آمینو اسید شاخه دار چیست و روش مصرف BCAA چگونه است؟

آمینو اسید شاخه دار و مکمل BCAA چه فوایدی دارند؟
تلگرام

رژیم لاغری و کم چربی به خصوص برای افرادی که بعد از دوره‌های حجم در صدد کات کردن عضلات‌شان هستند در عین حال که به بدن برای عضلانی شدن کمک می‌کند، می‌تواند باعث تحلیل رفتن عضلات شود، اینجاست که مکمل‌ BCAA یا آمینو اسید شاخه دار به کمک شما می‌آیند تا عضلات را در برابر اثرات کاتابولیکی و مخرب این نوع رژیم رژیم و فشار تمرین محافظت کنند.

در سال‌های اخیر استفاده از مکمل‌های BCAA ( آمینو اسید شاخه دار ) رواج چشمگیری داشته، مجله علم ورزش نیز در این مطلب به بررسی این آمینو اسید شاخه دار می پردازد. این مکمل عمدتاً جهت افزایش حجم و توده عضلانی استفاده می‌شود.

ولی باید توجه داشت که این مکمل‌ها کاربردهای بسیاری دارد به خصوص برای نگهداری عضلات در طول دوره‌های کات و زمان‌هایی که ورزشکاران دریافت انرژی را محدود می‌کنند، به عنوان مثال این مکمل برای بدنسازان حرفه‌ای که باید مدت زمان زیادی را در آمادگی عضلانی به سر ببرند، بسیار مفید است، همینطور افرادی که قصد کاهش وزن و افزایش توده عضلانی را دارند باید از این نوع مکمل در رژیم غذایی خود بهره‌مند شوند.

آمینو اسید چیست؟

مولکول های پروتئین از آمینو اسیدها تشکیل می شوند. هر آمینو اسید از یک قسمت نیتروژن و یک چارچوب کربنی تشکیل شده است و همین قسمت کربنی است که بین تمامی آمینو اسیدها تفاوت دارد ولی بخش نیتروژنی در تمامی آمینو اسیدها ثابت است و یک  ملکول پروتئین زنجیره ای از همین آمینو اسیدها  است.


پیشنهاد مطالعه: اسید آمینه (آمینو اسید) چیست؟ اسید آمینه ضروری و غیر ضروری چه تفاوتی با هم دارند؟


انواع اسید آمینه
آمینو اسیدها به دو نوع ضروری و غیرضروری تقسیم می شوند از نظر تئوری ۸ آمینو اسید ضروری وجود دارد که  اگر رژیم  غذایی شما شامل والین، لوسین، ایزو لوسین، لیزین، میتونین، فنیل آلانین، ترئونین و تریپتوفان باشد بدن قادر به ساختن تمامی دیگر آمینو اسیدها به منظور رشد عضلات، ترشح هورمون ها، آنزیم  و غیره (حتی رشد ناخن انگشتان) می باشد.

انواع اسید آمینه شاخه دار

آمینو اسید شاخه دار (Bcaa) شامل سه اسید آمینه است که تشکیل شده اند از (ایزولوسین، لوسین و والین) که هر سه آمینو اسید متعلق به گروه آمینو اسیدهای ضروری هستند و بدن نمی تواند به تنهایی آن ها را بسازد.

بحران کاتابولیک (تخریب بافت عضله)

هنگامی که فرد با هدف کم کردن چربی بدن و یا عدم افزایش چربی اقدام به رژیم غذایی و ورزش می‌کند، سبب ایجاد حالت کاتابولیک در بدن خود می‌شود، هر چه درصد چربی بدن پایین‌تر می‌آید احتمال تحلیل بافت عضلانی بالاتر می‌رود چرا که بدن در صورت نبود منابع گلیکوژنی به سراغ منابع چربی بدن می‌رود و در صورت نبود چربی به سراغ پروتئین‌ها رفته و آن‌ها را به واحدهای کوچک‌تر به نام آمینو اسیدها می‌شکند و به عنوان سوخت مصرف می‌کند، توجه داشته باشید که پروتئین سوخت بسیار گرانی محسوب می‌شود! پس تمام هدف شما باید جلوگیری کردن از این اتفاق باشد.

زمانی که میزان سنتز (ساخت) پروتئین برابر با میزان شکسته شدن (کاتابولیسم) آن باشد فرد نه حجم عضلانی از دست می‌دهد و نه به دست می‌آورد، اگر میزان سنتز پروتئین بیشتر از شکسته شدن آن باشد فرد شاهد افزایش توده عضلانی خواهد بود و زمانی‌که که عکس این اتفاق رخ دهد فرد حجم عضلانی را از دست می‌دهد، در هنگام رژیم‌های ورزشی سنتز پروتئین محدود می‌شود و کاتابولسیم پروتئین افزایش می‌یابد.

فعالیت ورزشی باعث افزایش سطح سروتونین در بدن می‌شو که خستگی را به دنبال دارد. اما مصرف BCAA باعث کاهش سروتونین در بدن می‌شود که در نتیجه به عملکرد بهتر شما منجر می‌شود.


پیشنهاد مطالعه: تعادل نیتروژنی چیست و چگونه باعث عضله ‌سازی می‌شود؟


زمانی‌که هدف عضله سازی و سوزاندن چربی است، شما انرژی ورودی را محدود می‌کنید و در پی این کاهش انرژی، ذخایر گلیکوژن بدن به شدت کاهش می‌یابد و در جلسات تمرین نخواهید توانست از اصل اضافه بار پیروی کنید چرا که عضلات غالباً به شدت خسته هستند و اگر هم اضافه بار را رعایت کنید، بدنتان پروتئین می‌سوزاند و شما عملاً عقب گرد خواهید کرد.

راه حل چیست؟

قطعا یکی از کلیدی‌ترین راه حل‌ها آمینو اسید شاخه دار یا BCAA ها هستند، به خصوص آمینو اسید لیوسین.  BCAA سنتز پروتئین‌ها در بدن را بالا می‌برند به علاوه ظرفیت سلول عضلانی را برای سنتز پروتئین افزایش می‌دهد. همینطور جالب است بدانید که این مکمل با مهار تریپتوفان و سبب کاهش تولید سروتونین شده و حس خستگی حین تمرین را به تعویق می‌اندازد.

با توجه به مزایای گفته شده افراد زیادی هستند که استفاده از  BCAAها را بیهوده می‌دانند، اغلب گفته می‌شود که استفاده از پروتین وی به تنهایی کافی است چراکه آمینواسیدهای شاخه‌ دار در ترکیب آن وجود دارد اما موضوعی که اغلب به آن توجه نمی‌شود این است که بدنی که در رژیم می‌باشد و تحت تمرین سنگین قرار می‌گیرد، در طول تمرین و بلافاصله بعد از تمرین نیاز شدیدی به دریافت آمینو اسیدهای جایگزین دارد ولی با استفاده از پروتئین وی به تنهایی ۲ تا ۳ ساعت طول می‌کشد تا این نوع آمینوها که دارای پیوندهای پپتیدی هستند وارد جریان خون شوند و همین فاصله برای از دست دادن عضله کافی است.

بنابراین توصیه می‌شود از BCAA هایی که به فرم آزاد در بازار وجود دارند، استفاده شود چون این نوع مکمل سریعاً جذب بدن شده و به بافت‌های عضلانی می‌رسد.  در آخر می‌توان نتیجه گرفت که این مکمل برای دورهای حجم، کات و حتی در رژیم‌های لاغری مهره‌ای کلیدی است که کمتر به آن توجه می‌شود.

روش مصرف Bcaa

مقدار مصرف حد معمول برای زنان بزرگ سال روزانه ۹ گرم و برای مردان این مقدار ۱۲ گرم است. بنابراین برای کسی نتایج بهتر از مصرف مکمل bcaa مصرف روزانه برای ورزشکاران در هر وعده بین ۵ تا ۹ گرم توصیه شده است. این مقدار بهتر است در قبل و بعد از تمرین یا در ۲ تا ۴ وعده در طول روز مصرف شود.

ترجمه و تعدیل: elmevarzesh.com

منبع: bodybuilding

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

۶۴ نظر

 1. سارا گفت:

  با سلام، تو این مقاله اومده که bcaaبا مهار تولید تریپتوفان باعث کاهش تولید سرتونین و در نتیجه کاهش خستگی میشه،
  از طرفی تو یه مقاله در مورد سندروم بیش تمرینی (نیوزهلم۱۹۹۱) علت نشانگان بیش تمرینی را افزایش جذب امینو اسید های شاخه دار که موجب تغییر تعادل نسبت آمینو اسیدهای آروماتیک به آمینو اسید های شاخه دار میشود، که این دگرگونی باعث افزایش جذب تریپتوفان و افزایش تولید سرتونین مغز و در نتیجه باعث افزایش خستگی میگردد!!!
  بالاخره افزایش امینو اسیدهای شاخه دار باعث افزایش تریپتوفان میشوند یا کاهش آن؟! اگه میشه در این مورد راهنمایی کنید ،ممنون.

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. در یک منبع معتبر نوشته شده کاهش bcaa باعث افزایش جریان تریپتوفان به مغز شده سپس سروتونین ترشح میشه و این جریانات باعث خستگی میشه. یعنی همان چیزی که در مطلب مجله علم ورزش اشاره شده.
    در حدی نیستم بخام نصیحت کنم اما در هر شاخه ای از علم بهتره همیشه تحقیقات جدید رو به عنوان منبع بررسی کنید. در اکثر موارد تحقیقات جدید نتایج تحقیقات قدیمی رو رد کردن. از اسل ۱۹۹۱ هم علم انسان افزایش یافته هم قدرت تکنولوژی. یکی از دلایل خستگی جریان تریپتوفان در طول مغز است. افزایش غلظت اسیدهای آمینه شاخه دار در خون باعث جریان و مصرف کمتر تریپتوفان توسط مغز میشه. برای درک بهتر مقاله زیر رو بخونید.

   A role for branched-chain amino acids in reducing central fatigue.by Blomstrand E. منتشر شده در مجله pubmed.

 2. محمدرضا گفت:

  من برنامه مکملی که مربی بهم داده کراتین، BCAA،گلد وی،ال آرژنین هستش .مصرف همزمان BCAAبا بقیه مکملام مشکلی به وجود نمیاره?

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. خیر اما نیازی نیست این همه مکمل با هم مصرف بشه چون مقدار قابل توجهی از این مکمل ها بعد از مصرف دفع میشه.

 3. امیرحسین گفت:

  سلام
  گلوتامین و bcaa رو میشه با هم شیک کرد و مصرف کرد؟

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. شما میتونید این دو مکمل رو با هم میکس کرده و مصرف کنید چون هیچ تداخلی در جذب یکدیگر بوجود نمیارن و همچنین می تونید به صورت جداگانه هم مصرف کنید. 

 4. Mohsen گفت:

  سلام.
  به غیر از ۴ مکمل زیر، من نمیخواهم از مکمل دیگری استفاده کنم. با این حساب برای بسیار زیاد حجم گرفتن چه مکملی خوبه؟ Bcaa، پروتئین وی، کراتین و گلوتامین؟ ترکیب کدام ۲ مورد بهتره؟
  مربی میگه کراتین رو با گلوتامین مصرف کن و برای دو ماه بعد، Whey رو هم با Bcaa. درست گفته؟

 5. Khadem گفت:

  سلام.
  اولا من چه برندی از Bcaa بگیرم؟
  ثانیا در کنارش چه مکمل دیگری استفاده کنم که حجم عضلات بزرگی داشته باشم و رگهای بدنم اصلا نزنه بیرون.
  اصلا ترکیب Bcaa با کدوم مکمل حجم عضلانی بزرگ میدهد و مخصوص این کار هست؟

 6. Mohamadi گفت:

  سلام.
  آقا من سه تا مکمل دارم که عبارتند از:
  کراتین، Whey و Bcaa.
  همیشه ساعت ۹ شب و فقط برای تناسب اندام در منزل تمرین می کنم و باشگاه نمیرم.
  چطوری باید استفاده کنم؟
  هدفم فقط خوشتیب و چهارشانه شدن هست.
  با تشکر

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. با این همه مکمل بهتره با وسایل تخصصی در باشگاه تمرین کنید مگر اینکه در منزل وسایل کافی و لازم برای بدنسازی رو داشته باشید. و این مطلب رو بگم برای یک دوره این همه زیاده. پروتئین رو صبح بعد از بیدار شدن و بعد از تمرین، کراتین رو قبل تمرین و bcaa رو قبل و حین تمرین مصرف کنید

 7. محمو گفت:

  مصرف مکمل ها برای یک مدت خاصیه یا میشه همیشه مصرف کرد؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، بستگی به هدف خودتون داره، اگر بخواید همیشه در اوج بمونید یا باید تغذیه خیلی خوبی داشته باشید یا اینکه مکمل مصرف کنید

 8. فاطمه گفت:

  سلام ـ من بدنسازی کارمیکنم و کراتین و پروتئین وی مصرف میکنم برای حجم بزرگ و زیاد عضلات از امینو تک یا پرو گینر آن یا سریوس ماس و یا چه بی سی ای ای مصرف کنم ک بهترین نتیجرو بگیرم ـ خیلی مطلب خوندم گیج شدم ـ دوستان با تجربه لطف کنن بگن

 9. سهیل تبریزی گفت:

  با عرض سلام و تشکر از سایت بسیار خوبتان
  ۱- تفاوت bcaa با گلوتامین چیست ؟
  ۲- در مورد مصرف گلوتامین قبلاً در سایت خوبتان گفته شده است ولی می خواستم بدانم طریقه مصرف bcaa به چه نحوی می باشد ؟
  ۳- با توجه به اینکه ورزش من در ساعت ۷ بعد از ظهر تمام می شود و ساعت ۱۰ شب هم می خوابم این فاصله ساعتی(۳ ساعت ) به عنوان مصرف بعد ار ورزش و قبل از خواب مشکلی ایجاد نمی کند ؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، به نظرم در خود دو مطلب به طور واضح راجع به هر دو توضیح داده شده است، گلوتامین اسید آمینه غیر ضروری است یعنی توسط بدن ساخته می شود در حالی که مکمل bcaaشامل اسید آمینه های غیر ضروری هست که توسط بدن ساخته نمی شود، این  تفاوت اصلی است. در اساس هر دو برای جلوگیری از تحلیل و تخریب پروتئین عضله نفش دارند منتها bcaaبیشتر برای شرایطی هست که فرد در نظر دارد ضمن کاهش وزن از تخریب بافت عضلانی جلوگیری کند. در مورد گلوتامین هم، برای ریکاوری مهم هست و می تونه در رشد عضله موثر باشه

   به نظرم برای Bcaa  قبل و بعد تمرین مصرف بشه و اینکه نیم ساعت قبل تمرین بهتره

   در پاسخ به سوال سوم هم خیر مشکلی ندارد

 10. افشین گفت:

  با عرض سلام
  بنده ۴ ساله که بدون مکمل بدنسازی کار میکنم و حدود بیست کیلو هم وزن اضافه کردموو الان ۸۷ کیلو هستم ولی شکم دارم برای لاغر کردن تصمیم دارم رژیم بگیرم و وارد دوره کات کردن بشم
  به نظر شما مصرف به تنهایی bcaa برای جلوگیری از عضله سوزی و ریکاوری کافی هست یا گلوتامین هم مصرف کنم؟
  با تشکر

 11. امیرحسین گفت:

  سلام خسته نباشید من ۱۸ سالمه هم بدنسازی کار میکنم هم فوتبال واس من bca. و wahyپروتعین گفتن که مصرف کنم نظر شما چیه ضرر داره عوارضش چیه لطفا راهنمایی کنید ممنون.
  و ببخشید خوندم بی سی ای حجم میده این مکنل وقتی حجم میده افزایش قدرت هم میده ؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، خیر مانعی نداره، عوارض خاصی هم نداره مگر اینکه مکمل اصل نباشه، در خصوص قدرت اطلاعی ندارم ولی افزایش سنتز پروتئین رو داره

 12. خادم گفت:

  سلام.
  بدون در نظر گرفتن بحث حجم و کات و . . .، اگر بصورت خیلی ساده بخواین پاسخ دهید، لطفا بگید که:
  BCAA عضله ساز تره و یا Whey؟
  ممنون

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، پروتئین وی چند اسید آمینه رو در خودش داره، اما BCAA هر چند سه اسید آمینه عالی رو داره، اما قدرت مانور پروتئین وی بهتره

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *