با توجه به مطالعاتی که بر روی موش‌ها انجام شده است، شاید بتواند به این سوال پاسخ داد که چرا رژیم گرفتن می‌تواند یک روش بی بازده در کاهش وزن باشد، چرا که وقتی مواد غذایی کمی به بدن برسد و ذخیره بدن نیز کم شود، فعالیت سلول‌های مغز موجب جلوگیری از چربی سوزی می‌شود.

دکتر بلووت از دانشگاه کمبریج بیان کرد: استراتژی‌های کاهش وزن اغلب کم بازده هستند چون بدن مثل یک ترموستات عمل می‌کند یعنی میزان کالری که می‌سوزانیم نسبت به میزان کالری که دریافت می‌کنیم به هم پیوسته است. وقتی کم می‌خوریم، بدن مان هم جبران می‌کند و کالری کمتری می‌سوزاند و کاهش وزن را سخت می‌کند.

می‌دانیم که مغز باید ترموستات کالری را تنظیم کند، اما اینکه چطور چربی سوزی بدن ما با میزان غذای دریافتی ما هماهنگ می‌شود، کمی پیچیده است.تحقیقات انجام شده نشان داد مکانیسم جدیدی بدن را با پذیرش رژیم غذایی کم کالری و محدودیت کاهش وزن در موش‌ها سازگار می کند. موش‌ها شباهت‌های زیستی و فیزیولوژی زیادی با انسان دارند و مدل مناسبی برای مطالعه در مورد عملکرد بدن ما هستند.

نقش نورون‌های عصبی

محققان نقش گروهی از نورون‌های عصبی به نام هیپوتالاموس در نواحی مغز را بررسی کردند. آگوتی (AGRP) که به عصب نوروپپتید برای تنظیم نقش اصلی اشتها مرتبط است، وقتی فعال می‌شود ما را تشویق به خوردن می‌کند اما وقتی از این فعالیت جلوگیری می‌کند باعث بی‌اشتهایی می‌شود.

تیم‌ تحقیقاتی روش ژنتیکی را برای تغییر دادن فعالیت‌های نورون های AGRP در موش‌ها به کار گرفته اند. بنابراین با این روش فعالیت نورون‌ها را به سرعت و بدون برگشت اداره می کنند. موش‌ها را در جای مخصوصی که بتواند مصرف انرژی‌شان را اندازه‌گیری کنند، نگه می‌دارند، با بررسی دمای بدن‌شان و در شرایط متفاوت با توجه به دسترس بودن مواد غذایی که دلیلی برای مصرف انرژی‌شان است آن‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهند.

محققان اثبات کردند که نورون AGRP عامل مهمی است که ترموستات کالریک وزن‌مان و اینکه چه مقدار کالری باید بسوزانیم را تنظیم می‌کند. این یافته‌ها نشان می‌دهد، وقتی این نورون فعال ‌شود، باعث می‌شود تا ما گرسنه شویم و ما را وادار به خوردن می‌کند. اما وقتی غذایی در دسترس نیست، در مصرف انرژی صرف جویی می‌کند و مقدار کالری که باید بسوزانیم را محدود می‌کند.

به محض اینکه غدا در دسترس بود و ما شروع به خوردن کردیم در فعالیت این نورون وقفه ایجاد می‌شود و مصرف انرژی ما به سطح نرمال خودش بر می‌گردد. علاوه بر این، محققان هم چنین مکانیسمی را توضیح دادند که این نورون فعالیت‌های‌شان را با شناسایی مقدار انرژی که دارند و سپس با مقدار کالری که می‌سوزانند، تنظیم می‌کند.

مطلب مرتبط: علت توقف کاهش وزن چیست و چرا هر کاری می‌کنید وزن شما کم نمی‌شود؟

دکتر بلووت بیان کرد، یافته‌های ما نشان داد که گروهی از نورون‌ها در مغز، اشتها و مصرف انرژی‌مان را هماهنگ‌ می‌کنند و می‌توانند با توجه به چیزی که در محیط در دسترس است، چربی سوزی یا در مصرف انرژی صرفه جویی کنند. اگر غذا در دسترس باشد ما را وادار به خوردن می‌کند و اگر نباشد بدن ما را به سمت ذخیره انرژی سوق می‌دهد و فرایند چربی سوزی را متوقف می‌کنند.

این مکانیسم شکل گرفت تا به ما کمک کند با گرسنگی شدید کنار بیاییم. امروزه بیشتر مردم زمانی که آگاهانه و به میل خود برای کاهش وزن رژیم می‌گیرند به چنین شرایطی برخورد می‌کنند. رژیم گرفتن در دراز مدت تاثیر کمی خواهد داشت چون بدن ما کمبود کالری را جبران می‌کند.

این مطالعه برای طراحی یک درمان جدید و یا پیشرفته در آینده به ما کمک می‌کند تا با چاقی و افزایش وزن مبارزه کنیم. بهترین راه حل برای کاهش وزن برای آن‌هایی که دچار اضافه وزن هستند، انجام ترکیبی از هر دوی این‌ها یعنی ورزش کردن و کنترل کالری دریافتی است.

تهیه و ترجمه: elmevarzesh.com

منبع: sciencedaily