هنگام آسیب عضله، تاندون و رباط عروق موجود نیز دچار پارگی می شوند  در نتیجه خونریزی رخ می دهد و به سرعت در بافت های مجاور پراکنده می شود.خونریزی باعث تورم می گردد  که نتیجه این روند سبب افزایش فشار بافت های اطراف شده ، آن ها را بر می انگیزد و حساس می سازد.افزایش فشار عامل ایجاد درد در بافت های حساس است و خونریزی، تورم و افزایش روی هم می تواند بر روند درمان تأثیر معکوس بگذارد.

 درد  ⇒  تورم  ⇒ خونریزی ⇒  آسیب

سرما

سرما درمانی یا کمپرس سرد؛ موجب کاهش درد، خونریزی و تورم می شود. هر قدر آسیب بزرگ تر باشد باید مدت زمان بیشتری از سرما استفاده کرد. در آسیب مچ پا و زانو باید برای یک دوره حداقل ۳۰ دقیقه ای ولی در آسیب ران باید ۴۵ دقیقه از سرما درمانی استفاده کرد.

روش های درمانی آسیب حاددر خلال ۲ تا ۳ ساعت پس از وقوع آسیب ، هدف این است که تا جای که امکان دارد از سرما استفاده شود.اولین بسته های یخ مصرفی باید پس از ۳۰ تا ۴۵ دقیقه تعویض شوند. در خلال ۳ تا ۶ ساعت بعد می توان سرما درمانی را حدود ۳۰ دقیقه در هر ساعت ادامه داد  تا درد بر طرف شود.کیسه یخ نباید مستقیم روی پوست قرار گیرد، زیرا ممکن است موجب سوختگی ناشی از یخ روی پوست  شود.نه آب سرد و نه یخ را نباید مستقیم روی زخم باز قرار دارد.

زمانی که هدف تسکین درد موضعی باشد می توان از اسپری سرد کننده ، آن هم در جایی  که پوست و استخوان مستقیما" با یکدیگر ارتباط دارند مانند قلم پا ، بند انگشتان  و مچ پا استفاده کرد.یخ در مرحله حاد و وضعیت های التهابی از جمله بورسیت ، تنوسینوویت و تاندونیت که در آن ها گرما موجب درد و تورم بیشتر می شود نیز کاربرد دارد. یخ همچنین در کاهش اسپاسم رفلکسی بعد از آسیب عضلانی می تواند کمک کننده باشد.

فشار یا بانداژ فشاری

احتمالا" مهمترین روش برای کنترل تورم اولیه فشردن عضو آسیب دیده است .این کار می تواند به وسیله بانداژ فشاری همراه با یخ مورد استفاده قرار گیرد.این بانداژ باید به گونه ای باشد که محدود ای به اندازه ۲۰ سانتی متر بالا و پایین بخش صدمه دیده را بپوشاند.در بسیاری از مشکلات ناشی  از استفاده مفرط در وضعیت های التهابی مانند تاندونیت و تنوسینوویت و به خصوص بورسیت ، بانداژ فشاری تا زمانی که تورم کاملا" از بین رود باید پوشیده شود.

بالا نگه داشتن عضو

بالا نگه داشتن عضو مصدوم موجب می شود تا جریان خون در آن کاهش یابد ، در نتیجه تورم کاهش می یابد مثلا" در آسیب ساق یا مچ پا ، عضو باید حداقل با زوایه ۴۵درجه در هوا نگه داشته شود.

استراحت

اعمال فوق ( سرما؛ فشار و بالانگه داشتن) باید همراه با استراحت  عضو آسیب دیده در ۴۸ تا ۷۲ ساعت اولیه آسیب حاد مورد استفاده قرار گیرد.بعد از ۴۸ تا ۷۲ ساعت پس از صدمه می توان از گرما و ماساژ برای درمان آسیب استفاده کرد و پس از آن از تمرینات توانبخشی برای ناحیه آسیب دیده کمک گرفت .

منبع: اختصاصی elmevarzesh.com

سید محمد حسینی دکترای آسیب شناسی