بهترین سن برای شروع ژیمناستیک چه سنی است؟

بهترین سن برای شروع ژیمناستیک چه سنی است؟
تلگرام

زمان زیادی به شروع فصل تابستان نمانده و با فرا رسیدن تعطیلی مدارس، بیشتر خانواده ها دغدغه بیکاری فرزندان خود را دارند. معمولا" هر کودکی بنابر علاقه و یا تشخیص خانواده او برای پر کردن اوقات فراغت در فصل تابستان در فعالیت های مرتبط با تحصیل یا هنری و ورزشی شرکت می کند. در این میان ژیمناستیک یکی از پرطرفدارترین رشته های ورزشی است که مورد استقبال قرار می گیرد.

اما همزمان با این حضور سوالات زیادی در ذهن والدین مرور می شود. برخی حتی با توجه به علاقه شدید کودکشان، مانع حضور او در رشته ژیمناستیک می شوند! چرا که بر این باورند که این رشته ورزشی می  تواند باعث کوتاهی قد فرزندشان شود. یا حتی برخی انتظار دارند فرزندشان در عرض ۳ ماه بتواند یک ژیمناست خوب شود.

برای پاسخ به این سوالات علم ورزش سراغ یکی از مربیان مطرح رشته ژیمناستیک رفته است. امید شیخ احمدی، کارشناس ارشد تربیت بدنی است و سابقه ۲۸ سال حضور در این رشته را دارد. وی در سال ۸۹-۹۰ مربی تیم ملی رده سنی نوجوانان بوده و در سال ۹۰-۹۱ نیز به عنوان مربی تیم ملی در مسابقاتی که با میزبانی کشور چین انجام شد، حضور داشته است. شیخ احمدی همچنین به عنوان مربی و آنالیزور تیم ملی دانش آموزی در تمام رده های سنی فعالیت دارد. وی یکی از برترین داوران بین المللی کشور نیز می باشد.

بهترین سن برای شروع ژیمناستیک چه سنی است؟

خیلی از خانواده ها معمولا" همیشه این سوال را مطرح می کنند که بهترین سن برای شروع ژیمناستیک چه سنی است؟ آیا کودک در هر سنی می تواند به ژیمناستیک روی آورد و در این رشته موفق شود؟ در پاسخ باید گفت در کشورهای مطرح و مدال آور ژیمناستیک مانند چین، کودکان از سنین ۳ الی ۴ سالگی به ژیمناستیک روی می آورند که البته بهترین سن برای شروع نیز همین سن است. زیرا کودک در این سن خیلی راحت آموزش داده می شود و بیشتر آموزش ها در قالب بازی و فعالیت های آمادگی جسمانی است تا این کودک بتواند برای مراحل بعدی آماده شود.

یعنی کودکانی که سن بالاتری دارند، شانس حضور در ژیمناستیک را ندارند؟

هر کودک یا نوجوانی می تواند در ژیمناستیک حضور پیدا کند اما باید دید که هدف از این حضور چیست؟ یعنی هدف همگانی است یا قهرمانی.

در بحث همگانی کودک یا ورزشکار  برای کسب آمادگی جهت ورود به دیگر رشته های ورزشی برای مدتی در ژیمناستیک حضور پیدا می کند اما در بحث قهرمانی ژیمناست می خواهد به صورت حرفه ای این رشته را دنبال کند.

اگر یک کودک کلاس پنجم ابتدایی بخواهد در ژیمناستیک فعالیت کند مانعی ندارد، اما اگر هدف او موفقیت در این رشته باشد، بعید به نظر می رسد. زیرا  همانطور که گفتم کودکانی که با هدف قهرمانی به ژیمناستیک روی می آورند از سن حداکثر ۴ سالگی در این رشته حضور پیدا می کنند و می توانند در ۶ سالگی به اولین مقام قهرمانی دست پیدا کنند. اما برای این کودک کلاس پنجم ابتدایی حداقل ۲ تا ۳ سال زمان لازم است تا بتواند مهارت های اولیه را یاد بگیرد. بعد از آن نیز با توجه به تنوع حرکات در ژیمناستیک و چون این رشته ۶ وسیله دارد.

حتی اگر  این کودک از فیزیک بدنی و استعداد خوبی هم برخوردار باشد اما این فاصله باعث می شود حضور او حتی اگر موفق هم باشد، نمی تواند  به سایر ژیمناست های که از سن ۴ سالگی پا به این رشته گذاشته اند برسد و نتواند جاگاهی کسب کند. هر چند که استثناء همیشه وجود دارد، اما در اینجا ما یک قاعده کلی مطرح است. حتی تا سن ۷ سالگی نیز می توان روی این کودک سرمایه گذاری کرد ولی همانطور که عرض شد، بهترین سن ۴ سالگی است.

یک کودک بر اساس چه فاکتورهای می تواند یک ژیمناست موفق شود؟

در کشورهای پیشرفته روش استعداد یابی و فاکتورهای آن سیستمایک است ولی در کشور ما این استعدادیابی تجربی است، یعنی یک مربی بر اساس تجربه ای که دارد می تواند تشخیص دهد این کودک می تواند موفق شود یا نه؟ ولی در مجموع می توان گفت ما در ابتدا به این موارد توجه می کنیم که کودک سر (جمجمه) کوچکی داشته باشد، مچ دست و پای کودک ضخیم نباشد. دارای قدرت، هماهنگی عصب و عضله و انعطاف پذیری مناسبی باشد همچنین والدین قد بلندی نداشته باشد.

زیرا بارها شاهد این مسئله بوده ایم که یک مربی چند سال با ژیمناست کار می کند اما در سن بلوغ رشد قد او از حد نصابی که ما در نظر داریم بالاتر می رود و تمام زحمات بی نتیجه می ماند. البته فرایند استعدادیابی حتی تجربی، بیشتر از این مواردی است که اشاره شده ولی برای اطلاع خانواده از وضعیت جسمانی کودک موارد قابل درک و تشخیص را مطرح کردم.

بهترین سن برای شروع ژیمناستیک چه سنی است؟

آیا هر کودکی می تواند یک ژیمناست موفق شود؟

خیر، هر کودکی که در این رشته حضور پیدا کند، نمی تواند موفق شود. به عنوان مثال در فصل تابستان و برای پر کردن اوقات فراغت، کودکان زیادی به باشگاه های ژیمناستیک روی می آورند اما در نهایت به ندرت می توان ۱۰ ژیمناست را انتخاب کرد که بتواند آینده خوبی در ژیمناستیک داشته باشد.

 یک کودک حتی با وجود اینکه از فاکتورهای جسمانی خوبی برخوردار باشد، زمانی می تواند یک ژیمناست خوب شود و آینده خوبی داشته باشد که جسارت و توانایی حضور در این رشته و انجام حرکات آن را داشته باشد. گذشته از خود کودک، خانواده او نیز یکی از مهمترین مسائل در رشد و موفقیت یک ژیمناست هستند. پیگیری فعالیت های کودکشان، اهمیت به تغذیه صحیح و حتی خواب کودک و توجه به نکاتی که مربی از خانواده کودک می خواهد از جمله مهمترین مواردی است که بر عهده خانواده ها می باشد.

ژیمناستیک می تواند رشته مناسبی برای پر کردن اوقات فراغت کودکان در فصل تابستان باشد؟

به عنوان یک مربی که چند سال در این رشته فعالیت دارم، به خانواده ها توصیه نمی کنم که صرفا" برای ۳ ماه فصل تابستان کودکشان را به این رشته بفرستند. لازم است اجازه دهند این کودک حداقل یک سال در ژیمناستیک حضور داشته باشد تا بتواند از مزایای جسمانی آن مانند هماهنگی، قدرت، سرعت و موارد دیگر بهره مند شود.

به عنوان سوال آخر، آیا ژیمناستیک باعث کوتاهی قد می شود؟

متأسفانه بارها شنیده ایم که ژیمناستیک باعث کوتاهی قد می شود. اما این باور صحیح نیست. شاید چون ورزشکاران و قهرمان این رشته از قد کوتاهی برخوردارند چنین باوری در ذهن عموم شکل گرفته باشد، در حالی که یکی از فاکتورهای اصلی برای موفقیت در این رشته قد کوتاه یا متوسط است. اما در مجموع باید گفت اگر این ورزش تحت نظر متخصصان صورت بگیرد که به صفحات رشد و اپی فیز فشار زیادی وارد نشود، فرد از نظر قدی رشد طبیعی خود را خواهد داشت در غیر این صورت می‌تواند مانعی برای افزایش قد باشد، نه تنها این رشته بلکه این یک قاعده کلی برای تمام رشته های ورزشی است.

تهیه و تدوین: اختصاصی elmevarzesh.com

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

۳۴۳ نظر

 1. atieh گفت:

  سلام من ١۴ سالمه و توی سن ۵و۶سالگی ژیمیناستیک کار کردم بعددیگه نرفتم واز ١٢ سالگی تا همین دوره سنی هم تکواندو کار کردم قدم ١۵٧ و وزنم ۴۴ اگه بخوام برم ژیمیناستیک برای قهرمانی مانعی نداره؟چون هم سرعتم بالاس هم انعطافم لطفا راهنماییم کنید

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، سری به باشگاه های ژیمناستیک بزنید، ببیند در این سن فعلی شما، اونایی که فعال هستند، چند بار قهرمانی کشور رو تجربه کردن و مدال دارند، شما اگر بخواید از این سن شروع کنید خیلی سخته، بعضی از دوستان فکر می کنند ما باعث نا امیدی ورزشکار هستیم، اما ژیمناستیک واقعاً بحثش جداست، خیلی زمان نیاز داره تا یک فرد بتونه قهرمان بشه و این فقط در سنین کودکی باید شروع بشه و تداوم پیدا کنه

 2. farnooshsabet گفت:

  سلام من ۱۹ سالمه از سن ۴ تا ۱۰ سالگی این ورزش رو انجام میدادم ایا با این فاصله زمانی میشه دوباره شروع کرد این ورزش رو ؟؟؟ منظورم فقط پایه ایی هست و‌نه حرفه ایی

 3. مریم گفت:

  سلام.. من ۲۲سالمه و تاحالا تو ژیمناستیک فعالیتی نداشتم.. ولی از بچگی عاشق این ورزش بودم و هستم… متاسفانه شرایط ایجاب نمیکرد ک بخام.وارد این رشته شم
  الان میتونم تو این سن وارد این رشته شم و آموزش ببینم؟صرفا برای انعطاف و یادگیری نه بطور حرفه ای

  • علم ورزش گفت:

   سلام، بعید می دونم امکان پذیر باشه، حتی اگر ممکن هم باشه، مربی پیدا نمیشه که بخواد در این سن با شخصی تمرین کنه

 4. صبا گفت:

  سلام. خسته نباشید!
  دخترم ۳ سال و ۳ ماه داره، خیلی تنبل و بی حاله! تصمیم گرفتم واسه این که از این حال و روز بیرون بیاد بفرستمش ژیمناستیک. به نظرتون اشتباه میکنم، یا فکر خوبیه؟

  • علم ورزش گفت:

   سلام، می تونه خوب باشه به شرطی که فضای باشگاه برای این سن مناسب باشه و آموزش به شکل بازی، وگرنه ممکنه نتیجه منفی داشته باشه، اگر هم غیر از فضای ورزشی جای دیگری بود که بتوانند با بازی کردن بچه ها را فعال نگه دارند، می توانید پیگیری کنید

 5. دیوار گفت:

  سلام اینهایی که قهرمان هستن تو این رشته وقتی به سن جوانی و بالاتر میرسن ژیمناستیک رو میذارن کنار وبه مربی می پردازن ایا ؟
  ما سنمون رفته بالا ولی حرکات و تمریناتش به نظرم خیلی کاربردی و مفرح هستش و کسی که تو بچگی بره خیلی بده که تو بزرگسالی دیگه نمیتونه به صورت تفریحی این ورزش رو انجام بده چون مکان مشخصی هم نداره
  حالا هیچ راهی نداره به صورت انفرادی یاد بگیریم

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، این رشته تا سن خاصی فرد می تونه فعالیت های مربوطه رو انجام بده، اینکه مربیگری رو دنبال کنند یا نه هم بستیگ به خودشون داره، ولی واقعیت این هست انجام و یادگیری این حرکات برای بزرگ سالان مشکل هست

 6. Samira گفت:

  سلام من ۱۶ سالمه و تا بحال ژیمناستیک کار نکردم؟برای انعطاف پذیری از الان میتونم شروع کنم؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، شما برای افزایش انعطاف پذیری می تونید تمریناتی رو انجام بدید ول نمی تونید توقع داشته باشید تمرینات یک ژیمناست رو هم انجام بدید

 7. M گفت:

  درسته که تو سن پایین بهتره اما جناب کیوان نمیدونم این مسئله سن که میگید در مورد باله هم هست یا نه اما من ۱۹ سالم بود که باله رو شروع کردم و مربیم ازم راضی بود. طوری که بعد گذشت ۳ ماه همراه مربیم میرفتم برای آموزش. ناگفته نماند که میگفت براش جالبه من تو این سن بدنم نرمه. اینو گفتم ک بگم شاید در مورد همه اینجوری نباشه و بستگی به بدن خود فرد داشته باشه.

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   در مورد باله اطلاع ندارم، ولی یک چیز باید مد نظر باشه، اگر هدف فعالیت حرفه ای در این رشته هست، به طور قطع باید از سن پایین شروع بشه، اگر هدف افزایش انعطاف پذیری هست، فقط ژیمناستیک نیست که باعث انعطاف پذیری میشه، میشه در کنار هر فعالیت دیگه ای تمرینات انعطاف پذیری رو هم انجام داد، در کل لازمه ژیمناستیک انعطاف زیاد هست، نه اینکه فرض بر این باشه که این رشته درست شده واسه اینکه انعطاف بدن زیاد بشه، چون اکثراً در سن بالاتر این انتظار رو ازش دارند

 8. سولماز گفت:

  سلام ایا ورزش شما وژیمناستیک رو میتوان هم زمان انجام داد دخترم ۶ساله است الان دوسال ژیمناستیک کار میکنه وامسال میخواد که شناهم بره وورزش رو دوست داره میگن این دوورزش همزمان به بدن اسیب می رسونه ایا درسته یا نه?

 9. فرزانه گفت:

  سلام دخترم ۹ساله اش یک ساله والیبال کار میکنه علا قه به ژیمناستیک داره توی این سن میتونه ژیمناستیک رو ادامه بده حرکاتش براش آسیب زا نیست

 10. heifa گفت:

  سلام من۱۶سالمه وتا حالا تو هچ کلاسی شرکت نکردم ولی از روی علاقه از امسال خواستم تو کلاسای ژیمناستیکی شرکت کنم البته از بچگی ورزشم خوب بوده ودستام ژیمناستیکی ان یعنی میشه تو این سن تلاش کنم؟

  • علم ورزش گفت:

   سلام، خیر، چرا که سن پایه ژیمناستیک خیلی پایین هست، رقابت ها و آموزش ها در همان سنین انجام میشه و انعطاف بدن، شکل گرفتن ساختار عضلانی و اسکلتی بدن هم در کودکی بهتر شکل می گیره تا این سن

 11. کیانا گفت:

  سلام.من ۱۶ سالمه..به رقص علاقه زیادی دارم که برای بعضی از حرکاتش نیاز به انعطاف بدنی هست.اگر الان برم ژیمناستیک صرفا برای نرم شدن بدنم،ممکنه بتونم در حد ۱۸۰ باز کردن و چند تا حرکت دیگه یاد بگیرم؟

  • علم ورزش گفت:

   سلام، شما بدون نیاز به ژیمناستیک هم می تونید با صبر و انجام منظم و با برنامه حرکات کششی، به این هدف برسید، منتها دقیق طبق دو مورد قید شده، ولی اینکه بخواید حرکات دیگه رو یاد بگیرید، یک مربی ژیمناستیک باید بهتون بگه که می تونید یا نه

 12. Reza گفت:

  سلام.من ۱۵ سالمه و تا حالا ژیمناستیک کار نکردم.
  اگه الان شروع کنم میتونه مفید باشه؟
  صرفا برای تناسب اندام و انعطاف پذیری بدن میخوام کار کنم نه حرفه ای

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، سخت هست در این سن، ولی گذشته از این بعید می دونم مربی باشه در این سن کسی رو پذیرش کنه

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *