ورزش صبحگاهی در مدارس

تلگرام

اهیمت و اهداف ورزش صبحگاهی در مدارس

ورزش مجموعه فعالیت های بدنی و امور جسمانی است که باعث سلامتی و نشاط می‌شود. عمده‌ترین ثمره پرداختن به ورزش دست‌یابی به سلامت جسمانی و روانی است. در تامین سلامت و تندرستی منظور کردن ورزش و فعالیت های جسمانی به عنوان یک ضرورت در برنامه‌های روزمره از اهمیت ویژه ای برخوردار است. ورزش صبحگاهی در شروع فعالیت آموزشی مدارس می تواند عامل مهمی در ایجاد نشاط و شادابی و تامین سلامت جسم و روح دانش‌آموزان باشد. این برنامه با توجه به ویژگی های خاص دانش آموزان در ۳ بخش گرم‌کردن، پیاده کردن هدف و بازگشت به حالت اولیه طراحی می‌شود.

ورزش صبحگاهی انجام این برنامه در ابتدا با افزایش تدریجی ضربان قلب توام است که به آستانه تحریک برای افزایش استقامت عمومی می رسد و سرانجام به حالت اولیه بر می گردد. اجرای ورزش صبحگاهی به طور منظم و روزانه می تواند نقش بسیار مهمی در کسب آمادگی جسمانی، روانی و نشاط و شادابی دانش آموزان داشته باشد. انجام چند حرکت ساده و منظم آن هم درچند دقیقه بدن را در مقابل عوارض جسمی زیادی مصون می دارد. یک برنامه ورزشی مناسب چگونگی تناوب وتکرار تمرینات، شدت تمرینات و در نهایت مدت زمان اجرای تمرینات را در بر می گیرد:

۱-تناوب تمرینات حداقل ۵ روز درهفته
۲-شدت تمرینات به قدری که به نفس نفس بیفتد. این به آن معناست که تعداد ضربان قلب شما حداقل به ۶۰ درصد حداکثر ضربان قلبتان افزایش یابد.
۳-مدت اجرای تمرینات، حداقل تا ۱۰دقیقه باشد تا برای بدن مفید واقع شود

نرمش مداوم باعث انبساط خاطر و شادابی می شود، بیشتر افسردگی ها در کودکان در دوران ابتدایی و در نوجوانان در دوره راهنمایی و دبیرستان است. این افسردگی ها بیشتر زاییده حوادث نامطلوب زندگی است که معمولاً نیاز به دارو و درمان ندارند و اگر عوامل ایجاد کننده آن برطرف شوند خود به خود درمان می شوند . تمرینات بدنی و ورزش یکی از راه های علاج وتسکین فشارهای روانی است.

 از آنجا که فشارهای روانی می توانند باعث بروز خستگی شوند، تمرینات بدنی موجب بالارفتن قدرت عضلانی می شوند و خون بیشتری در آن ها جریان می یابد و از میزان خستگی و دردهای عضلانی ناشی از فشارهای روانی می کاهد، همچنین تمرینات بدنی با افزایش سطح آندروفین خون موجب بالا رفتن نشاط و شادابی در افراد می‌شوند، بنابراین دانش آموزان قابلیت های بیشتری برای فائق آمدن بر مشکلات روانی را پیدا می‌کنند دانش آموزانی که اقدام به فعالیت منظم می‌کنند هدفمند و امیدوار شده و تغییرات زیادی را دراهداف زندگی خود به وجود می‌آورند
فواید ورزش صبحگاهی بر اساس تحقیقات به عمل آمده:

 • ورزش صبحگاهی به میزان زیادی در کاهش افسردگی دانش آموزان نقش دارد

 • در تقویت احساسات دانش آموزان نقش به سزایی دارد

 • در تقویت صداقت دانش آموزان تقریباً تأثیر دارد

 • تأثیر زیادی بر ایجاد آرامش در دانش آموزان دارد

 • تأثیر فوق العاده ای بر کاهش فشارهای روانی دارد

 • در ایجاد نشاط و شادابی تأثیر به سزایی دارد

 • تأثیر مهمی در ایجاد روابط اجتماعی دارد

 • اهمیت متوسطی در پیشرفت درسی دارد

 • تا حدودی بر میزان علاقمندی به درس های دیگر تأثیر دارد

 • می تواند تأثیر زیادی بر افزایش سرعت یادگیری داشته باشد

 • به طور متوسط بر میزان نکته سنجی دانش آموازن تاثیر دارد

 • می تواند در برقراری ارتباط نزدیک تر بین معلم و دانش آموز مؤثر باشد

 • تأثیر متوسطی بر افزایش مهارت های درسی و غیر درسی دارد

با توجه به تحقیقات صورت گرفته در این زمینه ورزش صبحگاهی بیشتر روی عوامل روحی و روانی تأثیر دارد. نتایجی که از این تحقیق به دست آمده ، بیانگر این واقعیت است که با سازمان دهی مناسب ورزش صبحگاهی در مدارس، می توان دانش آموزان را با روحیه ای مناسب سرکلاس فرستاد و آن ها را حتی برای لحظات بعد از کلاس، از نظر روحی و روانی تقویت کرد.
بررسی حاضر مؤکد این موضوع است که ورزش صبحگاهی با حرکات نرمشی به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در هر روز می تواند، کم هزینه ترین و مؤثرترین روش برای افزایش روحیه کارایی افراد در هر مقطع باشد. بنابراین هم سو با نتایج تحقیقات دیگر می توان گفت که ورزش صبحگاهی تأثیر مثبتی بر عوامل روحی و روانی دارد و می تواند بر انگیزه ی تحصیلی دانش آموزان نیز اثر گذار باشد.

نکته ای در خصوص انتخاب آهنگ ورزش صبحگاهی
اگر می خواهیم با انحرافات اجتماعی مبارزه کنیم که "اعتیاد " نیز یک مورد آن است، نباید به طور مستقیم با این پدیده مقابله کنیم بلکه باید راهی را انتخاب کرد تا به این اشخاص کمک شود؛ بر این اساس  ضرب آهنگ  ورزش صبحگاهی مدارس با ضرب‌آهنگ زورخانه‌ای باعث می شود تا  آن غرور ملی دانش‌آموزان شکوفا شود
.
تهیه و تدوین :elmevarzesh.com 

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

۳ نظر

 1. ساعی گفت:

  بسیارعالی بود ازمقاله شمااستفاده کردم
  باتشکرفراوان

 2. roshana گفت:

  طرحتون دررابطه باآهنگ ورزشی باضرب زورخانه فوق العاده بودمن این کارروبراکلاس طناورزاجراکردم باتشکرازتمامی زحماتتون

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *