نوشیدن قهوه آن هم حداقل یک فنجان در صبح، بخشی از عادات روزمره‌ی بیش از ۸۰ درصد آمریکایی‌ها است. کافئین موجود در قهوه، چای یا نوشابه‌های گازدار، مانند محرکی برای سیستم عصبی عمل کرده و به ما کمک می‌کند، بیدار و هشیار بمانیم. به طور کلی، یک یا دو فنجان قهوه در روز، برای بیشتر بزرگسالان مفید است.

با این‌حال، در مورد حساسیت به کافئین، تناقضات فردی هم وجود دارد. برخی از عوارض جانبی کافئین می‌تواند شامل افزایش ضربان قلب، احساس رعشه و یا اختلال خواب در شب باشد. وقتی هم که نوشیدن قهوه و مصرف کافئین کنار گذاشته می‌شود، ممکن است فرد دچار مشکلاتی هم بشود، مثلاً احساس بی‌انرژی بودن و یا سردرد.

یک عارضه‌ی جانبی دیگر کافئین این است که ادرار را بیشتر می‌کند. بنابراین معمولاً گفته می‌شود که نوشیدن قهوه یا سایر نوشابه‌های کافئین‌دار، بدن را دچار کم‌آبی می‌کنند. با این وجود، این‌ها فراتر از یک نتیجه‌گیری کلی هستند. مطالعات تحقیقی که در مورد اثر نوشیدن قهوه و میزان تولید ادرار انجام شده‌اند، نشان می‌دهند نوشیدن مقدار متوسط از قهوه، بدن‌تان را دچار کم‌آبی نخواهد کرد.

البته معنی‌اش این نیست که شما اجازه دارید هراندازه دل‌تان می‌خواهد کافئین مصرف کنید. مصرف معتدل کافئین، چیزی است که کارشناسان توصیه می‌کنند و همچنان اصرار دارند باید بخش عمده‌ی مایعات بدن‌تان را از نوشیدن آب تامین کنید.

آیا نوشیدن قهوه بدن را کم آب می‌کند؟

آیا واقعاً کافئین، ادرار را زیاد می‌کند؟ بله، با این‌حال آن مقدار افزایش یافته‌ی ادرار که مسببش کافئین است، کمتر از مقداری مایعی است که در فنجان قهوه‌تان وجود دارد. به عبارتی دیگر، نوشیدن کافئین از طریق قهوه، بیشتر از مایعی که در قهوه‌تان است، ادرار تولید نمی‌کند. مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۴ انجام شد، هدفش این بود که ببیند آیا مصرف قهوه باعث کم آبی بدن می‌شود یا خیر؟ محققان به افراد شرکت کننده که عادت داشتند هر روز قهوه بنوشند، هم آب دادند و هم قهوه.

مقدار قهوه و آبی که به مدت ۳ روز به آن‌ها داده شد، کاملاً طراحی شده و حساب شده بود. سایر پارامترها مانند رژیم غذایی و ورزش هم تحت کنترل بودند. این یک مطالعه‌ی متقاطع بود، یعنی تمام افراد تحت آزمایش در هر دو حالت تست با آب و تست با قهوه شرکت داشتند. پژوهشگران از سنجش هیدراته برای مشاهده و کنترل میزان آب بدن حین هر دو حالت (آزمون آب و آزمون قهوه) استفاده کردند.

آیا نوشیدن قهوه باعث کم آب شدن بدن می‌شود؟مطلب مرتبط: قهوه چه تأثیری بر چربی سوزی دارد؟

آن‌ها دریافتند که از نظر شاخص‌های خونی و ادراری مربوط به میزان هیدراته بودن بدن، هیچ تفاوتی بین دو حالت وجود نداشت. محققان نتیجه گرفتند که مصرف معتدل قهوه، در این افراد که عادت به نوشیدن قهوه داشتند، به اندازه ی آب، بدن را هیدراته کرده است.

اگر کسی عادت به مصرف کافئین نداشته باشد، ممکن است در ابتدا، میزان ادرارش افزایش پیدا کند. اما با وفق گرفتن بدن با کافئین، این اثر کمتر خواهد شد. با این وجود، اگر کسی که معمولاً قهوه نمی‌نوشد، یک روز صبح تصمیم به نوشیدن قهوه بگیرد، احتمالاً میزان ادرارش بیشتر می‌شود اما دلیل وجود ندارد که بدنش دچار کم‌آبی بشود.

چقدر قهوه بنوشیم؟

هر چند نوشیدن قهوه موجب کم‌آبی بدن نمی‌شود اما باید یادتان باشد که در مصرف قهوه اعتدال را رعایت کنید. زنان باردار، آن‌هایی که فشار خون بالا دارند و یا افرادی که قند خون‌شان بالاست، شاید بهتر باشد از نوشیدن قهوه اجتناب کنند یا از قهوه‌های بدون کافئین استفاده کنند. اگر نوشیدن قهوه باعث احساس رعشه، اضطراب یا بی‌خوابی‌تان می‌شود، توصیه می‌شود، مصرف کافئین را کاهش دهید.

اینکه چه میزان باید قهوه بنوشید را شیوه‌ی واکنش بدن‌تان نسبت به قهوه تعیین می‌کند.

به طور کلی، بیشتر بزرگسالان می‌توانند حدود ۴ فنجان قهوه در روز بنوشند، بدون اینکه خطری تهدیدشان کند. مطالعات زیادی هم نشان داده‌اند، نوشیدن قهوه در حد اعتدال، به کاهش ریسک ابتلا به دیابت نوع دوم، بیماری‌های قلبی و عروقی، پارکینسون و سرطان کبد کمک کرده و حتی برای تقویت حافظه نیز مفید است.

آیا نوشیدن قهوه باعث کم آب شدن بدن می‌شود؟مطلب مرتبط: نقش کافئین در ورزش چیست و کافئین چگونه بر ورزش اثر می‌گذارد؟

یک هشدار که در مورد مصرف نوشیدنی‌های کافئین‌دار وجود دارد این است که مراقب سایر موادی که داخل آن است باشید؛ از افزودن مقدار زیادی از شیرین‌کننده‌ها و یا خامه اجتناب کنید. این مواد می‌توانند کالری دریافتی‌تان را افزایش بدهند. نوشیدن قهوه‌ی پر از شکر، وزن‌تان را بالا برده و احتمال ابتلا به دیابت نوع دوم را هم افزایش می‌دهد. بنابراین نوشیدن نوشیدنی‌های شیرین، از نظر خاصیت، برابر با نوشیدن قهوه‌‌ی کم شیرین یا بدون شکر نیست.

قهوه و چای، آنتی‌اکسیدان‌هایی دارند که برای بدن بسیار مفید است، در حالی‌که نوشابه‌های گازدار، هیچ خاصیتی ندارند.

قهوه، آبرسانی بدن و ورزش

ورزش می‌تواند نیاز بدن به آب را بیشتر کند زیرا حین تعریق، آب زیادی از بدن از دست می‌رود. بنابراین، ورزشکاران در مقایسه با آن‌هایی که ورزش نمی‌کنند، نیاز بیشتری به مایعات دارند. آیا نوشیدن قهوه می تواند بین جلسات ورزشی، نیاز بدن به آب را تامین کند؟

طبق مطالعه‌ای که در سال ۲۰۰۴ صورت گرفت، پاسخ این سوال، مثبت است. محققان، تاثیر نوشیدن مایعات کافئین‌دار را بر تامین آب بدن بعد از ورزش را مورد بررسی قرار دادند. اما به این نتیجه نرسیدند که نوشیدنی‌های کافئین‌دار، مانع وضعیت هیدارته‌ی بدن می‌شوند.

مطلب مرتبط: ۵ دلیل برای مصرف کافئین قبل از تمرین

سعی کنید بیشتر آب بنوشید

این گفته که قهوه بدن شما را کم آب می‌کند، بیشتر یک شایعه‌ی قدیمی است و پشتوانه‌ی علمی ندارد. مطالعات نشان داده‌اند نوشابه‌های کافئین‌دار به اندازه‌ی آب می‌توانند بدن‌تان را هیدارته کنند. برخی مطالعات نیز نشان داده‌اند نوشیدن ۴ تا ۶ فنجان قهوه در روز، خطری برای سلامتی ندارد و حتی می‌تواند ریسک بیماری‌های مزمن را کاهش بدهد. برای اینکه بیشترین بهره را از نوشیدن قهوه ببرید، از شیرین‌کننده‌ها پرهیز کنید. اگر کافئین، عوارض ناخوشایندی برای‌تان دارد، مصرف‌تان را طبق نیازهای خاص خودتان تغییر دهید.

تهیه و ترجمه: elmevarzesh.com

منبع: caloriesecrets