طرح ساعت زمین چیست؟ شما هم به این طرح بپیوندید

تلگرام

ساعت زمین یک رویداد جهانی سازماندهی شده توسط صندوق جهانی طبیعت (World Wide Fund for Nature‏) است که در آخرین شنبه ماه مارس هر سال برگزار می شود. خانواده ها و کسب و کار با خاموش کردن چراغ ها و سایر دستگاه های الکتریکی غیر ضروری خود به مدت یک ساعت آن را یادآوری می کنند.

طرح ساعت زمین چیست؟ شما هم به این طرح بپیوندیدآرمان نخست این اقدام آگاهی درباره تغییرات آب و هوایی و نیاز به مصرف محتاطانه انرژی در جهان است. این رویداد برای اولین بار در سیدنی استرالیا توسط Leo Burnett و صندوق جهانی طبیعت (wwf) در حالی برگزار شد که نزدیک به ۲.۲ میلیون نفر در آن شرکت کردند و چراغ های غیر ضروری خود را خاموش کردند.

به دنبال این حرکت شهرهای دیگر دنیا نیز به این رویداد پیوستند و در روز ۲۳ مارچ سال ۲۰۰۸ از ساعت ۲۰:۳۰ تا ۲۱:۳۰ این رویداد را به ثبت رسانیدند. با توجه به یافته های علمی سازمان wwf استرالیا با آژانس تبلیغاتی لئو برنت در سیدنی به بحث و ایده پردازی در مورد تغییرات آب و هوایی اقدام نمودند.

با توجه به آمار و ارقام ارائه شده توسط سازمان انرژی استرالیا در سال ۲۰۰۷ مصرف برق به مقدار ۱۰.۲% کاهش پیدا کرد.

طرح ساعت زمین در ایران

نخستین گرامیداشت ساعت زمین در ایران در سال ۱۳۹۰ و با خاموشی چراغ های برج میلاد در تهران انجام شد. در سال ۱۳۹۱ تعداد بیشتری از شهرها سازه‌های معروف ایران به این حرکت پیوستند و افزون بر برج میلاد، برج آزادی تهران، سی وسه پل اصفهان و پل سفید اهواز نیز چراغ های خود را خاموش خواهند کرد. امسال نیز مورخ ۲۹ اسفند ماه این طرح اجرا خواهد شد و برج میلاد نیز همزمان با روز جهانی ساعت زمین یک ساعت خاموش خواهد شد.

این طرح در سراسر جهان به منظور فرهنگ سازی و فراهم نمودن زمینه های توسعه پایدار در بهره مندی از منابع گوناگون انرزی و محیط زیست اجرا می گردد. با خاموش کردن چراغ به زمین فرصت نفس دوباره دهیم. شما هم در این طرح شرکت کنید و آن را به دیگران اطلاع رسانی کنید.

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

۳ نظر

  1. masome گفت:

    تشکر بابت اطلاعات مفیدتان خداقوت

  2. فرهاد گفت:

    باعرض سلام وخسته نباشید میخواستم بپرسم اگه در ایام تعطیلی نوروز.اگه وزنه نزنم یا تمرین نکنم بدنم از فرم می افتد؟عید برشما وهمکارانتان مبارک.

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *