با راه های افزایش قد آشنا شوید

با راه های افزایش قد آشنا شوید
تلگرام

کوتاهی قد به ویژه در بین زنان یکی از دغدغه‌های اصلی خانواده‌ها در جوامع امروزی است که برای رفع این مشکل معمولا” خانواده‌ها به روش‌های درمانی مختلفی روی می‌آورند.برخورداری از قد بلند نه تنها یک مزیت محسوب می شود، بلکه در حوزه روانشناسی افراد بلند قد از اعتماد به نفس بالاتری برخوردارند و در حوزه علوم شناختی و یادگیری‌ ثابت شده که افراد بلند قد اطلاعات بیشتری را می‌توانند از محیط اطراف خود دریافت کنند، چون محرک‌های بیشتری را تجربه می‌کنند.

در هر صورت بلند قد بودن مزیت های زیادی دارد و این ارزش را دارد برای اینکه قدتان بلند شود دست به کار شوید، اما نه از هر راهی!خیلی ها هستند که سن رشدشان به اتمام رسیده و حاضرند به هر طریقی که شده قدشان بلند شود!حتی اگر راه حلی پیشنهادی یک دروغ باشد.علم ورزش در این رابطه سراغ اساتید و متخصصان رفته،پس با ما همراه شوید تا با واقعیت های رشد و افزایش قد آشنا شوید.

عوامل مهم و تأثیر گذار در رشد قد

دکتر فرشید طهماسبی استاد دانشکده تربیت بدنی شهید رجایی می گوید: ژنتیک هر فرد مهم‌ترین عامل تأثیرگذار در بلندی یا کوتاهی هر فرد است، البته عوامل محیطی، اقتصادی و اجتماعی نیز مؤثر است؛ ولی به‌طور کلی ۹۰ درصد عامل ژنتیکی (۵۰ درصد ژن مادر و ۵۰ درصد ژن پدر) قد فرد را تعیین می‌کند.

گذشته از مسئله ژنتیک، خواب کافی، تغذیه مناسب و ورزش سه راهکار مناسب برای افزایش قد هستند.

خواب یکی از مهمترین عوامل برای افزایش قد است.زیرا اوج ترشح هورمون رشد از ساعت ۲۲ تا ۲۳ شب است.پس به خانواده‌ها توصیه می‌شود حتما” به ساعت خواب فرزندان خود توجه ویژه‌ای داشته باشند.در غیر این صورت از ترشح هورمون رشد محروم خواهند بود.بهترین ساعت برای خواب کودکان ساعت ۱۰ شب می باشد.

نقش تغذیه در رشد قد

تغذیه از دیگر مسائل مهم است.رژیم غذایی یک کودک یا نوجوان باید غنی از پروتئین، لبنیات و مواد معدنی باشد. لبنیات به ویژه ماست کلید اصلی رشد قد است، لذا به خانواده‌ها توصیه می‌شود که اگر بخواهند فرزندان بلند قد داشته باشند از مصرف لبنیات به ویژه ماست غافل نشوند.در ایالات مونته‌نگرو میانگین قد حتی از کشورهای توسعه یافته نیز بلندتر است، به طوری که میانگین قد زنان ۱۸۵ سانتی متر و مردان ۱۹۰ تا ۲ متر است.در حقیقت با تحقیقات انجام شده در این ایالات به این نتیجه‌ رسیدند که در رژیم غذایی آن ها ماست عامل مهمی برای افزایش قد بوده است.

تأثیر ورزش در افزایش قد

ورزش منظم نیز تأثیر مستقیمی بر روی ترشح هورمون رشد دارد،که در این میان می توان به ورزش های کششی اشاره کرد.مطالعات نشان می دهند که مقدار و دفعات ترشح هورمون رشد با فعالیت ورزشی شدید مرتبط می باشد. بعد از فعالیت ورزشی هورمون رشد بیشتری در بدن آزاد می شود. برای اینکه شما بیشترین بهره را از فعالیت ورزشی بدست آورید، باید مطمئن باشید که مدت و شدت فعالیت ورزشی شما برای ایجاد پاسخ مناسب ( تحریک هیپوفیز قدامی برای ترشح هورمون رشد ) کافی است.

نکته: ورزش فقط به فرد کمک می کند تا به مقدار قدی که ژنتیک نعیین کرده است برسد، یعنی این امکان وجود ندارد که ورزش باعث شود، فرد با ورزش بیشتر از مقداری که توسط ژنتیک تعیین شده رشد کند.

اما باید مراقب باشید! ورزش‌های پرشی چون فشار زیادی به صفحات رشد و صفحات اپی‌فیز وارد می‌کند، سبب کوتاه شدن قد می‌شود.در مجموع هر گونه فعالیت ورزشی که به صفحات رشد فشار وارد کند، باعث اختلال در رشد طبیعی قد خواهد شد.

مطلب مرتبط: آیا تمرینات بدنسازی باعث کوتاهی قد می‌شود؟

به طور مثال بارها از ما سوال کرده اند که آیا ژیمناستیک تأثیری در کوتاهی قد دارد یا خیر؟ در پاسخ باید گفت: اگر این ورزش تحت نظر متخصصان صورت بگیرد که به صفحات رشد و اپی فیز فشار زیادی وارد نشود، فرد از نظر قدی رشد طبیعی خود را خواهد داشت در غیر این صورت می‌تواند مانعی برای افزایش قد باشد.همچنین در خصوص اینکه طناب زدن موجب افزایش قد می شود یا نه، می توانید این مطلب را در تکمیل مطالب گفته شده مطالعه کنید: آیا طناب زدن موجب افزایش قد می شود؟

فریب تبلیغات را نخورید!

شاید شما هم بارها تبلیغ قرص های افزایش قد را دیده و یا شنیده باشید. این محصول ادعا می‌کند، می‌تواند باعث رشد قد افراد در هر سنی شود.برای همین هم تصویر افراد بالغ را نشان می‌دهد که ناگهان قد کشیده‌اند! اما آیا چنین چیزی ممکن است؟
دکتر امید ظهور، متخصص طب فیزیکی در این ‌باره جواب کوتاه اما کاملا” قانع کننده‌ای دارد: چنین چیزی اصلا” امکان ندارد و دروغ محض است، چون بعد از یک سنی اپی‌فیزها (صفحات رشد در سر استخوان های بلند) بسته می‌شوند.آخرین سن برای رشد استخوان‌ها و اصطلاحا” قد کشیدن در دخترا ۱۶ سالگی و در پسران تا ۱۸ سالگی است، البته این سن با توجه به مسائل ژنتیک و نژادی می‌تواند کمی متفاوت باشد، بنابراین خاصیت این قرص‌ها نه تنها دروغ است بلکه ممکن است باعث ایجاد عوارض هم شود.

تزریق هورمون رشد برای افزایش قد

استفاده از هورمون رشد برای افزایش قد، به صورت تزریقی با فواصل خاص است، مثلاً هر شب با مقدار مشخصی که پزشک تجویز می‌کند، به بیمار تزریق می‌شود.آمپول‌ها به صورت زیر جلدی تزریق می‌شود.مدت درمان خیلی طولانی است و در حد یک یا چند سال است.با این کار، پزشک از کودک انتظار رشد قدی دارد اما اگر صفحات رشد بسته شده باشد، ما دیگر انتظار پاسخ به درمان با هورمون رشد را نداریم.

دکتر حسین نویدی فوق تخصص غدد درون ریز و متابولیسم در این باره می گوید: درمان کوتاهی قد با هورمون رشد بی‌خطر نیست و اگر بی‌رویه و بی‌دلیل استفاده شود،می‌تواند زیانبار باشد. به این دلیل از نظر پزشکی فقط افرادی می‌توانند تحت درمان با هورمون قرار گیرند که کوتاهی قد شدید دارند.علاوه بر این ها باید بدانیم که برای تأثیر هورمون رشد باید آن را در سنین پایین شروع کنیم و اگر کسی بعد از سن بلوغ که صفحات رشد استخوانی بسته شده‌اند، به فکر استفاده از هورمون بیافتد دیگر دیر شده است.استفاده از این دارو های هورمونی پس از بلوغ نیز بسیار مضر است و به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

شکستن استخوان ها برای رشد قد!

در جراحی افزایش قد، در ابتدا استخوان‌ها را شکسته ‌(ران یا ساق پا) و اطرافش را دریل ‌(سوراخ) می‌کنند. البته سعی می‌شود در شکستن کورتکس استخوان ‌(لایه بیرونی استخوان) به مغز استخوان و عروق اطراف صدمه کمتری وارد شود سپس دستگاه مخصوص به نام «الیزاروف» را به‌ وسیله پین‌ها و سیم‌هایی به دو سوی استخوانی که شکسته شده، وصل می‌کنند. این دستگاه دارای پیچ‌هایی است که هر شش ساعت باید ۲۵ درصد میلی‌متر چرخانده شوند تا استخوان‌ها را از هم دور کنند تا آن ها در فضای خالی رشد کنند.نکته مهم این است که پزشک باید به طور مرتب با رادیوگرافی فاصله دو استخوان را بررسی کند.

گاهی ممکن است استخوان‌سازی به اندازه کافی نباشد، در این صورت فرآیند را متوقف می‌کنند تا استخوان‌سازی صورت گیرد و استخوان‌ها به هم نزدیک شوند سپس ادامه می‌دهند. با توجه به این‌که فرآیند جراحی افزایش قد طولانی مدت است برای هر یک سانتی‌متر در سن بلوغ، حدود یک ماه و برای سنین بالاتر یک ماه و نیم طول می‌کشد؛ بنابراین در سن بلوغ رشد استخوانی بیشتری دارند و نتیجه بهتری حاصل می‌شود.

آنچه که خانواده‌ها در ارتباط با قد باید بدانند این است که اگر بخواهند در آینده از فرزندان بلند قد برخوردار باشند باید قبل از تولد به فکر آن باشند.به هیچ عنوان فریب تبلیغات را نخورید و خودسرانه هیچ داروی را مصرف نکنید.

تهیه و تدوین: اختصاصی elmevarzesh.com

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

۷۶۵ نظر

 1. SINA گفت:

  سلام قدم ۱۶۵ هست ۱۶سالمه نهایتا چقد رشد خواهم کرد؟مادر ۱۵۸ پدر ۱۷۰ هست.
  بسکتبال هم میخوام برم.

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، مشخص نیست چقدر رشد می کنید ولی حداقل تا ۱۸ سالگی جای رشد دارید، ورزش برای رشد قد خوبه ولی تا کنون ثابت نشده یک ورزش بتونه به طور صد در صد قد رو افزایش بده

 2. محمد گفت:

  سلام قدم ۱۷۲ ووزنم ۶۰ قدم الان بلندتر از پدر ومادرمه تازه وارد هفده سالگی شدم قدم تا چقدر ممکنه رشد کنه

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، محمد عزیز این رو فقط در صورتی میشه درست تشخیص داد که از استخوان مچ دست عکس بگیرید. تقریبی هم اگر در نظر بگیریم تا ۱۸ سالگی هست و به طور استثناء از ۱۸ سالگی به بعد هم رشد وجود داشته

 3. حامد گفت:

  با سلام سوالی درباره دسته بندی قد افراد داشتم قد من ۱۸۲سانتی متر است به نظر شما من جز کدام افراد قرار میگیرم .۱کوتاه قد۲متوسط ۳یابلند واصلا ۱۸۲سانتی متر میتواند بلند قد باشد.تشکر سن۲۹

 4. امیرحسین گفت:

  سلام خسته نباشید ببخشید تمرینات پلیومتریک والیبال در افزایش قد تاثیری داره ؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، تا جایی که من اطلاع داشته باشم غیر از برخی حرکات کششی تمرین دیگه ای معرفی نشده که به طور قطع در افزایش قد مؤثر باشه، در مجموع ورزش اگر آسیبی به صفحات رشد وارد نکند، در سن رشد می تواند برای رشد قد در کنار سایر فاکتورها مؤثر باشد

 5. mojtaba گفت:

  سلام من قدم ۱۷۰ و سنم ۱۵سالمه می خواسم بدونم رشد قدم خوب بوده یا ن ضعیفه؟

 6. ایمان گفت:

  سلام من تازه ۱ماه رفتم تو ۲۰ سالگی پسر هستم قدم ۱۷۷ هست خواستم بدون امکان داره ۲یا۳ دیگه افزایش قد داشته باشم درضمن از قرص زینک پلاسم استفاده میکنم ممنون

  • علم ورزش گفت:

   سلام، ایمان عزیز در مطلب گفته شده که رشد تا۱۸ سالگی هست، اما مشاهده شده که تا ۲۰ سالگی هم امکان داره، اما دیگه بعد از اون بعید به نظر می رسه

 7. محدثه گفت:

  سلام من ٢٣سالمه وازطریق اینستابرنامه ورزش وکشش افزایش قدگرفتم بنظرتون جواب میده لطفاکمکم کنیدبزرگترین دغدغه زندگیمه

 8. Mary گفت:

  سلام من ۱۳ سالمه
  قدم ۱۵۰ و قد مامانم۱۵۵ و قدوپدرم ۱۶۹هست
  قد نهایی من حداقل ۱۶۳اینطوریا میشه؟؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، اینی که شما گفتید فقط یک حدس هست، این امکان وجود داره که بیشتر رشد کنید یا شاید هم همانقدر، چون اساساً ژنتیک تعیین کننده است

 9. ملیکا گفت:

  سلام من ۱۵سالم هست و قدم ۱۵۰هست من امید داشته باشم ؟؟یا نه برای بلند شدن قدم؟؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، زمانی میشه با قاطعیت جواب داد که به پزشک مراجعه کنید تا با عکس برداری از مچ دست وضعیت صفحات رشد رو بررسی کنند، در غیر اینصورت به صورت احمتمالی یک الی دو سال دیگر شاید رشد کنید

 10. آیلین گفت:

  سلام من میخوام حجامت کنم آیا واقعا تاثیری هم داره ؟؟ من روزی ۲ساعت حرکت کششی میکنم الان ۱۵سالم هست میتونم امید داشته باشم ۷یا۸سانت قدم بلند بشه ؟؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، مواردی که گفتید به طور قطع اثبات نشده تأثیر داشته باشه، مثلاً ورزش یکی از چندین فاکتوری است که روی قد تأثیر داره، در افزایش قد موارد زیادی نقش دارند در مطلب هم توضیح داده شده

 11. سیّد حسن گفت:

  سلام من ۱۹ سالمه و ۱۸۰ قد ۶۰ وزن.گفته شده که حداکثر تا ۲۰ سالگی امکان افزایش قد وجود داره والیبالیست ها از ۱۹۰ سانت بیشتر هستن من چطور میتونم کوتاهی قدم رو جبران کنم.و بدنسازی انجام بدم یا نه؟ممنون میشم راهنمایی کنید.

  • علم ورزش گفت:

   سلام، این که گفته شده تا ۲۰ سالگی، به این صورت مطرح شده که ممکن است تا ۲۰ سالگی ادامه داشته باشد، حتی اگر این احتمال قوی باشد، غیر ممکن است که ۱۰ سانتی متر رشد مشاهده شود، چرا که مقدار کمی نیست واین مقدار فقط در دوره جهش رشد که مربوط به سنین حدود ۱۲ تا ۱۴ سالگی است، برای انجام بدنسازی محدودیتی ندارید

 12. امیرحسین گفت:

  بهترین دارو تقویتی برای بلند شدن قد چیه؟
  چه ورزشی بیشترین تاثیر میزاره برروی قد؟
  آیا پیاده روی تاثیر داره؟

  • علم ورزش گفت:

   سلام، در خصوص دارو باید از پزشک سوال کنید، برای ورزش هم تا جایی که ما اطلاع داریم ثابت نشده یک نوع فعالیت ورزشی خاص بتونه باعث رشد قد بشه، در مطلب هم توضیح داده شده است

 13. amir گفت:

  سلام من۱۶سال دارم قدم۱۷۷پدرم۱۸۸ و مادرم ۱۷ سانت از من کوتاه تراز ۱۳تا ۱۵سالگی۱۲سانت قدکشیدم و از۱۵تا۱۶سالگی۴ سانت قد کشیدم. میخاستم بدونم ورزش فوتبال هم انجام میدم میخاستم بدونم امکانش هس تا پایان سن رشد به مرز۱۹۰برسم

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، این امکان رو ژنتیک شما تعیین می کنه دوست عزیز و کسی نمی تونه به طور دقیق میزان رشد نهایی رو مشخص کنه

 14. kourosh گفت:

  سلام من ١۶ سالمه ٧ ماهه بسکتبال بازی میکنم قدم ١۶٧ چکار کنم ک قدم جهش پیدا کنه و

  حرکات کششی چقدر تاثیر داره???

  • علم ورزش گفت:

   سلام، در همین مطلب نکات لازم توضیح داده شده است، در این شرایط، رعایت خواب (زود خوابیدن) تغذیه و ادامه فعالیت ورزشی کافیست

 15. امیر صدرا گفت:

  سلام ببخشید من۱۴ سال سن دارم و قدم۱۷۰ سانتی متر هست خواستم بپرسم در این سن برای والیبال مناسب هستم یا نیاز دارم در این سن بیشنر رشد بعد خواستم بپرسم تو این با این قد نیازه به دکتر غدد برای افزایش قد مراجعه کنم قد پدرم ۱۷۲ و مادرم۱۶۸ ولی قدای داییم و عموهام بلندن

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، مشکلی برای شروع ندارید، منتها برای مطرح شدن و قهرمانی طبیعتاً کار سختی رو پیش رو دارید و نیاز به استعداد خوبی داره، در خصوص قدتون، دکتر غدد زمانی می تونه به شما کمک کنه که در ترشح هورمون رشد یا گیرنده های اون در بدن مشکل داشته باشید، غیر از اون بعید می دونم کاری از دستش بر بیاد، شما طبیعتاً رشد بیشتری خواهید داشت، چون حداقل ۴ سال دیگه جای رشد دارید، منتها اگر واقعاً مهم هست براتون باید شب ها رو تا دیر وقت بیدار نباشید و تغذیه تون مناسب باشه

 16. mahdi گفت:

  سلام من ۱۵ سالمه و قدم تقریبا ۱۷۵ امسال حدود ۵ سانت رشد کردم آیا رشد قدم طبیعیه؟

 17. عرفان گفت:

  سلام خسته نباشید یه سوال داشتم اگه از مچ دست عکس بگیریم مثلا نشون بده هفت سانت دیگه قد رشد میکنه امکان رشد بیشتر قد از این هفت سانت وجود نداره؟؟؟؟؟

 18. علی گفت:

  سلام
  ببخشید باید به چه پزشکی برای افزایش قد مراجعه کرد؟
  من۱۵سالمه و تو سن بلوغ هستم اگه هورمون رشد مصرف کنم میتونه تأثیر داشته باشه؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، متخصص غدد، مصرف هورمون رشد برای کسانی هست که ترشح این هورمون در بدنشون کم هست و گویا باید قبل از بلوغ مصرف بشه

 19. شهرزاد گفت:

  سلام من ۱۵سالمه قدم ۱۶۴ سانتی متر هست پدر و مادرم بلند قد هستن به نظر تون چقدر می تونم رشد کنم

  • علم ورزش گفت:

   سلام، ژنتیک و ژنتیک! صرفاً ژنتیک هم به خود پدر و مادر ربط نداره، نمیشه واقعاً چیزی گفت :(

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *