بانداژ کشی آسیب ورزشی

مکمل_________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________

بانداژ الاستیک یا بانداژ کشی یک سری باندهای کشی هستند برای بانداژ کردن نواحی از بدن که دچار آسیب شده اند به کار می روند. این باندهای کشی پهنایی متغیر از ۲ تا ۶ اینچ دارند.

موارد استفاده  بانداژ الاستیک

باندهای کشی الاستیک سبب فشار بر روی ناحیه صدمه دیده به صورت یکنواخت شده و سبب کنترل تورم و جلوگیری از پیشرفت التهاب و کاهش درد می شوند. استفاده از بانداژ بر روی محل آسیب یک نشانه خوب برای شماست که به شما یادآوری می کند هنوز آسیب شما بر طرف نشده است و نباید زیاد به آن ناحیه فشار وارد کنید.

Elastic-bandages-1-elmevarzesh

بانداژ فشاری آنقدر قوی نیست که شما را در مقابل هر نوع فشار مجددی حمایت کند و امکان دارد در حین پرداختن مجدد به ورزش دوباره حتی با استفاده از بانداژ دچار آسیب مجدد در آن ناحیه شوید. می توان از این باندهای فشاری و الاستیک برای نگه داشتن کیسه حاوی یخ بر روی محل آسیب استفاده کرد. در این موارد باید محل آسیب را مثلاً چنانچه در ساق است به اندازه دو دور کامل با باند الاستیک باند پیچی کرد و سپس کیسه حاوی یخ را روی محل گذاشت و سپس با باقیمانده باند روی کیسه را هم بانداژ کرد. این امر سبب می گردد که کیسه یخ بطور مستقیم به پوست محل آسیب تماس نداشته باشد و از یخ زدگی پوست پیشگیری می گردد.

نحوه استفاده

سعی کنید بانداژ را از زیر محل آسیب شروع کنید و بتدریج روی محل آسیب را بانداژ کنید. به عنوان مثال چنانچه آسیب در زانو است از زیر زانو بانداژ را شروع می کنیم و سپس روی زانو را می بندیم و سپس بالای زانو را بانداژ می کنیم.

این امر سبب کنترل بهتر تورم خواهد شد. بانداژ باید به سفتی روی محل پیچیده شود البته نه آنقدر سفت که سبب  فشار روی عروق گردد و سبب سردی و تورم ناحیه زیر بانداژ شود. مثلاً اگر زانو را بسیار سفت بانداژ کنید، سبب تورم و سردی در ساق و پا خواهید شد. چنانچه این امر رخ داد بانداژ را باز کنید و آنرا آهسته تر و نرم تر دوباره ببندید. بانداژ را تا زمانی که تورم و درد در ناحیه صدمه دیده برطرف شود نگه می داریم.

دکتر دانیال شریفی رضوی

تلگرام

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

۲ نظر

  1. جمشید طاهرخانی گفت:

    با سلام
    هیچی درباره کاراتون نمی شه گفت و فقط می تونم بگم بهترینید خدا خیرتون بده

  2. امیر علی حقگو گفت:

    عالی بود ممنونم

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *