تاثیر روزه بر کاهش و افزایش وزن

تاثیر روزه بر کاهش و افزایش وزن
مکمل_________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________

یکی از مهم ترین فواید روزه داری بهبود وضعیت بدن و تناسب اندام است که با سوخت بافت چربی و کاهش انرژی دریافتی میسر می شود بنابراین در صورتی که فرد روزه دار توصیه های بهداشتی را رعایت کند به طور طبیعی پس از ماه رمضان به دلیل کاهش چربی های بدن باید تا چند کیلوگرم کاهش وزن پیدا کند.

روزه و کاهش وزن

در ماه مبارک رمضان سفره های سحری و افطار خیلی ها با انواع غذاهای چرب و شیرین مانند حلوا ،کاچی، خرما ،شله زرد، شیربرنج چرب و شیرین و بالاخره زولبیا و بامیه رنگین می شود. نتیجه اینکه پس از یک ماه روزه داری نه تنها وزن کم نمی کنیم بلکه با چند کیلو اضافه وزن دوباره به رژیم غذایی معمول خود بر می گردیم و روند چاقی و اضافه وزن را با الگوی غذایی غلط همچنان دنبال می کنیم. تهیه انواع و اقسام خوراکی ها شیرینی های گوناگون در مهمانی های افطار نه تنها موجب از بین بردن آثار معنوی روزه می شود بلکه با اسراف و  پرخوری سرانجام اضافه وزن و چاقی را به همراه دارد.

چاقی با ذخیره بیش از حد انرژی به صورت چربی در بدن تعریف می شود. این مشکل در اثر عدم تعادل بین انرژی دریافتی و انرژی مصرفی ایجاد می شود. چاقی از عوامل خطر بروز بیماری های مزمن مانند فشار خون بالا افزایش چربی های خون دیابت نوع دو بیماری های قلبی عروقی و بعضی از انواع سرطان ها است.

بر اساس تحقیقات انجام شده حدود ۶۰ درصد جمعیت میانسال کشور مبتلا به اضافه وزن و چاقی هستند. با توجه به شیوع بالای اضافه وزن و چاقی در این گروه سنی و نقش چاقی به عنوان عامل خطر در بروز بیماریهای مزمن و عواقب اقتصادی و اجتماعی آن لزوم توجه به این معضل بهداشتی بیش از پیش آشکار می شود. به ویژه آن که تحقیقات نشان داده است حتی مقادیر متوسط کاهش وزن به میزان ۵ تا ۱۰ درصد در کاهش خطر بروز بیماری های مرتبط با چاقی بسیار موثر است.

بیماری های مرتبط با چاقی و عوارض ناشی از آن ها باعث ایجاد بار مالی بر کشور می شود به طوری که بر اساس برآوردها هزینه ناشی از چاقی ۲ تا ۸ درصد کل بودجه مراقبت های بهداشتی را در برمی گیرد. با توجه به این نکات مشخص می شود کسانی که برای کاهش وزن خود تلاش می کنند باید در این ایام نیز مراقب دریافت کالری خود باشند تا تلاش های آن ها بیهوده نشود.

یک نکته قابل تأمل

یکی دیگر از مشکلاتی که ممکن است به علت ناترازی تغذیه ای طی ماه رمضان به وجود آید افزایش چربی های خون بر خلاف انتظار است. بسیاری از افراد طی این ماه دچار بد خوری و یا پرخوری می شوند و در مصرف مواد غذایی افراط می کنند به گونه ای که ممکن است حتی در عین کاهش وزن میزان چربی خونشان افزایش یابد. علت اصلی این مشکل افراط در مصرف شیرینی ها و مواد غذایی چرب ناسالم از جمله زولبیا و بامیه است.

با برنامه ریزی درست برای تغذیه و مصرف صحیح مواد غذایی در این ماه و پرهیز از زیاده روی در خوردن غذا می توان از برکات معنوی این ماه سود بیشتری جست و فواید بهداشتی روزه را به دست آورد.

مصرف بیرویه این مواد غذایی میتواند متابولیسم (سوخت وساز) بدن را مختل کرده و عوارضی برای بدن ایجاد کند. بنابراین باید از مصرف زیاد غذاهای چرب و سرخ کرده به شدت خودداری کرد چون بر خلاف آنچه مردم گمان می کنند که طی ماه رمضان به واسطه روزه گرفتن وزن افراد کم می شود و همچنین افرادی که دچار چربی خون بالا هستند چربی خون آن ها کاهش مییابد در بسیاری از موارد مشاهده شده که پس از ماه رمضان نه تنها کاهش وزن ایجاد نشده بلکه موجب افزایش وزن و چربی خون هم شده است.

اگر روزه داری به شیوه صحیح انجام شده باشد میتواند با کاهش کالری دریافتی نوع خوب کلسترول یا HDL را در بدن افزایش داده و موجب کاهش کلسترول بد یا LDL شود در غیر این صورت کلسترول بد خون افزایش مییابد.

تلگرام

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

۴ نظر

 1. بهار گفت:

  سلام
  اگر شخص وزنش کم باشه و نخواد روزه باعث کاهش وزنش بشه و حتی باعث اضافه وزنش بشه باید چکارکنه؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، برای افزایش وزن که بعید به نظر می رسد، چرا که میزان تغذیه و وعده غذایی کاهش پیدا می کند، اما اگر در وعده شام  سحری از مواد عذایی حاوی کربوهیدارت و پروتئین استفاده شود، امکان کاهش وزن تا حدی پایین می آید

 2. محمد گفت:

  من هر چه در سایت ها بررسی میکنم برای روزه داری فوایدی پیدا نمیکنم یعنی ضررهایی که برای روزه داری وجود دارد بیش از فواید آن است حال ما ایرانیان با تغذیه بد این ضررها را دو چندان میکنیم. حال سوال من این است آیا واقعا روزه داری فوایدی دارد یا خیر ؟ خواهشم میکنم بدون موضع گیری شرعی جواب بدهید.

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   دوست عزیز، روزه گرفتن یک وظیفه شرعی برای مسلمانان است، یعنی روزه گرفتن بسته به عقیده فرد است نه فواید آن، به استناد نظریات متخصصین روزه برای افرادی که مشکل جسمانی ندارند مشکل آفرین نیست، اما باید مسائل تغذیه ای هم لحاظ گردد

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *