قفل شدن زانو نشانه چیست؟ و روش های درمان آن

تلگرام

روی زمین چهار زانو نشسته اید و ناگهان می بینید نمی توانید بلند شوید! یا در حال ورزش ناگهان زانویتان را نمی توانید خم کنید. انگار گیره ای پایتان را نگاه داشته و نمی گذارد آن را حرکت بدهید. در وضعیت عادی زانو مانند یک لولای در عمل می کند، اگر چیزی در لولای در بگذارید دیگر کار نمی کند و در جای خود متوقف می شود.وقتی چیزی جلو حرکت زانو را بگیرد و آن را متوقف کند ،‌ می گویند زانو قفل شده است.

قفل شدن زانو نشانه چیست؟ و روش های درمان آن

این حالت اغلب دردناک است و چون معمولا" هنگام بالا رفتن از پله ها ، نشستن روی زمین ، یا در حالات حساس دیگر مانند فعالیت ورزشی روی می دهد ،‌ باعث وحشت می شود .زانو از پیچیده‌ترین مفاصل بدن انسان است که برای راه رفتن طبیعی، کارایی و سلامت کامل آن الزامی است. بدین خاطر به تفصیل عواملی که موجب قفل شدن زانو می شود را بیان می کنیم.

قفل شدن زانو یکی از شایع ترین شکایات افراد است و می تواند ناشی از مواردی همچون:

 •   پارگی منیسک 
 • قطعه استخوانی یا غضروفی آزاد در درون مفصل
 •   آهکی شدن بخش کپسول مفصلی
 • نابه جای استخوان و ماهیچه ها اطراف زانو
 • نرمی کشکک و آرتروز 
 • قفل شدن کاذب زانو باشد

به ترتیب در مورد هر کدام توضیح داده خواهد شد.

قفل شدن زانو به علت پارگی منیسک

در پارگی منیسک بر اثر گیر کردن تکه هایی از منیسک پاره شده در مفصل ممکن است زانو قفل شود و فرد نتواند زانوی خود را کاملا" صاف کند . یا  هنگامی اتفاق می‌افتد که برجستگی استخوان در قسمت پاره مینسک گیر بیفتد. مجموعه ۲ استخوان و منیسک در این وضعیت قادر به باز و بسته شدن نیستند و زانو قفل می کند.

قطعه استخوانی یا غضروفی آزاد در درون مفصل

استئوکندریت دیسکان: یک نوع بیماری در مفصل است که در آن بخشی از غضروف ناحیه مفصل با استخوان ناحیه مربوطه جدا شده و ممکن است داخل فضای مفصل گردد. این قطعه استخوان یا غضروف در حفره زانو معلق است تا زمانی که بین دو سطح مفصلی گیر افتد و توانایی حرکت را از زانو بگیرد.

در این بیماری که نسبتاً نادر است قسمتی از غضروف مفصلی و استخوان زیر آن به طور کامل یا ناقص اغلب از کوندیل (  یک برآمدگی استخوانی در انتهای تحتانی استخوان ران می باشد ) ران جدا شده و ممکن است از بستر جدا شده و به صورت جسم آزاد (Loose Body )  درون مفصل بیفتد و باعث اختلال در حرکات مفصلی گردد . این بیماری مخصوص جوانان بوده و در پسران بیش از دختران دیده می شود .

مفصل زانو بیش از سایر مفاصل گرفتار می شود و سطح خارجی کوندیل داخلی استخوان بیشتر مبتلا می شود . به عقیده بعضی از مؤلفین به علت تحت فشار قرار گرفتن این قسمت به وسیله خار قدامی استخوان درشت نی یا رباط متقاطع قدامی می باشد .در ابتدا قطعه استخوانی شکسته جدا شده در بستر خود ثابت بوده و غضروف روی آن به نظر سالم می رسد، ولی در مراحل پیشرفته این قطعه ممکن است از استخوان اصلی جدا شده و به صورت (Loose Body ) در مفصل افتاده باعث اشکال در حرکات مفصل گردد .

آهکی شدن بخش کپسول مفصلی

یکی دیگر از علل این شکایت، آهکی شدن بخشی از کپسول مفصلی زانو است به این صورت که حین حرکات خم و راست شدن زانو، این بخش بین استخوان‌ها گیر افتاده و ایجاد درد شدید و احساس قفل شدگی می‌کند و گاهی توده‌های چربی اطراف زانو ممکن است بین قطعات استخوانی گیر افتاده و ایجاد درد و قفل شدگی کند.

نابه جای استخوان و ماهیچه ها اطراف زانو

گاهی این انسداد ( قفل شدن زانو ) ناشی از نابه جایی استخوان ها و ماهیچه های اطراف زانوست . ضعف ماهیچه های طرف داخل ران یا سفتی ماهیچه های طرف خارج آن می تواند به نابه جایی کشکک زانو بیانجامد . کشکک همراه با استخوان ران از صف خود خارج شده و خم کردن یا بازکردن زانو را مانع می شود . با برگشت ماهیچه ها به حالت عادی،‌ کشکک نیز به جای خود باز می گردد و حرکات زانو عادی می شود .

نرمی کشکک و آرتروز

وضعیت دیگری وجود دارد که در آن وقتی بیمار مدت زیادی نشسته و بعد بلند میشود، نمی تواند سریع زانوی خود را صاف کند. چون صاف کردن سریع آن دردناک است. در این حال بیمار به تدریج و در عرض چند ثانیه زانو را باز کرده و با کمی لنگش راه میرود. چند قدم که راه میرود به تدریج درد کمتر و زانو صاف تر می شود.

بعد از حدود ده بیست قدم، بیشتر درد بیمار رفع شده و زانو تقریبا" صاف می شود.یا هنگام بالا رفتن از کوه ناگهان زانو قفل میشود! این وضعیت را کمتر به نام قفل شدن زانو میشناسند چرا که موقتی می باشد و علت آن معمولا" مشکلات نام برده  نیست. شایع ترین علل این وضعیت در افراد جوان و میانسال کندرومالاسی یا نرمی کشکک و در افراد مسن ساییدگی یا آرتروز زانو است.

قفل شدن کاذب زانو چیست؟

بسیاری از اوقات  مثلا" به دنبال یک ضربه یا جراحت مانند زمین خوردن، فرد نمی تواند به مدت چند دقیقه زانو خود را حرکت دهد و فکر می کند زانویش قفل شده ! اما چیزی مانع حرکت زانو نشده است .این وضعیت را قفل شدن کاذب زانو می نامند.در این وضعیت  ساز و کار درد نمی گذارد مفصل کاملاً‌ باز یا خم شود . گاهی درد ناشی از پیچ خوردن یا ضربه زانو را قفل می کند ؛ گاهی نیز خشک شدن ناشی از نشستن طولانی به یک حالت باعث آن می شود .

 تشخیص قفل شدگی زانو با آرتروسکوپی

شرح حال و معاینه بالینی، عکس و MRI و در نهایت انجام آرتروسکوپی به مشخص شدن علت قفل شدگی زانو کمک می‌کند.

درمان قفل شدگی زانو متفاوت است

به گفته سید احمد رئیس السادات، دبیر انجمن طب فیزیکی و توانبخشی ایران : درمان و توانبخشی در قفل شدگی زانو بر اساس علت به وجود آورنده آن متفاوت است. گاه می‌توان با استفاده از درمان‌های فیزیوتراپی از جمله تجویز سرما و گرما درمانی، برق درمانی و تجویز ورزش‌های ویژه برای تقویت عضلات اطراف زانو به خصوص عضله چهار سر ران و عضلات نزدیک کننده و خم کننده ران‌ها و نیز تمرینات کششی عضلات خارج ران‌ها پیش از اینکه مفاصل زانو دچار تخریب شدید و پیشرفته شوند درد بیمار را کاهش و سبب بهبود عملکرد وی شد.

پیشگیری از قفل شدن زانو

گرم کردن صحیح بدن قبل ازتمرین یا  مسابقات از جمله عوامل بازدارنده قفل شدن زانو محسوب می شود. انجام ورزش در زمین های مناسب و آماده وهچنین گرم کردن صحیح بدن و کشش عضلات حمایت کننده زانو (همسترینگ،چهار سر ران)  پیش از انجام تمرین و  مسابقات از جمله مواردی است که از شیوع آسیب منیسک زانوها  و در نتیجه قفل شدن زانو در ورزشکاران می کاهد.

درمان قفل شدن زانو

گر چه قفل شدن زانو ممکن است با کمی استراحت برطرف شود ، اما فکر نکنید درمان شده است.اگر قطعه ای استخوان یا غضروف آن را به وجود آورده باشد ، آسیب جدی زانو ممکن است به دنبال آن بیاید . بنابراین ، هر گونه محدودیت حرکات زانو باید توسط پزشک درمان شود.گاهی ممکن است این اشکال با عمل جراحی برطرف شود.

چنانچه مشکل قفل شدن زانو از نوع کاذب باشد، یا در مواردی همچو آسیب های خفیف زانو و یا ضعف زانو، می توان با انجام تمرینات زیر موجب پیشگیری و توانبخشی زانو شد،نا گفته نماند این حرکات حتی بعد از عمل جراحی منیسک (مشورت با پزشک)و برای سالمندان نیز مفید می باشد.

جهت مشاهده حرکات ورزشی برای درمان قفل شدن زانو ؛ اینجا کلیک کنید

تهیه و تدوین : elmevarzesh.com

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

۱۸۴ نظر

 1. بهداد گفت:

  سلام زانوی من وقتی زیاد خم میشه قفل میکنه بعد با درد شدید باید صافش کنم.mri هم دادم مینیسکم پاره شده به نظر شما باید عمل کنم یا نه؟

 2. الی گفت:

  سلام. وقت بخیر. من مدتیه بدن سازی کار میکنم. الان احساس میکنم زانوی پای چپم ب طور کامل باز نمیشه یعنی صاف نمیشه پام. پای راست کامل اما پای چپ نه.مشکل راه رفتن هم ندارم. ولی وقتی میخوام پای چپم رو کامل باز کنم احساس کشش عضله پشت پام دارم. میتونه مشکل جدی باشه؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، اگر ناشی از گرفتگی یا کشیدگی باشه با استراحت و پیگیری درمان رفع خواهد شد اما اگر غیر از این باشد حتماً سریع پیگیری کنید، البته اگر تا ۳ روز این وضعیت ادامه داشت به پزشک مراجعه کنید

 3. پروین گفت:

  سلام من ژیمناستیک کار میکنم
  یروز خیلی غیر منتظره پس از استفاده از توالت ایرانی دیدم نمیتونم بلند شم و زانوی چپم صاف نمیشه وچند قدم لنگ زدم تا درست شد الان یک ماهه ادامه داره و وقتی زانوم رو خم میکنم دیگه نمیتونم صافش کنم چه مشکلی برام پیش آمده؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، شما که ورزشکار هستید نمی دونم چرا وقتی مشکلی برای ورزشکارها پیش میاد اهمیتی بهش نمیدن! شما یک ماه زانو تون قفل کرده و حتی به پزشک مراجعه نکردید که بدونید علت چی هست؟ حتی مطرح کردن این سوال در اینجا هم صحیح نیست، حتماً و سریعاً به پزشک مراجعه کنید

 4. عبدالحمید گفت:

  سلام وقت بخیر من رباط قدامی رو هشت ماه هس بازسازی کردم در دویدن درد داره رفتم پیش یه پزشک معاینه کرد میگه رباط رو کمی سفت کرده ساییدگی داری آیا بنظرت امکان داره که رباط رو سفت عمل کنن ممنون

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، موردی مثل این رو نشنیدم ولی بهتره به پزشکی مراجعه کنید که شما رو عمل کرده، بعد از عمل فیزیوتراپی انجام دادید؟

 5. عبدالحمید گفت:

  سلام آره فیزیوتراپی رفتم چهارسر ران و عضلات ها ضعیف باشن موقع دویدن درد میکنه یا ربطی نداره ممنون

 6. حسن ساقی گفت:

  سلام.چند روزی که پس از چهارزانو نشتن پا به سختی باز میشود.انگار قفل بشه.دلیل و درمان.لطفا

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، دوست عزیز، مواردی رو که اطلاع داریم در این مطلب نوشتیم، چیزی بیشتر از این نمی تونیم بگیم چون در تخصص ما نیست و نیاز هست توسط پزشک متخصص بررسی شود

 7. علی گفت:

  سلام. حدود۲ ماهه که زانوی چپم صاف نمیشه و گاهی خالی میکنه، متخصص مراجعه کردم.مسکن ،شل کننده عضلات تجویز کردن + نرمش. ولی خوب نشد.ضمنا درد ساق پا هم اضافه شده

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، معمولاً برای وضعیتی که دامنه حرکتی محدود باشه یا عکس برداری می کنند یا MRI می گیرند، بهرحال ما در کار پزشک دخالت نمی کنیم، ولی با پزشک دیگه ای مشورت کنید و ازشون بخواید حداقل با MRI وضعیت رو بررسی کنند

 8. موسوی گفت:

  سلام. دو روز پیش توی مسابقه فوتبال زانوم ضرب خورد درد شدید قسمت داخل ران زانو داشتم رفتم دکتر عکس گرفتم .گفت شکستکی نداره ولی الان دو روزه نمیتونم زانومو خم کنم وتوی راه رفتن مشکل دارم چکار کنم؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، عکسی که شما گرفتید صرفاً برای بررسی وضعیت استخوان بوده، اگر صرفاً کوفتگی نباشه، امکان آسیب به بافت های داخلی وجود داره، بنابراین بهتره با متخصص صحبت کنید و MRI بگیرد تا دقیق علت مشخص باشه

 9. مازیار گفت:

  سلام و خسته نباشد
  من دیشب یکی از پشت به ساق پام ضربه زد از دیشب پام خم نمیشه و با درد خم می‌شه اگه گیتونین راهنمایم کنید ممنون

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، مازیار جان، من الان نمی دونم عضله شما آسیب دیده یا نه؟ اگر آسیب دیده در چه حدی هست؟ آیا اصلاً عضله دچار آسیب شده یا … اینا نیاز به بررسی حضوری توسط پزشک داره، من فقط می تونم روی قسمتی که ضربه خورده کمپرس سرد بذارید تا درد و التهابش کم بشه

 10. آسیه گفت:

  مدتیه زانوی راستم زمان راه دردمیگیردکمی ک راه میرم خوب میشه وگاهی احساس کشیدگی درزانودارم .لطفن دلیل آنرابفرمایید .متشکرم

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، تشخیص علت بدون بررسی فیزیکی ممکن نیست، بنابراین لازم است با پزشک مشورت کنید

 11. مرتضی گفت:

  سلام خسته نباشید.من ۱۶سالمه وحدود ۱/۵سال زانوچپ قفل میکنه اون اوایل وقتی قفل میکرد به زور زانوم رو راست میکردم ویک تق بلند می داد زانو صدای وحشتناکی بود وبعد ها که چند وقت گذشت دیگه وقتی قفل میکرد باز نمیشد وباید با دستم باز می کردم ودر هنگامی که قفل میکنه خیلی درد داره عکسم گرفتم پیش دوتا دکتر نشون دادم یکیشون گفت پلیکا ودیگری گفت غضروف پات ضعیف حالا من موندم اگه میشه بیزحمت راهنمایی کنید ممنون

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، مرتضی جان، دلایل مختفی می تونه منجر به قفل شدن زانو بشه و طبیعتاً راه درمانش هم ممکنه متفاوت باشه، من پیشنهاد می کنم اگر ممکن هست براتون MRI بگیرد و با فوق تخصص مشورت کنید

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *