ابعاد استاندارد میز و صندلی و چیدمان مناسب در محل کار

مکمل_________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________

کارمندان روزانه یک سوم از وقت خود را در محیط کار می گذرانند. مدت زیادی از این زمان در وضعیت نشسته و بدون تحرک است. این بی تحرکی با عوارضی مانند خستگی، درد عضلات و مشکلات جسمانی دیگر همراه است که شیوع آن ها از میزان کارایی و بهره وری این نیروی عظیم کار می کاهد. تحقیقات نشان می دهد که کارمندان ادارات بیشتر از سایر افراد، مستعد دردها و بیماری های مرتبط با گردن، شانه و کمر هستند. برای رفع این معضل عمومی توجه به دو نکته ی اساسی در محیط کار، لازم و ضروری است: یکی اصلاح چیدمان فضای اداری و امکانات کارمند منطبق با استانداردهای سلامت و دیگری، آموزش و تشویق قشر پشت میز نشین برای صرف وقت به منظور انجام حرکات ورزشی و حفظ سلامتی است.

چیدمان مناسب در محل کار

در اصلاح چیدمان مناسب در محل کار متناسب با سطح سلامت کارمندان علاوه بر لزوم در نظر گفتن فاکتورهای عمومی نظیر نور و صدا، می بایست ظرایف فردی زیر را نیز در وضعیت صندلی و رایانه مد نظر داشت:

مشخصات صندلی

صندلی در محیط های اداری باید قابل تنظیم باشد و فردی که قرار است از آن استفاده کند باید بتواند ارتفاع صندلی را با قد خود تنظیم کند. صندلی استاندارد دارای دسته است و پشتی آن به گونه ای است که از ستون فقرات حمایت می کند و شیب مناسبی دارد.

صفحه رایانه

صفحه رایانه باید در فاصله مناسبی قرار داشته باشد به نحوی که کاربر مجبور نباشد گردن خود را خم کند. باید بهترین فاصله با رایانه یعنی طول دست شخص رعایت شود. نقطه دید فرد باید منطبق با بالای صفحه رایانه باشد و اگر کاربر به صورت دایم نشسته است، باید زیرپایی داشته باشد.

هنگام نشستن قوز نکنید

مهم ترین علت دردهای ناحیه کمری، اختلالات وضعیتی بدن و فشارهای ناشی از وضعیت غلط بدن هنگام نشستن به صورت قوزکرده یا بلندکردن اجسام سنگین، زیاد ایستادن و بلندکردن شیء به مدت طولانی است این وضعیت ها منجر به کشیدگی عضلات پشت می شوند، در این وضعیت های غلط،گودی کمر کاهش یافته و از حالت عادی که زاویه آن ۴۵ تا ۶۰ درجه است، خارج می شود.

فیبرومیالژی و دردهای عضلانی استخوانی

کارمندانی که ساعت های طولانی پشت میزشانند در وضعیتی می  نشینند و بدنشان به طور عمودی نسبت به صندلی قرار نمی گیرد و با کامپیوتر برای ساعت های طولانی کار می کنند یا کسانی که عادت به ورزش ندارند و یک باره بشدت ورزش می کنند، دچار دردهای عضلانی و استخوانی آزار دهنده ای می شوند که ناشی از واردشدن صدمه و کشش بیش از حد به عضلات است.

این افراد اغلب به یک نوع بیماری دچار می شوند که  فیبرومیالژی نام دارد. فیبرومیالژی ناشی از دردهای عضلانی استخوانی است که در بین تمام گروه های سنی شایع است، اما اگر این بیماری که از نظر ظاهری با دردهای روماتیسمی و آرتروز شباهت دارد، بدرستی تشخیص و کنترل نشود، دائمی شده و بدون شک روی فعالیت های روزمره تاثیر نامطلوبی برجای می گذارد  و در کارهای عادی زندگی اختلال ایجاد می کند.

نشستن غلط به مدت طولانی به طوری که پشت و کمر، حالت قوزکرده داشته و از حالت ۹۰ درجه خارج شوند، می تواند موجب بروز علائم این عارضه بشود. به بیان دیگر وقتی عضله یا رباطی در بدن طی یک دوره زمانی بشدت کشیده می شود، فیبرومیالژی بروز می کند. همچنین آسیب دیدگی شدید عضلانی می تواند عامل ابتلا به این عارضه باشد.

تلگرام

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *