مکمل بتا آلانین چیست و چه تأثیری بر ورزشکاران دارد؟

تلگرام

ممکن است همین الان در حال مصرف مکمل بتا آلانین در دوره ورزشی خود باشید.اما آیا واقعا” می دانید که این مکمل چه تأثیری و فوایدی برای شما دارد؟ در این مطلب هر آنچه را که باید در مورد بتا آلانین بدانید از جدید ترین تحقیقات و منابع علمی و نه تبلیغات شرکتی برای شما آورده ایم.

مکمل بتا آلانین چیست و چه تأثیری بر ورزشکاران دارد؟

خیلی از ما به دلیل مشغله بسیار زیاد هنگامی که به باشگاه می رسیم بسیار خسته ایم و این برایمان تبدیل به یک عادت شده تا خستگی خود را به باشگاه ببریم. البته امروزه با وجود مکمل های ورزشی تحت عنوان مکمل های پیش از تمرین یا (pre-workout supplement) که به همین منظور به بازار آمده اند، خیلی جای نگرانی نیست، در حالی که بسیاری از این مکمل ها غیر قانونی بوده و مصرف آن ها عوارض جبران ناپذیری دارد، مانند افدرین و دی متیل آمیلامین.

اما ترکیبات مکمل های پیش از تمرین چیست؟

ممکن است شما قبلا” در مورد مکمل بتا آلانین مطالبی خوانده و شنیده باشید. اما باید بدانید که به تازگی تحقیقات گسترده ای بر روی بتا آلانین صورت گرفته که سبب افزایش محبوبیت این مکمل ورزشی در بین بدنسازان و ورزشکاران رشته های مختلف خصوصا” آن دسته از رشته هایی که در آن ها از سیستم بی هوازی استفاده می شود و نیز حرکات انفجاری در آن ها دخیل است شده است.

بتا آلانین چیست؟

بتا آلانین آمینو اسیدی است که در تمامی عضلات اسکلتی وجود دارد. زمانی که بتا آلانین با هیستیدین (آمینو اسیدی که در فرایند سنتز پروتئین نقش دارد) ترکیب می شود، تبدیل به کارنوزین دی پپتید می گردد. بتا آلانین نوعی از آمینو اسید است که در سنتز پروتئین (عضله سازی) در بدن نقشی ندارد، بلکه مسئول افزایش توانایی بافرینگ (تنظیم اسیدیته بدن ) است. بتا آلانین در غذای روزمره به فور یافت نمی شود.

بدن قادر به ساخت بتا آلانین مورد نیاز خود از سه راه : شکسته شدن کارنوزین، تبدیل ال آلانین به پیروات و یا در حین عمل هضم غذا است. اما قابل توجه ترین روش افزایش بتا آلانین استفاده از مکمل بتا آلانین است. عملکرد متابولیکی بتا آلانین در بدن کمی پیچیده و دور از حوصله این بحث است، اما به طور کلی بتا آلانین به محض ورود به سلول عضلانی با L-histidine ترکیب شده و به کارنوزین تبدیل می گردد.

نکته قابل توجه در مورد بتا آلانین این است که این مکمل حجمی خشک به عضله داده و از این رو عضلاتی کات شده به ارمغان می آورد که این ویژگی به خصوص در دوره کات و قبل از مسابقات بدنسازی بسیار مفید است.

کارنوزین چطور عمل می کند؟

کارنوزین با کاهش اسیدیته عضلانی (حفظ تعادل PH عضله) سبب افزایش توانایی و عملکرد عضله در فعالیت های طولانی و با شدت بالا می شود. کارنوزین به فراوانی در بافت عضلات اسکلتی (به خصوص عضلات تند انقباض) وجود دارد. در طول فعالیت های ورزشی شدید انباشته شدن متابولیت های خاصی مانند (یون های هیدروژن) سبب خستگی می شوند. همزمان با افزایش یون های هیدروژن PH عضلانی بدن افت کرده سبب کاهش توان خروجی عضلات و خستگی شدید می شود تا جایی که بدن از فعالیت باز می ایستد.

مکمل بتا آلانین و نحوه عملکرد آن

کارنوزین به عنوان یک بافر برای یون های هیدروژن عمل کرده و مانع از انباشته شدن آن ها در عضله شده و خستگی را به تعویق می اندازد. در مقایسه با کراتین با مصرف بتا آلانین شاهد بهبود قدرت حداکثری نیستیم.{۱-۲-۳} اگر چه توان هوازی بهبود نیافته، برخی از داده ها حاکی از بهبود آستانه بی هوازی با استفاده از مکمل بتا آلانین است.{۴-۵}

با توجه به تحقیقات اخیر مصرف بتا آلانین در یکی از سه شرایط تمرینی زیر می تواند مؤثر باشد:

۱-در یک دوره تمرینی با شدت بالا که ۱ تا ۴ دقیقه طول می کشد.

۲-در دوره تمرینات اینتروال که با شدت بالا و استراحت های کوتاه انجام می پذیرد.

۳-در تمرینات تک حرکتی با شدت بالا که تا رسیدن به اوج خستگی ادامه می یابد.

در طی مصرف ۲۸ روز بتا آلانین با دوز ۴ گرم در روز شاهد افزایش سطح کارنوزین عضله در حدود ۶۰ درصد هستیم. در مقایسه با کراتین که عضلات در طی ۷ روز دوره بارگیری به حداکثر توانایی ذخیره خود می رسند یا به نوعی اشباع می شوند، حداکثر کارنوزین عضله نامشخص است. در تحقیقی در دانشگاه مری لند محققان شاهد افزایش سطوح کارنوزین در طی ۱۰ هفته استفاده از بتا آلانین بوده اند.(افزایش سطح کارنوزین روند صعودی داشته است)

بهبود کارایی با مکمل بتا آلانین

به نظر نمی رسد که مکمل بتا آلانین نقشی مؤثر در بهبود عملکرد استقامتی داشته باشد. هرچند نمونه هایی از بهبود ظرفیت هوازی در پی مصرف این مکمل دیده شده است، به نظر می رسد تمریناتی که در کنار مصرف این مکمل انجام شده نقش بسیار مؤثری در ارتقای ظرفیت هوازی داشته تا خود مکمل! {۷-۸} از سوی دیگر شواهدی قوی دال بر افزایش توان بی هوازی، شامل افزایش توان خروجی عضلات و تأخیر در خستگی وجود دارد.

نحوه زمان بندی و طریقه مصرف مکمل بتا الانین

مکمل بتا آلانین وابسته به زمان نیست، یعنی نیازی نیست که درست قبل از تمرین و یا بلافاصله بعد از تمرین مصرف شود. توجه داشته باشید اغلب مکمل هایی که بعنوان مکمل پیش از تمرین شناخته می شوند حاوی مقادیری بتا آلانین هستند، بنابراین اگر در کنار مکمل بتا آلانین مکمل دیگری مصرف می کنید به دوز مصرفی و موجود در آن دقت کنید.

مصرف ۴ هفته با دوز ۳ تا ۴ گرم در روز باعث می شود، ذخایر کارنوزین خود را به حداکثر برسانید. سخت به نظر می رسد که بتوان دستور العملی مشخص برای دوز مصرفی مشخص کرد، چرا که مطالعات حداکثر تا ۱۰ هفته را بررسی کرده اند و ما هنوز دقیقا” نمی دانیم که افزایش ذخایر کارنوزین بدن تا کجا ادامه می یابد و یا اینکه چه زمانی اشباع می شود.

عوارض جانبی بتا آلانین

تنها عارضه جانبی شناخته شده مکمل بتا آلانین ایجاد حس سوزش و مور مور شدن پوست در ناحیه صورت و دست است که غالبا” در دوزهای بالاتر از ۸۰۰ میلی گرم مشاهده شده و حدودا” ۶۰ تا ۹۰ دقیقه به طول می انجامد.{۱۱-۱۲} در نتیجه اگر شما به دنبال افزایش کارایی خود در تمرینات HIIT  و یا در ورزش هایی با سیستم فسفاژن و گلیکولیز هستید استفاده از این مکمل همزمان با مصرف کراتین می تواند تا حد زیادی به شما کمک کند.

تهیه و تدوین: elmevarzesh.com

فایل منابع

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

۵۰ نظر

 1. Danial گفت:

  سلام ممنون ازمطلب مفیدتون
  این مکمل هایی که با نام پمپ مصرف میشه محتویات همین بتا الانینه؟

  • سینا ملکی گفت:

   سلام.در ترکیب برخی از پمپ های عضله مانند Dymatize Xpand Xtreme Pump و یا Universal Animal Rage از بتا آلانین استفاده میشه.

   • سجاد گفت:

    از اونجا که مقدار بتا آلانین این محصولات جهت دوره بارگیری بتا آلانین محدود هستش (حداقل ۴ گرم در روز در ۳ وعده) نیار به مصرف جداگانه بتاآلانی به نظرم ضروری هستش

   • سجاد گفت:

    Dymatize Xpand Xtreme Pump محصول خیلی خوبی هستش و مورد آزمایش دانشگاه تامپا آمریکا هم قرار گرفته ولی بهنظرم مزایای اون بیشتر به خاطر اثر همتوانی محتوای غیر بتا آلانین اون هست

 2. حجت گفت:

  باسلام خدمت دوستان.من دانشجوی ترم آخرکارشناسی ارشدفیزیولوژی ورزشی هستم ودارم روی پایان نامه کارمیکنم خودمم ورزشکاررشته ی بدنسازی هستم وموضوع پایان نامه ام هم درموردمکمل ترکیبی بتاآلانین-کراتین میباشداین ترکیب فوق العادس وازنظرعلمی هم ثابت کردم که فوق العاده س!

 3. abbas گفت:

  با سلام:
  ممنون از ارائه مطالب مفید و کاربردی و همچنین درج منابع استخراج شده. موفق و پیروز باشید.

 4. رزم آور گفت:

  با سلام و خسته نباشی
  این مکمل برای رشته های رزمی (کاراته و دفاع شخصی و …) مناسبه یا نه؟
  با تشکر از سایت خوبتون خدانگهدار

 5. سینا ملکی گفت:

  سلام,بله مصرف این مکمل با کراتین در ورزش هایی با سیستم فسفاژن -گلیکولیز مفید ارزیابی شده.

 6. سجاد بوکسور گفت:

  باسلام چطور میتوان مکمل مطمعن واصل رو تهیه کرد با تشکر از شما

 7. اسماعیل گفت:

  سلام مکمل های پمپ چه عوارضی دارد

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام به عوارضی مانند، حالت تهوع، سردر، اسهال،بی خوابی، نوسانات فشار خون، افزایش یا افت فشار خون اشاره شده است

 8. امین پورحسین گفت:

  سلام
  من دوچرخه سوار هستم تمریناتمون هم پر فشار هم استقامتیه بهترین زمان برای مصرف این مکمل با کراتین چه زمانیه .لطفا تو تلگرام به این ش جواب رو پیامک بزنید۰۹۳۸۷۳۱۳۷۴۰
  قبل از تمرین .حین تمرین .بعد تمرین .قبل از خواب.قبل از صبحانه.
  این وعده در مورد مصرف هم زمان با کراتین چجوری

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. طریقه مصرف، چهار وعده در روز صبح، قبل تمرین ، بعد تمرین و شب هنگام خواب و هر وعده در حدود  ۶/ ۱گرم و روزهایی که تمرینات ورزشی ندارید دو وعده در روز و هر وعده در حدود ۱/۶ گرم کافی است و نیازی به دوره بارگیری ندارد.

   • سجاد گفت:

    ۴ هفته بارگیری نیاز دارد.
    Hill CA, Harris RC, Kim HJ, Harris BD, Sale C, Boobis LH, et al. Influence of
    beta-alanine supplementation on skeletal muscle carnosine concentrations
    and high intensity cycling capacity. Amino Acids. 2007;32(2):225–۳۳

    • رامیار نجفی گفت:

     بارگیری برای همه مکمل ها اختیاری است حتی کراتین هم به صورت اختیاری انجام میشه. بستگی به نوع برنامه تمرینی و رژیم غذایی داره. اگر مکانیزم بتاآلانین وقتی وارد بدن میشه رو بررسی کنید متوجه میشید که بتاآلانین مسیر مشابهی مثل بیکربنات سدیدم رو پیش میگیره وقتی وارد بدن شده تجزیه شده و مواد سازنده آن در بدن به اندازه کافی موجود هستن که نیازی به بارگیری اضافی نیست. هر چند منابع معتبر به صورت ضد و نقیض در مورد بارگیری این مکمل توصیه کردند به صورتی که برخی عدم نیاز به بارگیری و برخی هم بارگیری رو لازم دونستن. 

     • سجاد گفت:

      بتا آلانین پس از مصرف با هیسیدین توسط آنزیم کارنوزین سنتتاز تشکیل کارنوزین میدن، برای دیدن نتایج حاصل از آن بایستی ۲-۴ هفته مصرف کرد. اگر تمام دز ۴-۶ گرم در روز را به یکباره مصرف کنیم میزان ذخایر کارنوزین به اندازه کافی بالا نمیرود. در ضمن این میزان با عوارض جانبی خارش همراه است. جدیدترین مقالات روی نحوه مصرف آن کار کردند که بهترین آن مصرف در ۳ وهله مساوی به همراه غذا می باشد. دیگر منبع ذکر نمی کنم چراکه فکر می کنم شما منابع قبلی مطالعه نکردید و این در حالیست که نوسندگان اون مطالب معرفی کنندگان بتا آلانین به دنیا می باشند. علم به زودی می آید

 9. امین پورحسین گفت:

  ممنون از جوابتون.و اینکه همانزوری توصیه میکنن با کراتین مصرف شود ،تریقه مصرف کراتین با بتاآلانین چطوریه باهم مخلوط شود یا برنامه خاصی دار

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام

   مصرف این دو مکمل باعث کسب نتایج عالی از بدنسازی می شود اما با قطع مصرف بتاآلانین و کراتین نتایج خیلی زود از دست خواهد رفت و با توجه به هزینه های زیاد و نحوه مصرف پیچیده آن پیشنهاد مصرف داده نمی شود.

   • سجاد گفت:

    درموردمصرف توام این دو مکمل بسیار کار شده و مزایای آن هم بر هیچکس پوشیده نیست. منظورتون از دست دادن نتایج چی هستش؟ برای مطالعه بیشتر در مورد مصرف توام این مکمل ها شمارو به مقاله ای که اخیراً چاپ شده ارجاع میدم
    Naderi, Alireza, et al. “Co-ingestion of Nutritional Ergogenic Aids and High-Intensity Exercise Performance.” Sports Medicine (2016): 1-12.

    • رامیار نجفی گفت:

     سلام. اگر وب سایت های معتبر که به صورت تخصصی در مورد مکمل های ورزشی کار میکنند رو بررسی کنید نوشته شده که نتایج کسب شده از مکمل بتاآلانین خیلی زود از دست میره. یعنی بعد از قطع مصرف حتی با ادامه تمرینات ورزشکار شاهد برگشت به مراحل قبل تمرین است حال شاید ۱۰۰ درصد نتایج از دست نره اما طبق گفته این منابع معتبر درصدی از نتایج کسب شده از دست میره.

 10. سینا گفت:

  سلام کلا مکملی که نوجوانان بتوانند مصرف کنند هست ؟ من خودم تغذیه منظمی ندارم تقصیر خودمم نیست نمیتونم هر غذایی رو با توجه به مزه و برنامه بخورم فوتبال هم بازی میکنم

 11. سجاد گفت:

  بهترین روش مصرف بتا آلانین ۶ گرم در روز در سه وعده ۲ گرمی به همراه غذا حداقل به مدت ۴ هفته برای افزایش ۵۰-۶۰ درصدی کارنوزین نیاز است.
  Trexler et al. Journal of the International Society of Sports Nutrition (2015) 12:30
  DOI 10.1186/s12970-015-0090-y

  • رامیار نجفی گفت:

   در مورد مصرف حق با شماست اما منابع معتبر پیشنهاد کردن برای جلوگیری از عوارض احتمالی مصرف بتاآلانین مثل حساسیت پوستی، خارش،، گزش و علایمی از این قبیل بهتره وعده های اصلی در وعده های کوچکتر تقسیم بیشه و تعداد وعده ها بیشتر بشه.

 12. پوريا گفت:

  سلام من وقتی پلمپ بستم رو باز کرده ١تیکه از اون نم کشیده بود گوله شده بود ایا طبیعیه مشکی برا مصرف نداره

 13. حامد گفت:

  سلام…. من بخوام مکمل ها رو با هواپیما و برای مصرف شخصی وارد کنم…. تو شرایط هواپیمایی بلا به سرشان نمیاد… فاسد یا بی خاصیت نمیشن؟

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. نه. اگر سریع به دست ما برسه مشکلی پیش نمیاد. البته نا گفته نمونه این شرایط برای مکمل های پودری صادقه برخی از داروهای که بیشتر به صورت آمپول هستن باید در شرایط سرما نگه داشته بشن

 14. ماریا گفت:

  سلام ،من بخوام برا چاقی استفاده کنم مشکل نداره؟ چجوری مصرف کنم دوتا مکمل رو؟ایا چاق میکنه ایا بازگشت داره؟مرسی اگ جواب بدید

 15. فرهاد گفت:

  سلام ،
  برای موفقیت در یک مسابق آمادگی جسمانی که شامل ایتم های قدرتی و سرعتی و استقامتی هست چی مکملی پیشنهاد میکنید.

 16. پوری گفت:

  سلام من ۱۶سال سن دارم و کشتی هم کار میکنم مصرف این قرص بتا الانین برای من مشکی نداره؟
  با تشکر

 17. وحید گفت:

  سلام من این بتا آلانین رو قبل از تمرین ۱ قرص ۸۰۰ میلی گرمیشو مصرف کردم موقع تمرین احساس افزایش قدرت زیادی داشتم و وزنه زیادی میزدم ولی بعد از تمرین حالم خراب شد و چشمام سیاهی میرفت ضربانمم بالا رفته بود این حالت عادیه یا من اشتباه استفاده کردم؟

 18. ادیب گفت:

  سلام ببخشید من ۱۷ سال دارم و جودوکار میکنم میخواستم برای افزایش قدرت از بتاآلانین استفاده کنم آیا مناسب هستش؟

 19. احسان گفت:

  سلام خسته نباشید
  مصرف این مکمل همراه با تمرین وزنه و تمرین پلیومتریک باعث افزایش قابل توجه پرش میشه به نظر شما؟؟؟
  تاثیرات این مکمل بعد از قطع مصرف ازبین میره؟ یا اگه تمرین داشته باشم باقی میمونه اثراتش؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، ربطی به افزایش پرش نداره احسان جان، شاید توانایی عملکردی رو افزایش بده، ولی پرش به توان بدنی شما ربط داره، طبیعتاً بعد از قطع مطرف هر مکملی نتایج اون به مرور کاهش پیدا می کنه نسبت به اول

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *