آیا دستگاه های ویبرو جای ورزش را می گیرند؟

تلگرام

تبلیغات دستگاه‌های ویبرو که برای تناسب اندام استفاده می‌شود، چقدر واقعی است؟ آیا  دستگاه های ویبرو جای ورزش را می گیرند؟ با شروع سفر انسان به فضا در قرن بیستم، دانشمندان متوجه شدند تراکم استخوان فضانوردان در فضا به‌طور واضحی کمتر می‌شود. درمان با لرزش روشی بود که برای بازگرداندن تراکم استخوان آن ها در راه بازگشت به زمین به‌کار گرفته شد. از این‌جا بود که محققان به فکر افتادند از این روش برای درمان پوکی استخوان سالمندان استفاده کنند.

ویبروتحقیقات بیشتر در این زمینه نشان داد که ارتعاش می‌تواند با ایجاد یک کشش رفلکسی در عضله انقباض مداومی ایجاد کند. متخصصان شوروی سابق، از این اصل برای بالا بردن قدرت عضلات در ورزشکاران استفاده کردند تا این‌که در ۱۹۷۰ دانشمندان روسی دریافتند که این ارتعاش می‌تواند قدرت و انعطاف‌پذیری عضله را زیاد کرده و زمان بهبود درد پس از نرمش را کم کند. سپس محققان غربی وارد گود شدند و از این وسیله برای ورزش، بازتوانی و کاهش درد استفاده کردند. این قصه ادامه یافت تا امروز که انواع مختلفی از دستگاه‌های ویبرو ساخته شده که عمدتاً برای تناسب اندام و تقویت عضلات به‌کار می‌رود و تبلیغاتشان را در خیلی جاها می‌توان دید. اما آیا این وسایل واقعاً تأثیری در تناسب اندام دارند؟

امروزه استفاده از دستگاه برای لاغر شدن، رواج بیشتری در جامعه پیدا کرده. ورزشگاه‌ها هم برای جلب نظر مردم سعی می‌کنند روز به روز در تهیه وسایل جدید با هم رقابت کنند. شما طرفدار کدام‌ یک از دستگاه‌های تناسب اندام هستید؟ تردمیل؟ دوچرخه؟ یا این‌که ترجیح می‌دهید از دستگاه ویبرو استفاده کنید که جدیدترین مدل آن به‌تازگی شهرت زیادی در کشورهای غربی برهم زده است؟!

متأسفانه در عمل، هیچ معیار صحیحی برای استفاده از این وسایل و کاربرد آن برای افراد مختلف وجود ندارد و اگر هم دارد، در مراکز ورزشی اجرا نمی‌شود. اگرچه مربیان در سالن‌های ورزشی حضور داشته و در مورد تعداد حرکات و کاربرد آن برای تناسب اندام راهنمایی لازم را ارائه می‌دهند اما معمولاً کارشناسی وجود ندارد که با توجه به وضعیت جسمی و سوابق بیماری‌های شما، در انتخاب دستگاه مناسب و بی‌خطر برای سلامت‌تان، شما را راهنمایی کند. در نهایت این خود شما هستید که باید انتخاب کنید برای لاغر شدن از کدام وسیله استفاده کنید. پس بهتر است درباره جدیدترین دستگاه ویبرو که موجب شگفتی خیلی از کاربران شده است، چیزهایی بدانید.

دستگاه جدید چه می‌کند؟

فکر می‌کنید چه احساسی به شما دست بدهد وقتی بدنتان مانند ژله و با سرعت ۲۰ تا ۵۰ بار در ثانیه در سه جهت بلرزد؟ احساس خوشایندی نخواهد بود، اما اگر بدانید که با این لرزش به زیبایی و تناسب اندامی- که مدتهاست برای رسیدن به آن زحمت می‌کشید دست خواهید یافت، احتمالاً نظرتان عوض می‌شود. این دستگاه با استفاده از لرزش، عضلات را سفت کرده و حتی طرفدارانش معتقدند که برای افزایش انعطاف‌پذیری و قدرت بدن، بالا بردن عملکرد ریه و پاها، کاهش درد و فشار اضافی عضلات هم کاربرد دارد. حتی آن ها ادعا می‌کنند که این دستگاه می‌تواند عضله بسازد و پوکی استخوان را درمان کند.

با این حال عده‌ای از محققان از خطرات احتمالی این دستگاه از کمردرد گرفته تا تخریب غضروف‌ها خبر می‌دهند و حتی معتقدند لرزش‌های شدید می‌تواند به مغز هم آسیب برساند. این گروه از محققان می‌گویند علم هنوز آن‌قدر در این‌باره بررسی نکرده که در مورد عواقب درازمدت استفاده از این دستگاه نظر بدهد. البته سازمان فضایی آمریکا، ناسا، استفاده از دستگاه ویبرو را به عنوان ابزاری برای کاستن از اتروفی ماهیچه و از بین رفتن سلول‌های استخوانی در سفرهای طولانی فضانوردان در حالت بی‌وزنی، مورد بررسی قرار داده و متوجه شده که استفاده از صفحه لرزان می‌تواند فعالیت ماهیچه‌ها را زیاد کند اما این‌که آیا می‌تواند باعث افزایش سرعت دویدن یا پرش بلندتری در کاربران شود، هنوز مشخص نیست.

هیچ شهرتی بی‌دلیل نیست

نکته‌ای که این وسیله را برای کاربران خود جذاب کرده این است که با تعداد جلسات تمرین کمتر و طی دوره کوتاه‌تری می‌توانند به هدف خود یعنی تناسب اندام برسند. این مسئله باعث شده استفاده از این دستگاه، به‌خصوص برای افراد پرمشغله و مادران بچه‌های کوچک و هرکس دیگری که وقت کمی برای ورزش دارد، بسیار وسوسه‌انگیز باشد. یکی از جدیدترین مدل‌های این دستگاه که ۲۰تا ۵۰ بار در ثانیه و در سه جهت لرزش ایجاد می‌کند، نیروی جاذبه‌ای که بر بدن وارد می‌شود را زیاد می‌کند. این دستگاه مانند ورزش‌های هوازی (ائروبیک) عمل نمی‌کند بلکه سیستم آن بیشتر مانند یک وزنه‌برداری بدون وزنه است. در حال تمرین به نظر نمی‌آید که چه‌قدر این ورزش سخت است، اما وقتی که شرشر عرق سرازیر شده، یا وقتی لرزش متوقف می‌شود تازه متوجه می‌شوی که پاها و تنه چه فشاری را متحمل شده‌اند!

طراحی مشتری‌پسند

سازندگان این دستگاه، علاوه بر مدل‌هایی که در سالن‌های ورزشی به‌کار می‌رود، مدل‌هایی را هم برای استفاده در منزل طراحی کرده‌اند. البته با قیمت بالای آن (از ۳ هزار تا ۱۰۵۰۰ دلار) هرکسی از پس تهیه‌اش برنمی‌آید، مگر این‌که گنج پیدا کرده باشد. نکته دیگر این است که کسانی که از سرو صدا خوششان نمی‌آید بهتر است برای خریدن این دستگاه عجله نکنند چون موتور این دستگاه صدای همهمه خفیفی ایجاد می‌کند که ممکن است به تناسب اندامش هم نیارزد، ضمن این‌که کلی پول باید در گوشه خانه بخوابد.

جالب این‌جاست که مربیان تناسب اندام هم طرفدار این دستگاه‌ها هستند. احتمالاً چون زودتر می‌توانند از شر شاگردان تنبل خود خلاص شوند (و پول بیشتری هم گیرشان می‌آید!) اما بعضی از این شاگردان تنبل خیلی هم از این دستگاه راضی نیستند چون نمی‌توانند به‌طور همزمان با ورزش، برنامه‌های تلویزیون را هم ببینند! در ضمن تردید بعضی افراد هم ریشه در خاطره کمربند‌های ویبرو ۵۰ سال پیش دارد.

فروشندگان ادعا می‌کنند

بعضی از فروشندگان این دستگاه ادعا می‌کنند که این وسیله می‌تواند علاوه بر افزایش قدرت بدنی و بهبود خواب، باعث از بین رفتن دردهای افراد شده و مشکل بی‌اختیاری ادرار آن ها را هم حل کند. البته محققان معتقدند نباید تمام ادعاهای فروشندگان را به‌ راحتی باور کرد. چون بیشتر این تبلیغات، تنها بازارگرمی بوده و الزاماً حقیقت ندارد.

این محققان بر این باورند که لرزش‌های شدید و پر نوسان در درازمدت می‌تواند با فرستادن امواج لرزش به تمام بدن به آن آسیب برساند. حتی سازندگان این دستگاه هم توصیه می‌کنند که روزانه حداکثر ۳۰ دقیقه از این دستگاه استفاده شود چون استفاده بیش از حد، برخلاف استاندارد صنعتی تعیین شده در مورد ایمنی لرزه‌ها در محل کار است. به اعتقاد کلینتون روبین، استاد مهندسی زیست پزشکی (بیومدیکال) در دانشگاه ایالتی نیویورک دستگاه‌های ویبرو دیگری که در بازار هستند و تأیید اداره غذا و دارو آمریکا را گرفته‌اند لرزش‌های بسیار خفیف‌تری ایجاد می‌کنند.

اما میزان لرزش دستگاه‌های جدید (۲۰ تا ۵۰ بار در ثانیه)، در حدی است که می‌تواند باعث کمردرد، آسیب به غضروف‌ها، تاری دید، کاهش قدرت شنوایی و حتی آسیب مغزی شود. او به عنوان یک دانشمند نگران آن است که مردم برپایه معرفی نادرست و غیرعلمی یک دستگاه از آن استفاده کنند بی‌آن‌که از خطرات احتمالی این کار آگاه باشند.به هر حال، اگر با همه این توضیحات هنوز تکلیف را نفهمیده‌اید، باید گفت فقط خود شما می‌توانید مراقب سلامت‌تان باشید! فراموش نکنید حتی در دسترس‌ترین دارو- مانند آسپرین- هم برای همه مناسب نیست.

دکتر تیرنگ نیستانی در گفتگو با خبرنگار سامانه خبری«سلامت نیوز»اظهار داشت:

به طور کلی انباشت چربی در بدن به دلیل توازن انرژی در بدن رخ می‌دهد و در صورتیکه مقدار کالری بدست آمده از سوزاندن ماده غذایی در بدن بر پایه فعالیت روزانه بیشتر باشد، مازاد آن به توده چربی تبدیل و در بدن ذخیره می‌شود.وی افزود: توده چربی تنها با افزایش فعالیت روزانه و بر هم خوردن تعادل انرژی وافزایش سوخت و ساز بدن، به مرور زمان کاهش و از بین می‌رود. این متخصص تغذیه با اشاره به کمربندهای لاغری موجود در بازار تصریح کرد: کمربندهای لاغری موجود در بازار به دو صورت تکانه‌های الکتریکی و لرزش موضعی دور شکم با ادعای شکستن و دفع چربی‌ها وجود دارند.

وی ادامه داد: دسته اول کمربندهای لاغری، به دلیل تکانه‌های الکتریکی موجب تقویت ماهیچه‌ها می‌شوند و تأثیری در شکستن و از بین بردن چربی‌ها ندارندتقویت عضله به معنای کاهش بافت چربی نیست و برای از بین بردن این بافت باید فعالیت روزانه را افزایش و رژیم غذایی و میزان دریافت کالری را کاهش داد.

نیستانی گفت: دسته دوم کمربندهای لاغری لرزشی موضعی نیز در کاهش چربی‌ها تأثیری ندارند و برای این کار تنها به توازن منفی انرژی نیاز است البته در افرادی بافت چربی زیادی دارند و جریان خون در این بافت کم و نسبت به کاهش وزن مقاوم است لرزش این کمربندها می‌تواند به تسریع جریان خون کمک کند و فرد با رعایت رژیم غذایی مناسب و داشتن فعالیت بدنی مناسب می‌تواندکاهش وزن داشته باشد. این متخصص تغذیه اظهار داشت: این کمربندها از لحاظ پزشکی ممکن است باعث تقویت و افزایش جریان خون در بافت چربی شود ولی تاکنون مطالعه ای مبنی بر تأثیر این کمربندها بر لاغری نشده است. وی افزود: این ادعا که کمربندهای لرزشی باعش شکستن چربی ها می‌شود به هیچ عنوان صحت ندارد و راهی برای دفع یا جذب چربی شکسته شده از طریق ادرار، مدفوعٰ، روده و تعریق وجود ندارد.

دکتر درستی ، رئیس انستیتو تغذیه ی ایران اظهار کرد

کمربندهای لاغری تنها باعث چروک و کوچک شدن اندازه ی سلول ‌ها به طور موقت می‌ شوند و تاثیری در کاهش وزن ندارند. دکتر درستی در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ایسنا واحد علوم پزشکی ایران گفت: برخی از تجهیزات از جمله کمربندهای لاغری وجود دارند که ادعا می ‌شود استفاده از آن ها باعث لاغری می ‌شود، اما در واقع این کمربندها با وارد کردن شوک‌ های برقی خفیف به شکم فرد، گرمای موضعی در محل ایجاد کرده و باعث تعریق در ناحیه کمر و شکم می‌ شوند.

دکتر درستی تصریح کرد: این لاغری موضعی و چروکیده شدن سلول‌ ها باعث مرگ تعدادی از آن ها شده و به بدن فرد صدمه وارد می ‌کند.وی با اشاره به این که هیچ یک از این اعمال به طور واقعی نمی‌ تواند چربی‌ های موجود در شکم را بسوزاند، ادامه داد برای کاهش وزن واقعی، تغییر در شرایط زندگی و روش و مقدار مصرف غذا مورد نیاز است.

منابع:

پایگاه اطلاع رسانی پزشکی شفا- دکتر مهشید چایچی

سلامت نیوز

خبرگزاری ایسنا

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *