تنظیم ذاتی ضربان قلب

تلگرام

 قسمت های مختلف قلب در حال طبیعی با یک توالی منظم به ضربان در می آیند به این معنی که ابتدا انقباض دهلیزها ( سیستول دهلیزی ) و به دنبال آن انقباض بطن ها ( سیستول بطنی ) به وجود می آید و در طی دیاستول هر چهار حفره قلب شل می شوند. ضربان قلب از یک سیستم هدایتی قلبی تخصص عمل یافته شروع شده و از طریق همین سیستم به تمام قسمتهای میوکارد انتشار می یابد.

تشکیلاتی که این سیستم هدایتی را به وجود می آورند ، عبارتند از گره سینوسی دهلیزی (SA.n) ، مسیرهای دهلیزی بین گره ای، گره دهلیزی بطنی  (AV.n) ، دسته هیس ، شاخه های آن و سیستم پورکنژ . قسمت های مختلف این سیستم هدایتی و در شرایط غیرطبیعی قسمت هایی از میوکارد قادر به تخلیه خود بخودی هستند.اما باید دانست که در حال طبیعی گره سینوسی دهلیزی سریعتر از همه تخلیه می شود وقبل از آن که سایر نواحی به طور خودبخودی تخلیه  شوند دپولاریزاسیون از گره سینوسی به آن نواحی انتشار می یابد.

heart-2-elmevarzesh

انتشار تحریک قلبی

دپولاریزاسیونی که از گره سینوسی دهلیزی شروع می شود به سرعت از طریق دهلیزها انتشار یافته و روی گره دهلیزی بطنی متقارب می گردد. دپولاریزاسیون دهلیزها در مدت زمانی حدود ۱/۰ ثانیه ( تاخیر گره دهلیزی بطنی) تکمیل می شود. چون هدایت در گره دهلیزی بطنی آهسته است ، لذا قبل از آنکه تحریک به بطن ها انتشار یابد تاخیری حدود۱/۰ ثانیه به وجود می آید.

این تاخیر بر اثر تحریک اعصاب سمپاتیک قلب کوتاهتر و بر اثر تحریک اعصاب واگ طولانی تر می شود. موج دپولاریزاسیون از راس سپتوم به سرعت از راه فیبرهای پورکنژ در مدت ۰۸/۰ تا ۱/۰ ثانیه در کلیه قسمت های بطن ها انتشار می یابد. در انسان، دپولاریزاسیون عضله بطنی در طرف چپ سپتوم بین بطنی شروع شده و ابتدا در عرض قسمت میانی سپتوم به طرف راست حرکت می کند.

آنگاه موج دپولاریزاسیون در طول سپتوم به طرف نوک قلب انتشار می یابد. این موج در طول جدار بطنها به طرف شیار دهلیزی بطنی باز می گردد و از سطح آندوکاردی به طرف سطح اپی کارد جدار بطنها پیش می رود. آخرین قسمتهایی از قلب که دپولاریزه می شوند عبارتند از بخش خلفی قاعده بطن چپ، مخروط شریان ریوی و بالاترین قسمت سپتوم .

عصب گیری قلب

میوکارد به طور گسترده ای به وسیله اعصاب خود مختار عصب دهی می گردد. پایانه های اعصاب سمپاتیک به دهلیز و بطن رسیده و موجب افزایش قدرت انقباضی قلب می شود . این در حالی است که اعصاب پاراسمپاتیک فقط به دهلیزها رفته و شاخه های کوچکی به بطن ها می دهد. گره SA و AV هر دو بصورت متمرکزی بوسیله اعصاب سمپاتیک و پاراسمپاتیک عصب دهی  شده اند.

Nerves-of-the-heart-elmevarzesh

افزایش تون سمپاتیک موجب افزایش تعداد ضربان قلب و کاهش زمان هدایت از خلال گره AV می شود. عکس این مسئله در تحریک پاراسمپاتیک دیده می شود .

تهیه و تدوین: elmevarzesh.com

خانم یونسلو

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

یک نظر

  1. کورش نعمتی گفت:

    باسلام ازاین سایت نهایت استفاده را میبریم خواهشمند است مقالات جدید درباره تاثیر ورزش درعملکرد قلب وسایر هورمونها ی بدن تشریح نمایی.باتشکر

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *