کم کردن وزن بدن یا سوزاندن چربی‌های اضافی کار سختی است. اما با تغذیه‌ی درست می‌توانید راه رسیدن به هدف خود را هموارتر کنید و با سرعت دادن به روند پیشرفت‌تان زودتر هم به نتیجه‌ی ایده آل‌ برسید. در این مطلب به شما می‌گوییم چطور ترکیب ماده‌ی غذایی گرمازای کپسایسین و عصاره‌ی چای سبز می‌تواند به پیشرفت‌تان سرعت بدهد و کمک‌تان کند، چربی‌های اضافی بدن را بسوزانید و به فیزیک دلخواه‌تان نزدیک‌تر شوید.

غذاهای گرمازا یا ترموژنیک و افزایش سوخت و ساز

مهمترین جنبه‌ی کاهش وزن، مدیریت دریافت کالری است. با محدود کردن دریافت کالری، بدن را مجبور می‌کنید سلول‌های چربی‌اش را آزاد کند و اسیدهای چرب اضافی را بکار ببرد تا کمبود انرژی را که دچارش شده‌اید جبران کند. نتیجه؟ چربی بدنی کمتر! چیزی که ممکن است ندانید این است که برخی از غذاها می‌توانند به طور مستقیم، سرعت سوخت و ساز بدن‌تان را بالا ببرند که در کنار کنترل کالری دریافتی، نتیجه‌ی بسیار خوبی خواهد داشت.

این غذاهای ترموژنیک می‌توانند مصرف انرژی روزانه‌ی شما را افزایش بدهند و این کار را با بالا بردن دمای مرکزی بدن انجام می‌دهند. پروسه‌ی گرمازایی، کاملاً طبیعی بوده و پیوسته در بدن‌تان در حال روی دادن است. حتی حالا که نشسته‌اید و این مطلب را می‌خوانید، صدها واکنش آنزیمی در بدن‌تان در حال وقوع هستند تا تولید انرژی را تنظیم کرده و متابولیسم مغز را از طریق گرمازایی حفظ کنند، فقط آنقدر کافی نیست که سراغ چربیهای ذخیره‌ شده در بدن‌تان بروند.

غذاهای ترموژنیک به طرق زیر منجر به چربی سوزی بیشتر می‌شوند:

 • تجزیه‌ی اسیدهای چرب و افزایش تعداد سلول‌های چربی که سوخته می‌شوند
 • فعالسازی سیستم عصبی برای تجزیه‌ی انرژی ذخیره شده
 • افزایش واکنش‌های اتوماتیک بدن شامل ضربان قلب، حجم خون و قدرت انقباض عضله‌ی قلب
 • افزایش مقدار انرژی مورد مصرف برای تولید گرما در بدن

کپسایسین و عصاره‌ی چای سبز چه هستند؟

چای سبز و کپسایسین هر دو ترموژنیک‌اند اما از منابع کاملاً متفاوت. کپسایسین، بیواکتیو اصلی موجود در فلفل قرمز یا چیلی است، که علت طعم تند آن بوده و در فلفل‌های ملایم‌تری چون فلفل دلمه‌ای نیز وجود دارد. کپسایسین مسئول التهاب نوروژنیک است؛ یعنی در تماس با پوست یا غشای مخاطی موجب واکنش حساسیت زا شده و احساس سوزش دربردارد. بعضی از افراد تندی فلفل را دوست دارند و بعضی‌ها هم نه. بسیاری از آنهایی که تندی و حرارت فلفل را دوست ندارند، برای چربی سوزی، کپسایسین را به صورت مکمل آن مصرف می‌کنند.

اما چای سبز نه تند است و نه محرک. چای سبز از گیاهی به نام کاملیا سیننسیس گرفته می‌شود که سرشار از پلی فنول‌ها و ریزمغذی‌های شیمیایی است. این نوشیدنی تلخ مزه غنی از مواد مغذی چربی سوز مانند ویتامین B12 و روی است اما ویژگی تروموژنیک آن از کافئین و کاتچین آن ناشی می‌شود.


پیشنهاد مطالعه: فواید مواد غذایی تند برای سلامت بدن


هر دو ماده‌ی مغذی، چربی سوزهای بالقوه هستند

در مورد تاثیر کپسایسین و چای سبز در کاهش وزن، تحقیقات بدون شبهه‌ی زیادی انجام شده که توجیه می‌کند چرا این دو ماده، اساس بسیاری از مکمل‌های چربی سوز هستند. مثلاً معلوم شده که کپسایسین نه تنها با بالا بردن دمای بدن، چربی سوزی را بیشتر می‌کند بلکه اکسیداسیون چربی را نیز تنظیم می‌کند. مطالعات نشان می‌دهد کپسایسین حتی به تنهایی نیز می‌تواند چربی سوزی را به میزان قابل توجهی بیشتر کند. چای سبز نیز به دلایل گوناگونی، کاهش وزن سالم را ممکن می‌کند:

 • افزایش اکسیداسیون چربی
 • تحریک گرما زایی بدن با بالا بردن سطح نوراپی نفرین
 • حفظ خروجی انرژی، حتی در زمان محدودیت انرژی
 • افزایش مصرف انرژی

تحقیقات نشان داده که چای سبز منجر به کاهش چشمگیر شاخص توده بدنی، چربی شکم و دور کمر می‌شود، هم در مطالعات کوتاه مدت و هم در مطالعات بلند مدت.

ترکیب کپسایسین و چای سبز، چربی سوزی را واقعاً بیشتر می‌کند

هر چند کپسایسین و چای سبز هر کدام به تنهایی ترموژنیک‌های خوبی هستند اما ترکیب فلفل قرمز و برگ‌های چای سبز می‌تواند نتیجه‌ی شگفت انگیزی از جهت چربی سوزی داشته باشد و این چیزی است که علم نیز ثابت کرده.

مطالعه‌ ۱: در عرض دو هفته، چربی سوزی هم در زنان و هم در مردان مشاهده شد

مطالعه‌ای که در نشریه‌ی Nutritional Science and Vitaminology  منتشر شد دریافت مصرف منظم مکمل‌ حاوی کپسایسین و عصاره‌ی چای سبز منجر به چربی سوزی قابل توجه تنها در عرض دو هفته شده بود. در این آزمایش، گروهی از افراد بزرگسال سالم، قرص حاوی ۰.۴ میلی گرم کپسایسین و ۶۲۵ میلی گرم عصاره‌ی چای سبز مصرف کردند. این افراد رژیم غذایی نرمال و روتین ورزشی معمول خود را داشتند و نتیجه شگفت انگیز بود.

نتایج:

 • درصد متوسط چربی بدن هم در زنان و هم در مردان نسبت به شروع آزمایش، به میزان چشمگیری کاهش یافته بود.
 • بیش از ۷۰ درصد افراد، مقدار قابل توجهی وزن کم کرده بودند.
 • آنهایی که در زمان شروع آزمایش، چربی بدنی بیشتری داشتند، بیشترین تاثیر را از مصرف این قرص گرفتند، و آنهایی که چربی بدنی کمتری داشتند نیز بهبودهایی پیدا کردند.
 • انرژی مصرف در حالت استراحت (REE)، افزایش قابل توجهی یافت و سرعت سوخت و ساز نیز بیشتر شده بود.
 • به طور متوسط، هر نفر توانسته بود در عرض همین دو هفته، ۴۶۰ گرم چربی بسوزاند.

پیشنهاد مطالعه: مواد غذایی چربی سوز و افزایش دهنده متابولیسم بدن


مطالعه ۲: ترکیب کپسایسین و چای سبز دارای تاثیرات بالقوه‌ی ترموژنیک است

در این مطالعه بر اساس روانشناسی تجربی کاربردی در دانشگاه کیوتوی ژاپن انجام شد. محققان گروهی از مردان را جمع آوری کردند تا تاثیر چای سبز و کپسایسین را بر فعالیت سیستم عصبی سمپاتیک (شاخصی از مصرف انرژی و گرما زایی) مورد آزمایش قرار دهند. افراد تحت مطالعه، یک مکمل چربی سوز فوری مصرف کردند و سپس تغییرات ضربان قلب‌شان (معیاری از فعالیت سیستم عصبی که طول زمان بین ضربانهای قلب را می‌سنجد) را طی یک دوره‌ی یک ساعت و نیمه ثبت کردند.

یافته‌ها جالب بودند:

 • سنجش تغییرات ضربان قلب نشان از بهبود در فعالیت سمپاتیک ترموژنیک داشت.
 • متابولیسم انرژی افزایش یافت بدون اینکه تاثیرات منفی بر سیستم قلبی و عروقی بگذارد.

مطالعه ۳: در عرض ۸ هفته، کاهش وزن زیادی حاصل شد

گروهی از ۵۰ زن که اضافه وزن داشتند برای مطالعه انتخاب شدند. در این تحقیق، نقش مکمل‌های غذایی بر کاهش وزن، شاخص توده بدنی و شاخص‌های گوناگون متابولیکی مورد بررسی قرار گرفت. طی یک دوره‌ی ۸ هفته‌ای، از نیمی از این زنان خواسته شد مکمل حاوی ۱۲۵ میلی گرم چای سبز و ۲۵ میلی گرم کپسایسین مصرف کنند و به نیمی دیگر دیگر نیز دارونما داده شد که ظاهراً همان بود اما هیچ عامل بیواکتیوی در آن وجود نداشت. زنان هر دو گروه هر روز ۲ عدد قرص همراه ناهار و ۲ عدد قرص همراه شام مصرف کردند.

نتایج:

 • زنانی که مکمل ترموژنیک مصرف کرده بودند در عرض ۸ هفته، ۱.۸ کیلوگرم کم کردند و گروهی که دارونما مصرف کرده بودند فقط نیم کیلوگرم.
 • شاخص توده بدنی گروه مکمل kg.m2  ۰.۷ و شاخص توده بدنی گروه دارونما kg.m2 0.1 کاهش یافته بود.
 • گروهی که مکمل مصرف کرده بودند چگالی انسولین‌شان به میزان قابل توجهی کاهش یافته و حساسیت‌شان به انسولین بهتر شده بود.
 • سطح پلاسما گلوتاتیون (GDH) افزایش یافته بود (شاخصی از افزایش متابولیسم).

اگر واقعاً می‌خواهید بدن‌تان را تغییر دهید باید دو ماده‌ی کپسایسین و چای سبز را که دارای بیشترین پتانسیل گرمازایی هستند با هم ترکیب کنید. با این کار چربی‌های بدن را از هر طرف مورد حمله قرار خواهید داد، حتی چربی‌های سرسخت شکم را. با کمک این ترکیب شگفت انگیز، به وزن ایده آل خود برسید و عضلات‌تان را بتراشید.

تهیه و ترجمه: elmevarzesh.com

منبع:instantknockout