ویروس زونا چیست؟ پیشگیری و درمان

تلگرام

با رعایت نکردن نکات بهداشتی توسط برخی از بدنسازان و اهمیت ندادن متولیان باشگاه‌های ورزشی به بهداشت فردی شاهد شیوع بیماری‌های زیادی در باشگاه‌های ورزشی به خصوص در باشگاه‌های بدنسازی هستیم. متاسفانه این افراد بدون استفاده از لباس ورزشی و با بدن‌های برهنه از دستگاه استفاده کرده و با این کار باعث شیوع بیماری‌های ویروسی در بین بدنسازان می‌شوند.

زونا (به انگلیسی: Herpes zoster) یک بیماری ویروسی است که عامل مولد آن ویروس واریسلا زوستر (عامل آبله مرغان) است. پس از ابتلا و بهبودی آبله مرغان این ویروس به صورت نهفته در سلول های عصبی باقی می ماند. تا زمانی که به علت یک عامل تحریکی و یا نقص سیستم ایمنی دوباره فعال شود. در این حالت بیماری موضعی دردناکی ایجاد می شود که زونا نام دارد.

نشانه های زونا تاول های منطقه ای یا کوچکی هستند که جنب یکدیگر در منطقه یک عصب محیطی و در امتداد مسیر آن پدید می آید و با درد و سوزش همراه است. این تاول ها بیشتر در پوست سینه و پشت بروز می کند و همانند آبله مرغان مسری هستند.

ویروس زونا چیست؟ پیشگیری و درمانویروس آبله مرغان بعد از سپری شدن این بیماری به صورت غیرفعال در بدن باقی می ماند و دراثرعواملی چون استرس، پیری و ضعیف شدن دستگاه ایمنی بدن دوباره فعال می شود. احساس درد و سوزش در یک ناحیه از بدن از علائم اولیه این بیماری به شمار می رود که این درد، ناشی از هجوم ویروس واریسلا زوستر به سیستم اعصاب نخاعی است.

در مرحله بعدی بیماری، یعنی ۲ تا ۳ روز بعد از تحمل درد، این ویروس به ناحیه ای از پوست که توسط فیبرهای عصبی ، یک ریشه واحد خلفی نخاعی عصب دهی می شوند، انتقال یافته و منجر به بروز وزیکول های ( تاوله ای) متعدد در سطح پوست می شود. این تاول ها اغلب به صورت یک نوار مستطیلی شکل از ناحیه ستون فقرات شروع شده و تا جناغ سینه امتداد می یابند.

عوامل بروز بیماری زونا

عوامل متعددی در بروز این بیماری نقش دارند از جمله تماس مستقیم با فرد بیمار، ضعیف شدن دستگاه ایمنی بدن به علت بیماری هایی چون ایدز، سرطان و مصرف داروهای متعدد، پیری. افرادی که هرگز بیماری آبله مرغان را تجربه نکرده و کودکانی که قبل از سن یک سالگی به این بیماری مبتلا شده اند، در معرض ابتلا به بیماری زونا قرار دارند این گروه و افرادی که تا به حال در برابر بیماری آبله مرغان واکسینه نشده اند می توانند با تلقیح این واکسن از بروز زونا جلوگیری کنند.

علائم زونا

تاول های قرمز و دردناکی که ۴-۵ روز پس از علایم اولیه در سطح بدن به وجود می‌آیند. تاول ها معمولاً در روی یک نوار پهن پوست قرمز در امتداد مسیر رشته های عصبی حسی در یک ناحیه خاص پوست پدید می آیند. تاول ها را غالباً می توان در ناحیه قفسه سینه دید که البته تنها در یک طرف بدن گسترش می یابند.از علایم شایع می‌توان به تب و لرز خفیف ،ا حساس کسالت و همچنین حالت تهوع اشاره کرد.

هر کسی که  به آبله مبتلا شده باشد، مجددا در خطر ابتلا به زونا قرار دارد؛اما احتمال این خطر با افزایش سن بیشتر می شود.این احتمال درافراد بالای ۶۰ سال، ده برابر بیشتر از دیگران است.

تشخیص

 تشخیص معمولاً تا زمان بروز بطور پوستی امکان پذیر نیست. قبل از آن، علائم ممکن است شبیه آپاندیسیت، جمع شدن مایع دور ریه یا سایر بیماری‌ها باشند. ندرتاً آزمایش خون، کشت مایع تاول‌ها و نمونه برداری از پوست انجام می‌گیرد.

درمان زونا

هدف اصلی درمان عبارت است از تخفیف خارش و درد تا حد امکان، که برای این کار معمولاً از داروهای مالیدنی و خوراکی استفاده می‌شود. دردی که پس از پاک شدن تاول‌ها باقی می‌ماند را خیلی مشکل می‌توان درمان کرد و متأسفانه هیچ راه قطعی برای درمان آن وجود ندارد. در وان آبی بخوابید که به آن نشاسته ذرت یا پودر جو دوسر اضافه شده باشد. سایر روش های کاهش درد نیز مطرح هستند، اما تأثیر هیچ کدام به طور قطعی اثبات نشده است. این روش ها عبارت هستند از: تحریک یا مالش متناوب، استفاده از جریان الکتریکی در پوست، اسپری سرد و قطع رشته‌های عصبی یا جراحی.

اسیکلوویر، یکی از داروهای موثر برای درمان این بیماری است که در نابودی ویروس واریسلا زوستر، کاهش درد و تقویت سیستم ایمنی بیماران نقش به سزایی دارد. در صورت تشخیص بیماری زونا توسط پزشک، مصرف قرص اسیکلوویر ۲۴ ساعت بعد از احساس درد و سوزش توصیه شده است.

برای بهبودی سریع تر این کارها را انجام دهید

مسکن مصرف کنید، به عنوان مسکن به جای آسپیرین از استامینوفن استفاده کنید به این صورت که هر ۴ ساعت ۲ عدد قرص استامینوفن را میل کنید.با مصرف ویتامین‌ها بدن را تقویت کنید، چنانچه مقدار بالای ویتامین ث و ب کمپلکس مصرف شود، سیستم ایمنی بدن تقویت خواهد شد. مصرف روزانه ۲۰۰۰میلی گرم ویتامین c کفایت می‌کند.همچنین خوردن روزانه ۲ عدد قرص ویتامین B کمپلکس یا یک عدد کپسول مولتی ویتامین مینرال کافی است. البته در این موارد حتما باید نظر پزشک معالج تان را جویا شوید.

با تاول‌ها چه کار باید کرد؟

پس از بروز تاول‌ها برای تسکین درد بهتر است، تاول ها را دستکاری نکنید و چنانچه مقدار زیادی کرم و پماد روی پوست بمالید با تحریک پوست سبب تاخیر در بهبودی خواهید شد بنابراین بهتر است تاول‌ها را دستکاری نکنید.

از محلول کالامین استفاده کنید

هنگامی‌که ایزوپروپیل الکل به میزان ۲۰ درصد و فنلومنتول به میزان یک درصد به لوسیون کالامین اضافه شود محلولی به دست می‌آید که در بهبود تاول ها بسیار مؤثر است. از این محلول‌ها تنها طی یک روز به مقداری که تاول‌ها خشک شده و روی شان پوسته ببندد، استفاده کنید و دیگر از آن استفاده نکنید.

خمیر آسپیرین با کلروفوم را به کار ببرید

از پزشک داروساز تقاضا کنید که این فراورده را برای شما تهیه کند. دکتر داروساز ۲ عدد قرص آسپیرین را پودر کرده و ۲ قاشق غذاخوری کلروفوم به آن می‌افزاید تا به صورت خمیر در آید.حال شما با تکه ای پارچه تمیز، خمیر را به آرامی‌روی ناحیه مجروح بمالید، خمیر را چندین بار در روز به کار برید.به خاطر داشته باشید که اگر به آسپیرین حساسیت دارید از این فراورده استفاده نکنید.

کلروفوم بقایای صابون، روغن و سلول‌های مرده پوست را حل می‌کند و به این ترتیب آسپیرین می‌تواند به درون لایه‌های پوست نفوذ یابد و از انتقال درد توسط پایانه های عصبی جلوگیری کند. پس از به کار بردن این خمیر در عرض ۵ دقیقه احساس درد کمتری خواهید داشت. تاثیر این مسکن ساعت‌ها بهجای می‌ماند.

از پوشش مرطوب استفاده کنید

حوله ای را در آب سرد فرو برده و بعد از آبکشی روی ناحیه صدمه دیده قرار دهید. هر چه آب خنک تر باشد احساس بهتری خواهید داشت. تاثیر این عمل مانند قرار دادن یخ روی پوست سوخته شده است. به این دلیل بهتر است از رسیدن گرما به پوست آسیب دیده نیز جلوگیری کنید.

عفونت روی تاول را با آب اکسیژنه بشویید

اگر تاول‌ها عفونی شدهاند بهتر است روی آن‌ها را با محلول آب اکسیژنه ۶ درصد ضد عفونی کنید یا آن که از پمادهای آنتی بیوتیک نظیر “جنتامایسین” استفاده کنید.

تغذیه و نکات بهداشتی

در مدت بیماری از غلات، برنج قهوه ای، مخمر آبجو، میوه و سبزی خام بیشتر استفاده کنید. از مصرف فرآورده های استامینوفن پرهیز کنید، چون باعث طولانی تر شدن بیماری می شود. جدا کردن وسایل شخصی بیمار، تمیز نگه داشتن پوست، مصرف داروهای تجویز شده توسط پزشک، اجتناب از خاراندن و کندن تاول ها و قرار دادن موضع آسیب دیده در معرض نور خورشید برای مدت چند دقیقه، از جمله مواردی است که باید رعایت شود.

گردآوری: elmevarzesh.com

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *