ورزش در دوران بلوغ

تلگرام

ورزش برای تندرستی و شادابی جسمی و روانی افراد بخصوص نوجوانان بسیار مؤثر و ضروری است. شاید بتوان گفت که ورزش یک راه بسیار مناسب برای مبارزه با سستی و تنبلی است. از طرفی دوران بلوغ مرحله جهش رشد است. به این جهت دختران و پسران نوجوانی که ورزش و فعالیت بدنی بخش مهمی از برنامه و فعالیت های روزانه یاهفتگی آن ها را تشکیل می دهد از لحاظ بدنی، تناسب اندام و آمادگی جسمی در سطح بالاتری قرار دارند. بسیاری از مسائل روانی نوجوانان در این سنین از قبیل رفتارهای تند و پرخاشگرانه، کم رویی، گوشه گیری و اعتماد به نفس پایین را می توان به وسیله شرکت در ورزش های گروهی و فردی کاهش داد.

دوران بلوغ

ورزش مناسب سبب می شود که نوجوان در برابر مشکلات زندگی صبر و تحمل بیشتری داشته باشد. اگر نوجوانان به طور منظم شروع به تمرینات بدنی کنند و در واقع به ورزش کردن عادت کنند، در میانسالی گرفتار بسیاری از بیماریها از جمله دردهای ناشی از ضعف عضلانی و پوکی استخوان نخواهند شد.شرکت در ورزش های فردی و گروهی در دوران بلوغ بر تندرستی جسمی و روانی و حل مشکلات رفتاری فرد، مانند کم رویی، گوشه گیری، اعتماد به نفس پایین و پرخاشگری، تاثیر بسزایی دارد.

ورزش در دوران عات ماهانه

در دوران عادت ماهانه نیز انجام ورزش بخصوص ورزش های سبک برای دختران و بانوان نه تنها مانعی ندارد، بلکه توصیه می شود. حتی انجام بعضی ورزش های سبک در دوران قبل از عادت ماهانه می تواند تا حدودی مشکلات جسمی و روانی آن دوره را کاهش دهد. بنابراین ورزش و تمرینات بدنی در دوران عادت ماهانه نه تنها ضرری ندارد بلکه سبب نشاط و سلامتی جسمی و روانی آنان می شود. بنابراین در این دوران استراحت مطلق و ماندن در رختخواب ضرورتی ندارد و هر فرد می تواند کارهای روزمره خود را مانند رفتن به مدرسه، ورزش های سبک و حتی بعضی ورزش های سنگین را انجام دهد. ولی چیزی که باید به خاطر داشت این است که در دوران عادت ماهانه نباید به استخر رفت.

aftab.ir

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

۴ نظر

 1. amirreza گفت:

  به نظر شما ای شروع بدنسازی در سن می تواند واسه فرد مفید باشد یا شروع بدنسازی در سن بلوغ میگن قد رو میسوزونه؟؟؟یا مناسب ترین سن برای فرد مبتدی برای ورزش های قدرتی یا بدنسازی چه سنی شروع بکنه مناسبه؟؟؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، دقت کنید هر ورزشی که به طرو صحیح انجام نشود می تواند باعث توقف رشد شود، بدنسازی نیز تا حدودی ریسک بالایی دارد. بهتر است بعد از سن بلوغ به این ورزش بپردازیذ

 2. alidada گفت:

  سلام من ۱۵ سالمه یه کتاب یه سایت یا یه منبه معرفی کنید که آموزش گام به گام تناسب اندام رو داشته باشه

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، بستگی داره شما چی بخوای دوست عزیز، یک کتاب پیدا نمیشه که همه چیز رو گفته باشه، منبع سایت هم زیاد هستند می توانید از بخش تناسب اندام ما مطالب زیادی را مطالعه کنید

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *