تاریخچه مشعل المپیک از یونان باستان تا ریو ۲۰۱۶

تاریخچه مشعل المپیک از یونان باستان تا ریو 2016
تلگرام

مراسم روشن کردن و حمل مشعل بازی‌های المپیک از ۳۰۰۰ سال قبل شروع شده است. در یونان باستان، یونانی‌ها متوجه شدند آتش یک عنصر خدایی است و آن را همیشه در معابد روشن نگه می‌داشتند. برای اطمینان از خلوص و پاکی، آتش توسط skapinha -یک آیینه مقعر که اشعه‌های خورشید را به یک نقطه متمرکز می‌کند- روشن می‌شد.

برای حفظ سنت‌ها این تشریفات مذهبی امروزه نیز اجرا می‌شود. بین ۹۰ الی ۱۰۰ روز قبل از بازی‌ها، شعله المپیک در باقی مانده‌های معبد Hera در شهر Greek المپیا روشن ‌می‌شود. صحنه اصلی مراسم، روشن شدن مشعل توسط یک خانم به عنوان priestesses -کشیش زن- می‌باشد.

تاریخچه مشعل المپیک از یونان باستان تا ریو 2016بعد از روشن شدن، آتش توسط یک مشعل در یک منطقه پهناور به صورت امدادی تا شهر میزبان مسابقات حمل می‌شود. در طول مسیر، مجموعه‌ای از افراد مهم مشعل را به صورت امدادی حمل خواهند کرد تا اینکه با روشن کردن مشعل بزرگ در مراسم افتتاحیه این مراسم به پایان می‌پذیرد.

طراحی مشعل

آتش نماد مهم بازی‌های المپیک است که صلح، اتحاد و دوستی را به همه نشان می‌دهد. این نماد در مسیر طولانی توسط افراد مشهور مخصوصاً ورزشکاران حمل می‌شود تا به محل افتتاحیه مسابقات برسد. در میان جنبه‌های مبتکرانه مشعل Rio 2016 بخش‌های قابل توجهی در مراسم افتتاحیه وجود دارد که ویژگی‌های استعداد برزیلی‌ها را آشکار می‌کند: تنوع و نشاط در موسیقی، انرژی مسرت بخش و طبیعت پر برکت.

طراحان مشعل المپیک ریو Chelles و Hayashi هستند. وزن مشعل یک الی ۱.۵ کیلو است. ارتفاع آن به صورت بسته تقریباً ۶۳.۵ و باز شده ۶۹ سانتی متر است و از آلومینیوم بازیافت شده ساخته شده است.

مشعل ریو از چندین رنگ تشکیل شده است که هر رنگ نماد یک چیز است و در پرچم کشور برزیل وجود دارند:

زرد نماد آسمان در بالاترین نقطه مشعل است. رنگ زرد خورشید و مدال طلا را مجسم می‌کند.کوه‌ها با رنگ سبز مشخص شده‌اند و در دومین رتبه نمادی از محیط اطراف  شهر ریو هستند. رنگ آبی سمبل دریا است و پایین‌ترین رنگ آبی پر رنگ است که زمین را به خود اختصاص داده است.

تاریخچه مشعل المپیک از یونان باستان تا ریو 2016

مشعل المپیک ۲۰۱۶ همچنین نمادی از روحیه المپیک است. دسته مثلثی شکل آن نمایانگر ارزش‌های "برتری، دوستی و احترام" است.

بوسه مشعل

در طی مسیر، حامل مشعل بعد از طی کردن ۲۰۰ متر به حامل بعدی خواهد رسید. در این زمان باید مشعل حامل بعدی را روشن کند. این کار با نزدیک کردن دو نقطه فوقانی مشعل‌ها انجام می‌گیرد که به بوسه مشعل شهرت یافته است.

حمل امدادی مشعل

مشعل در شهر Greek در المپیا -محل تولد بازی‌های المپیک- در ۲۱ آوریل ۲۰۱۶ روشن شده است. در سوم ماه می حمل امدادی مشعل رسماً در مرکز  کشور برزیل – شهر برازیلیا- شروع شد.

در طول ۹۵ روز، ۱۲ هزار نفر در حمل امدادی مشعل المپیک Rio 2016  شرکت می‌کنند. مسئولیت آن‌ها حمل مشعل در کل کشور برزیل است. بیش از ۳۲۹ شهر، روستا و ۲۷ ایالت در مسیر حمل مشعل وجود دارند. ۲۰ هزار کیلومتر زمینی و ۱۰ هزار مایل هوایی کشور برزیل توسط حمل مشعل تحت پوشش قرار می‌گیرد.

هر حامل، مشعل را ۲۰۰ متر حمل خواهد کرد. مشعل نهایتاً در مراسم افتتاحیه در استادیوم Maracanã متوقف شده و مشعل بزرگ بازی‌های المپیک روشن خواهد شد. شرکت‌های Coca-ColaNissan و  Bradescoاسپانسر حمل مشعل هستند. افرادی که مشعل را حمل می‌کنند، بیشتر از ورزشکاران و دیگر افراد مشهور در زمینه‌های مختلف هستند. حدود ۹۰ درصد مردم برزیل این شانس را دارند که حمل مشعل را جشن بگیرند.

تاریخچه تصویری از مشعل المپیک

تاریخچه مشعل المپیک از یونان باستان تا ریو 2016 جهت مشاهده تصویر در اندازه واقعی اینجا کلیک کنید.

گردآوری و تدوین: elmevarzesh.com

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *