دریافت کلسیم غذایی برای بیشتر افراد کار ساده‌ای است. اما عده‌ای به دلیل رژیم‌های محدود شده‌ی غذایی یا کم غذایی، نمی‌توانند نیاز روزانه‌ی خود به کلسیم را تامین کنند. برای این افراد، منابع ارزان قیمت کلسیم مانند پوست تخم مرغ می‌تواند مفید باشد. در این مطلب از مجله علم ورزش نگاهی داریم به عوارض و مزایای مصرف مصرف مکمل پوست تخم مرغ.

پوست تخم مرغ از چه چیزی تشکیل شده است؟

پوست تخم مرغ، پوشش سفت و بیرونی تخم مرغ است که بیشتر از کربنات کلسیم تشکیل شده. کربنات کلسیم، فُرم معمولی از کلسیم است همچنین از پروتئین و سایر مواد معدنی نیز تشکیل شده است.

کلسیم، ماده‌ی معدنی ضروری است که در بسیاری از غذاها به وفور وجود دارد، مانند لبنیات. مقادیر کمتری از کلسیم در سبزیجات برگ تیره و ریشه‌ای نیز وجود دارد. در دهه‌های گذشته، از پودر پوست تخم مرغ به عنوان مکمل طبیعی کلسیم استفاده می‌‌شد.

پوست تخم مرغ تقریباً ۴۰ درصد کلسیم است که هر گرم آن تقریباً ۳۸۱ تا ۴۰۱ میلی گرم کلسیم دارد. نیمی از پوست یک تخم مرغ می‌تواند کلسیم مورد نیاز روزانه‌ی بزرگسالان را تامین کند که ۱۰۰۰ میلی گرم در روز است.

پودر پوست تخم مرغ، یک مکمل کلسیم موثر

پوست تخم مرغ از کربنات کلسیم همراه با مقادیر کمی پروتئین و سایر ترکیبات ارگانیک درست شده است. کربنات کلسیم، متداول‌ترین فرم کلسیم در طبیعت است که صدف‌ها، مرجان‌ها و سنگ آهک را تشکیل می‌دهد.

همچنین کربنات کلسیم، ارزان‌ترین و در دسترس‌ترین فُرم کلسیم در مکمل‌هاست. مطالعاتی که روی موش‌ها انجام شده تائید کرده است که پوست تخم مرغ، منبع غنی کلسیم بوده و ضمناً به خوبی کربنات کلسیم خالص جذب می‌شود. حتی برخی مطالعات اینگونه نتیجه گرفته‌اند که این کلسیم، بهتر از مکمل‌های کربنات کلسیم تصفیه شده جذب بدن می‌شود.

پژوهشی که روی سلول‌های مجزا صورت گرفت دریافت جذب کلسیم ناشی از پودر پوست تخم مرغ در مقایسه با کربنات کلسیم تصفیه شده، ۶۴ درصد بیشتر بوده است.

علاوه بر کلسیم و پروتئین حاوی مقادیر کمی از دیگر مواد معدنی نیز هست، مانند استرونتیوم، فلوراید، منیزیم و سلنیوم. این مواد معدنی نیز مانند کلسیم می‌توانند در سلامت استخوان‌ها نقش داشته باشند.


پیشنهاد مطالعه: ۷ غذای مناسب برای تقویت استخوان ها


کاهش ریسک پوکی استخوان

پوکی استخوان، بیماری است که به ضعیف شدن استخوان‌ها و افزایش ریسک شکستن آنها گفته می‌‌شود. بالا رفتن سن یکی از قوی‌ترین ریسک فاکتورها برای پوکی استخوان است اما دریافت ناکافی کلسیم نیز می‌تواند منجر به از دست دادن توده‌ی استخوانی و تدریجاً پوکی استخوان شود.

اگر رژیم غذایی شما حاوی کلسیم کافی نباشد، مصرف مکمل‌ها می‌تواند نیاز روزانه‌ی شما به این ماده‌ی معدنی مهم را برطرف کند. پودر پوست تخم مرغ، انتخاب ارزان قیمتی است.

مطالعه‌ای که روی زنان یائسه دچار پوکی استخوان انجام شد نشان داد مصرف پودر پوست تخم مرغ همراه با ویتامین D3 و منیزیم، به میزان قابل توجهی موجب تقویت استخوان‌ها شده و چگالی استخوانی‌شان را افزایش داده بود.

پودر پوست تخم مرغ در کاهش احتمال پوکی استخوان حتی می‌تواند موثرتر از کربنات کلسیم تصفیه شده باشد. تحقیقی که در هلند روی زنان یائسه انجام شد دریافت پودر پوست تخم مرغ باعث بهبودی چگالی استخوانی‌شان در ناحیه‌ی گردن شده بود. اما کربنات کلسیم تصفیه شده نتوانسته بود بهبودی چشمگیری ایجاد کند.

مکمل غشای پوست تخم مرغ برای سلامت مفاصل

غشای پوست تخم مرغ، بین پوست تخم مرغ و سفیده‌ی آن قرار گرفته است و وقتی که تخم مرغ آب پز را پوست می‌گیرید به راحتی قابل دیدن است. هر چند این قسمت، بخشی از پوست تخم مرغ محسوب نمی‌شود اما معمولاً به آن چسبیده است.

۷ غذای مناسب برای تقویت استخوان ها

وقتی پودر پوست تخم مرغ را در خانه تهیه می‌کنید، نیازی نیست این غشا را جدا کنید. غشای آن از پروتئین به شکل کلاژن تشکیل شده است و حاوی مقدار کمی سولفات کندروایتین (chondroitin sulfate)، گلوکوزامین و سایر مواد مغذی است. این مقادیر کم که در غشای پوست تخم مرغ وجود دارند، احتمالا تاثیر قابل توجهی بر سلامتی ندارند.

اما برخی مطالعات نشان داده‌اند که مصرف منظم مکمل غشای پوست تخم مرغ می‌تواند برای سلامت مفاصل مفید باشد اما برای تائید قطعی این تاثیر به پژوهش‌های بیشتری نیاز است.

خطرات احتمالی خوردن پوست تخم مرغ

اگر پودر پوست تخم مرغ به درستی تهیه شود، سالم و بی‌خطر است، اما نکاتی وجود دارد که باید به خاطر بسپارید. اول اینکه، قسمت‌های کوچکی از این پودر را در دهان بگذارید چون مقدار زیاد آن می‌تواند به حلق و مری‌تان آسیب بزند.

دوم اینکه، پوست تخم مرغ ممکن است آلوده به میکروب‌هایی چون سالمونلا باشد. برای اینکه خیال‌تان از این بابت راحت باشد، حتماً قبل از اینکه از پوست تخم مرغ‌ها استفاده کنید، تخم مرغ‌ها را بپزید. آخر هم اینکه مکمل‌های طبیعی کلسیم ممکن است آلوده به مقادیر نسبتاً زیادی فلزات سمی باشند، مانند سرب، آلومینیوم، کادیوم و جیوه. اما مقدار این عوامل سمی در پوست تخم مرغ بسیار کمتر از سایر منابع طبیعی کلسیم مانند پوسته‌ی صدف بوده و معمولا خطر به حساب نمی‌آید.

مکمل پوست تخم مرغ را چگونه مصرف کنیم

می‌توانید مکمل پوست تخم مرغ را خودتان در خانه تهیه کنید، می‌توانید با کمک هاون یا مخلوط کن درست کنید یا پودر آماده‌ی آن را از بیرون بخرید.

حتماً تمام ذرات آن را پودری شکل کنید و سپس بخورید. اگر می‌خواهید این پودر را بعداً مصرف کنید، می‌توانید قبل از پودر کردن آنها را کاملاٌ خشک کنید. می‌توانید این پودر را به غذا افزوده یا آن را با آب یا آبمیوه ترکیب کنید. مطالعات نشان داده غذاهایی که می‌توانید پودر پوست تخم مرغ را به آنها اضافه کنید، نان، ماکارونی، پیتزا هستند.

تقریبا ٌ۲.۵ گرم پوست تخم مرغ برای تامین نیاز به کلسیم یک فرد بزرگسال کافیست. این مکمل را در حد اعتدال مصرف کنید و قبل از تهیه‌ و مصرف آن با پزشک مشورت کنید. برخی از کارشناسان عقیده دارند مصرف زیاد کلسیم می‌تواند عوارضی چون سنگ کلیه داشته باشد و به طور بالقوه ریسک بیماری قلبی را افزایش بدهد.

تهیه و ترجمه: elmevarzesh.com

منبع: healthline