توانبخشی و درمان شین اسپلینت

تلگرام

در مطلبی تحت عنوان درد ساق پا یا شین اسپلینت در این خصوص به طور کامل توضیح داده شد، در این مطلب می خواهیم به تمرینات توانبخشی و درمان شین اسپلینت بپردازیم.

درمان shin splint

درمان معمول به این شکل است:

فاز ۱ : استفاده از یخ به مدت ۳۰ ـ ۲۰ دقیقه، ۲ تا ۳ بار در روز.داروهای ضد التهابی: مثل دیکلوفناک، پیروکسیکام و…
فاز ۲ :کفش های طبی و یا ارتزهای مناسب؛ به عنوان مثال کفش یا وسیله ای که قوس کف پای مناسبی به وجود آورد.

تمرینات توانبخشی

کشش در عضلات پشت پا (شکل ۱ و ۲) و کشش عضلات جلوی پا (شکل ۳).تقویت و  نیرومند کردن عضلات قدامی پا (شکل ۴).
شکل شماره ۱: کشش عضله گاسترو سینموس (زیر ساق)

پای آسیب دیده را عقب بگذارید و در حالی که زانوی آن صاف و کشیده و پاشنه ی پا روی زمین باشد. به آرامی  زانوی پای سالم (جلویی) را خم کنید و به سمت دیوار متمایل شوید به طوری که احساس کشش در ساق پای مصدوم کنید. ۲۰ ثانیه مکث کنید و حرکت را ۵ بار تکرار کنید.

توانبخشی و درمان شین اسپلینتشکل شماره ۲ : کشش عضله ی سولئوس (عضله ی روی ساق) : مانند حرکت قبل اما در اینجا هر دو زانو را خم کنید و مثل قبل کف دو پا روی زمین باشد. به سمت دیوار متمایل شوید به طوری که اینبار احساس کشش در قسمت تحتانی ساق کنید. ۲۰ ثانیه مکث کنید و حرکت را ۵ بار تکرار کنید.

توانبخشی و درمان شین اسپلینتشکل شماره ۳ : در حالت نشسته پای دردناک را روی پای سالم بیاندازید. انگشتان پا را طوری بکشید که به آرامی احساس کشش در قسمت روی پا کنید. ۲۰ ثانیه مکث و ۵ بار  تکرار کنید.

توانبخشی و درمان شین اسپلینتشکل شماره ۴ : ضربات آهسته با انگشت پا: روی صندلی بنشینید، دست ها را به حالت عادی روی پاهایتان قرار دهید. در حالی که پاشنه ی شما روی زمین ثابت بماند. انگشتان قسمت قدامی پاها را از زمین بلند کنید و سریعاً پائین بیاورید. تمرکز شما باید در انقباض عضلات قدامی پایتان باشد. این حرکت را نیز به صورت ۵ تکرار ۲۰ ثانیه ای انجام دهید.

توانبخشی و درمان شین اسپلینتفاز ۳ :
دویدن خود را (روی تریدمیل و یا زمین دو) محدود کرده و با سرعت مسافت و شدت کمتر کمتری تمرینات خود به ویژه دویدن را انجام دهید. اطلاع برای بیماران: نحوه ی تشخیص شین اسپلینت را یاد بگیرید تا در پیشگیری از بروز مجدد و یا خود درمانی در صورت بازگشت علاوم به شما کمک کند.

فاز۴ :

بازگشت به ورزش

 تمرینات تقویتی و کششی عضلات مچ و ساق را ادامه دهید.اگر علائمی شبیه بیماری که در ابتدا گفته شد داشتید. به پزشک مراجعه کنید و در صورتی که قبلاً تشخیص shin splint برای شما داده شده است، تمرینات فوق را در برنامه ی  گرم کردن و نرمش روتین خود قرار دهید.

 دکتر مصطفی عظیمی

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

۴ نظر

 1. محمد مرحمتی گفت:

  دوستتون دارم…

 2. حمیدرضا گفت:

  ممنون بابت راهنمائی تون

 3. عرفان گفت:

  مطلب فوق العاده ای بود .ممنونم

 4. سینا کاظمی گفت:

  نفستون گرم

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *