های ساده دیرتر محو می شود.

شکستن کلاژن و یا اسکار، زیان بارترین ویژگی های ترک های پوستی هستند. هنگامی که تغییر رنگ برطرف می گردد، بافت آسیب دیده ی پوست بر جای می ماند. امروزه، تا ۹۰٪ از زنان باردار، ۷۰٪ از دختران و ۴۰٪ از پسران در سن بلوغ دچار ترک های پوستی می شوند. بیش از نیمی از وزنه برداران هم به دلیل چاقی به استرچ مارک مبتلا می باشند

آیا ترک های پوستی قرمز، قابل پیشگیری هستند؟

زمانی که پوستتان ترک های قرمز دارد به این معنی است که آنها قابل پیشگیری هستند. ژنتیک یک عامل شایع در رابطه با کسانی است که در درمان موفق خواهند بود. به زنان باردار و وزنه برداران توصیه می گردد مناطق در معرض زیاد ایجاد ترک ها را مرطوب نگه داشته و ماساژ دهند. جذب لوسیون ها، کرم ها و روغن ها (به عنوان مرطوب کننده) آسان است و بهترین کار این است که دارای افزودنی هایی مثل ویتامین E ، A و C باشند تا تولید کلاژن جدید را تحریک نمایند. با این حال، به احتمال زیاد اقدامات پیشگیرانه در مورد ترک های پوستی بلوغ و چاقی موثر نیستند.بنابراین، داشتن رژیم غذایی سالم، یک استراتژی بسیار خوب تمام افرادی ست که قصد پیشگیری از ترک های پوستی را دارند. وزنه برداران باید به آرامی افزایش حجم ایجاد کنند و افراد رژیمی هم لازم است به آرامی وزن خود را پایین بیاورند.

آیا ترک های قرمز پوست قابل رفع شدن هستند؟

این واقع بینانه است که به کاهش و درمان فوری اسکار ترک های پوستی فکر کنیم اما بهتر است ابتدا ترک های جدید را درمان کنیم و مهم هم نیست که چقدر نسبت به خطوط سفید قدیمی گسترده تر و تیره تر هستند. روش های مختلفی برای کمک به بهبود ظاهر این ترک های پوستی وجود دارد. برای کسانی که استطاعت آن را دارند، گزینه های متفاوتی مانند میکرودرم ابریژن، درمان با لیزر، جراحی، مزوتراپی و پی آر پی (PRP) وجود دارد. با این حال، قبل از استفاده از هر یک از این روش ها، باید مطمئن شوید که بی خطر هستند و پول و زمان را هدر نمی دهند.

ترک های قرمز پوست مضر نیستند ولی می توانند بسیار بد منظر به نظر برسند. پس از انتخاب روش کاهش ترک های قرمز، مهم است به یاد داشته باشید که ژنتیک در موفقیت درمان موثر است. در نهایت برای داشتن پوست سالم باید به میزان مناسب مایعات بنوشید و یک رژیم غذایی سرشار از مواد مغذی کم چرب را رعایت کنید.

درمان ترک قرمز پوست

استفاده از ویتامین E و A در رفع ترک‌های پوستی

این ویتامین هر مشکل پوستی را درمان می کند از جمله خطوط کشیدگی پوست. ویتامین E می تواند به صورت موضعی نیز استعمال شود یا به عنوان مکمل غذایی در ترکیب با ویتامین Aخورده شود.

ویتامین C خوراکی

برای جوانی پوست ویتامین C بدن خود را تامین کنید چرا که برای تولید کلاژن در داخل بدن نیز ضروری می باشد.  افرادی که میزان زیادی ویتامین سی مصرف می کنند چین و چروک و علائم سالخوردگی کمتری در آنها ایجاد می شود.  اگر باردار باشید باید پیش از مصرف از پزشک خود بپرسید مصرف چه مقدار ویتامین C برای شما ایرادی ندارد چرا که مصرف بیش از حد می تواند باعث کمبود ویتامین های دیگر شود.

ژل آلوئه ورا

آلوئه ورا می تواند به پیشگیری از خطوط کشیدگی پوست کمک نموده و نیز مواردی را که از قبل وجود داشته، کمرنگ کند.  هنگام درمان خطوط کشیدگی پوست آلوئه ورا باید یک تا دو بار در روز به فراوانی مالیده شود. کرم‌ها و لوسیون‌های زیادی وجود دارند که حاوی آلوئه ورا هستند اما خالص و با کیفیت نیستند، با این حال اگر به مقدار زیاد ژل خالص و با کیفیت بر روی پوست مالیده شود می تواند به مرور زمان موثر باشد.

کرم‌های پوستی کلاژن دار و ترکیب ویتامین E

خطوط کشیدگی پارگی‌های لایه زیرین پوست (درم) هستند. هنگام افزایش وزن یا بارداری می توانید با هیدراته و کشسان نگه داشتن پوستتان، آسیب را کاهش داده یا از آن جلوگیری نمایید. پوست خشک بیشتر احتمال دارد که پاره شود در مقایسه با پوستی که با اسیدهای چرب، کلاژن و الاستین، نرم و مرطوب شده است. با ارائه بهترین مراقبت‌ها و مواد مغذی به پوست در هنگام تنش‌های وارده بر پوست، می توانید میزان آسیب و اسکارهای پوستی را به حداقل برسانید.

به نقل از mediran.info

 تلگرام علم ورزش