تاثیر ورزش در ترکیب بدن کودکان

تلگرام

توده جسم به دو نوع بافت تقسیم می شود:

۱-بافت چربی FM

۲-بافت بدون چربی FFM

درصد نسبی بافت بدون چربی و بافت چربی که ساختار و ترکیب بدن را تشکیل می دهند می تواند به عنوان معیار ترکیب بدن باشند.افراد می توانند از دو عامل رژیم غذائی و ورزش برای تنظیم مقدار نسبی بافت های چربی و بدون چربی بدن خود استفاده کنند.

دلایل اهمیت ترکیب بدن در کودکان

  • جنبه ی فیزیولوژیکی (چاقی)
  • جنبه ی روانی و اجتماعی
  • مسئله ی بلوغ کودک

بلوغ و فعالیت بدنی

عدم فعالیت ورزشی —>افزایش چربی بدن منجر به بلوغ زودرس

فعالیت بیشینه (شدید ) —>بلوغ  زودرس

فعالیت زیر بیشینه —>موجب تأخیر در بلوغ مناسب

ورزش کودکان باید منظم و زیر بیشینه باشد.

childs-body

عوامل موثر بر ترکیب بدن

۱- وراثت: حدود ۲۵% تفاوت درصد چربی در بین افراد ناشی از عامل ژنتیک است.

۲- نمو: در اواخر دوره ی جنینی لایه های چربی زیر پوستی ظاهر شده و در دوره ی کودکی به طور یکنواختی افزایش می یابد. زمان های حساس تجمع چربی در بدن ۶ ماه پس از تولد و دوره ی بلوغ می باشد.

۳- جنسیت:در مردان نسبت توده ی عضلانی بیشتر از زنان بوده ،درحالیکه در زنان در صد چربی بیشتر از مردان است.این تفاوت ها به دلیل ترشح هورمون تستوسترون در مردان و استروژن در زنان می باشند

۴- فعالیت بدنی: کودکانی که دارای سطح فعالیت  بیشتری هستند از مقدار چربی کمتری برخوردارند.(موازنه ی انرژی ورودی و مصرفی ) – فعالیت بدنی در کودکان با کاهش حجم سلول و جلوگیری از تولید سلول چربی  بر ترکیب بدنی کودک موثر است .

۵- وضعیت اقتصادی – اجتماعی
۶- عوامل محیطی

چگونگی تاثیر فعالیت ورزشی بر ترکیب بدن کودک

در پاسخ به ورزش هوازی و مقاومتی مقادیر هورمون رشد واپی نفرین در بدن افزایش می یابد. این هورمون ها به حرکت درآمدن چربی از جایگاه ذخیره ای آن ها را تحریک کرده و انزیم لیپاز را که تری گلیسرید ها را به اسید های چرب آزاد تجزیه می کند،فعال می کند. اسید های جرب آزاد سپس متابولیزه شده و به عنوان یک منبع مهم انرژی به ویژه هنگام فعالیت ورزشی هوازی انجام وظیفه می کند.فعالیت ورزشی مقاومتی سنگین رهایش هورمون های آنابولیکی مثل تستوسترون و هورمون رشد را تحریک کرده و منجربه افزایش سنتز پروتئین،رشد عضلانی و در نتیجه افزایش وزن بدون چربی می شود.

ترکیب بدن و فعالیت بدنی

تحقیقات انجام شده توسط پاریزکوا

پسران ۱۲ تا ۱۹ ساله: ا یشان ۱۰۰ نفر از پسران را به ۲ گروه تقسیم کرد:

۱-فعال ترین گروه با حداقل ۶ ساعت ورزش در هفته.

۲-کم تحرک ترین گروه که در فعالیت های غیر منظم و سازمان نیافته شرکت می کردند.این دو گروه در آغاز تحقیق از نظر مقدار وزن چربی بدن تفاوتی با یکدیگر نداشتند.

بعد از ۴ سال:افراد فعال توده جسمی بیشتری پیدا کرده و وزن چربی آن ها کاهش داشت.افراد غیر فعال وزن چربی بیشتری پیدا کردند.

دختران ۱۲ تا ۱۹ ساله: در طی ۵ سال روی ۳۲ نفر از دختران ژیمناست، و ۴۵ نفر از دخترانی که در هیچ تمرینی شرکت نکرده بودند تحقیق کرد.

بعد از ۵ سال: در دختران فعال چربی زیر پوست آن ها هیچ تغییری نداشت.در دختران غیر فعال چربی زیر پوستشان افزایش پیدا کرد.

نتیجه: تفاوت های موجود در ترکیب بدن نمی تواند به اختلافات رشد و بالیدگی نسبت داده شود،بلکه تفاوت ناشی از سطح فعالیت جسمی است.

خانم منیره حرفت

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *