ماساژ معمولاً روشی برای کاهش استرس، درد عضلانی و ایجاد حس آرامش است، اما شاید شما از ماساژ برای لاغری شنیده باشید و این سوال در ذهن‌تان باشد که آیا ماساژ می‌تواند به لاغری کمک کند یا خیر؟ در ادامه با مجله علم ورزش همراه شوید.

لاغری با ماساژ

لنف از مایعات بدن است که در مبارزه با بیماری‌ها به بدن کمک می‌کند. در یکی از ماساژها با وارد کردن ضربه‌های ملایم، موجب حرکت و به نوعی تخلیه لنف در بدن می‌شوند. نوع ماساژ که به آن ماساژ لنفاوی می‌گویند و برای شکم نیز انجام می‌شود، در فرانسه برای کاهش وزن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

هر چند که تحقیقات زیادی برای حمایت از این نوع ماساژ برای لاغری وجود ندارد، اما نتایج یک تحقیق در سال ۲۰۱۰  که در مجله‌ (European Academy of Dermatology and Venereology) منتشر شده است، به بیان این موضوع پرداخت که ماساژ لنفاوی و ماساژ مکانیکی باعث می‌شوند تا مقداری از ضخامت چربی زیر پوست کاهش پیدا کند اما فقط در حدود ۲ میلیمتر! بنابراین این نوع ماساژ برای لاغری تأثیر چندانی بر کاهش وزن و چربی ندارد.

ماساژ آروماتراپی و کاهش وزن

ماساژ آروماتراپی که به ماساژ ریلکسی هم معروف است از سبک‌های متداول ماساژ تایلندی است که در آن از روغن‌های گیاهی خوش عطر و اعجاب انگیز در روند آرامش عضلات استفاده می‌شود.

در رابطه با این نوع ماساژ، در سال ۲۰۰۷ تحقیقی در مجله‌ی (Korean Academy of Nursing) منتشر شد؛ در این تحقیق گفته شده، ماساژ منظم شکم با ماساژ آروماتراپی به‌ وسیله‌ ترکیب روغن‌های گریپ فروت و سرو، نسبت به ماساژ‌های مشابه با روغن ماساژ در کاهش چربی شکم و دور کمر مؤثر است.

با این وصف اما تحقیقات بیشتری برای تأیید این اثرات لازم است، چرا که تحقیق به خوبی انجام نشده است، زیرا گروه کنترل و گروه تحقیق برابر هم نبودند، بنابراین شاید چیز دیگری غیر از آروماتراپی بر نتایج این تحقیق اثر گذاشته باشد.

پیشنهاد مطالعه: آموزش ماساژ برای رفع خستگی و کوفتگی – تصویری

ماساژ شکم و یبوست

بر اساس تحقیقی که در مجله (Bodywork and Therapies Movement) در ماه اکتبر سال ۲۰۱۱ منتشر شده است، ماساژ شکم باعث عبور سریع‌تر مواد غذایی از دستگاه گوارش شود، بر این اساس ممکن است به درمان یبوست کمک کند. هر چند که رفع گرفتگی در مسیر دستگاه گوارش به معنی کاهش وزن نیست، اما به داشتن احساس بهتر کمک می‌کند. چرا که یبوست می‌تواند موجب التهاب شکم شود، بنابراین این روش در داشتن ظاهر بهتر نقش دارد.

ماساژ با وسایل الکتریکی و کاهش وزن

در حالی که ایده استفاده از وسایل تحریک الکتریکی برای ماساژ شکم یا هر قسمت دیگر از بدن برای کاهش چربی و افزایش عضله سازی می‌تواند وسوسه انگیز باشد، اما متأسفانه خرید این وسایل ارزشی ندراد. چرا که نتایج یک تحقیق منتشر شده در مجله (Strength and Conditioning Research) در سال ۲۰۰۲ نشان داد که این دستگاه‌ها برای کاهش وزن یا کاهش چربی مفید نیستند.

آیا ماساژ برای لاغری می‌تواند باعث کاهش وزن شود؟اهمیت رژیم غذایی  و ورزش

به‌ جای اینکه به فکر ماساژ برای لاغری باشید، شاید بهتر باشد سراغ تغذیه سالم و ورزش بروید تا هم کاهش چربی را تجربه کنید و هم به تناسب اندام برسید. بدون شک حتی اگر ماساژ برای لاغری نتیجه‌ای هم داشته باشد، نتایج آن بسیار کمتر از رژیم غذایی سالم و ورزش است و چه بسا وقت‌گیرتر و پُرهزینه!

سعی کنید با شرکت در کلاس‌های تناسب اندام یا حداقل انجام تمرینات ورزشی به مدت ۵ روز در هفته  در مدت زمان ۳۰ الی ۶۰ دقیقه، تمرینات ورزشی شدید انجام دهید و حداقل ۲ روز در هفته را نیز به تمرینات قدرتی اختصاص دهید. چرا که در کنار تغذیه سالم ضمن حفظ عضلات، می‌تواند کاهش چربی را تجربه کنید.

در کنار آن از مصرف مواد غذایی فرآوری شده، چربی ناسالم و شیرینی خودداری کنید و به جای آن مصرف مواد غذایی مانند میوه، سبزی، غلات کامل و پروتئین را افزایش دهید تا ضمن کاهش چربی، بیشتر احساس سیری کنید. شما همچنین می‌توانید با مطالعه مطالب بخش کاهش وزن مجله علم ورزش کاهش وزن موفقی داشته باشید.

نکات مهم

ماساژ در کنار فوایدی که دارد، اما برای افرادی که مبتلا به اختلالات خونی، لخته شدن خون در پا، نارسایی قلب یا کلیه، بیماری‌های پوستی واگیر و یا عفونت بافت پیوندی خطرناک است. همچنین کسانی که به تازگی عمل جراحی انجام داده‌اند، اشخاص مبتلا سرطان، رماتیسم و پوکی استخوان، باید برای انجام ماساژ با پزشک مشورت کنند.
لازم به ذکر است ماساژ شکم در خانم‌های باردار، مبتلایان به عفونت ادراری و افرادی که به فشار خون بالا، فتق شکم، اندومتریوز، عفونت التهابی لگن یا افتادگی رحم مبتلا هستند، ممنوع است.

تهیه و ترجمه: elmevarzesh.com

منبع: livestrong