آموزش ۱۰ حرکت پلایومتریک برای سوزاندن کالری بیشتر

آموزش 10 حرکت پلایومتریک برای سوزاندن کالری بیشتر
تلگرام

احتمالا" تا کنون اسم تمرینات پلایومتریک را شنیده باشید، یک سری حرکات که شامل پریدن، جهش های سریع و تند و حرکات شدید جست و خیز می شود. تمرینات پلایومتریک  نوعی از تمرینات با سوخت هیدروکربن بالا که از انرژی ذخیره شده در عضلات سرچشمه می گیرد و برای رشد عضلات، چابکی، عملکرد قلب، استقامت و سرعت استفاده می شود. مطالعات بیانگر آن است که انجام روزانه تمرینات پلایومتریک با شدت متوسط می تواند تأثیر بسزایی در بالا بردن عملکرد ورزشکاران داشته باشد.

در  این مطلب ۱۰ حرکت پلایومتریک را به شما آموزش می دهیم. پیشنهاد می شود دو یا سه نوع از این تمرینات را به برنامه تمرینی خود اضافه کنید و هر حرکت را در ۲ یا ۳ ست با ۱۰ تکرار انجام دهید. لازم به ذکر است این تمرینات سنگین هستند و حتما" باید قبل از انجام آن بدن را به خوبی گرم کنید. برای آموزش بهتر هر حرکت پلایومتریک سعی کرده ایم تصویری مناسب انتخاب کنیم.

پرش اسکوات

آموزش 10 حرکت پلایومتریک برای سوزاندن کالری بیشترموقعیت شروع: روی هر دو پا که  به اندازه عرض شانه از هم فاصله دارند بایستید و دست ها را پشت سر قرار دهید. زانو ها  را تا زمانی که ران شما موازی به زمین می باشد، ادامه دهید و در این حالت بمانید. بدون استفاده از نیروی خاص و مخالف حرکت و بدون استفاده از دست ها، تا ارتفاع ممکن پرش کنید. به هنگام فرود مطمئن شوید که برای جذب ضربه ناشی از فرود، با عقب راندن باسن و خم کردن زانو، خود را در حالت تعادل نگه دارید. حرکت را تکرار کنید.

پرش قیچی

آموزش 10 حرکت پلایومتریک برای سوزاندن کالری بیشترموقعیت شروع: پای چپ در جلو، پای راست در عقب، دست راست در جلو و دست چپ در عقب باشد. در این وضعیت پای جلو مقداری خم باشد. وضعیت خود را حفظ کنید و قفسه سینه را بالا قرار دهید یعنی سینه را به جلو دهید. بپرید و دست ها و پاها را همزمان با حرکت قیچی جابجا کنید به طوری که دست و پای مخالف به جلو آیند. به محض فرود، با پریدن و قیچی زدن پاهای خود به موقعیت شروع برگردید. دوباره تکرار کنید.

جهش به طرف بالا

آموزش ۱۰ حرکت پلایومتریک برای سوزاندن کالری بیشترموقعیت شروع : صاف بایستید، پاها را به اندازه عرض شانه باز کنید و دست ها را در کنار بدن قرار دهید. به سرعت باسن را به عقب برده و هم زمان زانو را مقداری خم کنید، سپس دست ها را به عقب تاب دهید. بدون توقف با یک پرش انفجاری به طرف بالا به هوا بپرید و  زانو را با سرعت به سمت قفسه سینه بالا بیاورید. به هنگام فرود  مطمئن شوید که با عقب دادن باسن و خم کردن زانو نیروی بوجود آمده از فرود را جذب می کنید. این حرکت را یک ست با تعداد تکرار دلخواه  یا بعنوان یک سری از پرش های چندگانه تکرار کنید.


پرش افقی 

آموزش ۱۰ حرکت پلایومتریک برای سوزاندن کالری بیشترموقعیت شروع : در حالت ایستاده پاها را به اندازه عرض شانه باز کنید و دست ها را در کنار بدن قرار دهید. باسن را به عقب و زانو را مقداری خم کنید. در این حال دست هایتان را به سمت عقب تاب دهید. بدون مکث، زمانی که دست ها را به سمت جلو تاب می دهید به جلو بپرید. به هنگام فرود مطمئن شوید که با عقب دادن باسن و خم کردن زانو، نیروی بوجود آمده از فرود را جذب می کنید. این حرکت را به صورت تلاش های مجزا یا تکرار های چندگانه تکرار کنید.

پرش به طرفین

آموزش 10 حرکت پلایومتریک برای سوزاندن کالری بیشترموقعیت شروع :­ در حالت ایستاده با زانوهای کمی خم شده و پاهایی که به اندازه عرض شانه از هم جدا شده اند، بایستید. زانو را خم کنید، تا ۲۵ تا ۳۰ سانتی متر بدن به پایین برود، سپس به سرعت رو به جلو و طرفین (پرش زیکزاک) بپرید.  پس از فرود، فورا" پرش را تکرار کنید، اما پرش به سمت جلو و مورب و در جهت مخالف باشد(مانند الگو ). حرکت را تکرار کنید.

لی با یک پا

آموزش ۱۰ حرکت پلایومتریک برای سوزاندن کالری بیشتربرای این حرکت باید نقاطی را روی زمین مشخص کنید. نقطه ها را می توان روی زمین با گچ کشید و یا می توانید از جعبه هایی برای فرود در هر لی استفاده کنید.
موقعیت شروع : روی یک پا در حالی که پای دیگر به عقب خم شده، بایستید. به سرعت بر روی نقطه اول بپرید. بلافاصله پس از فرود، به نقطه بعدی پرش کنید. در ادامه لی زدن به جلو در الگوی مورد نظر، کمترین زمان را تا حد ممکن بر روی زمین در هر پرش سپری کنید.
حرکت را تکرار کنید.

پرش با الگوی اسکی سرعت

آموزش ۱۰ حرکت پلایومتریک برای سوزاندن کالری بیشترموقعیت شروع : روی پای راست خود در حالی که پای چپ در پشت قرار دارد بایستید. برای تعادل پای چپ باید بر روی انگشتان باشد. زانو راست خود را به پایین تر از باسن خم کنید و بر روی پای چپ خود سریع بپرید. بر روی پای چپ فرود آیید، زانوی چپ خود را برای جذب ضربه ناشی از فرود خم کنید و پای راست خود را به پشت پای چپ خود ببرید تا در زمان کاهش سرعت تعادل حفظ شود. بلافاصله مسیر را تغییر دهید، بر روی پای راست خود دوباره پرش کنید. حرکت را تکرار کنید.

پرش با استفاده از جعبه

آموزش 10 حرکت پلایومتریک برای سوزاندن کالری بیشتراین حرکت را نیز می­ تواند با یک جعبه به جای چند جعبه انجام دهید. ارتفاع این جعبه ممکن است متفاوت باشد، اما باید ارتفاع آن از ۳۰ تا ۷۵ سانتی متر باشد.

موقعیت شروع : به حالت ایستاده پا به اندازه عرض شانه از هم جدا در مقابل یک ردیف از ۴ تا ۶ جعبه بایستید. سریعاً  زانو رو خم کنید، به پایین بروید و فوراً بر روی جعبه بپرید و خیلی آرام بر روی سینه پاها بر روی جعبه فرود آید. از روی جعبه به پایین بپرید و بروی سینه پاها به آرامی در حالت چمباتمه (زانو خم) فرود آید. بر روی جعبه بعدی بپرید و تا حد امکان پاها با کمترین زمان با زمین در تماس باشند. حرکت را با یک یا سه ست تکرار کنید. در بین هر ست به اندازه کافی برای برگشت به حالت اولیه کامل استراحت کنید. تصویر مورد نظر الگوی تمام مراحل است.

پرش عمقی

آموزش 10 حرکت پلایومتریک برای سوزاندن کالری بیشترموقعیت شروع : به حالت ایستاده روی یک جعبه یا نیمکت بایستید و عضلات شکم را برای ایجاد ثبات در تنه و ستون فقرات منقبض کنید. از روی جعبه به پایین با پای چپ قدم بردارید.  نباید پرش کنید. به محض فرود روی زمین، به صورت عمودی تا حد توان به طرف بالا  پرش کنید. سعی کنید زمان تماس با زمین را به حداقل برسانید.  

پرش با استفاده از جعبه

آموزش ۱۰ حرکت پلایومتریک برای سوزاندن کالری بیشتر

موقعیت شروع : روی یک جعبه در حالی که پای راست روی جعبه و پای چپ روی زمین است بایستید. با پای راست روی جعبه فشار وارد کنید و با پای چپ به سمت بالا بپرید. این کار باعث می شود تا هر دو پا از جعبه جدا شود. دست ها باید به صورت تناوبی جابجا شوند، زمانی که پای چپ به سمت بالا رها میشود دست راست به سمت جلو می آید.
۲ . با پای راست روی جعبه و پای چپ  روی زمین زمانی که مسیر دست ها عوض می شود فرود آید و حرکت را دوباره تکرار کنید. حرکت را تکرار کنید و سپس پاها را عوض کنید.

تهیه و ترجمه: elmevarzesh.com

منبع:womenshealthmag 

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

۵۴ نظر

 1. مهرداد گفت:

  با سپاس از مطالب مفیدتون
  آیا این تمرینات به صورت پیشرفته تر و قدرتی تر برای ورزش ووشو هم مناسب هست!؟
  و اینکه در صورت امکان تمرینات بیشتری رو میتونید معرفی کنید!؟

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. این تمرینات به صورت کلی برای هر رشته ورزشی مناسب هستند. می توانید تعداد ست و تکرار را بالا ببرید.

 2. صادق گفت:

  سلام بنده دسک کمر دارم ۲۳سال سنم هست و وزنمم ۸۵ و قدمم ۱۸۰ آیا امکانش هست این تمریناتو انجام بدم

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، با توجه به وضعیت جسمانی که دارید توصیه نمی کنیم، حرکات پلایومتریک حرکات سنگینی هستند

 3. ابوالفضل گفت:

  سلام من ۱۶ سالمه و فوتبالیست هستم
  احساس میکنم از نظر بدنی ظعیف هستم
  برا افزایش قدرت بدنی ، در سن من کار با وزنه خوبه؟
  یا اینکه شما نظر بهتری دارید؟

 4. محمد صادق گفت:

  با سلام
  ۲۰سالمه و۷۸کیلو وزنم هستش.بینه ۸۰ تا ۹۰ سانت میپرم و قدم با کفش ۲متر هست.قبلا پلایومتریک کار کردم و خیلی تاثیر داشته.به نظرتون در چند ماه میتونم به حده پرشم برسم با یک ساعت پلیمتریک سه روز در هفته؟

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام

   زمان رسیدن به هدف به نوع برنامه تمرینی و پاسخ بدن شما به تمرینات دارد. قطعا با تمرین و پشتکار به هدف تان خواهید رسید.

 5. یاسین جعفری گفت:

  مرسی از تمریناتی که می دهید

 6. ادریس گفت:

  سلام،ممنون از زحماتتون من والیبالیستم ۱۸ سالمه
  هر یک از این تمریناتو چند ست چندتایی انجام بدم؟

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام

   در ابتدا سه ست با تکرار های پایین مثلا ۶ یا ۸ سپس با پیشرفت آمادگی بدن تعداد تکرارها رو بالاتر ببرید مثلا ده یا دوازده.

 7. محمد صادق گفت:

  اقا ادریس شما اول اسکات رو یک ونیم برابره وزن خودت بزنی بعد پلیمتریک رو شروع کنی بهتره چون هم اسیب نمیبینی و و هم پلیمتریک تاثیره بیشتری میذاره
  از تعداد پایین شروع کن بعد یک ماه ۳روز در هفته هر بار یک ساعت باید ۳۰ به بالا حرکتا رو بزنی
  اسکات پرشی ۳۰ مثلا
  پله بغل تک پا هر کدوم ۲۰تا
  قیچی ۴۰ تا….

 8. khatereh گفت:

  با سلام.این تمرینات برای نوجوانان که در حال رشد هستند چطور است?

 9. احسان گفت:

  با سلام و عرض ادب
  ببخشید قبل از تمرینات پلایومتریک میشه تمرین با نردبان چابکی انجام داد ؟ فشاری نمیاره به بدن؟؟
  مثلا صبح تمرین با نردبان و عصر پلایومتریک به صورت سه روز در هفته

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. بهتره منظم تمرین کنید. حداقل سه الی چهار جلسه در هفته تمرین کنید. تمرینات نردبان چابکی خودش جزو تمرینات اینتروال محسوب میشه و فرقی نمیکنه قبل تمرینات پلایومتریک انجام بدید یا بعدش. مهم رعایت اصول تمرین است

 10. eMaD گفت:

  باعرض سلام و خسته نباشین
  واسه یک فوتسالیست که بدنش امادگی خوبی داره تمرینات مقدماتی پلایومتریک مشکلی ایجاد نمیکنه؟
  و اینکه در سریعتر شدن تغییر جهت کمک میکنه؟

 11. محمود گفت:

  سلام ببخشید استپ اپ پلایومتریک چگونه انجام می شود

 12. مهدی گفت:

  سلام من وزنم ۷۰ کی سنم ۱۴ و قدم ۱۷۸ من پلیومتریک رو انجام میدم ولی تاثیر نمیزاره رو پرشم من پلیومتریک رو با وزنه هم انجام دادم ولی اسکلت تا حالا کار نکردم

  • علم ورزش گفت:

   سلام، مهدی جان، پلایومتریک محاله بدون نتیجه باشه دوست من، صبور باش، تمرین رو ادامه بده، بدنسازی با وزن بدن رو انجام بده و دقت کنید، تمرینات پلایومتریک شدید انجام ندید

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *