در آغاز مراحل حذفی مسابقات جام جهانی و همچنین دیگر مسابقات حذفی، زمانی که دو تیم در دو وقت قانونی ۴۵ دقیقه همچنان در نتیجه بازی مساوی باشند و همچنین در وقت های اضافه که هر نیمه آن ۱۵ دقیقه است بازهم نتیجه مساوی باشد، کار به ضربات پنالتی کشیده می شود.

چگونه سرنوشت مسابقات به پنالتی کشیده شدتعیین سرنوشت بازی با ضربات پنالتی، پایانی پرهیجان و دراماتیک در رقابت‌‌های فوتبال است که در جریان آن، هم قهرمانان زاده می‌شوند و هم ناکامان. به عقیده برخی ضربانت پنالتی هیچ وقت عادلانه نبوده و نمی تواند در تعیین تیم شایسته نقش داشته باشد. همیشه ضربات پنالتی برای بازیکنان از استرس و حساسیت بالای برخوردار بوده و حتی تماشاگران نیز از این قاعده مستثنی نیستند! حتما” شما هم تا به حال خبر ایست قلبی تماشاچیان در ضربات پنالتی تیم محبوبشان را شنیده اید.

آیا می‌دانید که ایده تعیین سرنوشت بازی توسط ضربات پنالتی در چه زمانی متولد شده؟

ایده‌ی ضربات پنالتی برای تعیین نتیجه‌ی مسابقه، از یک داور آلمانی فوتبال به نام “کارل والد” است. او برای نخستین بار در سال ۱۹۷۰ با ایده‌ی خود، جهان فوتبال را دگرگون ساخت. کارل والد که در سال ۲۰۱۱ در سن ۹۵ سالگی درگذشت، تا پیش از مرگش هم از ایده‌ی پیشنهادی خود احساس غرور می‌کرد.

چگونه سرنوشت مسابقات به پنالتی کشیده شد

کارل والد معتقد بود: تنها از این طریق می‌توان برنده‌ی مسابقه را ورزشکارانه تعیین کرد.

پنالتی راه حلی عادلانه و ورزشی!

تا پیش از این قاعده، گاه مسابقات حساسی را که به تساوی می‌انجامیدند، پس از ۴۸ ساعت تکرار می‌کردند. این کار از نظر سازماندهی مسئله‌ساز بود. سپس ایده‌ی تعیین برنده با قرعه‌کشی یا چرخش سکه (شیر یا خط) به میان آمد که بیشتر راه‌حلی اضطراری و غیرورزشی بود. کارل والد این پیروزی را بی‌ارزش و ناعادلانه می‌دانست و در پی یافتن راه حلی ورزشی بود. او در سال ۱۹۳۶ به عنوان داور در مستطیل سبز حضور پیدا کرد و پس از آن طی ۴۰ سال برای بیش از هزار بازی سوت زد. هنگامی که ایده‌ی خود را با اتحادیه‌ی فوتبال ایالت بایرن در میان گذاشت، نخست با مخالفت مقامات این اتحادیه روبرو شد. کارل والد اما دست از تلاش برنداشت و در سال ۱۹۷۰ قاعده‌ی تازه را رسما” پیشنهاد کرد. البته هدف او متقاعد ساختن مقامات فوتبال محلی بود، ولی ایده‌ی او به سرعت گسترش یافت. نخست فدراسیون فوتبال آلمان و سرانجام فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) این قاعده را پذیرفتند. بدین‌سان نام کارل والد در تاریخ فوتبال ثبت شد.

نخستین قربانی ضربات پنالتی

ضربات پنالتی برای تعیین سرنوشت بازی، نخستین بار در جام ملت‌های اروپا در سال ۱۹۷۶ به کار گرفته شد و تیم ملی فوتبال آلمان، نخستین قربانی بزرگ این قاعده بود. در دیدار نهایی آن دوره از مسابقات که در بلگراد پایتخت یوگسلاوی سابق برگزار شد، تیم ملی فوتبال چکسلواکی توانست در ضربات پنالتی بر آلمان غلبه کند. اولی هوینس، رئیس کنونی باشگاه صاحب نام بایرن مونیخ، بازیکن ناکامی بود که در آن دیدار توپ را از روی نقطه‌ی پنالتی به آسمان بلگراد شلیک کرد. کارل والد می‌گوید: آن موقع دلم برای اولی هوینس سوخت، ولی با این حال احساس غرور می‌کردم که قاعده‌ی پیشنهادی من در یک چنین مسابقه‌ی مهمی به کار رفته بود.

ضربه‌ی پنالتی اولی هوینس، ملی‌پوش آلمان که از روی تیر دروازه حریف گذشت.

چگونه سرنوشت مسابقات به پنالتی کشیده شدنخستین نتیجه در جام جهانی با ضربات پنالتی

نخستین باری که برنده‌ی بازی در چارچوب مسابقات جام جهانی فوتبال در ضربات پنالتی تعیین شد، به سال ۱۹۸۲ و جام جهانی اسپانیا برمی‌گردد. در دور نیمه‌نهایی آن دوره از مسابقات، ملی‌پوشان آلمان و فرانسه به مصاف هم رفتند. پیکار دو تیم در وقت اضافه با تساوی ۳ بر ۳ خاتمه یافت. ملی‌پوشان آلمان این بار توانستند در ضربات پنالتی حریف خود را شکست دهند و به فینال برسند.

چگونه سرنوشت مسابقات به پنالتی کشیده شد

هارالد شوماخر دروازه‌بان آلمان، یکی از ضربات ملی‌پوشان فرانسه در جام ۱۹۸۲ اسپانیا را دفع می‌کند.

تیم آلمان از آن زمان تا کنون همواره در ضربات پنالتی موفق بوده و از سد حریفان خود گذشته است، از جمله در جام جهانی ۱۹۹۰ مقابل انگلیس و جام جهانی ۲۰۰۶ مقابل آرژانتین. ناموفق‌ترین تیم ملی در زدن ضربات پنالتی شاید انگلیس باشد که در لحظه‌های حساس نتوانسته خونسردی خود را حفظ کند و در نهایت در پنالتی مغلوب حریف شده است.

در پیکارهای یک هشتم‌نهایی در جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل، سرنوشت دو دیدار در نهایت در ضربات پنالتی رقم خورد که طی آن برزیل از سد شیلی گذشت و کاستاریکا نیز یونان را مغلوب کرد.

ویرایش و تدوین: elmevarzesh.com

منبع: دویچه وله