چرا باید مدتی از تمرین دور شوید و ذهن تان را ریکاوری کنید؟

چرا باید مدتی از تمرین دور شوید و ذهن تان را ریکاوری کنید؟
تلگرام

در هر دوره‌ی تمرینی ورزشکاران زمانی فرا می‌رسد که باید به خودشان اندکی استراحت بدهند. با این حال خود واژه‌ی “استراحت” می‌تواند برای بسیاری از افراد هراس‌آور باشد، فکر به این مسئله که تمام تناسب‌اندام کسب شده از دست برود و یا تمام اهدافی و برنامه‌هایی که بر خود تصور می‌کردند دور از دسترس شوند، اما این نکته را نباید فراموش کنیم که اگر از هر لحاظ چه ذهنی چه فیزیکی بنگریم، خواهیم دید که استراحت برای ما بسیار حائز اهمیت است.

استراحت ذهنی، بسیار مشابه با استراحت فیزیکی، به شما امکان فراقت از تمام استرس‌های وارده به ذهن‌تان را می‌دهد تا خودتان را ارزیابی کنید و ببینید تا امروز چه کاری می‌کردید و چرا این کار برای‌تان اهمیت دارد؟

نه تنها فرصت مهمی برای تنظیم ‌برنامه و بررسی بازخورد‌های دست‌یابی به هدف‌تان است، بلکه وقتی است برای اینکه خودتان را آرام کنید و توجه خود را به چیزهایی غیر از کوشش‌های تمرینی خود متمرکز کنید. تفاوتی نمی‌کند در وسط مسابقات دوچرخه‌سواری با موانع بسیار دشوار، تمرینات ماراتن و یا پایان فصل تمرینات و رقابت‌های ورزشی خود باشید، به خودتان فرصت آرامش ذهنی بدهید. اینکار شما را در داشتن تمرکز بیشتر،انرژی بهتر و بازبینی بر تمام اهدافی که پیش روی‌تان دارید، یاری می‌کند.

چرا باید ریکاوری ذهنی کنید؟

برای اکثر ورزشکاران اعتراف به لزوم استراحت ذهنی و یا موافقت با این موضوع که این کار باید به عنوان جز اساسی و کلی تمرینات آن‌ها باشد، بسیار دشوار است. با این وجود، دشواری‌های دست‌ و پنجه نرم کردن با سختی‌های کار، زندگی و خانواده و همچنین اجرای تمرینات، می‌تواند بار بزرگی بر روی دوش‌تان بگذارد.

بطوری که برقراری تعادل برای‌تان غیر ممکن شود و احتمال اینکه از لحاظ جسمی و ذهنی به شما صدماتی وارد کند، زیاد است. برنامه معمول شما احتمالاً باید چیزی شبیه به انجام کار، وقت ‌گذراندن با خانواده، تمرین با شدت بالا و تکرار باشد.

اجازه دهید که این روال ادامه پیدا کند، آنگاه خواهید دید میزان استرس خود را به طور چشمگیری کاهش داده‌اید. استراحت نه تنها به کاهش استرس کمک می‌کند، بلکه می‌تواند شما را در ایجاد انگیزه و تمرکز بیشتری برای تمرین پیش روی‌تان یاری دهد.

بسیار دشوار است، فرقی نمی‌کند در چه سطحی از آمادگی بدنی و یا سطح تمرینی باشید، مبتدی، متوسط یا پیشرفته، باید به طور مداوم در حفظ سطح تمرکز و تعهد لازم برای تمرین در بهترین حالت خود تلاش کنید. با تعیین فرصتی برای استراحت به دور از فشار تمرین و مسابقه می‌توان به بهبود سطح تمرینات کمک کرد.

گاهی اوقات ورزشکاران سردرگم می‌شوند که اساساً چرا برای رسیدن به اهداف‌شان در شاخه‌ای از تمرین ورزشی یا رشته‌ی خاص یا برای یک هدف رقابتی سخت تمرین می‌کنند. فرصت تفکر و آرامش ذهنی به شما این امکان را می‌دهد که به طور عینی به آنچه که برای‌تان اهمیت دارد نگاه کنید و متوجه شوید که چرا به این شیوه تمرین می‌کنید.


پیشنهاد مطالعه: آرام سازی در ورزش چگونه انجام می شود؟


این فواصل استراحتی همچنین فرصتی عالی برای ارزیابی برنامه فعلی‌تان و تعیین اهداف آینده شماست. این فرصت برای تجزیه و تحلیل اطلاعات تمرین گذشته، عملکرد رقابتی، و به‌منظور تعیین اهداف متناسب با شرایط فعلی‌تان است. برنامه‌ریزی برای شرایط فعلی‌تان و آینده در زمانی که تمرکز شما بر روی تمریناتی است که مستقیما در مقابل شما قرار دارند، دشوار است. برای داشتن تمرکز و آمادگی ذهنی، ارزیابی و برنامه‌ریزی برای رسیدن به اهداف آینده‌ی خود یک گام به عقب بردارید.

چه موقع برای استراحت و آرامش ذهنی مناسب است؟ 

تعیین زمانی که برای استراحت لازم و مناسب باشد، بسیار دشوار است. یکی از متداول‌ترین و بهترین زمان‌ها برای استراحت بلافاصله پس از یک دوره‌ی تمرینی طولانی، پایان اولین فصل تمرینی‌تان و یا پس از یک رقابت طاقت‌فرسا ضروری است. در این فواصل زمانی که سطح استرس و فشار بر روی بدن‌تان در بالاترین حد قرار دارد، استراحت و آرامش ذهنی می‌تواند مفید باشد.

این نکته‌ی بسیار مهم را به یاد داشته باشید که باید عقب نشینی پیش از رسیدن به اهداف‌تان باشد. فواصل استراحتی باید زمانی تعیین شوند که هنوز انگیزه و هیجان‌تان نسبتاً بالاست. هنگامی که انگیزه از میان برود، هیجان برای رسیدن به اهداف تمرینی‌تان کمرنگ شود، ریکاوری و بازیابی انگیزه‌‌تان برای تحرک، تمرین شدیدتر، رقابت بهتر سخت‌تر است.

شاید لازم باشد تا در طول تمرین به‌منظور افزایش انگیزه و بهبود تمرکز، فواصل کوتاه-‌مدتی را استراحت کنید. لزومی ندارد هر بار زمان استراحت طولانی، یا پس از پایان فصل تمرینی‌تان باشد. دادن فرصت‌های کوتاه ‌مدت به خودتان برای برقراری ارتباط مجدد با سایر جنبه ‌های زندگی خود را در طول تمرین می‌تواند برای حفظ تمرکز و ایجاد انگیزه حیاتی باشد. به یاد داشته باشید که چرا رشته‌ی ورزشی تمرینی خود را دوست دارید و دقیقاً انگیزه‌تان را حفظ می‌کنید تا به جلو و به سمت رسیدن به اهدافتان حرکت کنید.

چگونه می‌توان فرصتی را بدور از تمرینات دشوار برای استراحت ذهن در نظر گرفت؟

چالش بسیاری از ورزشکاران یافتن بهترین راه برای تعیین وقت ریکاوری مناسب است، بدون آنکه این فاصله‌ی زمانی مانعی در برنامه تمرینی و یا تناسب‌اندام آن‌ها شود. یکی از موثرترین روش‌های تعیین فواصل استراحتی تنظیم یک دوره زمانی مشخص پیش از شروع تمرینات است.

طول مدت این دوره‌ی زمانی بسته به آن میزان استراحتی که نیاز دارید، امکان دارد یک روز، یک هفته، یا یک ماه  باشد. زمانی که این مدت زمان تعیین شد، متعهد شوید که برنامه‌ی مشخص شده را تمام و کمال انجام دهید. اطمینان حاصل کنید که به اندازه کافی طولانی هست که احساس کنید به طور کامل استراحت کرده‌اید و کاملا به حالت عادی بازگشته‌اید.

در طول این دوره زمانی، تمرکز و توجه خود را بر جنبه‌های دیگر زندگی خود معطوف کنید. به این دوره‌ی زمانی طوری بنگرید که انگار برای خانواده‌ی خود وقت می‌گذارید، یا سایر سرگرمی‌هایی که دوستشان دارید را امتحان کنید. این فعالیت‌های خارج از برنامه‌ی تمرینی شما را درگیر می‌کند، طوری که احساس می‌کنید که در هنگام تمرین تمرکز خاصی برای ورزش اصلی خود یافته‌اید که تا پیش از این اندکی کمتر به آن‌ها توجه می‌کردید.


پیشنهاد مطالعه: چگونه بعد از ورزش ریکاوری سریع بدن را انجام دهیم؟


نگرانی اصلی اکثر ورزشکاران، پسرفت میزان آمادگی جسمانی کسب شده و بازگشت آن به حالت اولیه پیش از تمرینات است. با وجود اینکه این مسئله کاملاً قابل درک و نگرانی بجایی است، اما روش‌هایی برای ایجاد فواصل استراحتی خلاقانه و ریکاوری بهتر وجود دارد.

یک راه عالی برای استفاده از این دوره‌ی زمانی، تمرکز بر روی چیزهایی است که نقاط ضعف‌تان را تقویت می‌کند‌. فعالیت‌هایی مانند اسکی، تمرینات قدرتی، دوچرخه سواری و دویدن می‌تواند نقاط ضعف‌تان را مرتفع کند، در حالی که تمرکز خود را بر روی مسائل جدیدی قرار داده‌اید.

در ارتباط با کار بر روی زمینه‌هایی که در آن‌ها ضعف دارید، به یاد داشته باشید که بدن شما نیاز به استراحت برای ریکاوری و بازسازی خود دارد. مرحله بازسازی بخش اصلی فرآیند تمرین است. هنگامی که برای بار دوم شروع به تمرین می‌کنید بدن‌تان طوری خود را بازسازی کرده است که احساس می‌کنید قوی تر از گذشته هستید و عملکرد بهتری در تمرینات دارید.

با وجودی که استراحت ذهنی و آرامش روانی مفهومی ترسناک به‌نظر می‌رسد اما می‌تواند یکی از بخش‌های مهم و جالب دوره‌ی تمرینی محسوب شود. فرصت استراحت بدور از ورزش به شما این امکان را می‌دهد که متوجه شوید برای چه در این سطح و برای چه هدفی تمرین می‌کنید.

این زمان برای تجزیه و تحلیل و تعیین اهداف در فصل آینده تمرینات‌تان است، مانند هر تغییری که در حال حاضر در روند تمرینی‌تان می‌دهید. از استراحت و آرامش روانی غافل نشوید.بسیار اهمیت دارد که هر ورزشکار، صرف نظر از رشته‌ی تمرینی‌اش، باید زمانی را صرف تمرکز بر روی جوانب دیگر زندگی و سایر علاقه‌هایش کند. زندگی یک ورزشکار پر از چالش‌های بسیاریست، بنابراین باید وقتی برای استراحت و تفکر بگذارد. اینکار یکی از مهم‌ترین نکاتی است رعایت و عمل به آن از عوامل کلیدی موفقیت است.

تهیه و ترجمه: elmevarzesh.com

منبع:trainingpeaks

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

۲ نظر

  1. زهرا.م گفت:

    بسیار عالی….کاش گزینه لایک داشتید یا می پسندم…من همه مطالبتون رو میخونم و دوس دارم بگم :میپسندم ؛اما باید کامنت بذارم …

  2. خیلی عالیه فقد مطالب کپی نمیشه لطف کنید امکان کپی رو بدین تشکر . و در مورد ستوه استرس , قبل ,هنگام و بعد مسابقات معلومات دهید . سپاس

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *