علل درد شانه و حرکاتی برای بهبود آن

درد شانه
مکمل

مفصل شانه پیچیده‌ترین مفصل بدن است. این پدیدهٔ عجیب شاهکار زیست مکانیکی و هنر حرکات است.حداقل یک چیز در مورد شانه واضح است: تا جائی که دچار ناتوانی شود، عدم درمان را تحمل می‌کند. و متأسفانه از کار افتادن آن معمولاً دردناک است.یکی از شایع‌ترین علل درد شانه التهاب وترهای اطراف مفصل آن است. التهاب وتر بیشتر در اثر کار زیاد آن روی می‌دهد. وقتی کاری مثل اره‌کشیدن یا ورزش گلف می‌کنید، وترهای شانه‌ بر روی استخوان سائیده شده و به تحریک و درد آن منجر می‌گردد.

التهاب کیسهٔ زلالی مفصل هم، که به اندازهٔ التهاب وترها ایجاد درد شانه می‌کند، در اثر کار زیاد روی می‌‌دهد. اما شروع آن به‌صورت گسترده‌تری است. کیسهٔ نرمی در مفصل برای کاهش اصطکاک آن است، که تورم آن ایجاد درد می‌کند.اگر به‌هنگام بالا بردن دست احساس درد در شانه می‌کنید، ممکن است علت آن رسوب کلسیم در آنجا باشد. این رسوب در زیر وتری در مفصل تیغهٔ شانه با استخوان چنبر تشکیل می‌شود.

گاهی درد شانه در اثر یک حادثه روی می‌دهد. افتادن ممکن است باعث در رفتن شانه شود، که بازو را از مفصل خود با استخوان کتف خارج می‌کند. شکستگی استخوان بازو گاهی وتر حرکت‌دهندهٔ بازو را پاره می‌کند. اگر این پارگی با عمل جراحی ترمیم نشود، ممکن است باعث گرفتاری شانه برای تمام عمر گردد.

حرکاتی برای بهبود درد شانه

علل درد شانه و حرکاتی برای بهبود آن

حرکت اول: در جای خود بایستید و یک چوب را با هر دو دست در پشت خود نگه دارید. حال چوب را از پشت خود دور کنید. ۵ ثانیه در این وضعیت بمانید، سپس به حالت اول برگردید. این حرکت را ۱۰ مرتبه تکرار کنید.

حرکت دوم: در مقابل چارچوب در بایستید، آرنج‌ خود را ۹۰ درجه خم کرده و پشت مچ دست خود را به چارچوب در فشار دهید. ۵ ثانیه در همین حالت بمانید. این حرکت را ۳ نوبت در روز و در هر نوبت ۱۰ بار انجام دهید.

حرکت سوم: به پشت روی زمین دراز کشیده و چوبی را با هر دو دست بگیرید؛ طوری که کف دست‌های شما رو به بالا قرار گیرد. قسمت بالایی بازوهای شما باید روی زمین در حالت استراحت قرار گیرد و آرنج‌ها هم در ۲ طرف، زاویه ۹۰ درجه بسازند. با استفاده از یک دست، دست دیگر را از بدن دور کنید. این حالت را تا ۵ ثانیه حفظ و تا ۱۰ مرتبه تکرار کنید.

علل درد شانه و حرکاتی برای بهبود آنحرکت اول: در جای خود بایستید و شانه‌های خود را برای ۵ ثانیه بالا بیاورید. سپس شانه‌ها را به عقب برده و کتف‌های خود را برای مدت ۵ ثانیه به یکدیگر بفشارید. بعد از آن شانه‌ها را به سمت پایین بیاورید و در حالت استراحت قرار دهید. این حرکت را ۱۰ مرتبه تکرار کنید.

حرکت دوم: در حالت ایستاده یک قطعه چوب را با ۲ دست در مقابل خود نگهدارید، طوری که کف دست‌های شما رو به زمین باشد. دست‌های خود را بدون آن که از آرنج خم کنید به بالای سر برده و بکشید. ۵ ثانیه در همین وضعیت بمانید و سپس به حالت اول برگردید. این حرکت را نیز ۱۰ مرتبه تکرار کنید.

علل درد شانه و حرکاتی برای بهبود آنحرکت اول: در مقابل چارچوب در ایستاده و آرنج خود را تا ۹۰ درجه خم کنید. با جلوی مچ دست به چارچوب در فشار وارد کنید و برای مدت ۵ ثانیه در همین حالت بمانید. این حرکت را ۳ نوبت در روز و در هر نوبت ۱۰ بار تکرار کنید.

حرکت دوم: در مقابل در بایستید به طوری که یک طرف بدن شما رو به در باشد. یک سرکش ورزشی را لای در ثابت کرده و سر دیگر آن را با دستی که از در دورتر است در مقابل شکم در دست بگیرید. حال بازوی خود را به سمت خارج بچرخانید و دست را از شکم دور کنید. دقت کنید که آرنج شما زاویه قائمه خود را حفظ کند و ساعد شما موازی با سطح زمین باشد. این حرکت را ۳ نوبت و در هر نوبت ۱۰ بار انجام دهید.

حرکت سوم: در جای خود بایستید و دست‌ها را در دو طرف بدن نگه دارید. سپس دست‌های خود را تا سطح چشم‌‌ها بالا آورده و به آرامی از هم دور کنید، طوری که هریک از دست‌های شما با بدن زاویه ۳۰ درجه بسازد و شست‌های شما رو به سقف باشد. ۲ ثانیه در همین حالت بمانید و به آرامی دست‌های خود را پایین برگردانید. این حرکت را مانند حرکات قبلی ۳ نوبت و در هر نوبت ۱۰ بار تکرار کنید.

تلگرام

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *