افتادگی شانه چیست و چگونه افتادگی شانه را درمان کنید؟

تلگرام

علت به وجود آمدن ناهنجاری افتادگی شانه

در خیلی از مواقع ما در وضعیت های غلط از نشستن ایستادن خوابیدن و راه رفتن های طولانی قرار داریم که در طولانی مدت بدن ما رو در وضعیت غیر نرمالی شکل می دهد همچنین فعالیت بیش از حد با یک طرف از بدن ( در انواع ورزش ها مثلا" بدمینتون یا در حمل یک طرفه وسایل ) بدن ما را به سمت افتادگی شانه سوق می دهد.

افتادگی شانه

بلند کردن اجسام سنگین یا پرکردن بیش از اندازه کیف به خصوص کیف هایی که تنها روی یک شانه حمل می شوند منجر به افتادگی شانه و دردهای شایع شانه ای می شود.این دردها در دانش آموزان و کسانی که کیف های سنگین خود را تنها بر روی یک شانه حمل می کنند نیز دیده می شود که بروز آن ها در جوانی معمولا" به صورت گذرا و کم و بیش است و با افزایش سن و عدم توجه کافی به آن باعث تبدیل آن به دردهای دائمی می شود.

همین طور ضعف عضلات یک سمت بدن که به علت کشیدگی بیش از حد رخ میدهد در به وجود آمدن این عارضه همکاری می کند. معمولا" کسانی که دچار کج گردنی یا کج پشتی هستند نیز افتادگی شانه هم وجود داره شما با انجام تمرینات ورزشی (ساده)زیر می توانید در درمان ناهنجاری و جلوگیری از پیشرفت آن کمک شایانی به خود بکنید.

عوارض افتادگی شانه

 • خارج  شدن شانه ها از وضعیت عادی (از دست دادن وضعیت چهارشانه)
 • درد در اطراف  شانه و گردن
 • ضعیف شدن عضلات اطراف شانه ها
 • کاهش تحرک  مفصل شانه
 • کاهش عملکرد قلب و ریه

تمرینات کششی در رفع افتادگی شانه

در حالت ایستاده قرار بگیرید. با دست راست مچ دست چپ را پشت تنه بگیرید. حال سعی کنید دست ها را به سمت عقب بکشید. این حرکت موجب کشش بافت های نرم اطراف شانه می گردد. هر تمرین به مدت یک دقیقه انجام می شود، سپس استراحت نموده و تمرین را بادست دیگر انجام دهید.

افتادگی شانه و حرکات اصلاحی آن ۲-در حالت ایستاده هر دو دست رو از پهلو به بالای سر ببرید و در هم قفل کنید( تا جایی که می تونید به سمت بالا کشش بدهید طوری که کشش عضلات زیر بغل رو احساس کنید.)

افتادگی شانه و حرکات اصلاحی آن  همین تمرین رو در حالت خوابیده به پشت هم انجام بدهید سعی کنید بدون اینکه آرنج خم بشود پشت دست ها را به زمین برسانید.

۳-فرد در حالت ایستاده قرار می گیرد و دست ها را از پشت روی میز قرار می دهد.در این حالت ، سعی می کند از حالت ایستاده به نشسته درآید.برای این منظور ،زانو ها را خم می کند و آرام آرام پایین می آید .این تمرین موجب کشش بافت های نرم جلو شانه و سینه می شود.هر تمرین به مدت یک دقیقه انجام می شود و سپس فرد بعد از استراحتی کوتاه تمرین را تکرار می کند.

افتادگی شانه و حرکات اصلاحی آنحرکات اصلاحی تقویت عضلات بالابرنده کتف

۱-در وضعیت ایستاده سعی کنید در سمتی که شانه افتادگی دارد کتف را بالا بیاورید و حدود ده تا پانزده ثانیه نگه دارید ( این حرکت را به حالت پرتاب شانه افتاده به سمت بالا به طور پی در پی انجام بدهید)

افتادگی شانه و حرکات اصلاحی آن۲-در حالت ایستاده قرار بگیرد و سعی کنید شانه ها را به سمت بالا ببرید. سپس سعی کنید شانه ها را پایین تر از حد طبیعی بیاورید. تمرین بعدی جلو و عقب بردن شانه هاست . بطوری که باید کتف ها را از هم دور یا به هم نزدیک کنید.

۳-در حالت ایستاده قرار بگیرید و دو وزنه در دست هایتان بگیرید. حال شانه ها را بالا ببرید و برای لحظاتی در این وضعیت نگه می دارید . سپس پایین می آورید این تمرین موجب بهبود قدرت عضلات بالابرنده کتف و وضعیت شانه ها می شود. وزنه می تواند از ۵/۲ تا ۱۴ کیلوگرم باشد.

افتادگی شانه و حرکات اصلاحی آن

نکته: تلاش کنید هنگام کار، استراحت، راه رفتن و نوشتن, شانه ها را در یک سطح نگه دارید.

افتادگی شانه

هرگز طی یک مسیر کیف و کتاب خود را فقط با یک دست حمل نکنید، بلکه سعی کنید این کار را به صورت متناوب با هر دو دست انجام دهید.رعایت بهداشت حرکتی و حفظ وضعیت صحییح نیز برای رفع این عارضه مفید خواهد بود.جهت مشاهده تصاویر آموزشی بهداشت حرکتی به مطلب شیوه های صحیح نشستن، ایستادن؛ راه رفتن و خوابیدن مراجعه کنید.

تهیه و تدوین : elmevarzesh.com

منابع:

حرکات اصلاحی؛ دکتر ابوالفضل فراهانی

حرکات اصلاحی ،یحیی سخنگویی

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

۸۶ نظر

 1. محمد گفت:

  با سلام خیلی ممنونم از سایت خوبتون دوتا سوال داشتم ؛
  ۱) من یه مدتیه که فهمیدم وقتی صاف می ایستم استخوان کتفم یکم میزنه بیرون. میخاستم بپرسم که با همین تمرینات درست میشه؟
  ۲) حدود شش ماه هست که میرم باشگاه ولی هنوز سرشانه هام خیلی رشد نکرده درصورتی که بازو و زیر بغل و سینه رشدش نسبت به سرشانه هام بیشتر بوده خیلی هم توی باشگاه فشار روش میارم میخاستم بدونم که بنظر شما علتش چیه و اگه راه حلی هست بهم بگید
  خیلی ممنونم و منتظر جوابها هستم با تشکر

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام؛ درمان ناهنجاری بستگی به علت و زمان اون داره، یعنی اگر شما در کودکی دچار شده باشید و بعد از بلوغ بخواید درمان کنید کمی سخت هست، حتی اگر شدت اون زیاد باشه درمان با حرکات اصلاحی جوابگو نیست، اما اگر بعد از بلوغ باشه امکان درمان با حرکات اصلاحی زیاد است. در خصوص عدم رشد سرشانه باید به برنامه تمرینی توجه کنید، همیشه فشار زیاد به معنی رشد نیست، شاید لازم باشه یک برنامه حجمی رو استفاده کنید

 2. محمد گفت:

  سلام. و مرسی از پاسختون. میشه توضیح بدید برنامه های حجمی با برنامه های دیگه چه فرقی میکنه.

 3. رضا گفت:

  سلام
  عالی بود من خودم بدنسازم حرکاتش کاملا استاندارت و صحیح هست ولی ذکر نکرد که حرکت انجام میدی شانه تو جلو نگه ندار مثلا قسمتی که گفت با وزنه۵/۲ تا ۱۴ کیلو شانه ها رو بالا میکشد باید شانه هاتون اول عقب بدید بعد بکشید چون شانه جلو باشه بالا بکشی بدتر ضعیف تر میکنی حرکت درست بزن و آهسته آرام
  مطالب کاملا عالی ذکر کردن تشکر از همه

 4. zarra گفت:

  سلام.من شانه راستم پایین تر از چپ هست و حال چرخش به سمت جلو داره با بالا و پایین کردن پشت سرهم شونه هام شانه راستم درد شدید میگیره وقت کار با کامپیوتر یا کارهایی که شانه ام ثابت تو یه وضعیت باشه درد میگیره و احساس خستگی شدید تو شانه راستم دارم بیشتر درد در ناحیه پشت کتفم هست وقتی شانه ام رو جلو عقب میبرم یه صدای تق تق میده اگه امکان داره در تشخیص علت درد و پایین بودن شانه و درمان منو راهنمایی کنین ایا از در رفتگی هست یا پارگی تاندون یا مشکل دیگه ای است در ضمن چند سالی هست که این مشکل را دارم روز به روزم بدتر میشه متشکرم از سایت خوبتون

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. عدم تعادل و ناهماهنگی عضلات در این ناحیه باعث شده نه تنها شانه های شما برابر نباشن بلکه درد و محدودیت حرکتی هم داشته باشید. ربطی به پارگی تاندون و دررفتگی نداره. عضلات موافق و مخالف در این ناحیه دچار کشیدگی و انقباض شدن که باید تمرینات کششی برای عضلات منقبض شده و تمرینات تقویتی برای عضلات کشیده انجام بدید. همچنین باید تمرینات تخصصی عارضه شانه نابرابر رو هم انجام بدید. تشخیص من اینه بعضی از عضلات در ناحیه پشت و کتف به شدت منقبض شدن که باید با فیزیوتراپی و ماساژ درمانی و آب درمانی این عضلات رو ریلکس کنید. بهترین کار برای درمان و خلاصی از این شرایط مشورت با یک فیزیوتراپ مجرب و انجام حداقل یک دوره فیزیوتراپی است.

 5. مہران گفت:

  سلام با عرض سلام و خسته نباشید.ببخشید شانه سمت راستم افتاده و از پشت کتفم هم درد و هم سوزش دارم و موقع خواب نمیتونم ب بغل بخوابم.اگ برم بدن سازی بنظرتون خوب میشه؟

 6. hossein گفت:

  سلام خسته نباشی یه سوال برام پیش اومده من بدنسازی کار میکنم ۱۶سالمه اما یه چند وقتیه فکر میکنم سرشانه سمت چپ اومده پایین تراومده از کسی وکه نیمرسم میگن عادی نمیدونم چکار کنم خواهشا راهنمایی ام کنید ممنون

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. بدون لباس پشت به دیوار بایستید. از یک نفر بخایید خط کشی روی یکی از شانه ها قسمت استخوان سرشانه  بزاره و محل اتصال خط کش به دیوار رو با مداد علامتی روی دیوار بزنه. این کار رو برای هر دو شانه انجام بدید. سپس هر دو نقطه رو با خط کش به هم وصل کنید ببینید خط مستقیم هست یا کج. با این کار خیال تون راحت میشه.

 7. آرین گفت:

  سلام خسته نباشید بنده ۱۶ سال دارم و حدود یک ساله که کمی قوز کمر دارم و کمی هم افتادگی شانه که بعلت نشستن زیاد پشت میز تحریر ایجاد شده زمان بهبود در صورت تکرار این حرکات به تعداد ۳ بار در روز چقر است لطفا راهنمایی کنید

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. زمان بهبود به شدت عارضه شما بستگی داره. انجام مرتب تمرینات، اصلاح روش زندگی، استفاده از صندلی و کفش و وسایل ضروری بدن به طور استانداره به شما کمک میکنه زودتر عارضه ها رو بر طرف کنید.

 8. امير گفت:

  سلام.من ١٣ سال پیش بر اثر ب دوش انداختن کیف روى یک شانه،افتادگى شانه پیدا کردم.نزدیک ب ٨ ساله ک انواع حرکات کششو و تقویتى رو انجام دادم ولى تغییرى در من حاصل نشده و تمام امیدمو از دست دادم.خواهشاً راهنماییم کنید.حاضر ب عمل جراحى هم هستم ولى کسیو نمیشناسم

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. عمل جراحی به صلاح نیست هم سنگینه هم شاید عوارض دیگه یی داشته باشه. شما تست اسکولیوز هم بدید شاید مشکل از شانه نباشه و ستون فقرات شما مشکل پیدا کرده باشه

 9. امير گفت:

  عذر میخوام واسه تست اسکولیوز میشه یکیو بم معرفى کنین؟

  • رامیار نجفی گفت:

   بهتره به دکتر ارتوپد، فیزیوتراپیست ها یا متخصص ستون فقرات مراجعه کنید. به نام نمیشه کسی رو معرفی کرد.

 10. امير گفت:

  از راهنماییتون واقعا ممنونم.فقط عذر میخوام اگه مشکل من از اسکولیوز باشه خوب میشم؟

 11. امير گفت:

  واقعا از سایتتون و کمک هاتون ممنونم.سال خوبى داشته باشین.در پناه سایه اقا امام زمان (عج)

 12. بهرام گفت:

  درود بر شما. مطلب مفیدی برای من بود. خوشحالم که اموختم

 13. محمد گفت:

  سلام
  بنده مشکل افتادگی شانه رو دارم از بچگی ، سن هم ۲۰ سال است،آیا راهی است که مشکل افتادگی شانه ام بر طرف بشه؟!

  • علم ورزش گفت:

   سلام، تنها راه حل فعلی حرکات اصلاحی است، در غیر اینصورت فکر کنم عمل جراحی باید انجام شود

 14. غزل گفت:

  سلام،من ۲۷ سال سن دارم وحالت ایستادنم مشکل داره حالا دقیق نمیدونم افتادگی شانه اس یا قوز یا چیزه دیگه،ولی راست نیستم،الان بدنسازی کار میکنم،آیا کافیه یا حتما باید حرکات اصلاحی رو هم انجام بدم؟

  • علم ورزش گفت:

   سلام، عدم آگاهی از نوع ناهنجاری و انجام تمرینات بدنسازی ممکن هست وضعیت رو بدتر کنه، بنابراین شما یا با متخصص حرکات اصلاحی یا ارتوپد مشورت کنید تا فعالیت شما مناسب با رفع ناهنجاری باشد

 15. ابوالفضل گفت:

  سلام افتادگی شانه یعنی تنها چهار شانه نباشیم؟
  بنده چهار شانه هستم ولی شانه هایم با هم هماهنگ نیست یکی پایین تر است و پیراهن مردانه درست نمی ایستد و تیشرت هم که بد تر از ان چکار کنم؟

 16. احمد گفت:

  سلام. من ۳۲ سالم است شانه طرف راست من نسبت به چپ پایین افتاده. از فرم افتادم خیلی تابلو شده چه کار کنم پس درست بشه هردوشانه مساوی شوند. تشکر

 17. مهدیه گفت:

  با سلام مطلب بسیار جالب و آموزنده بود . من خودم افتادگی شانه دارم و از حالا سعی میکنم این تمرین ها رو انجام بدم.
  و با اجازه نویسنده این مطلب رو به صورت بروشور و با ذکر منبع به معلم ورزشم ارائه میکنم تا در اختیار بقیه دانش آموزان بزاره.
  البته برای خودمم یک فعالیت حساب میشه!

 18. Ppp گفت:

  سلام من ۲۱ سالمه و وقتی یک وسیله سنگین رو بر میدارم شونه طرف راستم پایین تر قرار میگیره در حالی که اون وسیله سنگینو با دو دستم بر میدارم میخواستم ببینم این حرکات ورزشی اثر داره برای من؟؟؟

  • علم ورزش گفت:

   سلام، بررسی کنید افتادگی شانه دارید یا نه، در صورتی که این مشکل وجود داشت حتماً توصیه های این مطلب را دنبال کنید

 19. شاهین گفت:

  سلام من۱۶ سالمه شانه راستم پایین تره و به تازگی اینجوری شده وهیچ دردی تو شانه و گردنم ندارم آیا امکان درمان در دو یا سه ماه وجود دارد؟ باتشکر

  • علم ورزش گفت:

   سلام، برای درمان نمیشه زمان تعیین کرد، شما سعی کنید روند درمان را دنبال کنید تا وضعیت بدتر و یا تثبیت نشود

 20. مهدی... گفت:

  سلام من ازوقتی که یادم میاد پاهام یکمی پرانتزی هستن و شونه سمت چپمم پایین ترازسمت راستمه امایادم نمیاد ازکی اینطوریه . ومنفک میکنم ستون فقراتمم کج باشه موقع راه رفتن هم تهادل ندارم وهمینطور موقع راه رفتن به سمت چپ خم میشم . توروخدا راهنمایم کنین چیکارکنم

  • علم ورزش گفت:

   سلام، شرایط شما با کامنت قابل پیگیری نیست، برای نتیجه بهتر لطفاً به متخصص حرکات اصلاحی یا ارتوپد مراجعه کنید

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *