آناتومی جمجمه و صورت

تلگرام

استخوان های صورت

به غیر از ۸ قطعه استخوان سر، ۱۴ قطعه استخوان نیز در صورت وجود دارد.استخوان ها را ۶ قطعه استخوان فرد تکشل داده می دهند.تنها استخوان متحرک صورت فک پایین است.این استخوان ها عبارتند از :فک فوقانی ۲ قطعه، ناخنی یا اشک ۲ قطعه، کامی ۲ قطعه، شاخه تحتانی ۲ قطعه، بینی ۲ قطعه ، گونه ای ۲ قطعه، آرواره یک قطعه و تیغه میانی بینی یک قطعه

آناتومی جمجمه و صورتتعداد دو قطعه استخوان فک فوقانی با هم جفت شده و آرواره فوقانی را به وجود می آورند. استخوان های ناخنی در قسمت قدامی دیواره های میانی کاسه های  چشم قرار گرفته اند.استخوان های کامی در تشکیل سقف دهان شکرت می کنند.استخوان های شاخک تحتانی در ساختمان دیواره های خارجی حفره بینی شرکت می کنند.استخوان های بینی در مقابل هم قرار گرفته و قسمت فوقانی بینی را که استخوانی است به وجود می آورند.استخوان های گونه ای در دو طرف صورت وجود دارند، و بر آمدگی گونه ها را باعث میشوند.تیغه میانی بینی نیز دیواره وسط بینی را تشکیل می دهد. استخوان  فک تحتانی نیز تنها استخوان متحرک سر و صورت است که از دو طرف با استخوان های گیجگاهی مفصل می شود.

 

استخوان لامی :hyoid bone

محل این استخوان قسمت فوقانی – قدامی گردن است و تنها استخوان نیز است که به هیچ کدام از استخوان های بدن مفصل نمی شود، و به وسیله عضلات مختلف در محل خود نگهداری می شود.رباط های مجود بین زائده نیزه ای استخوان  گیجگاهی و این استخوان نیز در جایگری این استخوان در محل خود مؤثرند.

 

 
استخوان های جمجمه :
جمجمه از ۸ قطعه استخوان تشکیل شده است که مفاصل بین آنها ثابت است و درز نامیده می شوند
آناتومی جمجمه و صورت
 
آناتومی جمجمه و صورت

منبع : اختصاصی elmevarzesh.com

 آناتومی انسان،تألیف: اصغر رواسی

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

یک نظر

  1. صدیقه گفت:

    دمتون گرم کارخوبی شده!!!!!!!!!!!!

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *