وسایل کمکی و اندام‌های مصنوعی پروتز

تلگرام

پروتز ها به وسایلی اطلاق می گردد که جانشین عضو از دست رفته می شود، فقدان یک عضو ممکن است بر اثر جراحی قطع عضو، نقص مادرزادی، تصادفات و غیره بوجود آمده باشد.پروتزها را متناسب با محل قطع عضو در دو دسته پروتزهای اندام تحتانی و فوقانی تقسیم‌بندی می نمایند.

prosthesis-elmevarzesh
پروتزهای اندام فوقانی:

۱ – پروتزهای زیبایی ( پروتزهایی که فاقد کارایی بوده )

 فقط جنبه زیبایی و حفظ تعادل بالاتنه بدن را که بر اثر قطع عضو دچار عدم تعادل وزنی می شوند به عهده دارد.

۲ – پروتزهای مکانیکی

که با کشش کابل های ظریف مکانیکی که به صورت مخفی و زیر لباس قرار دارند عمل کرده و انگشتان را باز و بسته می کند.

۳ – پروتزهای دست الکترونیک (مایو الکترونیک)

 این پروتزها با قرار دادن سنسور روی باقیمانده اعصاب عضو قطع شده و با کنترل و اراده فرد پالس الکتریکی که از مغز به عضو فرستاده می شود را دریافت و تبدیل به پالس دیجیتال کرده و پس از فرستادن آن به موتور دست انگشتان را با نیرویی که توسط باطری لیتیومی ایجاد می شود عمل می نماید. در پروتز های مایو الکتریک انگشتان شصت، سبابه و انگشت میانی فعال می باشند .در این شرکت منحصرا از تکنولوژی دست های الکترونیک شرکت اتوبوک آلمان استفاده می گردد.

۴ – تکنولوژی Bionic:

در قرن ۲۱ دست های مصنوعی نظیر Be Bionic و  Touch Bionic و … برای افراد مبتلا به قطع عضو اندام فوقانی معرفی شده اند. تفاوت این پروتزها با پروتزهای مایو الکتریک در کارایی بیشتر و قابلیت های بیشتر آن ها نظیر باز و بسته شدن فعال ۵ انگشت ، تک انگشت و بازسازی انواع گریپ های طبیعی دست می باشد.پروتزهای اندام تحتانی شامل : پروتز پنجه برای قطع پا، پروتز سایم برای قطع از مفصل مچ پا، پروتز زیر زانو، پروتز روی زانو، پروتز بالای زانو و پروتز کاندین برای قطع پا از مفصل ران می باشد.

پروتزهای پیشرفته:

پروتز های پیشرفته که با استفاده از سیستم های سیلیکونی یا سیتکست قالبگیری شده و از مفاصل پیشرفته نظیر مفاصل هوشمند هیدرولیک، پنوماتیک و هیبرید طراحی و ساخته می شوند. تکنولوژی جدید پنجه های کربنی در سالهای اخیر به پروتزهای پیشرفته اضافه شده که با استفاده از تکنولوژی جذب انرژی ( انرژی استوریک ) باعث کاهش مصرف انرژی و افزایش حداکثری کارایی پروتز اندام تحتانیقابل تنظیم و نصب روی پروتزهای اندام تحتانی می باشد.

۲ – قالبگیری با استفاده از سیلیکون لاینرها Silicone Liners :

مزیت استفاده از لاینرها که در ایران به شکل سیلیکون معروفند راحتی بیشتر و ایجاد تعلیق قوی تر و لیفتینگ مناسبتر پروتز روی اندام های قطع شده ( استمپ ) می باشد.لاینرها به سه شکل بالشت دار بدون قفل ( cushion ) و لاینرهای قفل دار و لاینرهای Seal – in در مرکز پارس توانا ارائه می شوند که مطابق بالاترین تکنولوژی روز ساخت پروتز های سیلیکونی در جهان می باشد.وظیفه این پروتزها برگرداندن عملکردهای عضو از بین رفته تا حد ممکن است که در اندام تحتانی عمده‌ترین وظیفه پروتز ، تحمل وزن می باشد.

 


پروتز انگشتی
 

 

 

 

 

 

پروتز زیر آرنج

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

پروتز زیر زانو 

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

۲ نظر

  1. Abid گفت:

    That really cauperts the spirit of it. Thanks for posting.

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *