شما مجبور نیستید که برای سم زدایی بدن هر چه به‌دست‌تان می‌رسد را وارد رژیم‌غذایی روزانه‌تان کنید تا بدنی عاری از مواد‌ شیمیایی و سمی داشته باشید. مجله علم‌ ورزش در این مطلب ۳۰ ماده‌ی غذایی را به شما معرفی می‌کند که می‌توانند بدن‌تان، بویژه کبد را به‌سادگی و به‌طور طبیعی سم زدایی کند.

این مواد خوراکی کمک می‌کنند تا کبد سالمی داشته باشید و هر زمان که از این مواد مغذی استفاده کنید فواید فوق‌العاده‌‌ی آن را در بدن‌تان مشاهده خواهید کرد. یعنی کبد‌تان به‌طور مداوم و به بهترین شکل ممکن به وظایف خود عمل می‌کند وعاری از سموم خواهد ماند.

۱- سیب

سیب حاوی ژلاتین گیاهی به‌نام پکتین و فیبرهایی است که بدن را سم زدایی می‌کند و قادر است تا آهن مازادی که از طریق مصرف مواد غذایی به بدن‌تان می‌رسد را از بین ببرد. یک ضرب‌المثل معروف هست که می‌گوید خوردن یک عدد سیب شما را از رفتن به‌دکتر باز می‌دارد و قادر خواهید بود تا برای سالیان طولانی خود را از هر گونه بیماری بیمه کنید.
می‌توانید دستورهای غذایی که با سیب درست می‌شوند را برای میان وعده یا وعده‌های غذایی‌تان مصرف کنید.

۲- کنگر فرنگی

این ماده‌ی خوراکی به طور طبیعی تولیدات صفرا را افزایش می‌دهد و فقط در یک واحد آن مقدار بسیاری ویتامین C و K، و ۱۰گرم فیبر وجود دارد. پس اگر تا به حال این ماده‌ی خوراکی خوشمزه و سالم که جز سبزیجات بشمار می‌آید را امتحان نکرده‌اید، این دلیل خوبی است تا مصرف آن را شروع کنید.

سم زدایی بدن و کبد با 30 ماده‌ی غذایی طبیعی۳- مارچوبه

جدا از یک ماده‌ی خوراکی کاهنده‌ی استرس بودن و اینکه مصرف آن بهترین شیوه برای جلوگیری از سردرد و افسردگی است، مارچوبه مانند یک داروی طبیعی مدر به سم زدایی بدن و کبد کمک می‌کند تا عملکرد خوبی داشته باشد. در هنگام میل کردن شام خود مارچوبه را همراه با ظرف برنج‌ و قارچ سرو کنید تا میزان بیشتری پروتئین را به بدن‌تان برسانید.

۴- آووکادو

در حال حاضر این لحظه، لحظه‌ی آووکادوست. مطمئناً آوکادو را در رستوران‌ها به شکل خمیر سس آووکادو یا به صورت قطعه‌هایی از میوه‌ی‌‌ آن را برای صبحانه‌تان مصرف کرده‌اید، اما این میوه‌‌ی دارای چربی‌های سالم یک سم‌زادی عالی به شمار می‌رود.

آووکادو سرشار از گلوتاتیون (آنتی اکسیدان قوی) که کمک می‌کند تا کبد را از مواد شیمیایی مصنوعی پاکسازی کند و سمومی که ناخواسته وارد بدن شدند را از بین ببرد.

سم زدایی بدن و کبد با 30 ماده‌ی غذایی طبیعی۵- ریحان

به عنوان یک گیاه معطر، ریحان برای سم زدایی بدن خیلی قوی است به نوعی که قادر است تا متابولیک را بشکند و مواد شیمیایی موجود در خون را از بین ببرد. این ماده‌ی خوراکی را می‌توان با سوپ یا سالاد (حتی پیتزا) سرو کرد. آنچنان طعم خوشمزه و تازه‌ای به غذا می‌دهد که تا به‌حال تجربه نکرده‌اید. آن را به سالادتان اضافه کنید یا در ظرف سالاد میوه همراه با میوه‌هایی مانند شلیل سرو کنید.

۶- چغندر (لبو)

این گیاه قرمز رنگ حاوی مواد فتو‌شیمیایی (موادی که برای گیاهان نقش دفاعی در برابر حشره‌ها و موجودات دیگر دارند) و مواد معدنی است که یک تصفیه کننده‌ی عالی برای خون و پاکسازی کننده‌ی کبد است.

این ماده‌ی خوراکی یکی از بهترین خوراک‌ها برای ورزشکاران است تا اجرای با قدرت‌تری داشته باشند، شناخته شده‌است. کمک می‌کند تا ورزشکاران قادر باشند تا میزان طولانی‌تر و با شدت بیشتری تمرینات اینتروال سرعتی با شدت بالا را انجام دهند. این گیاه را برای گیاه‌خواران با فلفل تند سیاه همراه با برگر سبزیجات گریل‌شده سرو کنید و یا آب آن را بنوشید یا قطراتی از آب آن را بر روی غذای‌تان بریزید.

پیشنهاد مطالعه: آیا آب چغندر تأثیرات مفیدی روی عملکرد ورزشی دارد؟

۷- بادام برزیلی

این ماده‌ی خوراکی را با سلنیوم موجود در آن می‌شناسیم، ماده‌ای که جیوه را از خون‌تان شستشو می‌دهد. بادام برزیلی حاوی میزان متعادلی از سدیم،کلسیم، پتاسیم و منیزیم است که برای فشار‌خون‌تان و سلامتی قلب‌تان بسیار مفید است.

تنها به صورت میان وعده مصرف کنید به این صورت که حدود ۶ تا ۸ عدد بادام در روز که باعث می‌شود تا ۴.۱گرم پروتئین،۱۸.۸گرم چربی،۲.۱گرم فیبر و ۱۸۶کالری به‌بدن‌تان برسد.

سم زدایی بدن و کبد با 30 ماده‌ی غذایی طبیعی۸- کلم بروکلی

نه‌ تنها میزان گلوتاتیون را افزایش می‌دهد، بلکه به کبد کمک می‌کند تا مواد سمی را به شکلی درآورد که راحت‌تر بتواند آنان را دفع کند،  همچنین دانشمندان خوردن گیاهان تیره‌ی کلم را عاملی برای داشتن زندگی طولانی‌تر می‌دانند.

درست است که بیشتر اوقات گلچه داخل کلم به‌چشم می‌آید و به‌ نظر بیشتر برای بدن‌مان سودمند است، اما نباید هرگز ریشه‌ی کلم را فراموش کنید. می‌توانید آن را به ‌شکل نودل روی سالاد کلم‌ بریزید و مطمئن باشید که با تمام سالاد های سنتی دیگر رقابت می‌کند.

۹- جوانه‌های بروکلی

سرشار از سولفور، ماده‌ی خوراکی قوی برای پاکسازی خون از مواد سمی. جوانه‌های بروکلی حاوی میزان بسیار زیادی آنتی‌اکسیدان و سایر مواد سم‌زدای دیگر است، که حتی ثابت شده‌ است یکی از قوی‌ترین مواد ضد سرطان است.

برخی از دستورهای غذایی که با جوانه‌ها بروکلی درست می‌شوند طرز فکرتان را در مورد غذاپختن با جوانه‌ها و گیاهان کوچک عوض می‌کنند.

سم زدایی بدن و کبد با 30 ماده‌ی غذایی طبیعی

پیشنهاد مطالعه: با مصرف این مواد غذایی از ابتلا به سرطان جلوگیری کنید

۱۰- کلم

کلم هم شباهت زیادی با کلم بروکلی دارد، سرشار از سلفور است و ترشح دو آنزیم سم‌زدای قوی کبدی را تحریک می‌کند. اگر گرسنه هستید و وقت کافی برای شام پختن ندارید، می‌توانید داخل یک قالبمه‌‌ی سفالی یا برقی برگ‌های سبز کلم را بریزید و بجوشانید و یک سوپ آماده را نوش‌جان کنید.

۱۱- هویج

هویج به دلیل داشتن مقدار فراوانی گلوتاتیون، ماده‌ی خوراکی قدرتمندی برای سم زدایی بدن محسوب می‌شود. همچنین هویج سرشار از بتاکاروتن و ویتامینA است و دارای خواص تقویت کننده‌ی دستگاه قلبی-عروقی و بهبود دهنده‌ی عملکرد دستگاه ایمنی در بدن‌تان است.

۱۲- گل‌کلم

گیاه گل‌کلم یک ماده‌ی خوراکی مهم و قوی از تیره‌ی گیاهان کلم است. گل‌کلم کمک به تولید آنزیم‌هایی در بدن می‌کند که مواد سمی و سرطان‌زا را از بدن شستشو دهد،  همچنین ما را مجاب می‌کند تا این گیاه را به عنوان قوی‌ترین ماده‌ی غذایی و یک خوراکی ضد بیماری در لیست خوراکی‌‌ها قرار دهیم.

۱۳- گشنیز

این گیاه کوچک اما قدرتمند به سم زدایی بدن کمک می‌کند یعنی باعث می‌شود جیوه و سایر فلزات سنگین از بدن خارج شوند و همچنین با ترکیب این فلزات با سایر مواد راحت‌تر از بدن دفع شود. همچنین کمک می‌کند تا مواد زائدی که ناخواسته با خوردن غذا وارد بدن‌مان شده‌است، خارج شود.

به‌جای درست کردن سالاد کلم همیشگی، سالاد کلم گشنیزی را امتحان کنید و آن را با ساندویچ گل‌کلم ترکیب کنید، به این ترتیب می‌توانید جفت این غذاها را در منوی رژیم غذایی‌تان داشته باشید.

سم زدایی بدن و کبد با 30 ماده‌ی غذایی طبیعی۱۴- کلم پیچ

اغلب بسیاری از گیاهان و سبزیجات برای سم زدایی بدن بسیار مفید هستند. کلم پیچ نیز از این قاعده مستثنی نیست. به‌ علاوه که مقدار زیادی ویتامین K را وارد رژیم غذایی‌تان می‌کند.

۱۵- قاصدک زرد یا کاسنی زرد

تصور می‌کنید که علف‌ها یا گیاهان خودرو بدرد‌نخور و غیر قابل مصرف هستند؟ دوباره فکر کنید. این گیاهان مواد‌سمی و شیمیایی را مانند فیلتری از خون عبور می دهند و گردش خون را پاکسازی می‌کند. ریشه‌ی دم‌کرده‌ی کاسنی زرد در دفع موثر سموم نقش دارد.

سم زدایی بدن و کبد با 30 ماده‌ی غذایی طبیعی۱۶- رازیانه

گیاه رازیانه کبد و سایر ارگان‌های شما را از مواد سمی و آسیب‌زا پاکسازی می‌کند و وقتی آن را با مواد غذایی مختلف سرو و یا آن را وارد رژیم غذایی‌تان می‌کنید، مانند وعده‌ی شام، باعث می‌شود که اندام‌های‌تان در اثر کسب انرژی بیشتر، با عملکرد بالاتر و موثرتری کار کنند.

رازیانه را داخل سوپ بریزید یا با میوه‌ی استوایی گریپ‌فروت در تابستان مصرف کنید تا ارگان‌های بدن‌تان پاکسازی شود و عاری از هرگونه مواد سمی و شیمیایی باشد.

۱۷- بذر کتان (دانه‌ی کتان)

نه‌تنها باعث سرحال شدن‌تان می‌شود بلکه زمانی که به صورت بذر هستند، این دانه‌های کوچک فایده‌ای بزرگ و قابل توجهی برای بدن‌تان دارند. سبب می‌شود تا فیبر بیشتری به بدن‌تان برسد و از این طریق هرگونه ماده‌ی سمی را از ناحیه‌ی گوارشی‌تان پاکسازی می‌کند. خواص آن هنوز تمام نشده‌است، این دانه سبب سرکوب اشتهای‌تان می‌شود و شما را در چربی‌سوزی بیشتر و کاهش وزن یاری می‌کند.

سم زدایی بدن و کبد با 30 ماده‌ی غذایی طبیعی۱۸- سیر

به دلیل خواص درمانی معروف است و همچنین آنتی‌بیوتیک طبیعی، تقویت کننده‌ی دستگاه ایمنی بدن است و به دلیل اینکه سرشار از سولفور است، بنابراین جای تعجبی ندارد که قدرت سیر یه قدرت معجزه‌گر و سلامتی دهنده باشد. سیر را پخارپز کنید و همراه با نان سرو کنید یا پخته‌ی آن را بر روی نان خانگی خود بمالید و نوش‌جان کنید.

۱۹- زنجبیل

ریشه‌ی این ماده‌ی خوراکی مفید قطعاً باعث افزایش متابولیسم‌ می‌شود، به سم زدایی بدن کمک می‌کند و در کل روز عملکرد کبد را حمایت و تقویت می‌کند. می‌توانید آن را با اسموتی تند خانگی‌تان میل کنید یا اسلایس‌هایی از زنجبیل تازه و خام را داخل سوپ اضافه کنید، خواهید دید که چه تاثیراتی بر بدن‌تان دارد.

سم زدایی بدن و کبد با 30 ماده‌ی غذایی طبیعی۲۰- کلم‌برگ

این گیاه به دلیل خاصیت‌هایی که برای بدن و سیستم‌های آن دارد در سال‌های اخیر مصرف آن بسیار معروف شده‌است. کلم برگ حمایت همه‌جانبه از سیستم سم زدایی بدن را فراهم می‌آورد. بله درست متوجه شدید: کل بدن.

همین الان بروید و یک تابه بردارید و کمی روغن زیتون با حرارت ملایم قرار دهید، ادویه‌جات و در آخر برگ‌های کلم‌برگ را به آن اضافه کنید. سیب‌زمینی را فراموش نکنید.

۲۱- لیمو

میوه‌هایی مانند لیمو از خانواده‌ای مرکبات سموم را به مواد محلول در آب تبدیل می‌کنند که با این عمل به راحتی از بدن دفع می‌شوند، تقریباً تمام سمومی که ناخواسته وارد بدن شدند را از بین می‌برد.

اگر برای خوردن صبحانه از خواب بیدار شدید آب و لیموی تازه به سم زدایی بدن کمک زیادی می‌کند اما آب و لیموی تازه را داغ داغ مصرف نکردید.

سم زدایی بدن و کبد با 30 ماده‌ی غذایی طبیعی۲۲- روغن‌های خالص ارگانیک

این روغن‌ها شامل، زیتون، دانه‌ی کتان، کنجد و شاهدانه هستند که لیپید (چربی) مخصوص حل سموم و مواد شیمیایی را برای بدن فراهم می‌کند. این روغن ها را همیشه باید در قفسه یا کابینت آشپزخانه‌تان قرار دهید.

۲۳-پیاز

پیاز ماده‌ی خوراکی مفیدی که مانند سیر خواص درمانی زیادی دارد و پایه تهیه انواع خوراک‌ها است. پیاز حاوی سولفور و سرشار از آمینواسید است که موجب سم زدایی  بدن و کبد می‌شود، برای هضم غذا بسیار خوب است و برخی از فشار‌های مضاعف وارده بر اثر فعالیت زیاد (مانند،گوارش زیاد) بر ارگان‌ها را کاهش می‌دهد.

۲۴- جعفری

این گیاه خوشمزه یک سبزی منحصر به فرد است. مصرف این گیاه ضد سرطان و دفع کننده‌ی مواد سمی سبب می‌شود تا خون در سیستم گردش خون با فشار مناسبی جریان داشته باشد و این دستگاه در سراسر بدن به‌درستی عمل کند. همچنین به سم زدایی بدن کمک می‌کند تا سلامت کبد حفظ شود. مصرف جعفری نه‌تنها برای انسان ها مفید است.

سم زدایی بدن و کبد با 30 ماده‌ی غذایی طبیعی۲۵- آناناس

میوه‌ی خوشمزه‌ی استوایی که ترکیبات سودمندی برای بدن‌تان دارد. این میوه‌ی تابستانی حاوی بروملین (آنزیم موجود در آناناس که ورم و التهاب را کاهش می‌دهد،مانند ورم و التهاب پس از عمل‌جراحی)، آنزیم‌های گوارشی است که کمک می‌کنند تا کلون‌های توده‌ی بزرگ سم زدایی شوند، پس وقتی این مواد‌خوراکی مانند آناناس در رژیم غذایی‌تان وارد می‌شود آن‌ها را پس نزنید.

همچنین حاوی ویتامین C، حتی بیشتر از پرتقال است، بنابراین عملکرد سیستم دفاعی‌تان را با خوردن آناناس تقویت کنید.

۲۶- اسفناج

برگ شیرین سبز اسفناج سرشار از مواد مغذی و جز عالی‌ترین سبزیجات داخل آشپزخانه. توجه‌تان را به این توضیح جلب می‌کنم، برگ سبز محبوب اسفناج، بویژه خام آن، دارای دوز بالایی از گلوتاتیون، همان آنتی‌اکسیدان معروف که در این مقاله زیاد به آن اشاره شد، است، این ماده‌ی برای سم زدایی بدن بسیار مفید است پس باید از موادی استفاده کنید که حاوی گلوتاتیون باشد.

سم زدایی بدن و کبد با 30 ماده‌ی غذایی طبیعی۲۷- زرد چوبه

این ادویه کهن با تاریخچه‌ی پیدایش بسیار قدیمی، نه‌تنها پس‌ از اولین ساعت مصرف میزان حافظه‌ی‌تان را افزایش می‌دهد، بلکه می‌تواند سایر بیماری‌ها و درد و ناراحتی شما را از بین ببرد.

ماده‌ی فعالی که رنگ زرد‌ مایل به نارنجی به این ادویه می‌دهد، کورکومین نام دارد که برای درمان کبد و ناراحتی‌های گوارشی و طب آیورودا (طب باستانی هندی که اعتقاد دارد سلامت افراد به متعادل بودن پیوند بین روح جسم و ذهن، بستگی دارد.)

پیشنهاد مطالعه: ترکیب غذایی آیورودا چیست و چه فوایدی دارد؟

۲۸- گردو

نه‌تنها گردو و سایر آجیل‌ها؛ غذای مغز هستند بلکه ماده‌ی مغذی بسیار عالی به جهت سم زدایی بدن و حذف سمومی مانند آمونیاک از بدن‌تان است. چون دارای مقادیر زیادی اسید آرژنین است. این ماده مانند گلوتاتیون عمل می‌کند و وظیفه‌ی آن سم زدایی است.

۲۹- آب‌شاهی یا آب‌تره

گیاه شاهی هم مانند بسیاری از گیاهان دارای چند خواص بسیار فوق‌العاده است، به‌علاوه نوشیدن آب این گیاه رسیدن خواص آن‌ را به بدن دوچندان می‌کند. نوشیدن آب‌شاهی علاوه بر کالری سوز بودن شدید، خاصیت پاکسازی نیز دارد که با رهاسازی آنزیم‌هایی در کبد، سموم و مواد شیمیایی ساخته‌شده در بدن را ازبین می‌برد. آب‌شاهی یا آب‌تره را داخل سوپ اضافه کنید ویا آب گوشت و سبزیجات را باهم ترکیب کنید تا یک معجون معجزه‌گر ضد سرماخوردگی درست شود.

۳۰- آب علف یا یونجه

این سبزی‌های کوچک خاصیت قلیایی بودن را به خون بازمی‌گردانند و محلول بسیار قدرتمندی به منظور سم زدایی بدن به‌شمار می‌آید. برای اینکه به شکل نوشیدنی بتوانید آن را مصرف کنید، آب علف را داخل اسموتی ویا آبمیوه‌ی خودتان اضافه کنید.

برای افزایش زیبایی و لطافت پوست‌ومو از آن استفاده کنید تا تاثیرات غیره‌منتظره و فوق‌العاده‌‌ی آن را دریافت کنید. و همانطور که گفته‌ شد آب سبزیجات برای پوست بسیار مفید هستند به‌طوریکه می‌توانید از آن‌ها برای رفع جوش یا خطوط چروک روی پوست‌تان استفاده کنید.

تهیه و ترجمه: elmevarzesh.com

منبع: rodalewellness