رژیم غذایی بر اساس گروه خونی چیست؟ آیا این نوع رژیم علمی است؟

رژیم غذایی بر اساس گروه خونی چیست؟ آیا این نوع رژیم علمی است؟
تلگرام

دکتر D.adamo که یک گیاه‌شناس و کیادرمانگر است، به عبارت دیگر بیماران خود را به شکل طبیعی و گیاهی درمان می‌کند و همچنین نویسنده کتاب Diet 4for your type (تغذیه بر اساس گروه خونی) می‌گوید: در طول عمر خود احتمالاً بعضی از اشخاصی که به راحتی وزن کم می‌کنند را دیده‌اید، در حالی که برای عده‌ای دیگر وزن کم کردن یک چالش سخت و طاقت فرسا است.

یا شگفت انگیز است که چرا بعضی افراد دچار بیماری مزمن و شدید می‌شوند و بعضی دیگر برای سال‌های طولانی عمرشان، سالم می‌مانند و یک زندگی عاری از بیماری را تجربه می‌کنند. به سادگی، پاسخ در گروه خونی شماست.

وی بر این باور است که دانستن گروه خونی به عنوان ابزار مهمی در شناخت چگونگی واکنش بدن در برابر غذاها، میزان آمادگی در برابر بیماری ها، واکنش طبیعی در برابر استرس و خیلی موارد دیگر است. یک قطره خون شامل ترکیب بیوشیمیایی است که مانند اثر انگشت منحصر به فرد است. در ادامه مجله علم ورزش به شما توضیح خواهد داد که رژیم غذایی بر اساس گروه خون چیست و حقایق مثبت و منفی در مورد آن را بازگو میکنیم، همچنین ارتباط آن را با کاهش و حفظ وزن می‌گوییم.

رژیم غذایی گروه خونی چیست؟

رژیم غذایی گروه خونی به این معناست که بر اساس گروه خونی‌تان غذا بخورید. فلسفه آن این است که چون گروه خونی هر شخص منحصر به خود اوست و مثلاً ممکن است یک نوع گروه خونی در یک شخص بتواند غذایی را راحت‌تر جذب کند و گروهی دیگر نتواند. یعنی غذایی که برای یک فرد خوب است برای فرد دیگر مضر است و عامل این تفاوت، گروه خونی شماست.

خیلی از پژوهش‌گران در مورد این نوع رژیم غذایی، نوشته‌اند. معروف‌ترین آن‌ها دکتر آدامو با کتاب diet 4for your type است، باید بگوییم که اصلاً با این کتاب رژیم غذایی گروه خونی به جهان معرفی شد. دکتر پیتر آدامو می‌گوید: تغذیه بر اساس گروه خونی‌تان دارای فواید بسیاری است و باعث می‌شود تا عمر طولانی‌ و سالم‌تری داشته باشید. واکنش‌های شیمیایی که در خون ما اتفاق می‌افتد به دلیل غذایی است که مصرف می‌کنیم. از آن جایی که این واکنش‌ها به ژن وراثتی هر یک از ما بستگی دارد و دلیل آن وجود پروتئین داخل غذاست، ظرفیت ایجاد حالت‌های مختلف خونی، جذب و انباشته کردن پروتئین را دارد.

گروه خونی  O

رژیم غذایی بر اساس گروه خونی چیست؟ آیا این نوع رژیم علمی است؟افراد دارای گروه خونی نوع O عموماً متمرکز، دارای انرژی و خصوصیات رهبری و مدیریتی شدید و به طرز عجیبی هستند. آن دسته از افرادی که تمایل زیادی به گوشت دارند و شخصیت شکارچی- جمع کننده‌ای دارند.

مواد غذایی که این نوع گروه خونی باید میل کنند موادی است که حاوی پروتئین بالا باشد مانند گوشت بدون چربی گوسفند یا گاو، مرغ و خروس، ماهی و سبزیجات. دانه‌ها، حبوبات و لبنیات به میزان کمی در وعده غذایی روزانه باید مصرف شود. اگر قصد کاهش وزن دارید، بهتر است غذاهای دریایی، گوشت قرمز، اسفناج و کلم بروکلی مصرف کنید. از خوردن دانه گندم، ذرت و کلم خودداری کنید. سعی کنید درغذاها نمک را طوری مصرف کنید که ید بدن تان تامین شود تا به عملکرد مطلوب غده تیروئید بیانجامد.

گروه خونی A

رژیم غذایی بر اساس گروه خونی چیست؟ آیا این نوع رژیم علمی است؟افراد دارای گروه خونی A تمایل به گوارش اندک خوراک‌ها دارند و تمایل زیادی به غذاهایی که با گوشت حیوانات تهیه می‌شوند، ندارند. افراد دارای این نوع گروه خونی تمایل به غذاهای گیاهی مانند بقولات، حبوبات، میوه‌ها و سبزیجات دارند. سعی کنید مواد غذایی مانند دانه‌های سویا، سبزیجات و آناناس را برای کاهش وزن مصرف کنید و از خوردن گوشت، محصولات لبنی و گندم و لوبیا خودداری کنید.

گروه خونی A معمولاً اشخاصی وظیفه شناس، خونسرد، سخت کوش و جزئیات محور هستند. تمایل به موفقیت دارند و دائما نگران کمال خود هستند. ماهی و مرغ و خروس به میزان محدود شده مصرف شود چون میزان کمی آنزیم‌های هضم کننده‌ی گوشت در بدن‌شان دارند، که به این دلیل ساعت‌ها طول می‌کشد که این افراد مواد غذایی نظیر گوشت قرمز را هضم کنند. سعی کنید که غذای‌تان حاوی درصد بالایی از دانه گندم، حبوبات، غلات و غیره باشد و این مواد پایه ثابت وعده‌های غذایی‌تان باشد.

گروه خونی B

رژیم غذایی بر اساس گروه خونی چیست؟ آیا این نوع رژیم علمی است؟افراد با گروه خونی B ذاتاً سرسخت و لجباز هستند. آن‌ها تمایل دارند که در شغلی که خودشان می‌پسندند کار کنند و از قانون‌های خودشان پیروی می‌کنند. بنابراین شما آن طور که با سایر گروه‌های خونی سازگارید با این گروه خونی سازگار نمی‌شوید.

این نوع گروه خونی بر خلاف نوع A به راحتی غذاهای گوشتی را هضم می‌کنند. بنابراین باید بیشتر غذای داخل بشقاب‌تان را گوشت (گوشت گاو و گوشت گوساله) تشکیل دهد. همچنین محصولات لبنی مانند ماست، پنیر و شیر را در رژیم خود بگنجانید. سبزیجات برگدار و میوه‌ها مانند موز، انگور، آلو و غیره هم باید برای گروه نوع A سودمند باشند.

از خوردن حبوبات، ذرت و گندم سیاه و گندم معمولی و مغزها مثل بادام زمینی، تخمه آفتاب گردان و دانه گنجد که متابولیسم غذایی‌تان را به تدریج تغییر می‌دهد، خودداری کنید.

گروه خونی AB

رژیم غذایی بر اساس گروه خونی چیست؟ آیا این نوع رژیم علمی است؟گروه خونی AB جدیدترین و کمیاب‌ترین نوع گروه خونی در بین مردم است. این افراد می‌توانند به طور مشترک از صفات هر دو گروه خونی A و B استفاده کند. بنابراین  نسبت به سایر گروه‌های دیگر انتخاب بیشتری در مواد غذایی که می‌توانند بخورند، دارند.

شخصیت معقول افراد با گروه خونی AB قابل اطمینان، محافظه کار و آرام است. این افراد به دیگران کمک زیادی می‌کنند، اما با شرایطی که خود تعیین می‌کنند. آن‌ها گوشت را همانند گروه B هضم می‌کنند، اما تمایل به ذخیره آن به شکل چربی دارند البته به خاطر میزان متابولیسم پایین، از صفت مشترک نوع A استفاده می‌کنند. گروه خونی نوع AB باید مواد غذایی غنی از سبزیجات را مصرف کنند. رژیم آن‌ها شامل، توفو، محصولات لبنی، میوه‌ها مانند، گیلاس، هندوانه، انجیر است. همچنین می توانند مواد غذایی سریع هضم و سبک مثل غذاهای دریایی، ماهی اسنپر، سالمون و ماهی تن و غیره را مصرف کنند.

حقایقی در مورد رژیم غذایی بر اساس گروه خونی

۱. هیچ شواهد علمی مبنی بر سودمند بودن یا بهتر بودن این رژیم نسبت به سایر رژیم‌‌‌های سلامتی برای کاهش و حفظ وزن ایده‌آل در دست نیست.

۲. یک هزار مواد غذایی در دهه‌های اخیر شناسایی شده‌اند که حاوی پروتئین‌های تقویت شده به نام لکتین هستند (درشت مولکولی). همان مولکول‌های پروتئینی که برخی واکنش‌های شیمیایی را طی مدت طولانی و به تدریج در بدن باعث می‌شوند و در نتیجه حالت‌های مختلف گروه خونی تا حدودی به آن‌ها بستگی دارد. یعنی به طور کلی خون با لکتین در ارتباط است.

۳. اگر مواد غذایی چاق کننده در رژیم غذایی‌تان را مطابق با گروه خونی خود بشناشید و آن‌ها را با مواد غذایی سازگار با گروه خونی‌تان جایگزین کنید، حتماً به سلامتی بدن  خود کمک، وزن کم می‌‌کنید و همواره انرژی دارید.

۴. هیچکس نیازهای تغذیه‌ای پایه یکسانی ندارد.

۵. همانگونه که در توضیحات بالا خواندید، گروه خونی نقش‌های مختلفی در بدن ایفا می‌کنند که یکی از آن‌ها ایجاد واکنش‌های متفاوت در برابر مواد غذایی متنوع است.

موارد منع رژیم غذایی بر اساس گروه خونی

از نظر نویسنده و معاون ریاست انجمن جهانی تغذیه ورزشی (ISSN) ماری اسپانو ۳ دلیل وجود دارد که مانع استفاده از این رژیم غذایی می‌شود.  وی در نقد این کتاب می‌گوید: در کتاب تغذیه بر اساس نوع گروه خون سوالات بی ‌جواب بسیاری از جواب‌های موجود در کتاب هست و من به شما می‌گویم که این رژیم برایتان ضروری و مورد استفاده نیست.

۱. این نوع رژیم غذایی مدارک علمی اندکی برای اثبات خود دارد

این توصیه‌ها توسط وب سایت رسمی بادی بیلدینگ ارائه شده است و بر پایه تحقیقات علمی و تجربیات مربیان خبره تهیه شده‌اند. اول اینکه خوردن وعده‌های کم و سالم در طول روز کمک می‌کند تا گرسنگی و سطح انسولین خون را کنترل کنید. به شما منبع مطمئن تامین انرژی می‌دهد.
دوماً تا جایی پروتئین از مواد غذایی دریافت کنید که مطمئن شوید این مقدار پروتئین عضلات‌تان را می‌سازد و تقویت کند. سوم هم مکمل‌های غذایی را به مقدار معین و مطلوب در زمان مناسب مصرف کنید تا شما را در سراسر برنامه سلامتی و تمرینی‌تان تقویت کند. در حالی که به نظر می‌رسد ایده‌ی تغذیه بر اساس گروه خونی علمی هست، ولی اصلاً این طور نیست.

۲. این نوع رژیم غذایی به هیچ وجه یک رژیم فردی نیست

در اولین نگاه، به نظر می‌رسد که میزان منحصر به فرد بودن این رژیم مطابق گروه خونی‌تان صفر است. این درحالی است که این نوع رژیم سوابق پزشکی‌تان، درمان‌های صورت گرفته، میزان معمول یا مورد نظر وزن بدن، غذاهای مورد علاقه یا غذاهایی که دوست ندارید، غذاهایی که به آن‌ها آلرژی دارید یا در برابر برخی مواد غذایی مقاوم هستید، سوابق رژیم‌تان و خیلی موارد دیگر را پوشش نمی‌دهد. روشی که برای رژیم گرفتن استفاده می‌کنید و نوع آن رژیم غذایی، باید همه‌ی این فاکتورها را در برگیرد.

۳. این نوع رژیم غذایی به طرز عجیبی بر اساس نژاد افراد است.

این نوع رژیم به شما توصیه می‌کند که بر اساس قومیت و نژاد و خلق و خو مواد غذایی را انتخاب و مصرف کنید که اصلاً نیازی به این کار نیست. رژیم غذایی بر اساس گروه خونی برای‌تان خطرناک نیست اما همانگونه که اشاره شد هیچ شواهد علمی درباره آن وجود ندارد. بنابراین هیچگونه تضمین و حتی پیشنهادی وجود ندارد که این رژیم غذایی حتماً برای شما موثر واقع شود.

تهیه و ترجمه: elmevarzesh.com

منابع: dadamo + bodybuilding + redhotawesome

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

۱۰ نظر

 1. آرش گفت:

  سلام
  ببخشید این سؤال ربطی به موضوع این مطلب نداره(چون آخرین مطلب بود گفتم همین جا مطرح کنم)
  داخل یکی از کانال های فیتنسی تلگرام مطلبی با عنوان “چالش ۳۰ روز پلانک” درج شده که در با انجام حرکت پلانک در ۳۰ روز میشه شکم رو سفت کرد( به این ترتیب که از ۲۰ ثانیه روز اول شروع میشه و تا ۵ دقیقه روز سی ام ادامه پیدا میکنه)
  یادمه قبلا مطلبی داخل نظرات سایتتون خونده بودم که پلانک بیشتر از ۲ دقیقه از نظر علمی درست نیست
  با این توضیحات میخواستم ببینم این کار رو انجام بدم یا نه؟!؟!(الان روز ۱۵ ام هستم و با ۲/۳۰ واقعا دیکه داره فشار میاد)
  ممنووون…

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، از نظر شخصی، موافق نیستم، ۵ دقیقه عضلات بدن رو منقبض کنید درسته؟

   • آرش گفت:

    بله؛ داخل اون تصویر نوشته شده که در روز سی ام باید ۵ دقیقه در حالت پلانک قرار بگیرید
    پس تا همین ۲/۳۰ ثانیه که رفتم دیگه متوقف کنم و این چالش رو تموم کنم؟

 2. محمد گفت:

  با سلام ممنونم از سایت عالیتون …یه سوال داشتم ..بنده تقریبا ورزش نیمه حرفه ای میکنم۱۷۸ قدم.۶۷وزنم.ولی بیشتر وقتها احساس بی حالی و کسالت میکنم …یه جایی خوندم که ممکنه که مواد غذایی که میخورم بدنم نمیتونه اون رو خیلی خوب به انرژی تبدیل کنه حالا باید چه کار کنم؟؟؟ایا ویتامینی چیزی از بدنم کمه؟؟ممنون میشم از راهنمایتون.

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، به اون چیزی که خوندید توجه نکنید، اگر تغذیه تون خوب هست و مطمئن هستید که مشکلی نداره توصیه می کنم چکاپ بدید

 3. آرش گفت:

  با سلام و احترام
  من سالهاست ورزش می کنم عمدتاًبدنسازی سه جلسه در هفته و ورزشهای هوازی مثل دویدن،بدمینتون و دوچرخه سواری یک جلسه در دو هفته و دور کمرم ۹۸ سانت هست ولی دوس دارم پوست شکمم نازک و دور کمرم کمتر بشه یادآوری می کنم تمرینهای شکم و پلهو رو در هفته یک بار انجام می دم .
  ضمنا وزن من ۹۲ کیلو و قدم ۱۸۰ هستش لطفاً راهنمایی فرمایید. با تشکر

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

    سلام، تمرین هوازی در کنار رژیم غذایی که بر مبنای کاهش چربی باشه باید رعایت کنید، یعنی اصل کاهش چربی بدن است و ۸۰ درصد به تغذیه تون ربط داره

 4. فدایی گفت:

  سلام
  ی سری رژیم های عجیب میبینم تو اینستا گرام مثل رژیم شیر یا رژیم پنج و دو یا رژیم کالری شمار
  مثلا تو رژیم کالری شماری و پنج دو که خیلی باب شده افراد یک کالری روزانه بدست میارن و دقیقا باید همون مقدار مصرف کنن و ارزش غذاییش هم مهم نیست فقط کالریش مهمه.
  البته کاهش وزن چشم گیری دارن ولی خب بنظرم چیزی نیست که پایدار باشه.اخه مگه تا کی میشه کالری شماری کرد.شما تایید میکنید که انجام بدیم یا نه؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام؛ رژیم های متنوعی برای کاهش وزن وجود داره، اما پایدار نیستند، کیفیت غذا و نوع ماده غذایی که مصرف میشه به نظرم از کالری شماری خیلی بهتر هست

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *