مهمترین نقش پروتئین چیست؟

مهمترین نقش پروتئین در بدن از جمله مباحث جذاب در زمینه تغذیه است؛ پروتئین‌‌‌‌ها  از انواع درشت مولکول‌‌‌‌های زیستی هستند که از کربن، هیدروژن، ازت و اکسیژن تشکیل شد‌‌‌ها ند و بعد از آب بیشترین ماده موجود در بدن می‌باشند که مهمترین نقش آن‌‌‌‌ها  تامین انرژی بوده و این ماده مغذی برای ساخت و ترمیم عضلات و سایر بافت ‌‌‌ها ی دیگر بدن از جمله خون، غضروف، استخوان و پوست بسیار حایز اهمیت است.

و اما مهمترین نقش پروتئین:

ابتدا لازم به ذکر است که نقش پروتئین تنها منوط به بک یا دو فایده نمی‌باشد و متشکل از مزایای فراوانی است که در زیر بیشتر به آن می‌پردازیم.

بهبود عملکرد سیستم دفاعی بدن

سیستم دفاعی بدن برای مقابله با انواع میکروب‌‌‌‌ها، باکتری‌‌‌‌ها  و همچنین حفظ سلامت بدن شدیداً نیازمند وجود پروتئین‌ها می‌باشد. سیستم ایمنی بدن با تولید آنتی بادی‌هایی که از پروتئین‌ها تولید می‌کند، از بدن در برابر بیماری‌‌‌ها  نیز محافظت می‌کند.

حامل مواد غذایی در بدن

یکی دیگر از وظایف پروتئین‌‌‌ها  حمل مواد غذایی از یک نقطه از بدن به نقطه دیگر است. پروتئین‌‌‌ها  سدیم، پتاسیم، ویتامین‌‌‌ها و اکسیژن را در بدن به منظور ارتقاء عملکرد اعضای بدن نیز جا به جا می‌کنند.

نقش ساختاری در بدن

هیچ می‌دانستید که تمامی اعضای بدن شما به نحوی از پروتئین‌ها  ساخته شده‌اند. از مو گرفته تا ناخن و اندام‌‌های اسکلتی بدن شامل پروتئین می‌شوند و بواسطه آن است که راه می‌روید و حرکت می‌کنید.

تامین انرژی

گاهی اوقات در گرسنگی ‌‌‌ها ی مفرط بدن بعد از سوزاندن ذخائر کربوهیدرات و چربی شروع به مصرف ذخائر پروتئین می کند و در مقابل اگر بدن با مقدار بیش از اندازه پروتئین مواجه شود، پروتیئن اضافی فوراً به صورت گلوکز و یا چربی در بدن ذخیزه می گردد. اگر شما از آن دسته افراد گیاه خوار هستید، خواندن مقاله منابع پروتئینی غیر گوشتی را به شما توصیه می کنم.

طریقه مصرف مکمل کراتین
مهمترین نقش مصرف پروتئین و کراتین در بدن چیست؟

کراتین چیست؟

کراتین ترکیبی از دسته ترکیبات پروتئینی است که از سه آمینواسید متیونین، آرژنین و گلیسین تشکیل شده است. مکمل کراتین محصول مطمئن و بی‌خطری است که استفاده از آن مجاز می‌باشد، این مکمل می‌تواند به منظور افزایش حجم عضلات،‌کاهش خستگی عضلانی و افزایش عملکرد ورزشی مصرف شود.

استفاده از کراتین برای افزایش قدرت، تسریع بازگشت به حالت اولیه و کاهش درد عضلانی و افزایش حجم عضلانی با انجام مطالعات علمی متعدد اثبات شده است. کراتین در سال ۱۸۳۲ توسطChevruelدانشمند فرانسوی شناخته شد.کراتین را از کلمه یونانیkreasکه برای گوشت به‌کار می‌رفته گرفته اند.

کراتین در بدن چه می‌کند؟

کراتین در بدن به‌ صورت ترکیب فسفاته (کراتین فسفات) درآمده و به ‌عنوان یکی از منابع ذخیره انرژی به‌ ویژه در فعالیت‌‌‌‌ها  و ورزش‌‌‌‌ها ی سرعتی و انفجاری به‌ کار می‌رود. بیشتر ذخیره کراتین در ماهیچه‌‌‌‌های اسکلتی قرار دارد.

این ماده باعث می‌شود که مولکول کراتین در داخل عضلات حبس شده و از ترشح کراتین در ادرار جلوگیری شود. در سال‌‌‌‌ها ی اخیر کراتین منوهیدرات به عنوان یک ماده مکمل بدنسازی خوراکی طبیعی به صورت روزافزون توسط ورزشکاران در رشته‌‌‌‌ها ی مختلف استفاده می‌شود.

مزایای کراتین

تاثیر مکمل کراتین در بدن وابسته به میزان برداشت آن توسط عضلات می‌باشد. با توجه به اینکه این ماده هنوز از طرف کمیته بین‌المللی المپیک منع مصرف نشده است، در بین ورزشکاران به‌عنوان یک مکمل کار افزا از جایگاه خاصی برخوردار است.

اولین بار پس از مسابقات المپیک سال ۱۹۹۲ بارسلون پس از آنکه تعدادی از قهرمانان ادعا کردند از مکمل کراتین استفاده نمود‌‌‌ها ند، مصرف این مکمل در بین ورزشکاران رواج زیادی یافت.

عوارض کراتین

اثر جانبی بارز شناخته شده از مصرف این مکمل افزایش وزن بدن فرد می‌باشد که هنوز تحقیقات درباره این تفاوت این اثر به تناسب وزن و ورزش هر فرد ادامه دارد. این افزایش وزن به صورت تجمع آب در بدن به ‌ویژه در نواحی روده و ماهیچه اسکلتی است. تجمع آب ممکن است به کم‌آبی متعاقب دریافت کراتین منجر گردد. بنابراین توصیه می‌شود هنگامی که مکمل کراتین مصرف می‌کنید، حداقل ۳۰ گرم آب به ازای هر کیلوگرم بدن مصرف کنید.

علاوه بر افزایش وزن و کم آبی، کشیدگی و گرفتگی عضلات، برخی ناراحتی‌‌‌‌های کلیوی، تداخل با برخی دارو‌‌‌های ضد التهابی غیر استروئیدی و… نیز از احتمالات پس از مصرف بی‌رویه از کراتین عنوان شده است.

انواع مکمل کراتین

  • کراتین مونوهیدرات خالص
  • کراتین به همراه گلوتامین
  • کراتین مونوهیدرات به همراه گلوکز
  • کراتین مونوهیدرات مایع

نحوه مصرف کراتین

جهت نتیجه‌گیری کامل و صحیح لازم است مصرف کراتین را به دو مرحله بارگیری و نگهدارنده تقسیم کنیم.

مدت مرحله بارگیری ۵ روز است و مرحله نگهدارنده از روز ششم آغاز می‌گردد. مقدار مصرف این ماده ۲۰ گرم در مرحله بارگیری و ۵ تا ۱۵ گرم در مرحله نگهدارنده است.

به صورت زیر

نیم ساعت قبل از صبحانه
نیم ساعت قبل از نا‌‌‌هار
نیم ساعت قبل از تمرین
دقیقاً پس از اتمام تمرین

ذکر چند نکته مهم:

توصیه اکید پزشکان به تمام ورزشکاران این است که حتما مکمل‌‌‌‌های کراتین را از مکان‌‌‌‌های معتبری چون داروخانه‌‌‌‌ها تهیه کنند.

اگر در مرحله نگهدارنده وقفه ای ۵ روزه یا بیشتر ایجاد شود، باید مراحل بارگیری و نگهداری را دوباره از اول شروع کنید. در کنار مصرف کراتین تن‌‌‌ها  می توانید از مکمل‌‌‌‌ها ی فولات، ویتامین‌‌‌‌ها ی B6 و B12 نیز استفاده کنید. هنگام مصرف کراتین باید معده خالی باشد تا کراتین به خوبی جذب بدن گردد.

برای کسب نتیجه ایده آل بهتر است حداقل ۶ ماه کراتین را مصرف کنید. کراتین زمانی بهترین اثر را دارد که همراه مواد قندی مصرف شود. هنگام مصرف مکمل کراتین آب و مایعات به مقدار زیاد بنوشید.
زمان مصرف کراتین باید پروتئین مصرفی بدن را بالا ببرید.

نکته آخر
جهت استفاده از مکمل‌ها از نوع مرغوب مکمل‌های بدنسازی از داروخانه مثبت سبز زیر نظر پزشک متخصص و یا مربی مجرب استفاده نمایید.